Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Sucho nabírá na síle, za uplynulé týdny spadlo jen minimum srážek

74
# 21.04.2020, 20:41

Hody
Pantau
Na každé mapě jde vidět že na SV to je hodně špatné tak jako všude na severu. Problém je že teď poslední deště se severu vyhnuly. Jinak u nás od myslím že 20 března pršelo jedinkrát a to na velikonoční pondělí kdy spadlo 4,2mm.
Jaké je sucho jde vidět na fotkách normálně to jsou bažiny . Dneska jsme měli o zábavu postaráno.

238
# 22.04.2020, 00:18

U nás od 22.3. do 22.4. ubohých 14mm srážek. Minimálně další týden bude pořád jen slunečno a aby toho nebylo málo, tak prakticky každý den fouká vítr. Zatím se sice držíme, ale pokud tohle bude pokračovat další 2-3 týdny, tak situace začne být dost tristní a jestli v květnu pořádně nezaprší, tak se možná dočkáme rekordního sucha.

# 22.04.2020, 00:29

Tak od 22.3. zde napršelo na jih Moravy úctyhodných 8mm.... Kdyby jížní Morava nebyla suchá už tak 200-300 let, tak bych si nestěžoval, ale tenhle rok je na srážky zde nejhorší za tu dobu co žiji......

36
# 22.04.2020, 01:31

Je to velkej mazec. Tady na Liberecku spadly od zacatku dubna pouhe 1-2mm! A na nejakou zmenu to nevypada do konce mesice...

# 22.04.2020, 02:21

U nás v Lipníku pouze 3,0 mm v dubnu a snad každý den fičí chladný nárazový vítr od severovýchodu, jak bývá v Moravské bráně zvykem, takže to na procházku opravdu moc není. U nás na zahradě, jak vidno, naštěstí nic nezmrzlo, ale příroda je taková dost zaseklá.

272
# 22.04.2020, 07:51

Patricio11
Ano ty nízké teploty se projevily hlavně u mladých stromků, třeba u jabloní, kterým se do růstu vůbec nechtělo, teď už díky slunci startují, ale starší stromy už jsou dávno v květu, teď ty studené noci to kvetení prodloužily, takže to bzučí v sadu jako kdysi, uvidíme co z toho bude.

238
# 22.04.2020, 09:09

Jako tohle počasí je k vzteku. Minimum srážek, zároveň touhle dobou už klidně bývá občas i přes 25°C. Takže si to shrneme...prakticky žádné srážky, do toho teploty nic extra se studenějším pofukováním a prohlubující se sucho. Daleko víc mi vyhovovaly dřívější stavy, kdy prostě třeba týden bylo ošklivo s občasným deštěm, chladněji, ale další týden zase hezky teplo a bezvětří.

40
# 22.04.2020, 09:57

aura333
Myslím že šance na změnu tu je, podle GFS se koncem příštího týdne začne prosazovat u nás více Atlantik.
V po a ut mají být na frontě nějaké srážky, ve dvou vlnách.. Na pátek tam má GFS pro stř Evropu další frontu se srážkami, spojenou s TN nad Severním a Baltským mořem, přičemž pod Gronskem v závěsu další, ještě hlubší TN se studenou frontou, která by se pak v dalších dnech mohla opět dostat nad Evropu.. Je to daleko, ale naděje na změnu proudění tu je.. :)

40
# 22.04.2020, 14:06

Se suchem to nepohne.. Ale stridavejsi jz, z proudeni s aspon nejakymi srazkami by bylo urcite luxusni, oproti tomuhle vychodnimu, vetrnemu, suchemu hnusu..
Ohledne Pradyho prispevku . Jeste 10-12 let zpatky byla Sumava mistem, kde hrebeny mely v zime pravidelne kol 2m snehu, ten lezel do kvetna, ve stinych severnich roklich i do cervna. Bud tu prselo, snezilo..nebo byla mlha, slunecnych dni bylo pomalu, nejvice vets v zari.. Temer pravidelne tu proprsela minimalne pulka leta , a bylo i dost chladno (zapadni, severozapadni proudeni s castym prechodem TN..) cervenec byval dlouhodobe srazkove nejbohatsi mesic v roce.. Tohle sumavske pocasi jsem zazival cca 40 let. Ale posl 10- 12 let je to pryc..nevim zda nenavratne.. Zmeny cirkulace nad Evropou jsou obrovske, nudne, suche.. Krajina se pomalu meni v step, lesy umiraji, nejen kurovcem, ale proste i teplem a suchem.. Je to hruza a des..

386
# 22.04.2020, 14:37

Tak na to koukam.. pět dní za sebou vítr mezi 40 - 50 km/h, vlhkost přes den 30% max v noci max něco přes 60%, nad ránem pravidelně +0,5 přes den +16.. kdybych sušil prádlo na zahradě, mám to se zárukou..:!!: Jinak pocitově zima ( tak +6+7) při tom ranním skoromraze samozřejmě skoro nic neraší, aspoň už lítají včely, motýli, čmeláci a dneska nějaká invaze středně velkejch much, jsou všude mám jich desítky v bazénu i v domě, vypadá to, že tenhle rok to bude zajímavý...ještě by to chtělo nějakou morovou ránu, ať je to jedním vrzem a sarančata k tomu..:D

40
# 22.04.2020, 14:51

palma
Jediny co u nas ted kvete naplno, jsou hrusky a svestky.. Na tresnich se spouste kvetu do ty ranni zimy asi proste nechce, jsou zavreny a stromy jsou rozkvetle jen z poloviny. Jablone teprve vylezaji a vubec se jim nechce.. Na druhou stranu, jeste ze tak, aspon to snad nepomrzne pak uz .. Jasne, spanelsky slimaky, sarancata, mandelinky a mysi.. a nazdar..

238
# 22.04.2020, 16:31

Straky
Ta změna je očividná a výrazná. hlavně posledních 5-6 let. Taky pamatuju Šumavu, že vždy převládalo spíše mlhavější a deštivé počasí. Třeba na tábory jsem jezdil do Novohradských hor a prakticky jako přes kopírák každý rok, druhý týden v červenci lilo a lilo několik dní. Teď už nepamatuju kdy se tohle stalo. Na dohnání srážkového deficitu bychom potřebovaly července/srpen 2002. Snad se ještě něčeho podobného dočkáme někdy.

147
# 22.04.2020, 18:12

no GFS tam něco dává na pondělí. .

F4
Avatar
109
# 22.04.2020, 18:15

aura333
Ani ty inverze už nejsou, co bývaly. Pamatuji tak před 8-10 lety, kdy u nás padla mlha a horko těžko se rozpustila až za týden či dva. Za posledních 5 let už to nepamatuji. Navíc to ani není kompenzováno Atlantikem v pravém smyslu, jak by se mohlo zdát - většinou jen fouká Z vítr, teploty jsou pomalu k 10°C a je trochu oblačnosti. Krásným příkladem toho, že u nás nevydrží stabilnější na srážky bohaté období je letošek - po skvělém únoru a první polovině března jako když utne a nějaký deštivý únor už venku ani nepoznáme díky enormnímu výparu. Líbil se mi nedělní déšť, to bychom potřebovali opravdu ob 2 dny, aby se situace začala zlepšovat.

Straky
Že je stále V proudění by až tak nevadilo, kdyby při tom nesvítilo do nekonečna slunce ale přišla třeba nějaká ta TN nebo aspoň oblačnost, taky se to stávalo.

Prady
Já tedy nevím, ale 25°C mi ještě obvyklé nepřijde, i teď jsou teploty jen tak tak normální. Normály: 4-5°C minima a 15-16°C maxima. Sice se vyskytly v minulosti takové dny, dokonce i nad touto hranicí, ale to už byly extrémní hodnoty. Tuším, že 2012 něco takového na konci měsíce bylo.

107
# 22.04.2020, 18:15

Už jsem to tu psal jednou. Dříve a není to ani zas tak dávno pršelo nebo mrholilo týden v kuse mlhavo sice chladno, ale pak na to někteří začali nadávat že je pořád škaredě a takové počasí už vymizelo. Takže buďme fakt rádi že někdy prší a že nějaké ty fronty příjdou. I když je někdy mokro a na zemi se už na trávě dělají kaluže je to pořád lepší než kdyby bylo sucho.
No teď vyšel nový Aladin a na sobotu tam nějaké srážky maluje, ale k tomu zase ten pitomý vítr, ale určitě to bude lepší jak doposud když aspoň budou nějaké mraky na obloze a bude co sledovat jak na nebi tak i na zemi.

# 22.04.2020, 18:22

Já moc velké deště nečekám... A raději bych chtěl vzduch, který by byl instabilní, který by nám rozvinul silnou termiku a tedy i bouřky... GFS nám dává do 1.5. 20mm, ale víme jak to dopadlo v sobotu... Místo 15 sotva 4mm... A opět budou místa kde vůbec nezaprší..
Ani na bouřky to moc nevypadá.. LI v pondělí a v úterý sice na Moravě kolem nuly, ale ostatní faktory a dynamika v háji...

386
# 22.04.2020, 18:31

Něco pro lepší náladu, někde je ještě docela dost sněhu, dnešní "proražení 8 metrů vysoké, sněhové bariéry směrem na Luční boudu,

Idnes
Idnes
40
# 22.04.2020, 21:07

F4
Od vychodu nam v drtive vetsine posila ruska anticyklona studeny a suchy kontinentalni vzduch.. Odtud fakt lze cekat srazky jen vyjimecne.. Od jv k nam obcas zabrousi stredomorske TN..ale i to se drive delo mnohem casteji.. Je to na levačku ze vsech smeru..bohuzel..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.