Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Výrazná změna charakteru počasí: vítr, ochlazení a sněžení v 2/2 listopadu 2020

# 22.11.2020, 18:20

Tak výhled na příští víkend začíná být celkem zajímavý. Nad Finskem a pobaltskými státy se má vytvořit mělká TN s chladnějším vzduchem a má ovlivnit počasí u nás, co je ale podstatné, že se na tom modely shodují. Mohla by sem třeba dofouknout vlhký vzduch z Baltu, který by alespoň trochu posypal hory a možná i střední polohy, navíc by to nemuselo hned tát. Jinak ta synoptická situace nad Evropou bude v dalších dnech taková podivná, atlantické proudění úplně odkloněno, všechny tlakové útvary mdlé, nevýrazné, setrvávající na stejných místech, ČR se má dle výhledů pohybovat doslova v zemi nikoho, jsem zvědav, co se z toho vyvrbí:).

50
# 22.11.2020, 18:31

Frantis95
Však jsem psal, založte někdo nové téma, to ochlazení je za 5 dní, což je limit, kdy se dá předpověď brát vážně. Zítra to budou 4 dny, takže by se to již defacto potvrdilo.
Já jen, že jsem se přihlásil po dvou dnech a přibylo tu asi 200 příspěvků, nové téma by diskuzi dalo nový směr.

A ano, přesně to samé mě napadlo, nevýrazné tlakové pole a mělká TN, z toho něco zajímavého vzniknout musí ne? Navíc je tam varianta další TN od jihu.

# 22.11.2020, 18:33

Myslím, že to je tak 50/50, jestli by to vyšlo bylo by to jenom dobře.

168
# 22.11.2020, 18:43

aura33
Chtělo by to ale založit jiné téma na to chlazení příští víkend a ne to psát sem;-)

50
# 22.11.2020, 18:46

kuba
On ho někdo založí... já určitě ne...

96
# 22.11.2020, 18:46

Prady
Ty grafy s maximální sněhovou pokrývkou jsou zajímavé, neříkají ale vše o průběhu zimy.
Trochu jsem si zase pohrál s historickými daty pro naši lokalitu. Od roku 1961 jsme měli 7 zimních období s průměrnou teplotou nižší než - 5°C. Poslední v roce 1996.
Čistě statisticky by to už mělo padnout. :D

53
# 22.11.2020, 18:47

Tady lehce mrholilo, trošku to namrzlo, ale zatím nic vážného.

2673
# 22.11.2020, 19:25

Aidamko
U nás naštěstí ledovka nehrozí máme pořád +2 a dolů to naštěstí nejde čekám déšť možná i se sněhem:)

53
# 22.11.2020, 19:31

Tutugon
Tady jsme na 0, ale dole Brno má +1/+2, takže celkem teplo. Naštěstí se nám to protrhalo tak snad to klesne níže.

# 22.11.2020, 19:57

To my jsem teda z jinyho sveta, dnes max. +8 a ted v skoro 20h je +6,5st. :)

13
# 22.11.2020, 20:49

Prady
Procetl jsem ten clanek o ,,mytu,, drivejsich zim, studenejsich a bohatejsich na snih.., nasich detskych zim.. Ale prdlajs..
Nesouhlasim absolutne s tim, ze je to mytus..
V tom clanku jsou pravdy jen castecne..
1. Autor se v nem zabyva vyhradne stanicemi polozenymi v nizsich, spise nizkych polohach..Dokonce Doksany, nejnize polozena stanice s dlouhodobym merenim..
Probuh, jsme v mirnem pasu, kde do nizin nepatri a nikdy nepatrila kazdorocni ci casta zima s dlouhymi mrazy a s dlouhymi tydny a mesici bohate snehove pokryvky..
Tam byla vzdy vzacnejsi, i v minulem stoleti..
2. Odmitam zavadejici tvrzeni ze jenom tri nebo petilete decko si vryje do pameti ze melo snih po kolena, coz bylo ve skutecnosti tedy jen par desitek centimetru.. Snih po kolena nebo po pas v zaveji si fakt pamatuji i z dospivani a z dospelosti, nejen ze Sumavy ale i treba z Brd, kde jsem byl na vojne kousek od Jincu..
Pamatuji si i zimy z dospelosti, kdyz uz jsem mel deti a snih se nam nevesel do mestecka..
Ze silnice jste z auta pres vanty nahrnuteho snehu netusili, kdo jde par metru vedle vas po chodniku, nebyl totiz videt..
Snih se nakladal na tatry a odvazel pryc mimo mesto.., protoze mesto se stavalo neprujezdnym, nepruchodnym..
Bezne se bruslilo 1/2, 2/3 zimy na prirodnich kluzistich..
3. Tyhle vzpominky na drivejsi pekne zimy patri totiz hlavne do vyssich poloh..tam maji sve opodstatneni, tam byly opravdu o dost castejsi, nez poslednich 15-20 let.. Do nadm vysek 600-800m..
4. Ta hranice na snih bohate zimy byla nekde cca kolem 600mnm. Byl obrovsky rozdil, kazdou zimu, mezi mym bydlistem a mym okresnim mestem.., mezi 760mnm a 500mnm..obrovsky..
Protoze hranice snezeni a deste byla velmi casto nekde kolem tech 600mnm, u nas napadlo treba pres noc 20cm noveho snehu, v tom okr meste ale padal celou noc snih s destem nebo prselo..
Do rana bylo vysledkem to, ze u nas se napriklad pres noc zvysila snehova pokryvka z 30cm na 50 cm, kdezto par km vedle o 260 m niz tech 20 cm co tam meli roztalo.. diky vydatnemu desti..
Atd, atd..
5. Abych to tedy shrnul..
Ve vyssich polohach je jednoznacne pravdou, ze tam ty zimy drive byvaly snehovejsi i studenejsi..mnohem castej nez je tomu dnes..
V nizsich polohach nestacil SZ Atlantik za SF, aby tam byla delsi snehova a studena epizoda.. K tomu bylo vzdy potreba vpadu arktickeho a pokud mozno vlhciho vzduchu.. A tech vpadu ani v minulosti nebylo tolik, aby to bylo nejak pravidelne..
Do tech vyssich poloh a na hory pribyval snih i na TF systemu a prave z TF byvaly nejdelsi a nejvydatnejsi srazky.. Tam ten Atlantik nebo stredomorske TN vydatne snezeni casto prinasely..
V poslednich 20 letech jsou ale stale castejsi zimy, kdy to i v tech strednich a vyssich polohach za moc nestoji..
Vpadu arktickeho vzduchu je mozna stejne malo, jako drive.. nebo jen o malo min..
Ale Atlantik, Atlantik je stale teplejsi a teplejsi a take sussi a tak uz poradne zimy neprinasi..ani do nadm vysek 600mnm + .
V tom vidim hlavni problem..
Jsou to jen me zkusenosti, pamet, nazor..jenom me.. Nicmene za tim, co jsem tu v tom ,,romanu,, napsal, si stojim:cool:;-)


182
# 25.11.2020, 23:34

Jaksi "Kde nic ... tu nic". :D Prostě klasika, je blbost něco nabízet moc brzy dopředu.

9
# 26.11.2020, 09:01

palma:
Zrovna jsem chtěl napsat, že letošní listopad byl hodně deštivý:D
A výraznější srážky očekávám v květnu 2021...

10
# 26.11.2020, 13:35

Součet desetinek milimetrů po odeznění vlivu TN od SV bude u nás činit 0,6mm, na horách snad do 4 cm. Pak pravděpodobně opět až do konce prosince převládne inverzní ustálenost, fuj!

147
# 26.11.2020, 13:47

Vokr
blbost v úterý je tam fronta se sněhem... a zima..

53
# 26.11.2020, 13:48

Kokos342
Na frontě v polohách pod 400 m.n.m srážky dešťové, částečně na Moravě i v nížinách sněhových.
Srážek spadne do 10mm, takto to zatím vypadá.

168
# 26.11.2020, 14:06

To úterý to kreslí Ecák celkem pěkně tu frontu, to by mohlo nasnezit něco málo o v nížinách a pak přijít inverze a bude krásná zima ;-)

53
# 26.11.2020, 14:31

Koukám, že právě k půlce listopadu by mohlo nastat stratosférické oteplení a změna zonálu od východu k západu, tedy tak jak se QBO přeplo na východ. Pokud vše vyjde, tak ochlazení se nedostaví do Kanady a USA, ale do Evropy, každopádně to jdu prostudovat.

Není to nic jistého, pouze zde udávám tu možnost. Zonály se postupně přesouvají k jihu, takže je pak rozpad směřován k Evropě. Vidíte AO index prostě neklame. Rozpad by tedy přišel ke konci roku, tak jak to psala NOAA a NASA spolu s WMO a ECMWF.

Možné stratosférické oteplení v Pátek 11. prosince?
13
# 26.11.2020, 15:26

Aidamko
Tak myslim ze uz tu vsichni vime,ze pocasi nemusi byt v prime umere k tomu, kam jdou indexy..
A pulka prosince ci jeho konec, to je dnes, 26.11. vcelku velka, hypoteticka neznama..
Pockal bych s jakymikoli ocekavanimi..ci predpovedmi..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.