Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Silné bouře ochladily severní Atlantik, u nás se to může projevit horkým létem

ota
Avatar
2132
# 03.04.2020, 21:44

F4
Tak divoké to zase není. V Česku je celkově vlastně dost chladno, zkuste takový Egypt nebo Alžírsko případně Irák, tam jsou teploty úplně jiné a přesto tam žijí lidé. Člověk je velmi odolný a vydrží hodně, pokud by to tady bylo neobyvatené, tak se už nebude dát žít na naprosté většině této planety což skutečně nehrozí, alespoň ne v nejbližších 100 letech.

496
# 20.05.2020, 23:21

Dnes vyšel aktuální článek na toto téma, resp. pokračování. Severní Atlantik (větší část) je stále chladnější než normálně. https://www.severe-weather.eu/global-weather/gulf-... Takže pravděpodnost teplejšího léta je stále a k tomu samozřejmě menší množství srážek :( Uvidíme, kdy se to "zlomí" do horka a usadí se TV :( Zatím je proudění spíše dynamické (tryskové proudění také) se vpády chladnějšího vzduchu.

Pane Žáku, mám jednu otázku. V tomto článku http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1442817516 cituji: "Krátkodobé důsledky pro Evropu jsou o něco jasnější, (chladnější) moře méně ohřívá vzduch, který proudí nad Atlantik z vyšších zeměpisných šířek a naopak více ochlazuje teplý vzduch, který míří do sledované oblasti od jihu. Vzduch, který se z Atlantiku dostane nad Evropu, je tak v těchto dnech chladnější, než bývá obvyklé při stejné cirkulaci."

V článku je to spojeno s termínem konec září 2015, nyní to byl/je duben-květen-léto (?). Je v tom nějaký rozdíl mezi těmito obdobími nebo platí to samé? A nebo rozložení teplot Atlantiku nyní vs. září 2015 je jiné, a proto jak píšete, chladnější sev. Atlantik pravděpodobněji povede k "Velký šířkový rozdíl teploty vody se totiž často odráží v atmosféře v poměrně stabilním průběhu tryskového proudění, který usnadňuje vznik tlakových výší nad střední Evropou. Kolem nich pak zpravidla proudí teplý vzduch od jihozápadu, což v kombinaci s intenzivním slunečním zářením při malé oblačnosti (která je tlakové výši vlastní) vede k už zmíněným vlnám horkého počasí."

Trochu se mi v hlavě bijou mezi sebou tyto informace ...

Děkuji za odpověď.

86
# 21.05.2020, 09:18

andy206
Myslím, že je to stejné. Jen na tu zimu to nemusí mít takový vliv - arktický vzduch sem proniká ze severu a severovýchodu a na to má větší vliv polární vortex než teplota v téhle oblasti.

15
# 21.05.2020, 13:56

Zkusím se optimisticky držet toho "může" a třeba budeme občas někde na nějakém oblačném a na srážky bohatějším okraji. U těchto situací záleží, jak přesně je nastaveno proudění - někde mají Slunce a sucho, jinde povodně. Třeba nebude tak ani tak, ale přiměřeně.

273
# 21.05.2020, 21:24

andy206

K te otazce - Atlantik je chladnejsi, nez jaky je pro danou dobu normal. Pokud bude prez chladnejsi vody vzduch proudit z vyssich zemepisnych sirek, tedy od severu, bude se jednat o studeny vzduch, ktery se cestou nad oceanem ohriva, ale kvuli chladnejsim vodam se ohreje mene a pokud prijde do CR, bude chladneji.

Od jiho-zapadu teply a vlhky vzduch se zase nad chladnejsimi vodami vice ochladi, nez jak by to bylo pri normalove teplote oceanu. A zaroven se vic nad oceanem vyprsi pri ochlazeni. Pokud tak puvodem teply vzduvh prijde do CR, uz nebude tak teplo.

Pri vlne veder ale vzduch proudi ze Sahary, od jihu ci JZ, prez ocean ne. Pri Jarnich mrazech obvykle zase proudi vzduch od severu-SV, zase prez pevninu. Chladnejsi ocean na zapade znamena utlumeni proudeni od zapadu a utlumeni vzestupnych proudu a vyparu. To se u nas projevit muze suchym a horkym letem. Prave pouste z extreme nizkymi srazkami jsou, tam kde jsou studenejsi vody pri zapadnim pobrezi.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.