Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Studená fronta přinese zpočátku místy slabý déšť a hlavně na hory ochlazení

Diskuse o počasí Říjen byl na východě nejdeštivější za dobu měření

15
# 05.11.2020, 08:52

Ano, tento říjen si budu, doufám, ještě hodně dlouho pamatovat.
100 mm za podzimní měsíc je u mě unikum.
I těch samotných 69 mm za jednu třídenní epizodu je úkazem.
Vody je tolik, že i malé úhrny do pěti mm se projevují na hladince zdejšího po-toku, kterým, hádám, za letošek proteklo tolik vody co obvykle tak za dva normální a možná tři suché.

50
# 05.11.2020, 10:30

walden
Jestli chcete konečně nějaké vysvětlení, tak myslím, že ho mám.
Jde hlavně o převládající rozložení tlakových útvarů a polohu front.

Situace, kdy jsou vydatné srážky spíše v Čechách, než na Moravě přináší často brázda tlakové níže (nikoliv samotná TN), která zasahuje do ČR od západu. Srážky pak postupují pomalu, bývají plošné a často vydatné a mají tendenci se zdržovat v Čechách a nepostupovat dále na východ.

Druhá situace je zvlněná studená fronta nebo frontální rozhraní (jedná se prakticky o totéž, jen v 1. případě se fronta pohybuje a v 2. případě nikoliv). Pokud fronta při svém postupu na východ zpomaluje, zastavuje se nad Čechami a část fronty se vrací zpět na západ, nastává situace, kdy výrazné srážky zasahují spíše Čechy.

Takových situací letos moc nebylo. Téměř všechny fronty postoupily nad Vysočinu a dále na východ, kde většinou zpomalily a zesílily. Brázdy TN jsem taky moc neregistroval.

walden
Lépe už to vysvětlit nedokážu, ještě sem nezmínil tlakové níže v těsné blízkosti ČR, které měly na srážky letos taky velký vliv. Tam záleží jako u fronty hlavně na pohybu, rychlosti, směru apod.
Jak už sem v jednom příspěvku napsal, v rámci proměnlivosti klimatu je prostě každý rok více či méně jiný.
Když teď na SZ je největší deficit, tak tam příští rok bude třeba na Ohři 1000-letá voda :D a F4 to spláchne dům :D :D a na Moravě budou za pár let mluvit o tom, že jim tam vzniká poušť. :D Kdo ví... Co se počasí týče, člověk se nemůže divit ničemu a čekat téměř cokoliv.

13
# 05.11.2020, 20:19

aura33
Jj, F4 to splachne dum a on konecne bude na pramici jako na gondole plout po Klasterci a bude stastny :D
Ale ted vazne, super, ze je tu nekdo, kdo nad tim uvazuje nezaujate a spis to bere jako zajimavou anomalii v pocasi, kterou to rozhodne je..ty letosni srazky , ty jejich zacyklene drahy a rozlozeni..
Myslim, ze ohledne rozlozeni tlakovych utvaru a jejich vlivu na to mate pravdu . Pri postupu front do str Evropy je velmi dulezite do ceho postupuji, co se deje nad Moravou, Slovenskem, Madarskem, Ukrajinou, poloze a mohutnosti J, JV proudeni(TV) ktera pred frontami od Z, JZ vetsinou jsou..
Pokud ma Morava silne JV proudeni, fronta se zacne zastavovat, vlnit uz nad Z Cechami..a zmohutni a vyprsi se z vetsi casti v Cechach.
Toho jsme casto byli svedky v minule dekade, kdy na Moravu casto srazky ani nedolezly nebo jen jejich zbytky..
Pokud toto proudeni je vsak vychodneji, nebo je slabsi, ma fronta cestu dal na V otevrenou a zacne zpomalovat az nekde nad V Cechami, Vrchovinou a Moravou a srazky na ni silit az tam..
Dalsi veci ktera ma od jara do podzimu velky vliv je nacasovani prechodu front , na ktere mel rovnez Z CR letos velkou a castou smulu..
Prichod v rannich hodinach, v podstate preskoceni Z republiky a vyvin oblacnosti a srazek opet az od Prahy na V, SV..
K tomu bych jeste pricetl lokalni srazkove stiny, kterych je v Z Cechach opravdu hodne..a myslim ze to mame tak nejak po kope..
Mozna.. :D

50
# 12.11.2020, 18:58

walden
Ještě takový dodatek, pročítal jsem nějaký texty o změně klimatu a podle všeho v budoucnu budou sucha čím dál častější, spíše než povodně.

Je to logické, častější vlny veder, úbytek sněhu, ale srážek je pořád stejné množství.
Letošní rok byl prostě jiný v tom, že nebyla taková vedra a bylo více srážek a říjen byl na východě jakási třešnička na dortu.
Obávám se, že je jen otázka času, kdy přijdou opět roky jako 2015, 2018, 2019 apod.

V podstatě ČR se to vyhlo, např. ve Francii a blízkém okolí bylo extrémní sucho v červenci a extrémní vedra v srpnu a v září.

A aby to bylo trochu spravedlivé, tak nějaké budoucí výrazné sucho by se mohlo vyhnout regionu SZ Čechy a zasáhnout třeba Slezsko a část Moravy.

306
# 14.11.2020, 14:34

igor127
Závidím Moravě hlavně té JV, tolik srážek je sen, ani ne tak kvůli úrodě, ale zážitkově, přes léto jsem měl srážkově náskok a V to smáznul za měsíc, no a teď zase závidím Čechám o 10 st. více než u nás na okrese, ještěže jsem v práci.

148
# 14.11.2020, 23:07

Yurri
Já bych právě řekl, že přes to léto byly ty srážky mnohem efektivnější a lepší, než když to spadlo za pár dní v říjnu.... Prostě rozložení srážek naprosto v nevhodné doby aneb. zvykejme si...

7
# 15.11.2020, 00:25

Tak co se deště týká, tak není , aspoň u nás, velice co závidět. Letos ty deště způsobily spíše víc škody než užitku. Loni byl taky mimořádně vlhký rok, ale pěstovalo se to všechno líp. Letos díky dešťum a bouřkám nestála úroda za nic. Všechno to hnilo, plesnivělo, kroupy zničily většinu ovoce a některou zeleninu. Na jaře zase mrazy až dokonce května spálily některé květy. Na začátku léta se pro téměř každodenní déšť nedalo usušit seno. Pak se pro neustálé mokro nedaly vydolovat brambory z půdy a dost hnily v zemi. Teď na podzim zase poorat pole. Zkrátka děs. Zlaté suché roky.

306
# 15.11.2020, 00:51

mira1
U nás to bylo nakonec super, mrazy jsem neměl, takže i meruňky a broskve se poprvé zadařily, skoro 40 beden ovoce, švestky nalité jako nikdy, jen rajčata, jahody a réva brzo odešla (nestříkám), ale vše ostatní super, nám sucho nesvědčí, určitě lepší 2x průměr než poloviční srážky, teď se změněnou půdou na 6 záhonech mi to bude doufám celkem jedno (zamulčuju a nazdar), ale na seno to bylo fakt špatný, brambory si tady všichni chválili, ty nepěstuju.
igor127
Noo máte dobře zaděláno na příští rok, v říjnu si stromy ještě pobraly vláhy a budou mít dost energie na příští rok, v zimě stačí srážkový průměr a něco se ještě vsákne a budete z toho těžit půl jara.

50
# 15.11.2020, 07:04

mira1
Jo to určitě zlaté suché roky... až bude velké sucho budete psát zlatý deštivý rok 2020. Co je horší? Jeden rok neúroda kvůli přebytku srážek nebo stovky vyschlých studní na léta a s tím spojené velké problémy pro tisíce lidí a zdevastovaná příroda a lesy na desítky let?

Buďte rádi, že Vám tam na východě konečně zapršelo, protože ještě v dubnu bylo údajně 500-ti leté sucho.

F4
Avatar
109
# 15.11.2020, 09:53

mira1
Ha, co my bychom dali za takové množství srážek, co jste měli letos Vy.

126
# 15.11.2020, 15:19

mira1
Zdravím kolego, měl jsem to letos podobně, hlavně v tom říjnu to byla otrava, už jsem rezignoval a kromě přípravy půdy pro česnek nechám vše ostatní na jaro. Přece se v tom bahně neutopím.

Jinak souhlasím s tím suchem, že je to lepší extrém než záplavy (nebo menší zlo, řekněme). Za sucha lze dělat aspoň něco, extrémní srážky nemají řešení.

50
# 15.11.2020, 15:42

mira1
ludvicek
Upřímně Vás nechápu, jeden rok po dlouhé době Vám tam hodně zaprší a hned Vám to vadí? Kdyby to bylo několik let po sobě, tak neřeknu, ale bylo extrémní sucho nebývalých rozměrů s obrovským deficitem srážek, české lesy v rozkladu, kůrovcová kalamita rekordních rozměrů a Vám vadí, že hodně pršelo...

126
# 15.11.2020, 15:57

aura33
Jen ať prší, to mně samozřejmě nevadí, ale tvrdím, že jako extrém je sucho menší zlo. Ostatně ten kůrovec likviduje hlavně stromy, které tady původně ani nemají co dělat.

Já bych byl rád, aby tady nakonec zvítězil jen jeden extrém, když už nemůže být nějak průměrně. Protože dělat opatření proti extrémnímu suchu, které pak vezme velká voda, to je akorát pro zlost. Tak to myslím. Snad je to pochopitelné.

13
# 15.11.2020, 16:27

aura33
Cloveku neni recht nic. Vseho by chtel tak akorat, vody i slunka..
Na to ale muzeme spise zapomenout..
My letos tady na jz meli velke stesti na rozumne, spise nadnormalni srazkove uhrny, bez privalovych extremu.. Z nadnormalniho unora (100mm) jsme v pohode prezili suchy brezen a duben, no a od kvetna az do srpna vsechny mesice nadnormalni..
Zari sussi (33mm) ale rijen uz opet bohate nad normal..
Ale loni tu bylo odporne sucho, stejne jako v SZ Cechach..a kdo vi co bude pristi rok..
Takze za tu letosni vodu sme moc a moc radi

7
# 15.11.2020, 20:36

Tak bylo mi jasné, že pokud zde nenapíšu, že je sucho kam se podívám, tak se zde vyrojí spoustu kritických komentářů. To ovšem nemůžu, jelikož zkrátka není. Jen od konce září do začátku listopadu zde napršelo téměř 300mm, tedy skoro polovina ročního úhrnu. Tento rok je po všech směrech zvláštní. Tím samozřejmě nemyslím, že by nemělo pršet. Ovšem nemám rád extrémy. Skutečně suché roky byly u nás 2015 a 2018. Jinak se od roku 2010 vyskytovaly roky průměrné či nadprůměrné.Problém je v tom, že ta distribuce srážek je strašně nerovnoměrná a sucho vystřídájí extrémní deště a spůsobují problémy. Sucho nastupuje plíživě, stejně jako škody s ním spojené. U trvalých či přívalových srážek jsou ty škody pak velice rychlé. Proto vždy říkám, když se řítí nějaké silné bouřky, "to ať je raději ještě chvíli sucho než nějaká hrůza". Ovšem každý to má jinak.

ota
Avatar
2437
# 15.11.2020, 20:47

mira1
Ono pro lidi, kteří mají sucho je náš stav těžko pochopitelný.
Jenže tady se opravdu nedá vyjít do přírody mimo zpevnéné cesty, v polích stále stojí voda a zůstavá tam pořád kukuřice a řepa. Tohle opravdu není normální stav a těžko to vnímat pozitivně. Já neříkám, že sucho je lepší, ale pokud bych si musel vybrat mezi mírným suchem s úhrnem cca 500mm nebo to letošní bahno a časté riziko povodní, volí´ raději mírné sucho.
A se smrky naprosto souhlasím. V nížinách a vlastně ani ve středních polohách nejsou původní a nepatří sem. Pokud je kůrovec zlikviduje, tak bude aspoň šance vrátit lesy do přirozeného stavu.

522
# 15.11.2020, 22:03

ludvicek, ota

S těmi smrky bych byl opatrný s tvrzeními, která píšete. U nás na Valašsku a okolí (od Hostýna až po Beskydy) likviduje kůrovec smrky už několik let. Táhne se v linii Hostýn - Velký Javorník - Ondřejník a samozřejmě další řada míst. Letos, díky "chladnějšímu" létu, se stihly vylíhnout jen 2 generace. Přemnožený kůrovec je důsledek výrazného sucha v posledních cca 6ti letech a k tomu výrazným teplotním odchylkám do plusu (o zimách ani nemluvím). Hlavně díky tomuto se ty lesy nedokázaly ubránit. Mnou uváděné kopce jsou od 500 m.n.m. do 950 m.n.m.

Možná nepatří smrk někde k Vám, ale zde po X generací jsou smrky samozřejmostí. Jasně, nyní po všech těch zkušenostech se lesy (snad) pomalu promění na smíšené. Takže já za sebe, i přes všechny ty vydatné zářijovo-říjnové deště jsem rád, že ty srážky spadly. Snad si příroda zvládla pochytat a uložit co nejvíce. Asi nikdo nedokáže říct, jesti 10, 20 či 50% bylo zbytečně navíc.

A k tématu - shrnutí srážek a vlastně celého roku v mé lokaci je zde - http://www.infomet.cz/pix/pix1605002509-18.jpg na mé meteostanici úhrn srážek za říjen byl 179 mm. Potvrzuji tedy rekordní říjen za snad 40, 50 let. Hezké povídání a shrnutí je pak zde - http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=16...

Na jednu stranu srážky byly fajn (souhlasím, bylo jich opravdu moc), na druhou stranu se ale obávám, jaký výkyv opačným směrem nás třeba příští léto čeká ...

Hezký večer.

PS. k dnešnímu dni spadlo u mne za celý rok cca 975 mm, průměr k danému dni je cca 690 mm.

50
# 16.11.2020, 08:17

andy206
Tohle jsem měl přesně na mysli. Jedna věc je, že nadměrný déšť výrazně komplikuje práci zemědělcům, ovšem po přechodnou dobu.

Druhá věc je, že pokud by nezapršelo, tak spousta lidí, která jezdí někam do Beskyd a okolí by viděla jen holiny a zničené lesy po dlouhá léta. A tato plocha zničených lesů se mohla zvýšit o dalších tisíce hektarů nebýt letošního potřebného deště.

Vemte si, že takový NP České Švýcarsko je kůrovcem jedno z nejzasaženějších míst v ČR a letos tam je další spíše suchý rok, podle různých mapek se tam srážky pohybují aktuálně na cca 95% normálu a podzemní vody kolísají na průměru až podprůměru.

A teď další věc, tady si ti daní uživatelé stěžovali na riziko povodní, hlavně přívalových povodní, no však ty lesy Vás částečně ochrání, takže nebýt letos deštivý rok, holin by bylo více a do budoucna by bylo ještě větší riziko povodní, které se pak můžou projevit i tam dole v zemědělské oblasti.

# 16.11.2020, 09:16

ludvicek
Tady ve středních Čechách už se kůrovec taky rozjel, les pod vysílačem Cukrák má půlku smrků pryč, co je ale horší, do kopru jdou i borovice a některé modříny, kůrovec se o ně taky snaží a oni to v kombinaci se suchem nedávají. V okolí uschla polovina bříz, mnoho borovic, i pár lip a dubů to zabalilo, to jsou ovšem druhy, které do nížin patří, nechci se přiklánět ani k jednomu extrému, ale srážkově opravdu výrazně nadprůměrný rok bych s radostí uvítal. Sucho se projevuje pomalu, ale následky dokáže napáchat fatální, pokud to vezmeme z přirozeného principu, tak jsou povodně lepší, v poušti nic nežije, protože tam neprší, kdežto v monzunových oblastech, kde jsou nejvyšší srážkové úhrny na světě a splachuje je to každý rok, žije lidí ranec, ale to jen tak mimo téma, každý nechť si o tom myslí svoje:).

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.