Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Výrazná změna charakteru počasí: vítr, ochlazení a sněžení v 2/2 listopadu 2020

73
# 14.11.2020, 14:22

Já tedy ve výhledech nevidím žádné extra ochlazení..
Proud studeného vzduchu někde z oblastí západně od Norska je vždy velmi nejistý a klidně se může vyplivnout v západní Evropě, což by k nám naopak přineslo teplé jihozápadní proudění.
Navíc stejně tam nahoře moc studeného vzduchu není, tj. není kde brát.

# 14.11.2020, 15:33

Aidamko
Takže by se mohlo změnit ve východní nebo severní?

50
# 14.11.2020, 15:48

Tak zkusím navodit zase trochu optimismu. Teď nás čekají poslední zbytky inverze a příští týden bude takové pěkné promněnlivé počasí s čistým vzduchem.
Co se týče výhledů na nástup zimy, je teprve půlka listopadu a podle mé vlastní teorie o dobrém nástupu zimy by v 2/2 listopadu neměla být inverze nebo jižní/JV proudění, ale buď běžný Atlantik nebo tlakové níže s pomalým postupem a nebo východní mrazivé suché proudění (TV severně od ČR). Podmínka zdá se bude splňena - běžný Atlantik.

Koukal jsem se na rozložení tlakových útvarů nad okolím Evropy aktuálně a v roce 2009 touhle dobou a vypadá to hodně podobně, že by náhoda?
V tom roce 2009 to vůbec nevypadalo na dobrý nástup zimy a pak se během prosince přelila ledová masa vzduchu nad SZ Rusko a následně i do ČR.
Naděje umírá poslední ;-)

386
# 14.11.2020, 17:12

Jo, přeju vám zimu, ale to je furt dokola, kouknu jak to bylo v roce 2009, 2006, 2011... atd, a podle toho, nebo tak nějak to bude, jakpak se tohle liší od předpovědí podle opadaného listí?..Pořád čtu rozbory, podle toho, jaká kdy byla podobná situace, a podle toho bude tahle zima, pudu si dát prášek na alergii, už ji na tyhle posudky situací podle minula zdárně chytám.

273
# 14.11.2020, 17:22

palma
Tyhle rozbory nemá cenu sledovat, naprosto stejná situace a přijde mlha od JV a oproti JČechám máme o 10 st. méně, v zimě může ležet sníh mnohem déle a dokonce i s námrazou, velké rozdíly už jen po okresech.

53
# 14.11.2020, 17:36

palma
Víte čím se to liší, liší se to tím, že ty jevy neovlivňuje to kolik naprší, nebo to kolik hub nasbíráme v lese. Tady jde o to, že se snažím rozlousknout anomálii ohledně PV a indexu AO v minulém roce v porovnáním s tímto rokem kdy nám na vortex bude tlačit více událostí. Dám vám radu, uživatel walden má nějaký ignorlist, tak si ty mé rozbory tam zařaďte a pohoda.

Kytičky a listí se plete téměř pořád, ale tohle ne. Co jsem tak letmo projel archiv, tak je to ustálené pravidlo, které funguje cca 50 let a zatím nedošlo k nějaké chyby apod. GO na to zatím nemělo vliv. Na kytky, houby, listy a spol ano.

Pro všechny ještě jednou, já neříkám, že bude stejné počasí jako v těch letech, ale že anomálie a mendrování PV je stejné.

238
# 14.11.2020, 17:57

Aidamko
Je to tak...z čeho jiného vycházet, než z archivovaných dat situací, které v počasí proběhly třeba za posledních 50-60 let. Díky tomu se dá celkem dobře vyvodit, jaká situace může nastat a pakliže jsou tlakové útvary v nějaké poloze, PV v nějakém vývoji, zalednění atp. a v 8 případech z 10 to dopadlo podobně, tak je logicky šance, že opět nastane podobná situace. Ohánět se přírodou je hezký, ale Walden Palma , máte někdo napsané třeba za posledních 50 let, jak přesně se chovala příroda měsíc od měsíce, den ode dne, aby se to dalo porovnat s tím co se nakonec stalo s počasím a že z toho lze nějak vycházet v předpovědích?

386
# 14.11.2020, 18:13

Prady
Hmm, padesát let nearchivuji, to bych musel o 6 ti let, jen by mne zajímalo, kolikrát se za posledních 50 sát let pedpovědní modely mýlily v těch dlouhodobých předpovědích, na 14 dní dopředu je udávána úspěšnost předpovědí tuším 75% ohledně teplot, na měsíc dopředu okolo 50% na delší období se nemá cenu bavit..dlouhodobé předpovědi pracují s průměry, to víme všichni.. viz. vysvětlení pojmu na ČHMÚ, když je to taková brnkačka, šup sem s tím, jak přesně bude příštích dejme tomu 21 dní.. máte situaci, můžete se kouknout, jak to bylo v minulých letech, tak proč pláčete nad tím, že to zatím letos nevychází?, máte vzory, indexy ( ty se přeci nemění den ze dne.. nebo jo?) tak jak bude? No a když ty situace v osmi z deseti případů dopadly obdobně, jak to dopadne teď, slovo do pranice..:)

13
# 14.11.2020, 20:45

Ohanime se castecne prirodou, castecne predpovedmi modelu, ale predevsim, castecne, aspon si myslim, zdravym rozumem..
Jeden priklad za vsechny.. Tri, ctyri dny se tu resi indexy AO, NAO..porad dokola..lehka odchylka nahoru, lehka dolu.. A predikuje se ochlazeni od S, SV..za par dni.. A vubec NIKDO se nepozastavi nad tim, ze v cele S Evrope zadny studeny vzduch neni a v tech nadledujicich dnech ani byt nema..
Nikdo, krome me, uzivatele palma a par dalsich..
A vysledek zname, ze?
My proste pouzivame mix vystupu modelu, toho co naznacuje priroda a vlastniho usudku.. Ne porad cisla, statistiky, grafy, indexy..do.
Dyt vy se v tom uz indexaci zacinate dokonale ztracet.. :)

13
# 14.11.2020, 20:46

Ohanime se castecne prirodou, castecne predpovedmi modelu, ale predevsim, castecne, aspon si myslim, zdravym rozumem..
Jeden priklad za vsechny.. Tri, ctyri dny se tu resi indexy AO, NAO..porad dokola..lehka odchylka nahoru, lehka dolu.. A predikuje se ochlazeni od S, SV..za par dni.. A vubec NIKDO se nepozastavi nad tim, ze v cele S Evrope zadny studeny vzduch neni a v tech nadledujicich dnech ani byt nema..
Nikdo, krome me, uzivatele palma a par dalsich..
A vysledek zname, ze?
My proste pouzivame mix vystupu modelu, toho co naznacuje priroda a vlastniho usudku.. Ne porad cisla, statistiky, grafy, indexy..do nemoty
Dyt vy se v tom uz indexaci zacinate dokonale ztracet.. :)

53
# 14.11.2020, 20:54

walden
Proč nenapíšete na vysoké školy s klimatologickým a meteorologickým základem, že stačí příroda, abych se to nemusel učit, když dle vás stačí vlastní úsudek a to co říká příroda. Napište tam a já budu mít klid. Proč se to učit že? Budeme to dělat jako na Nově, taky tam dělají předpovědi na zimu dle přírody.

Ochlazení v prosinci 2009 si vysvětlujete jak? Ochlazení v listopadu 2005 si vysvětlujete jak? Ano zatímco velevážená příroda nám při +14 a v roce 2009při +18 i na konci listopadu rozkvétala, tak najednou přišlo ochlazení během pár dnů k -8 klidně. Proč? Díky indexům, které řídí cirkulaci. Tohle vám kytka fakt neřekne.
Již příští týden se navíc z Ruska ten chladnější vzduch bude celkem slušně blížit do ČR, tak snad.

2708
# 14.11.2020, 20:55

Ecák to ale drží od příští soboty kolem 0 i přes den s trochou sněhu:snih: oj, kdyby to tak vyšlo GFS jeden zatracenej má tam pořád spíš teplo:!!: Walden sice na S Evropy nic chladného zatím není ale má se to prochlazovat a je možné se to vylije i na jih;-)

168
# 14.11.2020, 20:57

Tutugon
I Ecák začne dalším výstupem oteplovat, ostatní modeli mají teplo a déšť vsude;-)

53
# 14.11.2020, 21:01

Hele si takhle, něco mě říká, že ta letošní zima bude hrozná, ale celkově se faktory zlepšují. Víte co, já se přikláním na stranu těch co si myslí, že zima bude průměrná, spíše trochu teplejší. Tak to bude nejlepší.

# 14.11.2020, 21:15

Tutugon
Na S Evropy zatím nic chladného není a ani jen tak nebude, pokud se tam z posledních dnů něco chladného alespoň při zemi formovalo, tak to bude běhen následujících 3 dnů vyfouknuto někam daleko za polární kruh, odchylka tep. v 850 hPa tam půjde i na +12 °C, to je hrozně moc. Aidamko psal o chladnějším vzduchu, který by se měl již v příštím týdnu sunout k ČR, s tím také nemůžu souhlasit, v JZ Rusku sice dojde v příštím týdnu k lehkému ochlazení, ale pouze díky nasunutí chladnějšího vzduchu z oblasti Kaspiku a Kazachstánu, navíc bude dle většiny modelů tento chladnější vzduch vytlačen tlakovými nížemi nad Atlantikem. Do konce listopadu se větší ochlazení určitě čekat nedá.

386
# 14.11.2020, 21:35

Frantis95
Hmm, koukam, že budu muset taky zapracovat na tom porozumění událostem v těch 850hpa, protože se to tu dost uvádí..proč je těch 1500m tak důležitých? Já koukám většinou na ty 2m nad zemí..což asi není uplně vše..:!!:

148
# 14.11.2020, 21:39

walden
tak a teď mi řekni....
kdyby příroda vypadala na teplo a za 2 dny začalo dost hustě sněžit a mrzlo by měsíc....
to by se asi příroda Sekla viď 🙃

386
# 14.11.2020, 21:43

Kokos342
Jo sekla, stejně jako modely, který mi na dva dny dopředu neřekly, že bude u nás krupobití..:cool: A ostatně, příroda se na jaře probouzí,.. a v květnu přijdou mrazy a šup, všechno zmrzne.. a teď mi řekněte, je to záměr přírody, nebo ne?

238
# 14.11.2020, 21:56

palma
Tak ono většinou pro zimní ráz počasí je důležitá teplota v 850hPa, protože pokud jsou k tomu srážky a nízká teplota v 1500m.n.m., zvyšuje se šance na propadávání sněhových srážek do nižších poloh. Pokud budu sledovat teplotu ve 2 metrech, tak to taky může znamenat inverzi bez sněhu, ale na horách lokálně teplo. Tedy pokud je v předpovědi pro 850hPa teplota alespoň -5°C, tak je dost pravděpodobné, že denní teplota kolem nuly bude i ve středních polohách.

386
# 14.11.2020, 21:58

Prady
Tak to díky za vysvětlení, aspoň vím, co s tím..:)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.