Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Výrazná změna charakteru počasí: vítr, ochlazení a sněžení v 2/2 listopadu 2020

53
# 26.11.2020, 15:32

walden
Však jsem to pro některé zdůraznil tučně, že to neni jisté sice nemusí ale tady je v úměře, to je sice pro některé jako objevení Ameriky ale vážně to tak funguje. SW bude o víkendu nebo po psát článek.

Ale jak sem zdůraznil pro některé jedince, tak to není jisté kokosy že no a já jdu na další diplomovku o jak tady někteří říkají indexech o ničem.

386
# 26.11.2020, 15:38

Ohledně narušení vortexu, či jeho rozpadu, jsa poučen z minulých let, se zdržím jakéhokoli komentáře ohledně předpovědí, které se k tomu vztahují..:tornado:

110
# 26.11.2020, 15:44

palma
Přesně, takových prognóz už vzalo za své a tak bych se raději nepouštěl do žádných složitějších akcí.
Ale řekl bych vzhledem k nadpisu celé této diskuse, že "výrazná změna charakteru..." se nedostavila a mezitím přijde prosinec.

386
# 26.11.2020, 15:48

ludvicek
Také mi to vyhovuje, žádné hupy, pěkně zvolna se ochlazuje, akorát mne štve ta hnusná šeď, ale co nadělám, budu hledat nějaký záchytný bod pro positivní náladu i z té šedé..:D

13
# 26.11.2020, 15:59

Aidamko
Ty si uplne mimo realitu:D
Bavime se o tom, co teprve bude,mozna, za mesic.. Nikdo zatim nevi jak, tak mi tu prosimtebe netvrd, jak to vse perfektne vychazi podle indexu..
Je to future, chapes? BUDOUCNOST, PREDPOKLADY..
A nikdy jsem nerekl, ze indexy jsou k nicemu, nybrz jen to, ze nejsou stoprocentni..a ze indexy, modely, rad kombinuju s pozorovanim prirody.. Si schopnej rozlisit tu diferenci? Diplomky, fajn, tak at se ti povedou!

238
# 26.11.2020, 16:36

Úplně krásně a s přehledem dáváme další ledový den. Přitom včera i dnes mělo být během dne nad nulou. Nedivil bych se, kdyby nakonec byl ledový den i zítra.:led:

168
# 26.11.2020, 16:57

Jinak NAO jde pořád do zaporu tak uvidime jak to dopadne :snih:

50
# 26.11.2020, 17:03

kuba
Jo to už o něčem vypovídá, rozhodně úvod zimy se nějaký teplo moc čekat nedá... že by i v nížinách byla pravá zima? Tomu už jen tak neuvěřím, že by zde napadlo třeba 10cm a týden mrzlo.

386
# 26.11.2020, 17:03

walden
No, to že bude vír narušen, se nějak dá předpokládat,ale nemusí to znamenat lautr nic, to je taky pravda, až to bude v těch 30 000 metrech vypadat nad severním pólem tak, jako právě teď nad jižním pólem( končí tam právě pomalu jižní vortex), řeknu.. je to tady,... klidně to skoukněte, na Ventusky, dejte tam teplotu v 30 000 metrech (10Hpa) a pak přepněte na rychlost větru no a až to skouknete na jižním pólu (polokouli) pak se přesuňte na severní pól (polokouli) a porovnejte to, do 5.12. tam je prd.. tak uvidíme jestli a co se tam objeví a hlavně, jak se to bude vyvíjet..může nastat, narušení, rozpad na dva víry, celkový rozpad, celkový rozpad s otočeným prouděním od východu..nebo taky nic..

386
# 26.11.2020, 17:05

kuba
Kam má jít AO?

53
# 26.11.2020, 17:07

palma
AO jde také setrvale do záporu, na hodnotu -2/-3;-)
Tedy 8 dní setrvaleho slabnuti vortexu.

AO
50
# 26.11.2020, 17:23

Prady
Jo v polohách nad 500m.n.m. se ty ledové dny atakují snadno, stačí jen inverze nebo chladnější proudění. Tady dole v nížině, když se vyskytnou dva nebo tři takové dny za celou zimu, tak se dá stěží hovořit o zimě.

Tím jste mi připomněl, mám takový poměrně starý školní atlas ČR od Shocartu z roku 2005, kde jsou klimatické oblasti rozdělené podle charakteristik.

A taková teplá podnebná oblast kam spadají nížiny by měla mít v průměru 30-40 ledových dní. Ano skutečně, zní to neuvěřitelně, ale takový byl dříve průměr. Proto nevěřím, že zimy jsou jako dříve, zkrátka se hodně rychle otepluje.
Tam u Vás v chladné klimatické oblasti (např. Křemešník) byl dřívější průměr 40-70 ledových dní, což už také asi moc nesedí. Ta hodnota je myšlena za celý rok i mimo zimu.

Jinak např. Průměrný počet dní se sněhovou pokrývkou:
Nížiny: 40-50... Opět dnes již neuvěřitelné a úplný nesmysl, ale takový byl ještě před cca 20-ti lety dlouhodobý průměr.
Tam u Vás: 100-140 dní...

386
# 26.11.2020, 17:27

Aidamko
To jo, akorát jsem si vesvém skepticismu raději rozkliknul u té předzvěsti stratosférického oteplení taky nižší hladiny, aby mi to ukázalo kam by, dle predikce, měl jít studený vzduch, v 500Hpa.. moc mne to optimismem nenaplnilo, abychom se nakonec z toho Stratospheric warming ještě "neohřáli"...
Mám dojem, že tohle by mohla mít na svědomí ta krásná výše, co tam sedí za Uralem...

53
# 26.11.2020, 17:33

palma
No proto to moc nijak nesleduji, ale tady mě zarazilo, to, že nad Gronskem mají nízký tlak. Zajímavé je, že tam žádný nižší tlak být nemůže díky tzv. Atlantické anomalii, která tuto zimu nastoluje tlak nad Gronskem. Taky nad Uralem níže, která by musela zničit vyši, což trvá až měsíc a vysoký tlak nad oceánem u VB by v této poloze znamenal SV proudění.

Na jaké datum to je?

Sněžení koukám zatím nikde. Níže zmizela..

386
# 26.11.2020, 17:36

Aidamko
Je to čitelné nad linkou toho obrázku, je to 12.12, ale je zajímavé, že před cca 12 ti hdonami to oteplení bylo mohutnější.. teď ubrali, tak nezbývá, než to dál sledovat, co už, oni mají vstupní data..my ne..:D

53
# 26.11.2020, 17:39

palma
Jo, děkuji. Mezi náma, nemusí nastat nic jo, ale je to zajímavé.
No já se mrkl na modely a nízký tlak nikde, zajímavé. Hodnoty Uralu stoupají, tak snad.

Tady můžeme jenom doufat, stejně jako u toho sněžení ze kterého nic moc nezbylo. A koukám, že i GFS nám tam příští pátek dává 3cm, tak by to snad mohlo vyjít. Dokonce si to přeju a když mě vyšla s přáním ta inverze tak snad i toto.

13
# 26.11.2020, 18:44

palma
Presne jak pisete, az to na S bude vypadat jako na J, pak se ta pravdepodobnost vyrazne zvysuje, vyrazne! Jeste jde o rozestaveni TU a taky TP..pac to hodne urci kam se to pripadne vyleje..a v jake mire a na jak dlouho..
Ale zatim jsou jen nejake indicie, ze by to k tomuto na tom S mozna mohlo dospet..ale nemusi, uvidi se..
Jinak argumenty typu AO nikdy nelze a v dalsim prispevku ,,a kdyz selze,, tak ho nahradi to a to.. To nevim jestli je k smichu nebo k placi, ale urcite takova protimluvna tvrzeni stoji za kratke zamysleni..a jit od toho..
To mi pripomina to zname..
Za A : Mam vzdycky pravdu
Za B : Kdyz ji nemam, plati za A.. :D
Takze jdu od toho, od diskuze s clovekem tohoto typu..
Aspon tu bude klidneji ;-):cool:

# 26.11.2020, 21:13

Jen tak pro odlehčení, to vaše handrkování okolo různých indexů je pořád ještě dobré, je to k tématu, jenom se prostě názory někdy neshodnou, to se stává. Jistě někdo pamatuje místní podzim roku 2018, kdy zde oxidovala jistá paní Olga z Podkrkonoší a věštila 30 °C na silvestra, pak ochlazení na 25 a srážky nejdříve v roce 2020. Tři měsíce si tady jela svoje, pak se na to asi vykašlala, to bylo ale tehdy dílo, kam se na to hrabali pesimisté jako Dawe:D.

386
# 26.11.2020, 22:03

walden
Však já se taky divím.. mě tohle uplně vyhovuje (kromě té šedi fšudypřítomné), pozvolna do zimy..omyly se člověk učí.. a náhodou, někdy to vypadá, že je tu někdo pomalu za nepřítele, ale, já se řídím následujícím.. říká se že tvůj nepřítel, je tvůj nejlepší učitel, a tudíž přítel,... a tak mám jen samé přátele..:D, i tady..:cool:

13
# 26.11.2020, 22:12

palma
Tady v podhuri je ta sed stridana slunecnymi odpoledny..no vlastne tahle inverze je velmi promenliva, co do projevu, jeji vysky,rozdilnych teplot, vyskytu - nevyskytu oblacnosti..Vcera bylo zajimave pozorovat mistni vyskyt naledi na mych cestach J Cechami..nekde to bylo fakt o hubu, jinde suchoucko..neklouzavo..
Ta jednotvarna sed mi leze tez krkem, kdyz na ni vice dni dojde..
Tesim se na zmeny, na ty od SV i mozna ze Stredomori..
Mam rad, kdyz se neco v povetri a na obloze deje..promenlivo..
S tim ucenim souhlas..ucit se da z ledacceho, vedome i nevedome ;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.