Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině území občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Výrazná změna charakteru počasí: vítr, ochlazení a sněžení v 2/2 listopadu 2020

33
# 14.11.2020, 22:35

Aidamko To ja porad tusim rozhodne vetsi zimu nez predchozi, snehu bude vic a mraz taky, jen je otazka kdy to zacne. Doufam ze to zase nebude brezen/duben :p

# 14.11.2020, 22:43

palma
V 1500 metrech nad zemích jsou mnohem lépe rozlišitelné vzduchové hmoty, které dané území ovlivňují, pokud je člověk trochu zběhlý v používání teplotní mapy v 850 hPa, tak pak dokáže určit, jaká bude teplota ve 2 metrech nad zemí. Z mapy se dají hrozně snadno vyčíst studené a teplé fronty, obvykle jsou mapky t850 hPa kombinovány i s mapami přízemního tlaku, takže se z nich dále dá určit tlak a rychlost větru (podle zahuštěnosti izobar), s trochu zkušeností se dá z mapy určit kde a jak silně bude pršet, vše takto hezky v jednom. Jedinou nevýhodou je, že neumí vyobrazit inverzi, ta do výšky 1500 m. n. m. nikdy nesahá. Že se nad ČR zrovna nachází teplotní inverze se ale dá poznat i ze směru izobar nad ČR, jakmile jdou od JZ, J, JV, tak je nad ČR, nebo minimálně na většině území, inverze. Ta dokonce nad ČR vzniká při silném jižním/jihojihozápadním po celý rok, nebo dojde alespoň k náznaku inverzního zvrstvení (vlivem fénového efektu Alp), uživatel Tommy je v tom poměrně znalý, ten by vám pověděl víc;-). Ale to jsem trošku zdrhnul od tématu, za mě je mapka s teplotami v 850 hPa super, poví mi toho mnohem víc než jen teplotu, mnohdy, když nemám čas projíždět všechny možné mapky, zkouknu pouze tu s teplotou v 1500 metrech nad mořem, ta mi toho řekne ze všech nejvíc.

388
# 14.11.2020, 22:47

Frantis95
Taky díky za obsáhlejší sdělení... tak zas něco dalšího vím, zkusím s tím pracovat...

74
# 14.11.2020, 23:44

Mapky s teplotami z 850 hPa jsou jednoznačně nejlepší a nejsnazší pro sledování aktuálního počasí i jeho budoucího vývoje. V kombinaci s izobary jsou krásně vidět tlakové útvary a jejich pohyb.

13
# 14.11.2020, 23:44

Aidamko
Jeste jednou a snad uz naposledy..
Priroda nestaci, to jsem nikdy neprohlasil..:)
Nevim uz po kolikaty to tu pisu, prihlizim a kombinuju vystupy modelu, co naznacuje chovani a stav fauny a flory a treti veci je uplne obycejnej, tkzv ,,selskej,, usudek..
Kdyz indexy podle vas naznacujou za par dni citelne ochlazeni, vpad studeneho vzduchu od severu..ktery tam ale siroko - daleko nebyl..tak se proste obycejne ptam? Odkud? Odkud se ten studenej vzduch vezme? Aha..?
A proste v to ochlazeni fakt muzu tezko verit..
Deje se to prave ted.. Uz sme tu podle indexu a tebe meli mit snih a zimu, ale mame tu teplo.. Dnes bylo 16 st..
Tak ja nevim, ja bych byl s tim tvrzenim, ze prijde ta zima z Ruska asi opatrnejsi.. Muze to skoncit zas jen zboznym pranim.. ;-)
Je to za dlouho..

50
# 15.11.2020, 07:17

Jojo, vypadá to, že inverze se nechce vzdát. Už nebude ale tak trvalá, spíše přerušované úseky. Za mě pořád změna k lepšímu.

Pro ty, co nevidí žádné ochlazení, přidávám obrázek GFS, je tam 21.11. teplota v hladině 850hPa (1500m.n.m.) až -7°C. Sice je to jen krátkodobé, ale prostě citelné ochlazení.

palma
Teplotu v hladině 850hPa určitě sledujte, je to jedna ze základních map, pokud chce člověk pochopit jaké bude počasí. Sledujte jí třeba na Ventusky.

palma
Tady to máte: https://www.ventusky.com/?p=50.1;14.4;5&l=temp...
Je tam vidět, jak se tam hezky hýbou ty šipky (proudění vzduchu)

palma
V této hladině se posuzuje i charakter front, jestli je teplá, studená apod. bez ohledu, jestli se dole v nížinách oteplí nebo ochladí.

Frantis95
Jojo, hezky jste to napsal, přesně... kouknu na tuto jedinou mapu T850hPa a hned mám přesný obrázek, jak bude - teplota, srážky, vítr, tlak, charakter počasí apod. Chce to ale zkušenost, já tuto mapku sleduji asi už 5 let, jediné co jsem se ještě nenaučil je nevěřit tomu, když je to na více dní dopředu :D cca 5+

Prady
Ten přepočet teploty z hladiny 850hPa na střední a nižší polohy je silně závislý na směru, rychlosti větru, oblačnosti, srážkách i ročním období. Např. letos 22.3. byla T850hPa až -12°C a přesto nebyl ledový den v nížinách, protože bylo :slunce: a vzhledem k datumu už mělo větší sílu.

Aidamko
Koukám, že jste to docela zkrouhnul :D, ale hrozná a průměrná je docela rozdíl. Podle mě je nejtrefnější, že zima bude mezi průměrem a extrémním teplem, to bude platit asi každý rok i do budoucna.

zdroj: wetter3.de
13
# 15.11.2020, 08:43

aura33
To je ale dost podstatne, se to naucit..pro nas pro vsechny..to nejpodstatnejsi!
Jinak je clovek diky nespolehlivosti predpovedi na vice nez 5 dni - tyden dopredu az prilis casto za naivniho snilka :D
Zkusit to proste ubrzdit a nedelat zavery a temata 10 dni pred inkriminovabou situaci..
Jinak ano, sobota, to je ten jediny den kdy.ma byt ve vyssich polohach kolem nuly..a je v SZ proudeni sance do poloh 600-800 m na trochu mokreho snehu.. V noci na nedeli a v nedeli v dalsim teplem sektoru tam opet teploty zamiri nad nulu
Ale pozor, je to az za tyden!
Vsechno muze byt jeste jinak;-)

155
# 15.11.2020, 09:15

walden
to je fakt taky může napadnout i v nížinách;-)

F4
Avatar
109
# 15.11.2020, 09:59

Mě by zajímalo, jestli se letos skutečně rozjede ten pravý starý dobrý Atlantik. Při pohledu na vývoj tlakového pole se sice trochu rozjede Z proudění ale všechny fronty se před hranicemi rozpadnou a spadne tradičních pár kapek. Letos prostě nedosáhneme ani na těch, i tak podprůměrných, 500 mm za rok. Za listopad nám nakape víc z mrholení než z atmosférických front. Už teď je to skoro 50:50 (1,6 vs. 1,3 mm).

388
# 15.11.2020, 10:11

F4
Tak, tady taky nic moc, od začátku měsíce 6mm, ale jak jsem včera kopal, až do cca 80cm vlhko, do 40cm vyloženě mokro, tak zatím se neznervozňuju, docela dobrý, bývalo hůř..
aktuálně zase hnusně šedivo, vlhko, od včera opět 0,2mm toho mžení, či co to je, od začátku měsíce to dalo 2mm, takže vlastně třetinu "srážek", to máte pravdu..

50
# 15.11.2020, 10:25

F4
Myslím, že je to jen otázka času, kdy se to rozjede: prosinec, leden, únor - vyberte si. Minulou zimu to vyšlo na únor. A pokud nerozjede, tak by zase mohla být relativně chladnější zima.

13
# 15.11.2020, 10:33

F4
To me taky..
Kdyz zavzpominam na zimni Atlantik 70-80-90tek, tak casto od nejakych 650-700mnm vys nejvice nasnezilo na TF systemů, kdy byla nulova isoterma cca v tech 700mnm.
Studene fronty pak prinasely ochlazeni, v noci pod nulu, pres den max kolem te nuly, spise lehce pod.. To vse pri setrvalem Atlantiku, kdy se proudeni tocilo od JZ pres Z na SZ..
Tedy celkove ten Atlantik byval chladnejsi a vydatnejsi..
Prinaselo to od vyssich poloh standardni zimni pocasi s dostatkem snehu, s obcasnymi vpady arktickeho vzduchu..
Ja tehdy zil temer v 800mnm a zimy byvaly proste zimy..
V ere GO se to uz vrati asi tezko..bohuzel.

50
# 15.11.2020, 10:49

walden
Tak to přesně sedí na zimu 2018/19, takovéto zimy se určitě ještě občas objeví, ale častěji budou teplejší. Ten Atlantik je fakt hodně variabilní a má mnoho podob, těžko to nějak typizovat a definovat.

388
# 15.11.2020, 11:06

aura33
No jo,to mě dalo takovej blbej nápad, teď si to vemu nějak tak statisticky, za posledních 10 - 20 let, kolik bylo "dobrých" zim? A přede dvěma roky byla dle všeho dobrá zima, statisticky, jakou šanci má tato zima, být "dobrou"..:!!:

111
# 15.11.2020, 11:48

palma
Ja už se v tom ztrácím, ta dobrá zima 2019 = v Brně únor bez ledového dne a téměř bez inverze. Jen si nejsem jistý, jestli tou dobrou zimou někdo nemyslí sněhové závěje i v nížinách, to by pak 2019 byla "špatná".;-)

388
# 15.11.2020, 12:01

ludvicek
No, on je to navíc relativní pojem, měnící se v čase, vemte si to takhle, já pamatuju zimy s 30 cm v nížinách, mráz okolo -10 zcela běžně, řadu dní, možná i pár týdnů... a teď, narodí se človíček v roce 2015.. začne si pamatovat nynější "zimy", za deset let přijde zima s těma 20 - 30 cm (když to přeženu) a nějakým tím mrazem... a již velký člověk řekne, to je šílená zima, něco nevídaného... a pak, další rok, přijde zima, napadne na pět dní dva cm sněhu a člověk řekne, no konečně, normální zima..:D, tak nějak to možná zá pár let , desetiletí bude... kéž bych se mýlil..:)

169
# 15.11.2020, 12:30

Tak GFS má celkem dost rozdílné výstupy co se týče sněhové pokrývky ranní výstup ukazoval sněhovou pokrývku jen na úplným severu Ruska a Tedko aktuální už až k Polsku :snih: Třeba se to dalšími výstupy dostane až k nám ;-)

388
# 15.11.2020, 12:36

kuba
No, 348 hodin dopředu asi žádný model neurčí, kde bude sníh..

111
# 15.11.2020, 13:39

palma
Jojo, já mám vůbec první jasnou vzpomínku na počasí zimu 1985 (a zároveň první sportovní vzpomínku mistři světa v hokeji:)) a to teda byla zima, co nastavila laťku proklatě vysoko respektive nízko. Navíc nás Husákových dětí je početně v populaci nejvíc, takže naše vzpomínky budou vždy dost převládat. To když říkám dětem, že jsme bobovali v Brně od Mikuláše do Velikonoc, tak nevěří, no.

13
# 15.11.2020, 15:17

aura33
Ano, zima 18-19 byla ve vyssich polohach a na horach vynikajici.. Prinasel tam pravidelne snezeni i Atlantik.. Snehu bylo hodne a lezel od konce listopadu az do brezna..
V tom minulem stoleti ta hranice takovych zim, snehu, byvala ale jeste o nejakych 100-150m nize..
Zimy, pri kterych napadl snih i v nizinach a vydrzel tam treba i nekolik tydnu byly vzacnejsi i tehdy, nicmene byly..
V posl letech se trvalejsi snehova pokryvka v nizinach dostava spise do oblasti sci-fi.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.