Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplá fronta přinese sněžení přecházející do deště

Diskuse o počasí Koronavirus intenzivně zasahuje oblasti s výrazným znečištěním ovzduší

155
# 12.01.2021, 12:31

Yurri
Teď jsem se koukal na šot s biologem - epidemiologem, zajímavá záležitost, dělali průzkum na přítomnost virů v pečovateláku, udělali sběr vzorků z klik, ze stěn, ze sedaček, a dokonce i z použitých roušek sundaných z obličeje, přičemž v tom pečovateláku byli positivní lidi, říkal, že nejdříve nevěřil vlastním očím.. všechny testy na coronavirus byly negativní, pokud něco naši, bylo to již neaktivní, říkal, že vzorky sbíral i on osobně, takže o výsledku nepochybuje. Na dotaz ohledně toho, co si myslí o současném očkování řekl, že ho považuje za takovou vcelku solidní berličku až berlu. Běželo to na ČT 24 někdy okol 9.00 - 10.00.. myslím, že to budou, jak je dobrým zvykem , opakovat, když to zas zachytím, šoupnu to sem detailně, v tu dobu jsem doma řešil děcka, tak jsem to sledoval zběžně..
Plyne z toho, že virus se šíří bezprostředně, evidentně při styku s druhými na krátkou vzdálenost, a přílišné restrikce asi trochu dost zbytečné..:cool:

42
# 12.01.2021, 19:30

palma
Ještě pořád mi nikdo nevysvětlil, jak je možné, že Bělorusko úplně normálně funguje, bez jakýchkoli omezení, Corona necorona. A to i přes masivně podporované demonstrace Západem, trvající měsíce. Vždyť by se tam už musely všude válet mrtvoly, tak kdepak je ten pes zakopán.

155
# 12.01.2021, 20:04

charlie
No, jsou zvyklí, ve své podstatě veškeré epidemie řeší stejně (nijak), navíc jich tam za rok pobije víc alkohol, než nějakej virus..:cool:

128
# 12.01.2021, 20:51

palma
Možná dělají pravidelné plošné dezinfekce Swinfogama, které jsou k zapůjčení, z výzkumů pamatuju jen, že na pokožce CoV vydrží 9 hod., chřipka 3 hod., na plastech i den, na kovech trochu méně a venku mnohem méně. Venku bych všechno uvolnil, větráním snížíte riziko šíření uvnitř o 80% (klidně pošlu výzkum), když zároveň zvýšíte vlhkost, tak je riziko přenosu prakticky nulové, celkem snadno řešitelný, vstupy časové a je klid, pak už stačí vyžadovat jak ti blbý Rakušáci aspoň FFP2 filtry a můžeme v pohodě nechat ekonomiku a všechny podnikatele na pokoji a věnovat se rizikové skupině.

Důkaz že není vůle je vidět i ve školách:https://denikn.cz/533190/rekordni-pocty-nakazenych...

42
# 14.01.2021, 15:38

Yurri
To jsou furt nějaké kecy proč to roste, klesá, roste, klesá, i presto, ze obyvatel ČR se 3/4roku chová pořád stejně.
Teď v zimním období hejbat řádně prdelí, sauna, vitamíny, nejohroženější skupinu obyvatel(200k) proockovat a začít normálně fungovat.

155
# 14.01.2021, 15:48

A do toho už se Maďaři nasrali, jsem zvědav na porovnání vakcím v praxi, mimochodem 50% zdravotníků v Německu odmítá očkování novou vakcínou..:cool:
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/ma...
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/snemovna-repr...
a nejlepší nakonec.. GDPR v EU v praxi, tentokrát v Německu...úřady nesmí bez svolení daných osob nahlížet do rejstříku osob, tudíž očkování poněkud vázne..:D, jo vyrobit vakcínu je jen ten nejmenší problém...:D https://www.novinky.cz/koronavirus/diskuze/zoufali...

42
# 15.01.2021, 11:58

Zajímavý pohled Pollerta...

Když už jsme mluvili o chřipce… Kam se vlastně poděla? Je tu a jen se o ní teď nepíše, nebo zázračně zmizela? Je jí tentokrát méně než v jiných sezonách respiračních chorob?

To já vám úplně neřeknu. Chřipka se na rozdíl od covidu netestuje a těžkých případů, které chřipka může mít na svědomí a které se pak dostanou až k nám do Motola, nikdy není moc. Ale dostáváme se tu k hrozně důležité věci. Masivní testování, jaké se loni rozjelo s koronavirem, to se dřív nikdy nedělalo. Nikdy se nekonal tento ohromný sběr dat, v historii lékařství je to něco naprosto nevídaného. Nikdy dřív se v medicíně neléčilo testy. Už tím je celé dění loňského roku absurdní. Je absurdní určit pomocí testů skupinu pozitivních lidí a s těmi pak nakládat jako s nemocnými. Společnost si nevšímá skutečně nemocných lidí, ale pozitivně testovaných ano. Míchání kategorií nakažený a nemocný, to je medicínsky naprostý nesmysl. Jednou doufám vyplave na povrch, jak to všechno bylo.

Jedna zvlášť závažná výtka vůči pochybovačům zní, že odepisujete staré lidi. A že vyspělá společnost se pozná i podle ohledů, které ke starým lidem chová.

S tím já i souhlasím. A tvrdím, že stát a společnost si málo všímají vedlejších škod lockdownu u starých lidí. Zaprvé – stát vyhlásil uzávěru v domovech důchodů. V sociálních zařízeních pro staré je celkem asi sto tisíc lidí. Sto tisíc lidí přestali z rozhodnutí vlády navštěvovat jejich příbuzní. Co myslíte, že se stane? Ani obětavý personál svoje klienty nezná. Že je s člověkem něco špatně, si všimne nejspíš jeho příbuzný, který ho zná, personál ne. Pomineme-li infarkty, umře vesměs každý starý člověk na zápal plic. I když pacient umírá na nádor, tak nakonec je jeho odchod nejčastěji komplikován zápalem plic. No a zápal plic v prvních stadiích u staršího člověka nemusíte na první pohled poznat. On je jen unavený, ani tu teplotu nemusí mít. Vláda tou uzávěrou de facto zrušila spoustu situací, kdy by příbuzný při návštěvě poznal začínající zápal plic. A za druhé – většina seniorů ani v sociálních zařízeních není, žijí sami doma, ale teď se za nimi jejich rodiny bály přijít, v dobré víře, aby je nenakazily. Ti lidé sami přestali vycházet ven, takže případů zanedbání péče o důchodce, co žijí doma, je ještě násobně víc. U nás i ve světě se často operuje nadbytečnou úmrtností, anglicky excess mortality. Ve skutečnosti sem patří i mnoho případů, kdy lidé neumírali čistě na covid, ale na zanedbanou péči, byť byla zanedbána v dobré víře. Možná je tohle ale taky dobrá příležitost uvědomit si, do jaké osudové spirály nás přivádí moderní medicína. Úkolem medicíny je prodlužovat život, čímž si ovšem jako společnost vytváříme staré lidi, kteří nemají jednu nemoc, ale mají jich víc. Trochu umíme léčit nádory, trochu kardiovaskulární onemocnění. Vytváříme si docela početnou seniorskou skupinu křehkých jedinců. Průměrný věk dožití u nás je tuším 78 let. Máme velkou skupinu osmdesátiletých a starších lidí, kteří jsou realisticky viděno jako auto, když už nevyjede kopec a rozpadne se při nárazu na malý hrbolek. Dnes ty lidi ohrožuje covid. Za dalších deset let průměrný věk dožití stoupne ještě o dva tři roky. A pak už třeba může vyšší úmrtnost způsobovat i banální rýma. Jak na to bude společnost reagovat? Vždycky přece umírají hlavně její nejstarší členové. Čím křehčí budou, tím budou i banálnější příčiny smrti. Když umírali lidé před dvaceti třiceti lety, museli být už hodně nemocní. Po dění posledního roku bych se nedivil, kdyby za deset let musel člověk s rýmou být zavřený doma, aby neumřel jiný, starý a superkřehký člověk. A vy když se budete chovat jako dřív, tak vás stigmatizují, udělají z vás vraha starých lidí. Jako už teď z vás dělají vraha, když nenosíte roušku. Jsme země, která už padesát let má světové prvenství ve spotřebě piva na osobu, kde spousta lidí kouří, žije nezdravě, má vysokou hladinu cholesterolu… To jsou hlavní zabijáci společnosti, která se ale místo nich radši bojí jen málo nebezpečného viru.

Čím si vysvětlujete to, že loni poprvé vzal vyspělý svět pandemii tak smrtelně vážně?

Trápí mě to hrozně, přemýšlím o tom, a pořád nevím. Tak asi polovině důvodů, které při tom přemýšlení člověka napadnou, se dnes říká konspirační teorie. Od jara na to téma vzniklo asi 100 tisíc odborných článků a prací. Kdekdo i mezi novináři operuje různými studiemi, najednou všichni vědí, co znamená impaktovaná studie. Ale málokdo si uvědomuje, že ty studie se většinou zpracovávají tak, aby vyšly příznivě pro zadavatele, aby potvrdily jeho agendu, jeho zájem. Z těch 100 tisíc odborných prací o covidu si mnohé navzájem protiřečí. A rozhodně nikdo nemá kapacitu je všechny přečíst. Chtěl bych vidět odborníka, který řekne: Mám je všechny přečtené, pravda je tato. Mně celkem nevadí to, že každý den vědecké žurnály chrlí nové a nové články, které jsou často zaplacené. Ale když nám tato produkce začíná významně ovlivňovat naše životy, když jsou i kvůli ní zavřené školy, sportoviště, divadla, obchody, dokonce hranice, tak by se snad mohlo i ve vědě víckrát a přesněji měřit, než se řízne.

Vyjevil nám loňský rok něco o českém zdravotnictví?

Že máme dostatek lůžek, což je teď naše výhoda, a že k nim nemáme personál. Hlavně sestry, ale ani lékaře. Všude jsou volná lůžka, nejen v Motole, myslím, že i v tom Uherském Hradišti. A kdyby byly dvojnásobné platy, sestřičky z Německa nebo Rakouska by se vrátily.

Pokud je ale nedostatek personálu dlouhodobá slabina českého zdravotnictví, není to argument pro lockdown? Protože pak vládě asi skutečně nezbývá než společnost zavřít, když pacienty od určitého počtu už nemá kdo ošetřovat.

Já mám ale právě obavu, že spoustu pacientů jsme si vytvořili sami, tím zpomalením cesty od pacienta k lékaři. Starý člověk si sám ani nemusí změny svého stavu všimnout, a najednou je pozdě. Nemyslím teď ani zdaleka jen na covid. Každá nemoc ve stáří – hypertenze, diabetes, chronické srdeční selhání, chronické bronchitidy – může při zhoršení, na které se adekvátně nereagovalo, skončit zhoršením funkce různých orgánů: A pak se ani imunita nedokáže bránit, v podstatě jakékoli infekci, nejen koronaviru. Vidím prostě souvislost mezi celkovou změnou chování společnosti a častějším umíráním starých a polymorbidních lidí loni. To je moje domněnka, na kterou mi vždycky nějaký kolega řekne: Vy k ní nemáte žádná data. Data, data. Ano, já jsem jen pěšák, který chodí po nemocnici a prostě má pocit, že se to děje.

Asi jste si ten pocit nejdřív měl dát impaktovat.

To by bylo, jako kdyby někdo chtěl impaktovat ten úprk diváků z hořícího Národního divadla. Letos máme covid, takže se budeme očkovat na covid. A příští rok to bude zas na něco jiného. Příští rok se můžeme očkovat na to, co budeme umět nově otestovat. Protože když se naučíme testovat něco nového, tak to ve vašem vzorku rozhodně najdeme. Virů vám projde denně plícemi 30 miliard. Je vám to úplně jedno, máte imunitu, která si s nimi dokáže poradit.

Takže jestli vám správně rozumím, testování je příčinou našich potíží?

Mluví se teď o očkovacím průkazu. Ale podle mě už je za zenitem. Bude překonán testovacím průkazem. Očkovací průkaz znamená, že jste očkovaný vakcínou, která se musela nákladně vyvinout, protože se aplikuje do těla, neboli výrobce potřebuje provést hodně zkoušek. Kdybych byl akcionářem nějaké biochemické laboratoře, je testovací průkaz z mého pohledu lepší. Nemusím složitě vyvíjet vakcínu, nemusím se bát vedlejších účinků vakcíny. Stačí mi člověka podrobit mému testu na protilátky. Test zjistí, že ten člověk protilátky nemá, tak dostane razítko do testovacího průkazu, že nikam nemůže jet. Potom sám zajde k praktikovi: Hele, dej mi nějakou očkovací látku, ať se mi ty protilátky vyrobí a já jsem volný. Zkontroluje ho testovací laboratoř, nemusí to být nám známá nepříjemná tyčinka do nosu, v budoucnu postačí, já nevím, vzorek z moči, ze slin, z vlasů. Teď testujeme covid, za několik let můžeme začít testovat například předpoklady k demenci. Demence rozhodně bude zajímat firmu, která by vás chtěla zaměstnat. Pane zájemce, předložte mi test na demenci. A když ho nemáte, dobře, nedaleko odsud je firma, která vám proti té demenci něco šoupne, abyste ji nedostal ve čtyřiceti. Kdo by taky chtěl demenci ve čtyřiceti, že? Tak si to nechá předepsat každý. Což uvádím jen jako hypotetický příklad. Teď jsme si testování ve velkém vyzkoušeli na nemoci, která téměř není nebezpečná. A zjistili jsme, že to jde velmi jednoduše.

Necháte se očkovat?

Nenechám. Vždyť já ten covid prodělal několikrát, naposledy před měsícem. Chytil jsem ho v práci, v tramvaji, doma. Podle předsedkyně imunologické společnosti profesorky Bartůňkové tedy nemám důvod se očkovat. Já tedy se nedávám očkovat ani proti chřipce. A covid nepovažuji za zvlášť nebezpečnou nemoc.

Izraelský historik Yuval Harari nedávno napsal, že rok 2020 možná z odstupu vejde do dějin jako okamžik, kdy se lidstvo – kvůli strachu z bližních, přenašečů nákazy – rozhodlo prožít zbytek svých životů na internetu. A že se to událo ve chvíli, kdy má internet k dispozici technologie, nad jakými by východoněmecká Stasi zbledla závistí.

Na každého z nás mají velké firmy v čele s Googlem vytvořený algoritmus. Mají vás dokonale přečteného. Loni o tom vznikl strašně zajímavý film Sociální dilema. Takový polodokument, někteří ze zakladatelů Facebooku a Googlu v něm litují sledování uživatelů, to že jim uteklo. No a pokud umělá inteligence ví, jaká témata vás zajímají, není pro Google žádný problém začít solit vám články na dané téma tak, aby vaše mínění trochu postrčil jedním směrem.

Google sám přiznává, že během pandemie začal upozaďovat články a zprávy, když byly v rozporu s názorem Světové zdravotnické organizace a národních zdravotních úřadů. Je to předzvěst budoucnosti?

V té stovce tisíc odborných článků se my dva smrtelníci neorientujeme, ale orientuje se v nich umělá inteligence, která pak sdělí výsledek docentu Konvalinkovi nebo profesoru Hořejšímu. A ti pak autoritativně sdělí nám, co je pravda. Je to všechno chmurné, co si tu povídáme. Světlo na konci tunelu bohužel nevidím. O. K., tato vakcína je možná banální záležitost. Já se ale bojím, že to je začátek horší etapy, začátek nové netolerance. Celý svět dnes vzhlíží k vakcíně Pfizer. Kdo ji nechce, toho společnost prostě bude ostrakizovat, i když se zatím tváří, že ne. Začne to odpíráním létání, hrozbami v práci. Nakonec si nějakou vakcínu necháte píchnout, abyste měl klid. Znám lidi, kteří přesně takhle uvažují. Rezignujete pod obrovským tlakem, stejně jako se rezignovalo za komunistů. Tehdy vám šlo o život, ale aspoň jste mohl utéct na Západ. Teď můžete utéct maximálně tak do Severní Koreje.

Vidíte za těch deset měsíců v české debatě o covidu nějaký vývoj?

Na jaře, přes léto a do časného podzimu byla určitě uvolněnější. Mám dojem, že tehdy se ještě jiní, řekněme disentní experti, lékaři a vědci nebáli říkat odlišné názory. Což byl na celé té záležitosti vlastně takový docela fajn prvek. Ani většina novinářů se jiným názorům ještě neuzavírala. Teď mám pocit, že celkově debata uhnula jedním směrem. Slyšel jsem, že Pirkovi bylo řečeno, aby se takzvaně zklidnil, Žaloudíkovi totéž. Je neuvěřitelné, co udělali profesoru Beranovi. Jiří Beran je člověk s vědeckými hodnostmi a vážností po světě. A oni ho označí za dezinformátora. Protože má jiný názor na covid a na lockdown.

Na webu ministerstva zdravotnictví řadí Berana a bývalého prezidenta Klause k dezinformátorské scéně. Nikoli že by jim vyčítali šíření nějaké konkrétní dezinformace, ale prý je citují dezinformační weby.

To jsou jejich praktiky. Jaká je proti tomu obrana? Snad jen tvrdit, že dezinformátoři jsou i na ministerstvu zdravotnictví. Asi se budeme muset dohodnout, že dezinformátoři jsme úplně všichni. A necháme na lidech, aby si to sami svým selským rozumem přebrali.

15
# 15.01.2021, 12:12

Mě fascinuje, že každý hltá články různých osvětů s rétorikou že umíráme masivně strachem a nedostatečnou péčí, přitom počet úmrtí na covid koreluje přesně na den s excess mortality a nikdo se nad tím ani nezamyslí. Tím svým selským "rozumem"

155
# 15.01.2021, 12:34

Mike11
No to možná koreluje, ale, mám jedno ale, už se mluví o umírajících na jiné, díky covidovým opatřením, neléčené či zanedbané choroby, a bude to stoupat, mrtvému pak vytřou frňák, a ejhle, měl covid... a když ho vytřou týden, čtrnáct dní po očkování tomu očkovanému, taky covid..?:!!: Očkování beru, ale jak může dělat šéfa vakcinologů takové hovado, jako u nás v ČR, aby řekl, že vakcína proti pneumokokovi působí stejně jako ta proti covidu, a že není tudíž možné aby očkovaný covid šířil dále.. (v čem vidím rozpor? pneumokok a covid jsou naprosto, ale naprosto jiné mikroorganismy, vakcína je také postavená uplně na jiném principu, má to jinou nakažlivost, a pan vakcinolog, aby postavil vakcinaci na piedestal, řekne tohle?. důkaz nemá, ale nešíří se to... jak mám takovému člověku věřit? Má říci, co opravdu v současné době o té vakcíně vědí, a pak mu mohu důvěřovat.

42
# 15.01.2021, 13:26

Mike11
Tys to ani nečetl, co?

155
# 15.01.2021, 13:39

charlie
On má svou pravdu, tak to nečte..klapky na oči, bič za zády, jak ty zapřažený koně...

15
# 15.01.2021, 13:40

charlie
No právě že četl, bohužel :D
Nevím v čem je takový problém si připustit, že nám v ČR umřelo na Covid téměř 20.000 dědečků a babiček. A dalších 100.000 má trvalé následky na zdraví po hospitalizaci. Vždyť jsme to tak chtěli.

Výsledkem je zničená ekonomika a odložená zdravotní péče. I to je důsledek, který se projeví ve statistikách dlouhodobě zvýšenou úmrtnosti. (Ne jako krátkodobý peak) Asi jsme soudruzi, češi, udělali něco špatně :!!:

15
# 15.01.2021, 13:51

palma
To ani není moje pravda, mým zdrojem je třeba Jan Kulveit.

155
# 15.01.2021, 13:52

Mike11
Trochu manipulativní, napsat pouze Češi.. v Německu píšou, že nadělali chyby, v USA to píšou taky, v Belgii též, už i ve Švédsku to píšou, spíš by mne zajímalo, kde to nepíšou.. Nový Zéland, myslím, takže, kdybychom to měli napodobit... odvézt ČR na širé moře, uzavřít přístavy letiště... atd..o.k. by to bylo..

15
# 15.01.2021, 13:54

palma
Přitom ČR je na tom nejhůře ve všech směrech. Mě zajímají data, ne kde kdo co píše.

155
# 15.01.2021, 14:06

Mike11
To je zajímavý, jak hezky furt manipulujete, nějak jste zapomměl na ty odkazy a články, s tím, abych si přečetl o skvělé vakcíně a tak...Navíc, když vás zajímají data, tak kolik třeba celkem obětí Covid má k dnešku Belgie, Nizozemí.. docela naše obdoba, Švédi už se nám taky zdatně přibližují a dnešní data ze Španělska prý jsou taky libová, Velkou Británii nevyjímaje..Holt každej chvilku tahá pilku..:cool:
https://www.lidovky.cz/svet/v-prosinci-nejlepsi-v-...

15
# 15.01.2021, 14:14

palma
V počtu mrtvých jsme 6. na světě a v počtu případů jsme 1. K tomu nám stačily 4 měsíce.

Ale jasně máte pravdu, jsme nejlepší :cool:

155
# 15.01.2021, 14:15

Mike11
opět manipulace, kde píšu, že jsme nejlepší? prosím okopírovat a předvést..

15
# 15.01.2021, 14:20

palma
Ne, od vás je to manipulace když do statistiky mícháte jaro, kdy státy vesměs netušily co se děje. Teď to ví mic dobře a tak i podle toho postupují. Někdo chytře, někdo jako.. češi :cool: Přesto si držíme prvenství ve všech možných číslech. Důsledkem dezinformací, které tu šíří ne jen Charlie, ale i Vašek Klausů a různé autority.

155
# 15.01.2021, 14:23

Mike11
Prvenství si nyní drží Irové...a kde jsem napsal, že jsme nejlepší, opakuji dotaz..