Zimoblb
Přesně tak, divím se, že se ještě najdou lidé, kteří věří, že se vrátí zimy jako 2009/2010 nebo 2005/2006, kdy leželo hodně sněhu v nížinách a mrzlo téměř celou zimu. Prostě lidé nechtějí věřit, protože změna podnebí je tak razantní, že se tomu stěží věří. Je to jako narušení starých pořádků, kdy člověk je zvyklý, že vše je OK a nepřipustí si změnu.
Koukal sem na mapku ČR, kolik je kde sněhu. Brdy, Vysočina ve výšce kolem 800 m.n.m. směšných 5cm, Krušné hory a Orlické hory max. směšných 15-19cm, Jizerky jsou na tom lépe až 66cm, Jeseníky až 79cm, Šumava, Krkonoše, Beskydy i 100cm nebo více na hřebenech. Nic moc, ale ty Krušný a Orlický bída ani 20cm, v zimě 2013/2014 to bylo mnohem horší.
Můj názor je takový, že s odstupem 10-20 let bude sníh více stabilní jen ve výškách 1400 m.n.m.+ a nižší hory kolem 900 m.n.m. až 1100 m.n.m. budou mít zimy čím dál více prochčité s minimem sněhu, častými oblevami a teplotou často nad 0. Zkrátka zimy jako byly dříve se přesunou na hřebeny našich nejvyšších hor. Nížiny můžou na sníh zapomenout a ve výškách 400-800 m.n.m. to časem bude stát taky zahouby.
Proudění se zásadně mění, ledové masy jako dříve už téměř nebudou, teplo je skoro všude, Rusko, Skandinávie atd. Budou častější JZ profuky, občas inverze nebo SZ proudění a takto to bude prakticky každou zimu. Průměrná teplota v zimě znatelně poroste a o létě ani nemluvím - sucha, vedra a občas povodně nebo velmi (extrémně) silné bouřky. Časem uvěří více lidí, ale ta změna klimatu je opravdu znát pouhýma očima a jak hodně se změnilo klima za blbých 10 let, tak to co přijde za dalších 10-20 let už bude o poznání horší, mnohým se to nebude líbit a skeptiky GO a změny klimatu to donutí změnit názor.
Diskuse o počasí Současnou teplou zimu způsobil mohutný polární vír
Celkové množství sněhu na horách je opravdu bídné. Nic na tam nemění ani nadmořské výšky nad 1100m.n.m. Celková rozloha těchto ploch se z pohledu zásob sněhu na horách moc neprojeví. Naopak Krušné hory patří díky své rozloze v zásobách sněhu a tím i množství vázané vody k nejvýznamnějším.
Letošní mohutný polární vír má pozitivní dopad na přírustek ledu v Arktidě - studený vzduch je prakticky neustále uzavřen v této oblasti. Tyto přírůstky jsou jedny z nejvyšších za posledních cca 10 let. Kromě plošného navýšení je navýšení také objemové. Tzn. dobré zprávy ale ... na jaře a v létě se očekává jedno z rekordních tání
But the spring and summer forecast show one of the strongest melt seasons on record. This is still just a long-range forecast, but the sea ice forecasts are generally quite good at detecting melt season trends.
Což smaže veškeré tyto přírůstky
https://www.severe-weather.eu/global-weather/arcti...
Jak bylo již psáno, letošní rekordně teplý únor (a vlastně celá zima) je úzce spojena s mohutným polárním vírem. Jak bylo uvedeno, před pár dny index AO dosáhl rekordní hodnoty +6,34. Tzn. špatná zpráva pro počasí v Evropě - teplo a teplo. Díval jsem se na vývoj AO v posledních měsících a je zajímavé, že v listopadu byl index kolem hodnoty -2 a přesto jsme u nás měli rekordně teplý listopad - za celý měsíc odchylka +4,3C, kolem 17.11. teploty +16C.
Možná ale je souvislost/korelace AO s teplotami jiná v listopadu, únoru apod.
Možná se dostaví první (byť asi menší) projevy změny vortexu v troposféře ... uvidíme, jak na tom bude Evropa.
The overall circulation of the tropospheric polar vortex will retain the lower pressure systems in the North Atlantic and the Greenland and Canadian area. But by day 10, there will be slight disorganization. We will have the main core of the tropospheric polar vortex moving over the Scandinavian part.
Více výhledu na dalších 15 dní pak jako obvykle zde - https://www.severe-weather.eu/global-weather/febru...
PS. srážek se čeká v březnu podnormální množství - Precipitation anomalies show mostly drier than normal over parts of central Europe
Tak 10. - 11.3. se tam v tichém oceánu začíná objevovat náznak teplotní anomálie, navíc se má začínat celkově vortex pozvolna oteplovat ( z -75 má klesat na -65 ve středu víru, při okraji ještě více..a má se hezky zvlnit) a začíná se roztáčet vír nad Antarktidou, dle všeho tedy náznak změn a tím pádem směr jaro...
Navíc jsem nalezl tento článek.. prudce se oteplí nad Antarktidou a slibné zásoby ledu tamtéž asi začnou velmi brzy tát.. https://www.severe-weather.eu/global-weather/arcti...
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.