Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Koronavirus intenzivně zasahuje oblasti s výrazným znečištěním ovzduší

271
# 13.03.2020, 14:54

Poučení z Vietnamu, i když se u nás podaří šíření viru zastavit a budeme na 0, tak otevřít hranice či prostor budeme moci až bude všude 0, jinak se to sem opět dopraví, jsme tranzitní země uprostřed Evropy, takže bych to na pár týdnů neviděl, úplně zastavit hranice no nevím, jestli to je úplně to pravé ořechové, ale přinejlepším je to trénink na další migrační vlnu, takže proč ne, ale ohledně šíření viru bych si nedělal iluze.

Každý teď nově s příznaky chřipky musí kontaktovat lékaře, no nechtěl bych tam sedět u telefonu a mejt plnou čekárnu ostatních pacientů.

Pro zaměstnavatele bych měl návrh řešení aktuální situace, ať se zaměstnanci nakazí cíleně a budou poté 14 dní v práci (zázemí třeba u nás v pohodě máme), samozřejmě za patřičné odměny a chod je zajištěn;-) Přece nebudou doma zevlovat v karanténě za 60% mzdy, vždyť nakazí celou rodinu, co by jste pro rodiče či prarodiče neudělali no ne?

271
# 13.03.2020, 15:21

palma
Ony ty následky se mohou bohužel dotknout úplně každého bez ohledu na jeho chování, ale políčko u domu je samozřejmě parádní práce, teď už ho jenom zúrodnit, snad vám ho nikdo nezamořil pesticidy. Rajčata z loňska jsem taky míval, ale osivo F1 je druhý rok k ničemu, musel by jste mít nehybridní variantu, teď začínám s předpěstováním.

384
# 13.03.2020, 21:15

Yurri
No jo, co s tím? Vzpomněl jsem si na klasiku... jak vznikla jedna kniha, Dekameron? V Itálii ( ironie doslova sarkastická, vzhledem k tomu co se dneska v Itálii děje), Pár přátel i s pěknejma babama utekli z města na venkov, pod hory, kvůli epidemii moru, a tam si vyprávěli příběhy a hodovali a... tak to považuju za dobré řešení, a evidentně by fungovalo líp než tahle neorganizace..!:D

384
# 13.03.2020, 22:43

Yurri
Ještě k té EU, náhodou svolala summit ohledně koronaviru, který kvůli koronaviru okamžitě zrušila, no neberme to, že, skvěle vyřešeno...a teď by chtěli kecat do nařízení našeho státu, aby sem mohli Němci jezdit pro levnější benzin a cigára..že by něco konkrétního a potřebného navrhli, to ne, nejhorší co by nás mohlo potkat je, že by se tu objevil úředník evropské komise a řekl by " jsem z evropské komise a přijel jsem vám pomoci".. no comment...

271
# 14.03.2020, 08:08

palma
Ono se to po téhle pandemii změní, to se nebojte. Jinak bych počítal s horší variantou, snaha napodobit Čínu je tady nereálná, tam opravdu v karanténě nikdo nevyjde a jestli ano, už se s rodinou pěknej pár týdnů neuviděl, tady si lidi zajdou na kafe do drogerie nebo na benzinku, rodina je na měsíc pryč, pač do práce musím a budu mít výjimku na případnou karanténu a nechci šířit případnou nákazu z práce, kde mám největší pravděpodobnost nákazy, tahle má vypadat prevence, úplná izolace.

https://video.aktualne.cz/dvtv/nakazenych-budou-za...

384
# 14.03.2020, 11:12

Yurri
Dneska jsem si uvědomil jednu s koronavirem související positivní věc...v noci jsem měl pootevřené okno, nevím proč, ale z venku ani jeden závan čmoudíku, nevzbudil jsem se, až ráno, jindy mne pravidelně budí přelety letadel směr Ruzyně, dneska zatím ANI JEDNO, podívejte se na oblohu, čmouhu pol letadle aby jeden pohledal, na silnicích volno.. nostalgicky jsem zavzpomínal na sobotní rána a víkendy za hluboké totality, bylo to obdobné... až na ty čmoudíky..ty byly i o víkendu, jo a mám čas na knížky, tak jsem otevřel ty od ježíška.. a práce na zahradě je fajn, nějak je míň spěchu, a nevím, zda je dobře, že se mi to začíná líbit..:!!::cool:

86
# 14.03.2020, 11:40

palma
Jednoznačně je letadel méně, ale klid určitě není: https://www.flightradar24.com/49.34,14.68/7 ;-) Spíše tam není dostatek vlhkosti a netvoří se kondenzační čáry - proudí k nám studený a suchý vzduch.

384
# 14.03.2020, 12:16

No beru to podle hluku a vizuálně, jinak nám to frčí přes barák co pět minut, jedno za druhým, výška tak okolo 600m, vzhledem k tomu jak lížou mraky, když letěji... ale suchý vzduch to s těma čárama na nebi asi bude, to je možný..

8
# 14.03.2020, 21:36

Letový provoz je hodně omezen. Ale sem do ČR ještě něco léta. Ale koukal jsem na flight radar na itálii a tam je vše uzemněno. Do/Z Itálie snad nyní nelétá jediný komerční let. Tam musí mít čistý vzduch. Jen si ho v rouškách a respirátorech tak moc neužijí.

271
# 14.03.2020, 23:25

palma
Ano omezit leteckou dopravu je potřeba, je to neúnosné a vidím plno dalších možných pozitivních změn ve společnosti, lidi prostě potřebujou zchudnout, aby si uvědomili, co je v životě důležité, je potřeba tu cenu zaplatit, jinak to nemá efekt, ještěže jsem si udělal ten zdravotní likér, přiznám se, že jsem nečekal, že se bude tak brzy hodit, asi trochu intuice, stává se mi to nějak často, musím ho nějak letos zase vylepšit, pro rodiče už jsem dávno nakoupil takové prostředky (na sobě ozkoušené + laboratorně), které jim imunitu nakopnou tak, že by mělo být riziko minimální, opět prostě prevence.

32
# 15.03.2020, 15:43

Yurri
Pokud lidi zchudnou, začnou opět etnické nepokoje proti pobíračům dávek, kteří se ovšem sami začnou chovat agresivněji. Ve vašem kraji to možná nevnímáte, ale na severu Čech se lidi pořád dělí na Čechy a Cigány i když už ta vzájemná nevraživost není taková. To jen na okraj.

273
# 16.03.2020, 23:34

Tak ted uz nevim. Stale je na tom jednoznacne nejhure Italie a hned za ni Spanelsko. A pronika pomerne intenzivne i tam, kde je obvzdusi relativne ciste. Ale to znecisteni obvzdusi dost prispiva podle vseho ne jen sireni ale spis vyssi umrtnosti.

Uz to vypada Ze to neni jen tak podobne chripce ale je to velka tragedie Kdyz se ten virus rozsiri, tak muze zpusobit tragedii obrich rozmeru. Proto je nutne sireni minimalne zpomalit, aby bylo aspon dostatek mist v nemocnici.

Tady je jeden clanek, objeveny v diskuzi na novinky.cz Musel byt prelozen z Italstiny nejdriv prez Google translator. Nikde neni mozne zkontrolovat pravdivost, puvodni zdroj totiz nemam. Ale je tam popisovana velka tragedie v Italii.

https://kechlibar.net/2020/03/09/bergamo-v-oblezen...

Velmi prehledne zpravodajstvi je na Wikipedii.

Cesky:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pandemie_COVID-19

Anglicky:
https://en.wikipedia.org/wiki/2019%E2%80%9320_coro...

Vetskinou se uvadelo, kolik bylo celkovych pripadu, coz bylo nejvic v Cine a hlavne ze zacatku prakticky jenom Cina. Vypada to, ze podle poctu celkovych pripadu (vc. vylecenych) je nejhorsi situace v Cine. Ale v Cine uz se situace uklidnila. Naopak v Italii a cele Evrope pocet pripadu prudce vzrostl, Cinu pomerne dohanime. Pokud se ale vezme Pocet aktivnich pripadu na hlavu nebo na uzemi tak v Evrope je to podstatne horsi nez v Cine. A hlavne pocty v Evrope pomerne rychle pribyvaji.

Pobaltske staty maji nizku hustotu osidleni relativne, a take tam turisti moc nejsou (Do Estonska a Lotysska chodi ot severu nakupovat levny alkohol). Dost Polaku pracuje v Nemecku a odtud se to tam mohlo snadno dostat. Plus navraty z Italie a podobne. Takze ve vychodni Evrope je prubeh spise pomalejsi ale taky se to tam dostava. A v poctu pripadu na 100 000 obyvatel i v CR je to spis horsi. Spicberky treba, tam nejspis neni pripad zadny, ale patri k Norsku, proto ta cervena barva. Faerske ostrovy patri k Dansku. Ani Island se nevyhnul, jen ostrovy v Tichomori zatim.

Zdroj map a grafu - zpravodajstvi na Anglicke Wikipedii:
https://en.wikipedia.org/wiki/2019%E2%80%9320_coro...

Celkovy pocet pripadu vc. vylecenych podle statu
Pocet aktivnich (nevylecenych) pripadu na hlavu v jednotlivych statech
Narust celkoveho poctu pripadu ve svete (vc. vylecenych)
273
# 16.03.2020, 23:45

Zdroj map a grafu - zpravodajstvi na Anglicke Wikipedii:
https://en.wikipedia.org/wiki/2019%E2%80%9320_coro...

U jedne vychodni zeme je to oficialne nula pripadu, nechteji to priznat a do zeme nikoho pustit. Ale podle vynesenych informaci je tam situace naopak mozna nejvaznejsi vubec. Proste komunisticky svine jsou schopny vseho.

Celkovy pocet pripadu (vc. vylecenych) ve vybranych statech, celkove ve svete a celkovy pocet umrti ve svete (kumulativni)
Vyvoj poctu pripadu v Cine - nove pripady, aktualni pocet lecenych lidi a kumulativni (celkovy) pocet uzdravenyh lidi a umrti v Cine.
Pocet aktivnich pripadu (nevylecenych) v Cinske provincii Hubei, ve zbyle Cine mimo Hubei, zbytek sveta mimo Cinu, svet celkove.
42
# 17.03.2020, 00:42

TommyAst
Já teď celkem napjatě sleduju situaci v okrese. Trochu mám obavu, aby Olomouc nebyla české Bergamo. Nakazil se doktor ve fakultce na urgentním příjmu. 10 km severozápadně je oblast pod karanténou, kde je přes 30 případů na malém území. Denně se dělá jen cca 100 testů. Takže těžko říct, jak to bude vypadat za týden ve 100.000 městě.

ota
Avatar
2125
# 17.03.2020, 08:18

Mike11
Taky mě to docela děsí. V Litovli mám rodinu a prý to zatím celkem jde. Akorát není v obchodech žádné pečivo, protože všichni si začali dělat zásoby. Více méně nikdo nechodí ven, a to ani do práce. Aspoň je docela hezky, což je na psychiku rozhodně dobře. Taky jen doufám, že ty opatření stihli zavést včas, aby se koronavirus nerozšířil v Olomouci a okolí. Jenže vzhledem k tomu jak málo se testuje, tak se obávám, že něž bychom se dozvěděli, že se to šíří i tady, byla by už spousta nemocných. K tomu totálně chybí ochranné prostředky...

271
# 17.03.2020, 12:36

S těma hobby rouškama je to ošemetné, pokud jste nakažený, tak vám to samozřejmě jaksi nepomůže a pokud nejste, tak větší pravděpodobnost přenosu máte dotykem ruky a následnou kontaminací sliznic, že by na vás z 1 nebo 2 metrů zakašlal či pšiknul je dost malá (vyjma MHD či BUS) a jestli přece, tak ty kapénky máte všude v obličeji, ve vlasech, na oblečení a kdoví kde ještě, ty kapénky navíc vdechnete i mezerami mezi rouškou a xichtem, prostě mnohem lépe podle mě funguje flexi kukla nebo nákrčník a rukavice, namítnete, že jde spíše o to, abych nenakazil já okolí, ale tak to je přece mnohem účinnější nevycházet vůbec, o brýlích naschvál nepíšu, ty bude nosit fakt málokdo.

# 17.03.2020, 14:20

S rouškami opatrně, při jejich nevhodném používání (především opakované používání bez odpovídajícího vyčištění) si nemoc (byť třeba jen rýmu) naopak můžete přivodit.

271
# 17.03.2020, 15:31

In-počasí
Přesně tak, ty roušky jsou úplně jemné a při 1. vyprání by se snad rozpustily, hraju si s nima teď v práci, ty tužší se nedají používat delší dobu - nedá se v nich dýchat, pratelné s nanovlákny nevím, zlatej nákrčník a jarní cyklorukavice, posprejuju z venku Alpou lesanou, 1x za pár dní dám do vřelé vody a nazdar.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.