Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Kam kráčíš, klima?

86
# 14.11.2021, 12:18

ludvicek
Že je nyní, neznamená že má a bude i v budoucnu. Tohle je problém, že se současná doba vztahuje i na ty budoucí. Lidstvo bude za 10, 30 atd. let úplně někde jinde. A se vznikem alternativních zdrojů přibude spousta nových technologií. Příměrem díky světové válce se hodně posunula jaderná energie - špatné a složité věci posouvají lidstvo. Nejhorší je, když lidé jen sedí a říkají, že je všechno zbytečné a stačí jim to současné.

385
# 14.11.2021, 16:40

ludvicek
Tak jedna výzva pro odlehčení, ale myslím, že k tomuto hnutí se připojíte i vy..:D

výzva k záchraně planety..
109
# 14.11.2021, 17:27

Petr12
Alternativní zdroje, to slyším od střední školy (konec dvacátého století), ale co se reálně změnilo? Žádný zázrak se zatím nestal, větrníky a soláry nás nejsou stavu energeticky uživit (mimochodem obojí je hnus v krajině), ITER balancuje mezi energeticky ztrátový a neutrální a nebýt toho zpropadeného uhlí, můžeme akorát tak psát "jméno svý na zdi" místo sem na in-počasí. A co tam máte dál? A kde bude lidstvo za 10 let? Taky může být tam, kde slunce nesvítí.
palma
Krásná výzva, ostatně s rostoucí teplotou roste i kvalita hroznů.:D

496
# 14.11.2021, 21:34

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11054978064-fo... zabookujte si úterní večer, téma Green Deal a s ním spojená klimatická změna. Kdo občas viděl či sleduje Fokus VM může jen potvrdit, že tyto diskuze jsou velmi rozumné, pragmatické, zajímavé apod.

182
# 15.11.2021, 18:19

andy206

Moravec a něco rozumně? :D Stačí mi ty jeho žblechty v Nedělní Poledne.

272
# 15.11.2021, 18:36

Přesně, Moravec má dobrá témata a upoutávky, ale pak zjistíte, že se nic moc nového nedozvíte, jen můj pocit, jen výjimečně nějaký host mluví odvážně, bez nervozity a nejen pro studenty.

496
# 15.11.2021, 19:11

Hoši, hoši, tady nejde o pana Moravce (který se mimochodem rozhodně řadí mezi ty lepší moderátory, to tu rozebírat nebudeme), ale o ty hosty a jejich názory, postoje atd. Uvidíme zítra ;-)

ota
Avatar
2132
# 15.11.2021, 20:52

andy206
Vidím to podobně. Snad to nebude moc teoretická debata a člověk se tam něco dozví. Každopádně věřím, že pokrok je možný a dokonce nutný nejen kvůli klimatu, ale i kvůli jednoduchému faktu, že fosilní paliva jednoduše někdy dojdou.:)

109
# 16.11.2021, 07:35

ota
Dojdou, to ano. Problém je v tom, že naše generace Husákových dětí to poslouchá už 30 let, že dojdou za 30 let. Nebo mně to aspoň tak přijde. Čili v lidech věkem po čtyřicítce to nutně musí vyvolat dojem, že se konce fosilu nedožijí. Zkrátka, zatím se to běžného člověka nedotýká a věřte nebo ne, běžný člověk si ze své komfortní zóny jen tak sám nevystoupí. Až bude opravdu nedostatek fosilních paliv, teprve potom se mlčící většina probudí.

272
# 16.11.2021, 08:24

ludvicek
Přesně tak, fosilních paliv je dostatek, ale ne pro všechny a pro rostoucí spotřebu, tyhle státy to mají dobře spočítané, že to vystačí na desetiletí, investují do nových technologií, které vytěží horniny naprosto do mrtě a udržují marži, když je nízká, tak jsou způsoby jak ji zvýšit a přiškrtit kohoutky, proto je třeba se této závislosti zbavit, cokoliv, co zmenší závislost na Rusku, Číně, arabáčům, bude pro nás v budoucnu výhodnější, protože jejich chamtivost bude jen růst, to musí být každému dnes už jasné, nový jaderný blok se už nestihne včas, kvůli neschopné vládě, bohužel náš energetický mix je úplně irelevantní, ceny elektřiny jsou stejně dány burzou v Lipsku, stačil solární tunel, tak proč vyhodit další biliony, když to daňovým poplatníkům nepomůže, proto bych je využil mnohem efektivněji jinde, v krajině, lepší mít přebytek vody než vyhořelého jaderného paliva, ale to je jen můj názor.

109
# 16.11.2021, 08:27

Yurri
Tragédie je, že solární tunel tady v podstatě odrovnal podporu alternativních zdrojů na celá desetiletí. Neznám mezi prostým lidem člověka, který by řekl o solárech něco pěkného. Jen poznámky typu, "panstvo se napakovalo".

272
# 16.11.2021, 08:56

ludvicek
Jo já vím, že v solárech je budoucnost, sleduju vylepšení třeba zrovna našich vědců ohledně účinnosti kolektorů, hodně lidí si to teď pořizuje na střechy, spíš střední a vyšší třída, je třeba někam ty našetřené prachy vložit, tak proč neušetřit že. Tyhle psychické bloky vám znemožňují mít přehled o dění na trhu, šel bych raději na veletrh a pokecal s instalačními firmami nebo se zajel podívat na realizace, dnes jsou i konference online, tam je spíše riziko přehnaně pozitivní sebeprezentace konkrétních firem. Já na to nemám čas, musím zakleknout a připravit půdu na sucho a plošně zapravovat moje přísady než mi to zmrzne;-)

ota
Avatar
2132
# 16.11.2021, 10:14

ludvicek
Já v tom s vámi souhlasím. Pokud lidem začne klesat životní úroveň, tak zelená politika půjde stranou. Konec konců Němci se stále mají dobře, ale současná situace v Německu už teď dost snižuje podporu pro ukončení výroby energie z jádra. Já jsem přesvědčený, že jediná šance je vědecký pokrok, protože souhlasím, že lidé se na stromy pochopitelně nikdy dobrovolně nevrátí, i když si to někteří aktivisté naivně myslí.

# 16.11.2021, 14:32

ota
Tak nikdo po lidech nechce vracení se na stromy. Ale potíž je v tom, že my lidé máme jednu blbou vlastnost a to že ze své životní úrovně nechceme slevovat vůbec ani o trochu.
Prostě když je dnes standart mít v rodině jedno auto na dospělou osobu, tak už se nikomu nebude chtít vracet se zpátky do dob kdy bylo 1 auto na rodinu. Kdo líta každý rok k moři tak to taky nepřestane dělat. Tahle naše vlastnost nás zničí.

Takže každý komu vadí např. elektromobilita si stěžuje jak budou auta méně dostupná a ano je to pravda. Ale jestli chceme zachránit planetu tak možná není jiné řešení než že těch aut nebude tolik.

272
# 17.11.2021, 20:53

JohnBattler
Kdo není schopen sám u sebe žádných opatření, tak nemá vůbec co kecat, určitě je to o velkém snížení dosavadního komfortu, to je základ, s tím musíte počítat, kdo to neví, tak ještě neprozřel a nepochopil, to už je jistota, ke které jsme se do značné míry zavázali, ať se nám to líbí nebo ne;-)

# 18.11.2021, 09:37

Yurri
Já jsem anti konzumní člověk a snažím se fakt planetu zatěžovat co nejméně. Mám sice nadprůměrné příjmy, ale žiju opravdu skromný život. Ale vidím všude okolo sebe ten konzum, potřebu vlastnit co nejvíce věcí, jezdit všude autem atd. Prostě tady v Praze a okolí lidé peníze mají a utrácejí je za nesmysly a jakmile je na obzoru mírné snížení životní úrovně tak začnou prskat jak je zlá EU, green deal a podobné nesmysly. Málokdo si uvědomuje, že ten jeho životní styl je neudržitelný a bude se to muse zastavit. Takhle to jenom odsouváme na naše děti a vnuky místo toho abychom se uskromnili my.

272
# 18.11.2021, 12:33

JohnBattler
Přesně tak, podle mě to ale dnes musí vidět každý střízlivý člověk, mám sice taky nadprůměrné příjmy, ale má-li můj komfort klesnout, tak s tím nemám vůbec problém, ale musí to dávat smysl, 90 % lidí to bude svádět na toho či onoho, ale nebudou chtít převzít odpovědnost, ještě nedospěli do toho stadia, některým to nemám za zlé, ale je to jak se zemědělci, není čas to každému vysvětlovat na míru jeho rozumu a standartu, v tom já vidím hlavní problém, není prostě čas, setrvačností to spěje do kolapsu, ale jen kolaps (pandemie, katastrofa) může lidem změnit myšlení rychleji, jenže jak známe z historie, kolaps sebou nese mnohem více obětí, než si pro dobrou věc dokážeme představit aneb cesta cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly a to nikdo nechce, naivní mladistvá revolta už se mě holt netýká, bohužel.

22
# 28.11.2021, 22:13



myslím že hlavně na elektronice pro pobavení ,ne ani tak kvůli informacím lidi ulítavají víc než jindy...spotřeba stále stoupá a to jsme ve 21.století kdy by se čekalo že díky výdobytkům techniky budou domácnosti nebo celé státy soběstačné,je to ještě horší prostě...jakoby vlastnit cokoliv technologicky pokročilého byť jen pro zábavu bylo jako nějaká droga

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.