Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Nový týden doprovodí často mlhy, na silnicích budou i namrzat

53
# 24.11.2020, 19:27

Tak růst teploty ještě zrychlil, takže jsme na +1,1. Tedy začínám pochybovat o tom, že klesneme na -1 jak nám modely předpovídají.

50
# 24.11.2020, 19:30

Prady
No z toho ochlazení možná nakonec nic nebude, v pátek se mělo ochladit od severu na nějakých -5°C až -7°C v hladině 850hPa, včetně srážek na studené frontě a "nečekaně" se to zastaví severně od ČR. Já to spíše než na ochlazení vidím na inverzi trvalejšího charakteru a doufám, že ať se ty vzdušný masy jakkoliv vyvinou, bude to alespoň trochu připomínat zimu, když už se nemůže prostě normálně ochladit a sněžit, což mě opět přivádí k myšlence, že celá zina bude možná dost naprd, sorry.
Jo kdyby se to vyvíjelo jako před deseti lety, to by bylo úplně o něčem jiným...

2673
# 24.11.2020, 19:37

aura33
Ach jo pořád bude ta hnusná inverze koukám že Ecák to ochlazení ve výšce na víkend pěkně zabil dává tam až +5 a sněžení se z nízké oblačnosti taky nedočkáme jak může padat sníh, když ve výšce je teplo:!!::!!:

53
# 24.11.2020, 19:40

Tutugon
Může jelikož nízká oblačnost je dost níže a teplota se v oblacích, tedy v inverzní vrstvě pohybuje pod nulou. Sněžit z toho může, ale vám sněžilo v pátek, takže vy už jste měli dost sněhu, více jak my za celou minulou zimu.

Teplota letí zase dolů, jen já jsem slepý, aktuálně 0,5

96
# 24.11.2020, 19:44

Za svitu měsíce jsme v opačném trendu. Zatím -3,2°C a pomalu klesá. Do rána věřím bude už mlha a náledí.

96
# 24.11.2020, 19:45

Aidamko
Tady spíše očekávám mrznoucí mrholení.

50
# 24.11.2020, 19:49

Tutugon
Třeba se nakonec dočkáme něčeho lepšího, než inverze. Ale po loňské zimě mám v hlavě brouka, který mi říká, že...:D

32
# 24.11.2020, 20:00

aura33
Tak kór ve vaší lokalitě je šance na pravé zimní počasí (mínus 10 a závěje) ani nechci říct nahlas jaká :)

50
# 24.11.2020, 20:04

Na.Guru
Tak jasný, upřímně já bych byl rád třeba za 1cm a pár ledových dnů, když už bude zima, tak by přece to mělo alespoň trochu připomínat zimu a nebo ne?
Ta inverze má docela šanci...

386
# 24.11.2020, 20:12

Fakt, výborný, jdu si do domku na zahradě pro jabka a málem si rozbiju hubu:D, dobrej milimetr už tam namrzá, stůl co stojí venku je jako ze skla, uvidím, jak to bude ráno vypadat a když tak něco vyfotim..aktuálně -0,5..

53
# 24.11.2020, 20:14

Od východu se mlha a inverze rozpouští, takže asi zůstaneme v noci na jasnu a vytvoří se kolem 2, 3 hodiny ranní. Ráno bude klouzačka. Teplota stále na +1.

Tím lépe, jelikož se vzduch silně prochladí a vznikne teplotní rozdíl, který způsobí veliké nasycení vlhkosti vzduchu, takže pak zde bude chladněji a bude zde větší šance na srážky.

Hlavně se musí vrátit a koukám, že i v Brně se rozpouští.

13
# 24.11.2020, 20:30

Ja tuhle inverzni pseudozimu v lasce nemam..
Chapu, ze pro niziny je to mozna jedina sance jak mit aspon pocukrovano, ale fuj, je to hnus..
Ani ty inverze uz nejsou co byvaly:D
Z poradny inverze rano po vychodu slunce snezivalo klidne 2-3 cm, proste ten poklop se v i dost velkych vlockach snesl behem hodky na zem..A pak bylo slunce.. Jiny typ inverze.
Snih je snih, tohle snehovy obcas mrholeni je takovy placebo..

53
# 24.11.2020, 20:35

walden
To co si popisoval se tady stalo letos 3.1. tehdy během hodiny napadalo z inverze kolem 2 cm a sněžilo celkem hustě, ale v některých částech Brna to bylo až 6cm. Nádherná atmosféra, ale dalo by se říct, že inverze jsou díky GO silnější a tedy i srážky z nich bývají intenzivnější. Například v 60.letech nebylo sněžení tak časté, ale v posledních letech se sněžení z inverze vyskytuje velice často. Nejvíce ho napadlo na silvestra 2010 v Plzni a to 10cm. V Brně je maximum z února 2012 a to 8cm a pak také v roce 2018 napadalo z inverze kolem 6cm.

Pozoruhodné je také to, že v posledních letech se nevyskytovalo průmyslové sněžení, ale sněžení samotné z nízké oblačnosti, tedy to co je silnější a trvalejší. Doba jeho trvání je v rozmezí od 8 do 40 hodin. V lednu jsme však v Brně a okolí měli sněžení z inverze, které trvalo od 24 do 28.1. napadalo kolem 4cm, jelikož bylo slabší a střídalo se s mrznoucím mrholením.

Tradičně se průmyslové sněžení objevuje ve velkých městech a v okolí velkopodnikových a průmyslových závodů a také na Kladensku. Jedná se o jev, který nelze považovat za srážky atmosférické! Navíc sníh obsahuje velice mnoho škodlivin, takže PROSÍM NEKONZUMOVAT

Schéma průmyslového sněžení
292
# 24.11.2020, 21:18

Dnešní charakter počasí byl opět velmi proměnlivý, zejména v dopoledních hodinách. Dnes ráno bylo navzdory předpovědi úplně jasno a teplota klesla až na -6,8°C. Jasná obloha se poté udržela až do cca 10hod a poté se pozvolna začínala nasouvat mlha od jihu (směrem od Polabské nížiny). Ve 12hod už byla solidní mlha s dohledností do 150m a začala se tvořit námraza, jelikož bylo slabě pod 0°C. Během večera začala celkem houstnout a nyní je dohlednost menší než 50m a překvapivě se oteplilo na +0,4°C. Pokud se to během noci dostane znovu pod 0°C, tak ráno bude slušná námraza.

53
# 24.11.2020, 21:23

Tady se aktuálně oblačnost protrhala, takže teplota spadla na -1,3. Aktuálně se od jihu přihnala od dálnice vlčí mlha, ale měsíc stále lze velice dobře zpozorovat.

238
# 24.11.2020, 21:36

U nás teď máme dost frišno. Byl jsem venku se psem, tak jsme aktuálně na -1,5°C, v mlze a do toho pofukuje silný vítr. Ideální kombinace na takovou tu silnou horskou námrazu, jen by bylo potřeba ještě o 2-3 stupně chladněji.

147
# 24.11.2020, 21:39

Prady
u nás zatím -0,2 a klesá taky Vitr
jak prase ale mlha není:D

96
# 24.11.2020, 21:43

Prady
Naopak. To jsou ideální podmínky. U nás teplota spadla na -4°C a to už je hranice kdy se námraza přestává tvořit.

238
# 24.11.2020, 21:45

ROFA
Tak možná závisí na poloze, vlhkosti...já byl vždycky zvyklý, že při takové situaci se tvořila festovní námraza, ale chtělo to aspoň -4 a níž. :)

386
# 24.11.2020, 21:50

Aidamko
Jo, jo, tady často průmyslově sněží kvůli Energocentru,jsou tam chladící věže, navíc, když je v zimě jasno, tak oblaka páry stíní slunci a místně je třeba o tři stupně méně, než o dva kilometry stranou..
p.s. teď, těsně po 22.00 jsem kouknul na čidlo..a jsme na +0,1..stoupající tendence.. takže uvidíme, jestli to roztaje, nebo zmrzne..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.