Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí Teploty kolem 30 °C vydrží dlouho, před námi je první letošní vlna veder

77
# 16.08.2020, 10:32

ota
Ale taky nežije na žádné placce, jak tvrdí Yurri sám. Jeho místo může být samotnou Vysočinou ovlivňováno víc, než si myslí.

F4
Avatar
109
# 16.08.2020, 12:57

palma
No 1.9. bude vedro, to je jistota posledních x let zpět a ochladí se hned 2.9.

386
# 16.08.2020, 13:10

F4
Ochladí se až po půlce září... tak je to správně..:cool:

# 16.08.2020, 13:44

Snad to nejhorší už máme letos za sebou :D a teplo v září už je daleko víc snesitelné, když na to přijde.

80
# 16.08.2020, 13:46

Zatím je v modelech ochlazení po příštím víkendu velice silné a víceméně konec letního šílenství, to by se mi líbilo :cool:

386
# 16.08.2020, 14:19

Ondra83
No, uvidíme, ukazuje mi to tam +22 v maximech, když přičtu +3 jsem na +25, což vidím jako reálně, maluje to tam i oblačnost, což ovšem je daleko, a maluje to natři dny, pak oteplení tož tak..

272
# 16.08.2020, 15:19

Dneska ve Znojmě to bylo na koupání na hraně, teplota nějakých 26 a běda jestli přišel mrak, jsme drkotali s děckama zubama a zachraňovalo to polední slunce. V MB už jsme pod 25ti, je to pocitově příjemné, ale na koupačky už zima, snad se dočkám tropů v PÁ+SO, v NE už jdu do práce, tak se může jakkoliv ochladit, ideálně ale jen tak na 2-3 dny.

386
# 16.08.2020, 16:03

Tak už jsme na +28,2.. ještě kousek a dalo by to tu +30...:D, předpověď byla+26,, takže ta norma +3 navrch od předpovědi bude dodržena.. obloha takřka vymetena, slunce pálí, bude zase koupačka..

80
# 16.08.2020, 19:56

palma
25 je v klidu i v teplých oblastech, dvojnásob s těmi rychle se zkracujícími dny. Ale je to tam hodně na hraně a může klidně být 30+, uvidíme.
No teď mi přijde super i větrání při 26, na víkend jsem byl pryč a vrátil se do bytu, kde je 29 a všechno sálá jak zapnuté topení :D

272
# 17.08.2020, 09:45

Dnes zatím opět zataženo a vysloveně podzimní atmosféra s nějakými +18,5. Podobně to bylo předevčírem kdy bylo max. kolem 21. Včera byl letní den jen těsně a vypadá to, že se dalšího dočkám až ve ČT, to je o ničem a uvnitř mám 23,5 tzn., že budu muset v noci přestat tolik větrat;-)

Jinak klimaticky jsem mírně teplá oblast a moje tzv. placka je jen trochu zvýšená planina oproti Dyjskosvr. úvalu zvaná Jevišovická pahorkatina (nedaleké městečko na J Moravě), takže to mluví za vše.

80
# 17.08.2020, 12:37

Yurri
+18,5 jsem měl ráno jako minimum :D Prostě chladná oblast :cool:

272
# 17.08.2020, 13:36

Ondra83
Aktuálně +21 a stále skoro zataženo, na práci ideální, tak snad to na předpovídaných 25 - 29 ještě vyleze, nebylo nikde nic o celodenní nízké oblačnosti, teploty v Praze neberu kvůli tepelnému ostrovu města moc vážně.

80
# 17.08.2020, 14:22

Yurri
Já je beru vážně, protože v nich musím žít ;-) Ale samozřejmě jsem to myslel v nadsázce :)

272
# 17.08.2020, 16:46

Ondra83
Ona právě ta teplota nad 25 ve městech při slunečnu a slabším větru je v podstatě nepřesná a nepoužitelná, tepelnej ostrov města a akumulace ty údaje znevěrohodňují, aby se to dalo prezentovat či zahrnovat do statistik, muselo by se průměrovat z různých stanic, navíc třeba i rozpálená holá pole mají velký vliv, pohyb vzduchu z těchto mas teplého vzduchu tu teplotu vystřeluje nenormálně vysoko, když to uzavřete do nížinné placky (lemovanou třeba jen stromovými alejemi či parky), tak je neštěstí hotovo, proto třeba ty tropické teploty neberu moc vážně a už vůbec ne z amatérských stanic, v podstatě zbytečný údaj, asi jako údaje někde z horských údolí, takové srážky jsou přeci jen relevantnější. Dokonce i některé automaty ČHMÚ mají občas specifické teplotní odchylky, které moje pochybnosti jenom potvrzují.

80
# 17.08.2020, 17:24

Yurri
Hehe, no brát je vážně nemusíte, ale realita je, že taková teplota není někde v rohu baráku na slunci (jak si asi mylně představujete), ale na desítkách kilometrech čtverečních. Ty tropické dny a noci jsou realita pro statisíce lidí a ne anomálie špatným umístěním stanice.
Ono, co je vlastně správné měření? Postavte to na zahradu, budete mít 25. Dejte to na louku, bude 24. Dejte to metr od lesa a bude 20. Stejně jako lesy chladí, města hřejí. A je to reálný odraz teploty v daném místě. Jediný rozdíl je, že po Praze jsou desítky míst na měření a někteří si myslí, že když jsou na tak obrovském území 2-5 stupňů rozdílu, že to je tím, že stanice měří blbě (no neměří blbě, prostě Praha je velká s mnoha rozdílnými podmínkami), kdežto ve většina dalších míst, hlavně menších a vesnic, se měří na jednom místě a dalších 50 km není nic. A protože tam není žádný tepelný ostrov, tak se to automaticky bere jako věrohodné.
To, co píšete, nedává moc smysl. Takové teploty tu jsou a lidé v tom žijí, to nejsou nějaká špatná měření, prostě reálný odraz reálné teploty v daném místě.
Kdyby to bylo špatně umístěné, tak to lítá sem a tam o 2-3 stupně podle toho, jestli zrovna slunce svítí, nebo ne či něco podobného, ale to se opravdu neděje. Léta tu jsou opravdu tak teplotně náročná, jak ukazují grafy.

386
# 17.08.2020, 18:13

Ondra83
Jo, jo, je to věc to měření, minulý rok jsem tu psal... zemědělec okolo mojeho baráku má vysetou hořčici, ta uzraje, den před posečením je předpověď že bude slunce a +27.. je slunce a já měřím +25.. druhý den zemědělec sklidí a další den je opět předpověď +27.. a já naměřím +30... jo stačí když do suché hroudy všude okolo pere slunce dva dni a je hotovo, rozdíl nezpůsobila stanice. ale zemědělec, potažmo sklizeň..:D

80
# 17.08.2020, 18:31

palma
Právě, představa, že v Praze je nějaké nepřesné měření, je nesmyslná. Nepřesné měření je prakticky všude, stačí takové drobnosti a podmínky se zásadně změní kdekoliv.
Nic jako "přesné" měření neexistuje - maximálně set podmínek, které je třeba dodržet, ale tím to končí. Říkat, že ve městě je měření ovlivněno tepelným ostrovem, je říkat jako, že na horách je chladněji. To není chyba měření, to je prostě vlastnost místa.

386
# 17.08.2020, 18:40

Ondra83
:D, výborný věci se taky děly, když v Praze na Náměstí Republiky byla měřící buňka, jak na emise, tak na počasí, dělalo to pěkný věci, když okolo projel ve vedru kropící vůz...:D, sám jsem tam jednou ty výsledky viděl...

80
# 17.08.2020, 18:42

palma
To si umím představit, to mohl být podobný efekt jak při krátké bouřce :D

386
# 17.08.2020, 18:59

Ondra83
To byl, akorát srážky nikde.. a za dvacet minut jel stejnou cestou zpátky...:D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.