Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Říjen byl na východě nejdeštivější za dobu měření

50
# 16.11.2020, 09:28

Frantis95
Borovice lesní patří do celé ČR, protože se neřídí podle nadm. výšky, respektive prospívá hlavně na písčitých půdách a dobře snáší různé typy klimatu.
Borovice lesní je suchem ještě více ohrožena, než smrk, protože kořeny se neplazí po zemi, ale jdou do hloubky a v případě, že spodní voda klesne extrémně nízko, borovice lesní začnou usychat ve velkém a případné srážky pokud se nevsáknou do větší hloubky nemají žádný záchranný efekt, jako v případě smrku ztepilého
Takže nejde jen o smrky, jak by si někdo mohl myslet, dlouhodobé sucho zdecimuje nakonec vše, pokud trvá příliš dlouho a je extrémní.

Tady v širokém okolí i celém Polabí je borovic lesních uschlých a mrtvých opravdu na tisíce až desetitisíce a jsou to pěkné vysoké stromy staré přes 50 let.

F4
Avatar
109
# 16.11.2020, 18:13

Frantis95
Letos v srpnu jsem se byl na Cukrák přímo podívat a čučel jsem, jaké jsou tam vykácené plochy. A souhlasím, nedostatek srážek je horší než jejich přebytek - viz přirovnání s pouští a monzunem.

109
# 17.11.2020, 00:01

Frantis95
Smrk je původní tak od 700 m.n.m, krásně je to vidět v národních parcích v Karpatech, kde navazuje na buky.

No a s tím vlhkem; četl jsem nějaké historické pojednání o malé době ledové, kdy veškeré hladomory pocházely z vlhkých a chladných let. To monzunové podnebí je teplé, takže to funguje trochu jinak. Naopak kulturní národy vznikaly v suchu a teple (Egypt třeba) a využívaly řeky a závlahy. Doporučuju knihu Egypťan Sinuhet, není to zrovna literatura faktu, ale velmi plasticky to popisuje.

ota
Avatar
2132
# 17.11.2020, 00:42

aura33
No u nás se přívalových povodní nebojím. Letos tu z bouřky spadlo 75mm a krom toho, že nám stoupla voda ve sklepě a všude stály laguny tak se nic nestalo. Problémy nám naopak dělají vydatné a trvalé deště v Beskydech, ty zásobují Bečvu a ta umí způsobit obrovské problémy. Kdybych si nutně musel vybrat mezi mimořádným suchem až by vznikala poušť, volil bych nakonec taky povodně. Jenže tady se žádné mimořádné sucho nekonalo ani loni. Spadlo cca 625mm, což je více méně průměr. Opravdu špatný a suchý byl rok 2018, kdy jsme měli jen 340mm, to bylo mizerné. Stromy zde ovšem neschly ani tehdy.
Nerad bych aby to vyznělo tak, že si na aktuální počasí příliš stěžuji, rozhodně může být hůř. Jen prostě, když vám na zahradě všechno hnije a plesniví, je k ničemu, že to neuschne. A člověku moc nepřidá ani to, že když se vydá pěšky do přírody, tak se vrátí s tunou bahna. Musím ovšem uznat, že krajina letos v létě byla rozhodně hezčí než ta v létě 2018, to je fakt. A léto bylo opravdu příjemné a užíval jsem si to. Jen ty podzimní mimořádné srážky už byly opravdu navíc. Srážkovým ideálem u nás byl loňský rok, tam by byli spokojeni všichni.:)
A co se stromů týče, já rád houbařím, tudíž mi smrkové lesy budou chybět, ale jak píše uživatel ludvicek , opravdu patří až do hor. Přitom je jich více než dost i v mé oblasti, zatím se tu ale překvapivě celkem drží. Naopak výš v Oderských vrších jsou hodně zničené. U řeky Moravy jsou naopak lužní lesy a ty jsou v perfektním stavu. Borovice zde moc nejsou, protože jak píšete, preferují písčité půdy a ty zde nemáme. Ty co tu ale rostou jsou v pořádku, dobře zatím vypadají i borovicové lesy na jižní Moravě, kde jich je poměrně dost. Tak snad i vydrží, protože borovice opravdu patří i do nížin.

142
# 17.11.2020, 10:19

F4
Nesouhlasím s tím, že by zrovna v Česku mělo nějaký pozitivní vliv, kdyby tady byly výrazné nadbytky srážek v podobě monzunových období, a množství srážek by se z obvyklých množství pro střední Evropu třeba 5x zvýšil :D - žádný pozitivní efekt, jako v nějaké Indii, by to rozhodně nemělo a navíc (oblasti, kde jsou monzuny, jsou poměrně teplé - běžně tepoty přes 40 a ta vlhkost - myslím na Vás, že pro Vás by to byl zrovna ráj na Zemi, že? :D) Tak jako pouštní charakter počasí, který chvála bohu zde není (extrémní vedro a v noci chlad + pár desetin mm srážek ročně) tak ani extrémní nadbytky srážek nejsou pro náš typ podnebí, a zeměpisné polohy žádoucí... Jinak i zde na Moravě jsou to smutné pohledy na kopce, které byly nedávno ještě krásně zelené a plné stromů, jsou najednou holé stráně, zdecimované lesní cesty i mimo cesty od těžké techniky - část Beskyd, Nízký Jeseník opravdu žalostné pohledy...

496
# 17.11.2020, 18:55

ludvicek, ota

Pánové, já tak úplně nesouhlasím s tím, co píšete o smrku (již jsem zde reagoval před pár dny). Nedávno byla někde reportáž (nebo to byl možná Hyde Park na ČT 24) a je zajímavé, že smrk je jako dřevina pro nás velmi, velmi důležitá. Při různém multi srovnání (uchycení stromků, množení, růst/přežití, využití, cena, dopad na krajinu ...) se dostává prakticky na první místo. Ano, někdo přišel s tím, že jsme jako blázni sadili v posledních desetiletích jen smrky a ty nyní likviduje kůrovec.
Kořenovou příčinou ale není jeho "přesazenost" (kdo to taky před 30-50 lety mohl tušit), ale jak jsem psal, tak je to výrazné sucho a výrazné teplotní odchylky do plusu. Jeden, dva roky to lesy dají, ale více ne. A to přesně se teď děje na různých místech ČR.
Ano, jako nápravné opatření zvolíme lesy smíšené, upravíme typ výsadby atd. Přesto, dle mne, bude smrk obsažen v cca 60-70% původního množství.
K těm 700 m.n.m - v Beskydech Velký Javorník, Skalka, Ondřejník - to vše kopce 900 m.n.m a kůrovec např. poslední dva totálně zlikvidoval. U nás (rozuměj v mé lokalitě) je smrk prakticky od 400, 450 m.n.n úplně běžný - roli hraje množství ročních srážek a ta teplota.

K té zahrádce - mně letos také šly rajčata do kytek a cca 1/3 brambor chytla plíseň (bohužel jsem neaplikoval ochranu před dešti, ale až těsně po). Ano, srážek bylo letos opravdu hodně, ale holt to s tou zahrádkou jeden rok přežiju. Nezapomínejme, že za posledních cca 6 let nám chybí cca 500-700 mm srážek. Letošní rok tento deficit částečně sníží.

A zemědělci (u nás) letos stihli sklidit a připravit na zimu cca z 90% - rozpršelo se od 25.9. a do té doby jeli nonstop vč. nocí.

No a že je bláto při procházce v přírodě se dá v poho přežít - v lesích v poho, lesní cesty taky, polní cesty také, no a po poli snad nechodíme :) Ono by to bláto bylo i kdyby pořádně nepršelo a pak spadlo třeba 50 mm.

A jak píšete, plně souhlasím, letos byla příroda vypadala opravdu mnohem hezčí - zelenější.

Hezký večer.

PS. trošku se omlouvám, že příspěvek moc není spojen s tématem vlákna

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.