Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Čeká nás další vpád studeného vzduchu s mrazivými nocemi

96
# 29.03.2020, 13:00

Tady už dobrou hodinu poletuje sníh. Z hlediska množství srážek je to zatím zanedbatelné. Varovně vypadá předpověď teplot na noc z úterý na středu. V pondělí tady padla nejnižší teplota za poslední více než rok a to by mohlo být ještě překonáno.

# 29.03.2020, 13:20

U nás je 12st jasno, ale z Polska se to už nasouva. Ale stejně bude jen na horách.

40
# 29.03.2020, 13:49

Bude to temer na sucho, to ochlazeni..a dalsi min tyden uplneho sucha bude nasledovat.. Je to hnus, na kterej si chte nechte musime nejak privyknout :!!::(

# 29.03.2020, 14:03

Moje očekávání je stejné jako vždy... Nic.
Ochlazení dojde na jih Moravy až někdy v 8 ráno, takže to bude bez srážek a opět na suchu..
Tyhle fronty s ochlazením zde byly za březen 3 a dohromady přinesly 2,1mm srážek..
Minulý rok nám všichni záviděli, ale teď nám můžou závidět sucho...

# 29.03.2020, 14:05

A to hlavní jde do Čech... Klasika tohoto roku.. Jeden rok prší víc na Moravě a pak zase v Čechách

# 29.03.2020, 14:20

Sněžník
Co jde do Čech? :D max bude něco na horách ale tady v nížině Budem na suchu.... :(

384
# 29.03.2020, 14:24

Tady zatím + 7,8 a polojasno, čerstvý vítr..tlak leze zas nahoru, na ten hlavobol z tlaku se fakt netěším..a jestli bude gró srážek v Čechách, tak pokud vyjde předpověd na 0,5mm tak to fakt budou povodně..:D

271
# 29.03.2020, 14:32

Pro nás pěstitele má i mráz v noci a sucho a slunce přes den pár malých výhod, listí se hrabe a rozpadá tak snadno, že to nemusím projíždět ani sekačkou a čerstvá tráva spolu se starou představuje bezvadný mix na mulč nebo do kompostu, navíc bez klíšťat, těm ty noční mrazy asi taky neudělají dobře, takže hybaj do terénu propotit roušku.

8
# 29.03.2020, 14:35

Taky bych si docela rad pocetl co presne jde do Cech. Ano, na radaru nad nemeckem to sice vypada slusne, ale silne srazky v tom nejsou ani nyni a to co sem dojde, jeste vyrazne zeslabi, takze pokud nekde v Cechach, mimo horske oblasti, spadne vic nez tri ctyri milimetry, bude to spise zazrak.

# 29.03.2020, 15:11

Straky
Teď to bude jen o tom čekat, než se Evropa prohřeje natolik, aby zde vzniklo nevýrazné tlakové pole a s ním spojené (nejspíše jen konvektivní) srážky. To může trvat klidně měsíc, takže je možné, že v dubnu vůbec nezaprší. Tu TV nemá co rozhodit, vzduch od pólu sežerou níže nad Grónskem a Islandem, které si pak zamíří do oblastí S Skandinávie a TN ve Středomoří s ní ani nepohnou, musel by tam vzniknout nějaký teplotní kontrast, ale nemá jak, když to TV blokuje. Můžeme jen doufat, že se to tu prohřeje co nejdřív a nebude mezitím z krajiny hnědá spálenina. Tady jsme na tom ale s vodou o dost lépe než loni, letos už máme 130 mm, loni touhle dobou bylo asi 90 a do konce dubna ani nekáplo, navíc to letos padalo po velkých sumách.(25, 20 a několikrát přes 10 mm), takže to trochu doplnilo i spodní vody.

F4
Avatar
109
# 29.03.2020, 15:56

Frantis95
Jo jenže další výstup GFS je ještě horší než předchozí, nad 20°C před Velikonocemi, během nich i po nich (a víme jak dopadá predikce vedra v případě GFS i na takto dlouhý horizont). To už tu bude Sahara, protože už teď to není se srážkami valné. Poslední výraznější srážky byly 11.3. A o konvektivní srážky nestojím, protože se to pro nás rovná žádné srážky. Omezí se tradičně na hory a východ republiky. Přitom pamatuji dubny bouřkové i srážkově bohaté, což po r. 2015 (včetně) již není možné.
P.S: My jsme na tom třeba se srážkami o 26 mm hůře než loni a takové vedro, jako je teď ve výhledu na přelom 1. a 2. dekády dubna loni taky nebylo. No zatím se to rýsuje přesně dle odhadů, březen = 20°C, duben = 25°C, květen = 30°C a dále snad raději nepokračovat.

# 29.03.2020, 16:55

F4
Je to dost podobné loňsku, Atlantik se přerušil někdy 15. 3., někdy do půlky dubna se střídaly chladné a teplé fáze a pak se vedro stupňovalo až někdy do 26. 4., kdy se to konečně prolomilo. Letos bych to taky tak nějak očekával.
Mimochodem nahoře v Krušných už podle webkamer sype, padá i něco v Klášterci? Tady už sprchlo, přitom bylo na radaru jen nějaké modré "zrní".

384
# 29.03.2020, 17:04

Fakt je, že +20 to tam dává už od 7.4. to jsou děsný hupy, a je to tam zatím docela nadlouho, ohledně tryskového proudění to tam dává velkou blokační vlnu od jihu, zcela podobnou té z minulého roku. Dávám za pravdu F4 , vypadá to z hlediska teplot blbě...ač vyšší teploty mám rád, že by se měl opakovat minulý rok už od dubna mne zas až tak neláká..:!!:
No nulu na čidle mám nastavenou, tak snad mne nevzbudí už o dnešní noci, budu muset zase profukovat a mlžit, ale což, stejně jsem doma.. tak se vyspim do oběda..:D
p.s. ještě je "sranda" jak to zase ukazuje plný sluneční svit - SO, NE, PO... no comment..

96
# 29.03.2020, 17:52

A je bílo. Nějaká šance, že nebudou holomrazy je. Každopádně letos prvního dubna na letňákách nevyjedu :)

F4
Avatar
109
# 29.03.2020, 18:01

Frantis95
Mrholí, ale žádné úhrny nečekám, protože se to zaráží o hory. Spíše by mě zajímalo, co se vždycky "podělá", že po půlce března se to takhle otočí, trvá to až do nekonečna a ještě to graduje. To přeci není jen zeslabení vortexu. Dříve se taky rozpadal a tohle nebylo. Navíc začátkem října se taky najednou neochladí na teploty kolem 10 s postupným ochlazování na celodenní mráz v půlce listopadu.
palma
Ale s mírou, ne že ani ne v půlce dubna už budeme mít letní teploty, co pak bude v červenci? Např. 20°C je normál odpoledních teplot až v půlce května, 25 až ke konci června.

384
# 29.03.2020, 18:55

F4
Nevím, já už fakt i připouštím, že se prostě otepluje, akorát, že tu nemáme a nebudeme mít moře, aby bylo zároveň vlhko, ale četl jsem i středověké prameny, že to tu leckde vypadalo více jako step, dokonce i v okolí Karlštejna.. takže vlastně ani nic nového..:cool:

F4
Avatar
109
# 29.03.2020, 19:06

No před chvílí padaly vločky.
palma
Ano, nic nového, step je tu pravidelně mimo hory každý rok.

# 29.03.2020, 19:47

Tak podle kamer ČHMÚ na některých místech celkem silně sněží i z fialových odrazů. Někde dokonce sněží i bez odrazů.
Jinak zde teplota za 2 hodiny klesla z 10,3°C na 5,8°C:snih:

# 29.03.2020, 20:30

To je možný u nás předtím pršelo taky bez odrazu, 4.5st klesá.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.