Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Evropa na prahu energetické krize, foukal o něco méně vítr a bylo chladněji

# 20.09.2021, 10:48

Evropa stojí před energetickou krizí. Extrémně totiž rostou ceny budoucích kontraktů na plyn a elektřinu na evropských trzích. Vůbec nejvíce zdražil plyn. Ceny se za rok více než zdvojnásobily. Podobná situace ovšem panuje také u elektřiny. Ceny evropských kontraktů na zemní plyn se obchodují na rekordních maximech.... Více >>

15
# 21.09.2021, 10:10

Budoucnost patří atomu.

# 21.09.2021, 12:18

Ursus
Naštěstí nepatří, budoucnost patří technologiím, které ještě ani neexistují. Ty současné mají obrovské množství nevýhod a atom jim vévodí. Je úkolem příštích generací najít lepší technologie a naším úkolem je jim nepředávat haldy jaderného odpadu, věčných elektráren a zamořených míst (viz Černobyl a Fukušima).

271
# 21.09.2021, 14:23

Ursus
Budoucnost v energetice patří inovacím, i v atomu, někde jsem četl, že Čína už má bezpečnější menší verzi jaderky, prý skoro úplně bez odpadu (beru s rezervou), jinak megalomanské projekty typu Dukovan jsou dnes out, neekonomické, nenahrazuje uhlí (viz Temelín), zavádějící (neřeší klim. změnu), nebezpečné (víc=větší pravděpodobnost havárií), zadlužující obyvatelstvo, produkující kupodivu i emise (výstavba, těžba uranu) s odpadem v kontejnerech (viděl jsem je osobně), to mi úplně stačí, až bude zase havárie, tak snad nebude foukat od východu, pak se zase někdo probere, jak s pandemií, našim jaderkám věřím, ale fakt jich je na světě víc, o dost víc😉.

# 21.09.2021, 17:51

In-počasí
Z atomové energie panuje zbytečně přehnaný strach. Za celou dobu své existence způsobily malý zlomek škod co uhelné elektrárny, které nepřímo znečištěním ovzduší zabily řádově víc lidí než těch pár nehod jaderek.
Samozřejmě odpad je problém, ale co dnes neprodukuje odpad. Výhoda je, že toho odpadu je málo a celé ČR bude když to zjednoduším stačit vykopat někde 1 km v zemi jednu větší díru a tam uložíme veškeré vyhořelé palivo. Opět srovnání kolik km2 čtverečních zničila těžba uhlí je řádově jinde.

Elektřina bude silně zdražovat a možná nakonec jádro ještě dáme na milost, protože musíme mít základní zdroje a OZE jsou doplněk. Bez dobrého ukládání energie nedávají smysl a podle mě není dobré ukládání energie dělat obří bateriová úložiště. Toho lithia taky není tolik a krajinu to zaplní taky dost.

# 21.09.2021, 20:00

JohnBattler
Uhelné elektrárny produkují nejvíce CO2. U toho se často uvádí, že znečišťuje ovzduší, ale to není prvek znečišťující ovzduší (ten má vliv na oteplování planety, ale zdravotní problémy nepůsobí, v atmosféře je přirozeně). Dále mají emise SO2, ale tam už hodně postoupila filtrace. Dále mají emise NO2 (podíl v ČR 27 %: https://www.nku.cz/cz/pro-media/tiskove-zpravy/kva.... Problém je potom těžba uhlí, která je značně prašná (tedy velká produkce nebezpečných PM částic). To je na dlouhý rozbor. Primárně se ale uhelné elektrárny ruší kvůli produkci CO2.

Budoucnost nemá ani jeden z těchto zdrojů. Na planetě je tolik energie (třeba hurikán má v sobě energie na celý stát na X let) - musíme se naučit ji využívat (vlastně bez toho, aniž bychom ji přeměňovali jako se děje například při pálení uhlí).

273
# 22.09.2021, 00:03

Uhelne elektrarny jsou uplne nejhorsi. Rusi se hlavne kvuli CO2, ale ani se nezminuje, ze znecistenim (tezbou a palenim uhli) zabily radove vic lidi nez jaderne. Dokonce i vodni elektrarny jsou snad na tom hur nej jaderne v tomto smeru.

V pripade atomu je ale problem s tezbou a vystavba elektrarny je velmi nakladna. A s jadernou fuzi to v dohledne dobe taky dobre nevypada. Pochybuji, ze se toho doziju.

Mozna ze taky za tim zdrazenim bude stat zvysujici se pocet elektromobilu (denni bezna jizda autem muze snadno sezrat vic energie za den, nez cela domacnost, tam jsou ty spotreby uplne jinde nez treba u PC, pracky, topeni, ohrevu vody).

# 22.09.2021, 00:10

No já si teda myslím, že budoucnost patří Teslově volné energii a bylo by to super. :blesk: :)

15
# 22.09.2021, 09:42

In-počasí
Ale bude patřit - pokud na to ještě budeme mít. V momentě, kdy se po několika excesech energetické nouze ukáže nesmyslnost současné cesty. Je to jediný "zelený" stabilní zdroj. Současná úroveň civilizace vyžaduje pro své fungování stabilitu a kontinuitu dodávek. Bez stabilních zdrojů energie se k novým, neexistujícím, technologiím nepropracujeme. S výhní a kovadlinou se pohybujeme někde okolo roku 1850(?), ke všemu ostatnímu už potřebujete alespoň ohniště + papiňák (kotel) a síly zdroj (parní stroj).
Haldy? To myslíte tu nenápadnou malou budovu? Kdejaké překladiště harampádí u okresního města je větší. Atomka se dá zrecyklovat celá, včetně aktivní zóny reaktoru. Už se to i povedlo. Nestrašte lidi.
A co IV. a další generace? Toto by se mělo podporovat. Nebude to poprvé, co se odpad stane cennou surovinou.
Když bude zásuvka fungovat několik hodin denně a za cenu takovou, že si to stejně nebudete moci dovolit, tak vás začne zajímat něco úplně jiného, než "zelenost" zdroje a vůbec už vás nebude zajímat elektromobil, který stejně dávno uvolnil místo pod střechou zásobám klestí... teda slepicím se v něm daří docela dobře, akorát z těch dožilých baterí se uvolňuje cosi, po čem pod nimi ani tráva neroste.

109
# 22.09.2021, 12:47

Ursus
Já s Vámi v podstatě souhlasím, současný výzkum a vývoj se na zelené energii (vítr, voda, slunce) rozhodně nedá utáhnout, ten pokrok od 19. století je zkrátka za nějakou cenu a právě stojíme před otázkou, jestli ještě můžeme chvíli zkoumat a vyvíjet na současné úrovni nebo prostě návrat ke kovadlině a výhni. Je docela dobře možné, že když ještě pár let podržíme současný vývoj, prolomíme nějakou zatím neznámou technologii, která nás zase posune dál. Ale pokud přejdeme "teď hned" na slunce a vítr, tak skončí svět, jak ho známe.
Což ale v konečném důsledku pro planetu nemusí být nějaká zkáza.;-)

# 22.09.2021, 14:57

ludvicek
Ano, to je myslím ten hlavní problém - ten přechod je v plánech příliš rychlý a špatně realizovatelný. Obzvláště v kontextu toho, že zbytek světa nic tak rychlého neplánuje a ani ve svých ekonomických možnostech na to nemá.

384
# 22.09.2021, 16:44

No, začíná být krušno i těm, co pořád měnili dodavatele, s tím, že menší jsou pružnější, a chlubili se výhodně "zastropovanou" cenou elektřiny... teď jim leckdy nezbyde, než nakoupit jinde a podstatně dráž...legrace i dodavatelé elektřiny pomalu končí..https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/energie-zdraz...

271
# 22.09.2021, 17:09

palma
Nevadí, aspoň jsem nedobrovolně přešel k nejlevnějšímu dodavateli plynu na trhu (bez poboček), měl bych mít zase cca. 11,5 kč za 1m3, cenu elektřiny mi EON bude prý držet co nejdéle, ale tu tolik neřeším (nízká spotřeba), oni to stejně od ledna ceníkově změní, na zastropování už je dávno pozdě. Chudáci ti, co to nesledují, já se těch smraďochů se dřevem fakt nezbavím.

384
# 22.09.2021, 17:17

Yurri
To se ještě máte, na Kladně jedou zásadně hnědý uhlí se sírou...:(, bezva po ránu, když do toho člověk vjede s autem..to je odérek...

# 22.09.2021, 17:35

palma
Ta výhodnost fixace na nynějších cenách bude hodně záležet na nadcházející zimě. Pokud bude mírná, tak se to myslím nevyplatí a v příštím roce začnou ceny opět výrazněji klesat. K jejich dlouhodobému držení na současných hodnotách není tolik dlouhodobých důvodů (tím dlouhodobým jsou hlavně rostoucí ceny emisních povolenek, to ostatní jsou spíše krátkodobé vlivy).

271
# 22.09.2021, 20:03

palma
Já takhle vždycky při průjezdu vesnicí v dolíku zadržím dech, nesnáším tyhle imise😉. Cena se nevrátí na původní hodnoty podle některých odborníků v nejbližších 10 letech, ten můj dodavatel si to vybere na stálých platbách, jednoduchá strategie, moc to neřeším, pár pytlů hnojiva a úspora je pryč.

271
# 24.09.2021, 12:47

Spotřeba naopak brutálně stoupla z odložené poptávky a díky očekávání zdražování, státem uměle udržovaná zaměstnanost a zrušení superhrubé mzdy (ČR) a nízká úroková míra způsobila obrovskou poptávku, kterou ještě z pandemie zadrhnutý globál nemůže uspokojit, tzn. roste inflace, nic překvapivého, teď se ještě budou podporovat špinavé zdroje těch, které ten cenový skok ohrožuje, to jste toho teda chytráci vymysleli, místo aby se ceny emisních povolenek okamžitě vrátili na desetinu současných cen a zlevnil plyn, viz Nordstream 2, i EU neochotně musela přiznat, že je to téměř čistý zdroj, Green Deal ještě ani nezačal, tohle je neplánovaný cenový skok, ten měl přijít, Fit for 55, sociální programy EU to čekaly kolem r. 2025.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.