Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Teploty kolem 30 °C vydrží dlouho, před námi je první letošní vlna veder

# 06.08.2020, 09:38

Příliv teplého vzduchu k nám zesiluje. Včera se denní maxima pohybovala mezi 21 °C až 25 °C. Dnes bude v průměru o 3 °C tepleji. Denní maxima se zastaví na 24 °C až 28 °C. Zítra již naměříme i tropické teploty. Rtuť teploměru se zastaví většinou na 27 °C až 31 °C.... Více >>

384
# 06.08.2020, 13:09

Hned pěkný je tento víkend. teď je tam v předpovědi u nás +30 a jasno, tak to bude koupačka a venku bude tak +32..nic nebudu dělat.. budu lenošit!.. jinak opravdu těch předpovídaných 10 dní je teplých dostatečně.. dobrý..:cool:

271
# 06.08.2020, 14:53

Dnes už jsem měl obavy, v poledne při oblačnu a větru +21, naštěstí se to probralo a je parádních 24, ale na koupačku určitě ne, v PÁ+SO čekám 28, takže ideál jak má uprostřed léta být, napršelo, že to skoro více nešlo, takže konečně teplo, vlhko a vítr už snad taky zeslábne, to to trvalo a ne že bude za týden po všem!

Letos po x letech snad půjdu zase vyčistit bečky a sud a jestli to vyjde, bude se dělat kvas na slivovici, to byly časy kdy jsem toho měl 700 litrů.

384
# 06.08.2020, 15:26

Yurri
:D, 700 litrů kvasu, nebo slivovice? Je pravda, že i s vínem by to prý mělo vypadat docela dobře, já nejsem rozhodně nějaký producent, ale přes metrák úrody to teda u mne vypadá, to jo.Asi zkusím alespoň burčák, to by mohlo vyjít, tři demižony á 15 litrů mám, soused má lis..:cool:

F4
Avatar
109
# 06.08.2020, 16:03

A Aladin každým dalším výstupem přidává 2°C. Dnes-pá-so 26-28-30 (ranní výstup) a v poledne už 28-30-31. Kam to až doleze? 35 v sobotu a neděli? Je to víkend, takže možné to je. V noci 18°C, to se nebude moci pořádně větrat a už vůbec ne za venkovního kraválu, přesně to, co nesnáším. Už dnes bylo na výlet vedro a představa, že bude ještě o 3-4°C víc :zz: V neklimatizovaných dopravních prostředcích už bylo nesnesitelně dneska. Za hodinu jízdy (sezení) je člověk vyřízený jako po hodině intenzivní práce na zahradě. Klimatická nepohoda začíná a takovéhle teploty už jsou pro organismus vyčerpávající (+ únavné) a k tomu ten intenzivní sluneční svit. :zz: Proč se to muselo zvrtnout a nemohlo být jedno léto bez vlny veder. Jedinou útěchou je, že to nepřišlo kolem slunovratu, takhle už je to skoro o hodinu a půl snesitelnější. No a srážky? Ty jsou už dávno pryč a je jako kdyby nepršelo. Mapka už se na SZ zase začíná barvit do oranžova.

384
# 06.08.2020, 16:14

F4
No jo, cca před měsícem se to cyklilo v podobě opakujících se vpádů chladnějšího vzduchu, a teď se to asi zacyklí do teplého módu, takže předtím to bylo podle milovníků chladnější varianty, teď to vyhovuje teplomilcům, vždy je to pro někoho dobrý a pro někoho ne, vy jste si tedy užíval před měsícem apod. a teď si užívá zas někdo jiný, tak mu to přejte.. mě kupříkladu vyhovují obě varianty, teplá i chladná..:cool:
No a je teda fakt, že včera jsme měli o dva stupně víc, oproti předpovědi, a dneska jsme měli mít do +25 a v současné chvíli je +27,3.. takže, opravdu je více, než se předpovídalo.. to máte pravdu.

271
# 06.08.2020, 17:05

palma
Kvasu, kdysi mě to bavilo každý den konktrolovat, vypeckovávat, na ušlechtilejch kvasinkách přesně 100 dní kvasit, běda jak byla švestka špinavá, vše ručně mačkat, taky pak bylo 15 litrů slivky ze 100 litrů kvasu údajně soutěžní kvality, ale taky jsem nedělal 14 dní nic jiného.
Jinak tady nebylo ani letních 25, i když jen těsně, uvnitř 23, ideální na práci na zahradě.

384
# 06.08.2020, 17:13

Yurri
Tak to jooo,tady už se pomalu nedá venku moc dělat, je skoro +28, vzduch stojí... takže relaxuju a čekám na podvečer...jinak se přemnožili dřepčíci, tak mám co dělat, jsou to doslova invazivní vojska..:D

271
# 06.08.2020, 19:46

palma
Jo proto pěstuju zelený raději v zimním pololetí. Tady není ani 23, v chalupě mám dokoce 17 a víc než teploty mi vadí teda komáři, žádným bordelem se stříkat nebudu, naschvál se totiž nesprchuju kvůli vstřebávání vit. D po slunění (beze srandy)
https://www.magazinzahrada.cz/jak-na-drepciky-ekol...

86
# 07.08.2020, 10:37

Tak v noci je to celkem snesitelné. K tropickým nocím je zatím daleko (chybí cca 5 °C).

271
# 07.08.2020, 11:17

Petr12
Ráno je fakt kláda, stanice MB 13 a na městě 15, jsem prostě spíš teplomil, těším se na noc +18 a na městě +20, to bude pecka, uvnitř to samo bude na hraně, ale kdo říká, že musíte spát furt uvnitř že?

384
# 07.08.2020, 11:23

Yurri
Že musíme spát uvnitř říkají právě ti komáři..:D, a tady v okolí i muchničky.. sobota, neděle, pondělí, jsem koukal, tu máme mít okolo +20.. takže je i naděje na tropickou noc. Tož uvidíme.
Aktuálně už máme +26,2..

# 07.08.2020, 11:24

F4
U vas( i ve Zdibech) klidne pocitej s teplotou kolem +32 az +34 na "nekonecne" dlouhou dobu. Bohuzel tropy ve vyhledech az do nevidim. U me cekam i tropicky noci, snuru nekolik dnu po sobe. Humus no, co se da delat. Ja mam doma klimu jinak bych chcipnul, musim mit na spani 19 az 20st. Uz dnesni noc byla na hrane, o pulnoci jeste skoro +20 a na +16st to padlo az v 6h rano pri 90% vlhkosti a pri naprostem bezvetri. A to bydlim v dome se zahradou. Ja mam letos 6TD , tak si za srpen mozna dalsich 6-10 pridam. K tomu jeste par dni s +29. Neda se nic delat, proste se otepluje a leta jak byly driv jsou uz nenavratne pryc. A to jeste muzeme letosni leto oznacit jako normalni, zatim to tak bylo. Ale srpen to zase statisticky vytahne nahoru.:)

17
# 07.08.2020, 11:41

Dabel je skryt ve vlhkosti! :) Kdyz bude tepla noc a vlhkost se k ranu dostane max k 70 tak to bude ok... ale kdyz je podvecer k 70+.... to je pak nesnesitelna ulepenka...

Chcew to vetrik od severu.. bohuzel to vypdas, ze ta vlhkost se udrzi dost dlouho :(

2656
# 07.08.2020, 12:02

Petr12
Přesně rána už se spíš podobají září dnes mě překvapila mlha a bylo příjemných 13 stupňů:) další noci taky nebudou u nás moc teplé za 1. den už se rychle zkracuje a za 2. jsme vesnice a ještě k tomu v dolíku takže se docela ochlazuje tropické noci už můžem pomalu uzavřít letošní léto jsme neměli ani 1 a tak to nejspíš zůstane;-)

# 07.08.2020, 13:05

Tutugon
To vám závidím, tady byla ráno taky mlha, jsem na to čučel :) nezvyklé. Ale bohužel u toho bylo 18°C a dusno, takže jsem se potil už od rána :D

76
# 07.08.2020, 13:08

Tutugon
Také jsme letos neměli tropickou noc, a nemyslím, že bude, tohle počásko vidím do pátku a pak stabilní letní počasí pápá.

# 07.08.2020, 13:44

Tak to vypadá, že 1. 4 dny této vlny veder budou hlavně na Moravě a ve Slezsku dost diskomfortní a dusné. Nyní je 29,1 C a k tomu 54 %. Což skutečně nejsou úplně nejpříjemnější teplotní poměry. Toto dusno se má udržet až do pondělí. Nakonec tedy tato vlna veder bude pocitově dost nepříjemná, protože po deštích z pondělka a úterka je značné dusno a navíc k nám proudí vzduch od východu. Na jižní Moravě je dokonce rosný bod okolo 20-21 C. U mě je to okolo 19 C a na západě mezi 14-16 C. Teploty budou přesahovat 30 C cca do úterka v Ostravě. Od středy začne na severovýchod proudit sušší vzduch ze severu a teploty spadnou na 26-29 C. V pátek a v sobotu se pak před studenou frontou ještě 30 C vrátí nejspíše i do Ostravy.

17
# 07.08.2020, 13:46

Tomas1241980
27,5 a 60 tady mas to stejne....

F4
Avatar
109
# 07.08.2020, 13:59

Tutugon
Jenže tohle byla z následujících dní nejchladnější noc. Hned zítřejší minima mají být o 3°C vyšší a do konce víkendu o další 2°C, takže už budeme na 18°C a to je vedro. Na dobré větrání je třeba minimum např. těch 13 a méně. Navíc jsem již vypozoroval, že délka dne nemá tak rozhodující vliv na noční minimum, jak by se mohlo zdát. I v září může být tropická noc bez větru a to je den o hodinu a půl kratší než teď. Na příjemnou noc je délka dne ještě příliš dlouhá. V absolutním měřítku však slunce vyleze později, takže nesmaží tolik jako v půlce června, což trochu pomůže, to ano.
Nám předpovídají modely až do konce příštího týdne, počínaje zítřkem, minima nad 18°C, někdy i 20. Úplně tomu nevěřím, protože my na tropické noci naštěstí netrpíme ale i tak.

Frnda
Jinak dneska je teda o takových 20 p.b. vyšší vlhkost než včera a k tomu o 2°C víc, pocitově tedy tak o 5-6°C hůř než včera. Obloha je zakalenější.

charlie
Moc bych nejásal. To, že tam je na konec příštího týdne 24 neznamená, že se to do té doby ještě nevrátí na 30 a víc.

godlike
No u sebe tipuji tak 31-32°C (GFS dává 29, takže přičítám 3°C) a v noci 17-18°C. 34 bude jen tak tak v Praze a možná ani to ne. To však nic nemění na tom, že to bude peklo s touhle vlhkostí. taky počítám s tím, že úplně jasno zítra ani v neděli nebude. Nad Krušnýma se budou tvořit kupovité mraky, které ale nic osvěžujícího nepřinesou a budou od nás na SZ horizontu, takže slunce bude směle smažit celý den bez přestávky.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.