Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Teploty budou odpovídat dlouhodobým průměrům, čeká nás příjemné počasí

F4
Avatar
109
# 06.09.2020, 09:29

Opět klasika, ráno člověk otevře oči a vidí vyblitou modř a žhnoucího zmetka. Hlavně, že kecali, že bude oblačno až polojasno. O jasné obloze nepadla vůbec řeč. Široko daleko ani mrak kromě snad 1 cirru. Ale aby to nebylo jó kritické, tak pořád lepší, když to padne na neděli než sobotu. Včera to nakonec docela šlo s bouřkovým překvapením. No a když vidím výhled, tak letošní září aspiruje na nejvyšší úhrn slunečního svitu podobně jako 2016. To bylo taky úmorný. Už aby pokročila roční doba a nadvláda TV znamenala tvorbu inverze a aspoň šanci na zataženo.

69
# 06.09.2020, 09:58

Ráno klasický podzim s hustou mlhou, ale od 900 m výše už vykukuje :slunce:. Po včerejšku příjemně namoknuto, slunicko už prokuje mezi cary mlhy takže nas čeká další pěkný den na horách :)

# 06.09.2020, 11:19

F4
Je to tak, od rána zase praží, opět jdeme na nejvyšší teploty v republice. Včera (5. září) jsem se tu dočkali prvního deště v podobě rozpadající se přeháňky, která dala úchvatných 1,2mm :D. To jsou dost možná poslední srážky cca do půlky září, neboť Němci nemají ve výhledu na 14 dnů ani kapku, jen slunce, slunce a pro změnu slunce. Je to otravný, od března se jede plus mínus ve stejném módu, srážky klasicky na JV od nás. Podle Aladina mělo být maximum 20, které Dobřichovice stihly dosáhnout v 10 ráno :D . Musíme doufat v lepší podzim, ale upřímně nevidím jediný důvod, proč by se rozložení srážek a slunce mělo měnit.

F4
Avatar
109
# 06.09.2020, 12:33

vojta-černošice
Jsem rád, že to někdo další vnímá stejně, protože je to už opravdu do očí bijící. Nejen územní rozložení srážek a slunce, ale hlavně to časové- Polovina týdne: více oblačnosti, sem tam i přeháňka. Víkend: zajisté vedro a slunce a furt do kolečka dokola až snad na 4 nebo 5 výjimek (víkendů) od půlky března, kdy bylo zataženo a dokonce pršelo. Docela trefně to řekl včera p. Karas, že z celého týdne bude nejteplejší OPĚT sobota. Navíc ty výše budou pořád ohýbat proudění a žádná TN sem pořádně nebude moci resp. nebude mít sílu je převálcovat. Dny se celkem rychle zkracují ale stále to nic neznamená. Víte co, už je toho monotónního slunce moc. Ať si svítí tam, kde ho chtějí nebo když už má svítit, tak ať je třeba jen 10°C. A jedny srážky za polovinu září jsou fakt málo. A ve změnu jsem doufal už teď ale zatím beznadějně. Každopádně postupem času vymizí ty konvektivní srážky, takže rozdíly sice budou, ale už ne tak extrémní. Btw. máme půlku dne za sebou a teprve teď odpovídá předpověď realitě (je oblačno).

142
# 06.09.2020, 13:30

F4vojta-černošice
Pořád bylo u vás celý víkend chladněji než u nás, u nás včera nejtepleji z ČR, jako vždy, a dnes je na SZ opět chladněji i přes slunce, než u nás kde máme mraky a nacrmdalo 5 mm - to se taky nedá se SZ ani porovnat, kde měli včera 2x tolik...Takže asi tak :)

# 06.09.2020, 14:28

F4
Což o to, já bych klidně bral týden v kuse slunce a 25°, ale za předpokladu, že by tu bylo léto jako bylo na JV. (to znamená většinu času podstatně chladnější počasí k tomu úhrny srážek přes 100mm a tak). Což o to, vy prostě chtě, nechtě jste předurčeni k nižším srážkám, nicméně my máme mít podle níže přiložené mapy podobné srážkové úhrny jako třeba střední Morava a to se již několikátý rok neděje. Takže pokud bychom měli léto jako Morava, pak bych se i na týden slunce s 25 stupni těšil.
igor127
Dobřichově jsou dnes nejteplejší ze všech stanic, včera 1mm, takže tak. :) My jsme tu měli letos něco kolem 20 tropických dnů, což je strašně moc (bohužel data se mi smazala, kdyžtak zde velmi podobné https://www.in-pocasi.cz/aktualni-pocasi/dobrichov.... Myslím, že vy jste přece jenom o něco teplejší oblast než my a pochybuji že jste měli tolik.
Jinak, abych si zde pouze klidně nestěžoval, tohle léto bylo v kontrastu těch šíleností minulých let snesitelné, nebyla žádná týdenní vlna nonstop 35° a tak, povrchově sucho taky není, spíš se mi prostě nelíbí ten výhled, to počasí tu musí být (jako dříve) úplně jiné, daleko dynamičtější :D

Průměrný roční úhrn srážek za období 1981-2010
142
# 06.09.2020, 14:33

vojta-černošice
My máme taky přes 20 TD takže tak, ale 20 TD je náš průměr, letos spíš výrazný podprůměr :D. Musím to spočítat...Ale ano, letošní léto v rámci snesitelnosti tropických vln bylo mnohem příznivější, než jiné roky napříč celou republikou...A počet slunných hodin byl u nás také vyšší, než na SZ - takže nechápu, na co si F4 třeba pořád stěžuje...jediné srážky jsou u něj mizerné, ale to už v poslední době taky není taká šílenost...

53
# 06.09.2020, 14:37

Za Brno máme taky přes 20 TD,... Nejvyšší teplota byla 35,6 stupňů, akorát rozdíl mezi mnou a F4 je ten, že Klášterec má o dost nižší jak hodnoty slunečního svitu tak i průměr teplot za tenhle rok..

386
# 06.09.2020, 14:41

igor127
Tak podle F4 by mimo zimní období mělo být maximálně do +25 a obden déšť a na víkend bouřky.. aby to rozehnalo rekreanty...:D, ale vážně, docela se mi líbí nejnovější výhled už asi pátý, šestý výstup se to zlehka otepluje, takže okolo těch 22 - 25 a občas více to vypadá dobře, takové hezké období pro oddych..ještě je docela dlouho světlo a večer se dá otevřít okno a luftovat..a do poloviny října to zatím ukazuje lehký nadprůměr (+1 oproti normálu), takže tak asi.

F4
Avatar
109
# 06.09.2020, 14:44

vojta-černošice
Nižší srážky ano, ale ne to, co se děje letos. To už nemá se srážkovým stínem co dělat. Zrovna tak Vysočina a spol. není západ Norska, aby tam nadojilo na každé frontě minimálně 10-20 mm.

Aidamko igor127
Je možné, že v součtu máte slunečního svitu více. Nicméně pro mě má zásadní vliv víkend a nejsem si jist, zda jste měli tolik víkendových dní se sluncem, jako mám tady. A že bylo, a stále ještě je, léto o dost mírnější než předchozí, jsme si už potvrdili, tak proč to pořád vytahovat. A jak říká Vojta z Černošic, nelíbí se mi ten výhled, kdy už nadbytek slunce z předchozích měsíců bude i nadále pokračovat a nedostatek srážek rovněž, místo aby se to pěkně otočilo ku prospěchu a radosti všech. První výraznější změna nastane možná až 17.9., což je 11 dní a do té doby furt ctrl c + ctrl v. A včerejší bouřku jsem si pochválil, akorát ten výhled celkový dojem zkazí, když je vidět, že to byly minimálně na 11 dní poslední srážky (a to už budeme za polovinou měsíce). Jinak čtvrteční ochlazení už se taky zmírňuje až nakonec žádné nebude.

53
# 06.09.2020, 14:48

F4
No tak 2 víkendové dny srovnávat s 5ti pracovními, no tak za srpen mám 19 dní se sluncem, 9 dnů bylo komplet zataženo a 3 dny byly s oblačným až polojasným rázem, nevím jak si na tom ty, a ohledně víkendů bych si zase tak jist u vás nebyl, minimálně z 10 víkendových dnů v srpnu bylo 7 se slunkem... A i dnes bylo dopoledne i polojasno

69
# 06.09.2020, 14:53

Pánové pořád se jedná jen o výhled tak bych z toho nedělal závěry. Za pár může být vše jinak, tak jak to letos zatím často bylo ;-)

F4
Avatar
109
# 06.09.2020, 14:54

Aidamko
Rád doplním za mě:
17 dní jasno až polojasno, 12 dní oblačno až skoro zataženo, 2 dny zcela zataženo a to až na samém konci měsíce, kdy taky poprvé od června pořádně napršelo. Rozdíl je v množství kompletně zatažených dnů. Oblačno až skoro zataženo znamená taky nějaký úhrn.

142
# 06.09.2020, 14:56

F4
Logicky by mělo být právě o víkendě krásně, a přes týden všelijak, protože kromě Vás většina lidí v týdnu pracuje a nechce být zalezený ještě doma - v létě se bohužel celkem špatně koupe nebo je u vody v dešti a zataženu při 20 stupních, kdežto při této teplotě být v práci je naprosto super...

palma
Mě ten výhled vyhovuje, sice tady 10 dní nebudu, ale i pak, nech je obstojně - přehánky, hezky a tak... :)

F4
Avatar
109
# 06.09.2020, 15:19

igor127
Je vidět, že se v této otázce neshodneme. "Krásně" může být pouze za předpokladu, že je před tím dostatečně zalito, není celý den kravál, lidi se nechovají jako hovada nebo aspoň nejsou vysoké teploty. A proto, jako naschvál, je to obráceně - Vy dnes zataženo, tady slunce, byť už to nesmaží jako ráno. A nevím, jak jste přišel na to, že do práce nechodím. To byste se musel podívat na naše okolí. Samé rodinné domy, do práce pořádně nikdo nechodí (hlavně přes léto) a celý den většina nalezlá doma. Já, když už, mám raději slunce přes týden, protože když do té práce jdu, tak nechci přijít třeba zmoklý ne? Navíc se dá dělat spousta věcí i za zatažena a chladna - třeba na zahradě, což je daleko příjemnější než se při té samé práci smažit ve vlastním potu.

53
# 06.09.2020, 15:22

F4
Jenom jaká byla u tebe nejvyšší teplota za léto a kolikrát u vás bylo více jak 30 stupňů? Tady se až ted zatáhlo, tak snad brzo sprchne, příští sobotu čekám opět 30st..
v 16:09 zde opět už asi 20 minut svítí slunko, je oblačno a celkem teplo

# 06.09.2020, 15:36

Tady ještě posílám blesky z bouřky dne 5.9.2020.

Blesky z bouřky dne 5.9.2020
Blesky z bouřky dne 5.9.2020
F4
Avatar
109
# 06.09.2020, 16:12

Aidamko
7x >=30°C a 6x 29-29,9°C. Max. bylo 33 a pár desetin a to 2x 9. a 21.8. Shodou okolností pátek a neděle. A 2x 32°C shodou náhod opět soboty 1. a 8.8. A co převládalo na obloze je z teplot asi jasné, není divu, že už toho mám dost.

53
# 06.09.2020, 16:26

F4
Tak to je pohoda, tady 22x >30°C, x >35°C beru to jak jsem psal za celé léto, tedy Červenec a Srpen.. Teplotu nad 29C sem dávat nebudu je to zbytečné a ti co tyto údaje budou srovnávat s Žabovřeskama, tak já bydlím v centru narozdíl od Žabovřesek , které leží v přírodní části města
Edit: Opravil jsem počet dnů nad teplotou 30st, včerejšek tuto hranici nepřekonal o 0,7st

F4
Avatar
109
# 06.09.2020, 16:56

Aidamko
29 jsem tam dal záměrně, protože častokrát to bylo těsné a ono je jedno, jestli je 29,7 nebo 30,1°C - jednou to je TD, jednou ne. V absolutním měřítku to skutečně šlo. Bohužel, jak jsem již uvedl, většina nejvyšších teplot roku padla na rozmezí pá-ne a to celkový dojem kazí, stejně tak otřesný výhled do poloviny měsíce.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.