Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Současnou teplou zimu způsobil mohutný polární vír

273
# 04.02.2020, 11:51

A mame tady SSW Nahle stratosfericke otepleni Vir se rozdelil, stred je ted spis nad Skandinavii. Mozna to s tim i souvisi studenejsi vlna, co jde aktualne do Evropy a prudke ochlazeni v USA, horsi, nez nas silvestr 1978-1979.

GFS Wetterzentrale Severni polohoule - Arktida 03.02.2020 12 UTC +00 hod

Vitr 50 hPa
Vitr 10 hPa
Vitr 200 hPa
386
# 04.02.2020, 11:57

Jo, nějak jsem se už tomu nevěnoval, asi díky tomu, že to má trvat cca 4 dny, pak to má zmizet, za cca 14 dní je tam pak vidět, že vír bude pomaloučku zpomalovat, vypadá to, že to pujde do jarního módu až k zániku...čímž očekávám brzký nástup jara, bez pozdějších mrazíků..:D. (věštba):D

42
# 04.02.2020, 19:09

Tohle se mi libi, cerven v unoru :cool::slunce:

386
# 04.02.2020, 20:10

Mike11
Bohužel, taky jsem se díval, za cca 14 dní to vypadá fakt brutálně.. +17 je docela masakr, pokud to tam vydrží.. ale je to daleko..
Takže podrobně.. přikládám detail, plus se to pak skoro opakuje o tři a čtyři dny později..jo, léto budiž pochváleno.. (jaro už bylo.:()

Ještě obvyklé p.s. vortex tou dobou začne dle všeho zpomalovat ( je to vidět už teď v nejzašších výstupech z 30.000m.) a jako celek se oteplovat, díky tomuto teplému počasí to bude asi letos rychlejší... rozpadne se, trošku se na týden ochladí, pokud budou dobře rozestavěné tlakové útvary, a pak přijde hned jaro, tak to vidím..

496
# 04.02.2020, 20:40

Včera vyšel další pěkný článek na Severe Weather - https://www.severe-weather.eu/global-weather/winte... navazuje na předchozí článek a nově přidává zajímavé korelace s AO, NAO atd. Tyto korelace jsou vztaženy nejen k teplotě, ale také k rozložení tlakových útvarů apod. Doporučuji věnovat 10 minut zajímavého čtení (já osobně jsem dlouho žádný článek, kde byly uvedeny korelace, nečetl).

Každopádně to potvrzuje a počítá, že únor bude v Evropě velmi teplý. A je otázkou, jak dopadne "horká vlna" kolem 16.2. - 19.2., kterou tam modely již pár dní drží. V hladině 850 hPa by mělo být tepleji než uplynulou sobotu, takže teploty ve 2 m mohou být hodně vysoko ... jak ale říkám, je to zatím daleko, takže spíše po očku sledovat a uvidíme, jak se to bude upřesňovat/měnit.

PS. při výhledu na další měsíce nám modely přidávají teplotní odchylky do plusu. Pokud to sečtu, tak prakticky od října 2019 by teplotní odchylky byly +2,0 C a výše v řadě (po dobu hodně měsíců za sebou). Do kdy to bude trvat ... ?

496
# 04.02.2020, 20:55

TommyAst
Nemyslím si, že aktuální studenější vlna v Evropě je důsledkem SSW. A možná SSW ani nesouvisí s aktuálním vpádem studeného vzduchu v západní části Sev. Ameriky. Poslední článek, který jsem četl o SSW je týden starý a uvádí, že se začíná něco dít v horní a střední hladině atmosféry (což i potvrzují Tebou vložené obrázky). Spodní hladina a hlavně pak troposféra si zatím "běží" vlastním směrem/tempem = beze změny. Otázkou tedy je, zda toto SSW "propadne" níže až do troposféry, kde by to vedlo k narušení a rozbití současného stavu.

Pro Severní Ameriku to kolem půlky února plánuje chladnější variantu, ale dle mne to není (ještě) spojitost s SSW. Pěkné povídání je o tomto v článku, který jsem uvedl v příspěvku výše. Jsou tam uvedeny důvody toho, co nás čeká v Evropě a na druhé straně Atlantiku.

386
# 04.02.2020, 21:25

andy206
To je, to, co jsem taky říkal, to SSW to tam maluje na cca 4 dny, pak to dle předpovědi zmizí, ale celkově se vortex oteplí a začne zpomalovat, třeba na výstupech ve Ventusky je to v těch 30.000m v nejzasších výstupech vidět..a právě vzhledem k "teplému počasí" vespod bude zpomalovat rychleji, než dřív, a pak, až se to celé rozpadne, nepřijde už žádné velké ochlazení, ale ve své podstatě nástup jara, tak jako jindy, akorát to bude dříve...rychlost větru je teď ve víru až 360 km/h a za 14 dní má být 250 km/h. a teplota je okolo -70 a za 14 dní okolo -60 cca ve středu proudu.. ale uvidíme co to bude opravdu dělat..;-)

273
# 05.02.2020, 01:10

Zkouknul jsem Wetterzentrale a dnes odpoledne by melo byt SSW v maximu, stale vsak v 10 hPa pod nulou.

GFS Wetterzentrale 04.02.2020 12 UTC +00 hod

Teplota 50 hPa
Teplota 10 hPa
Vitr 10 hPa
273
# 05.02.2020, 01:16

andy206

Je to dost komplikovane a nejednoznacne. Silny polarni vir souvisi i se silnejsim Jet-Stream a silnejsim zonalnim proudenim. Timpadem se vzduch z Arktidy moc nerozlejza a Arktida je studenejsi.

Pri oslabeni Jet-Stream se naopak Arkticky vzduch snaze rozlejza a i ze Sibire snadneji muze neco prijit. Zmena vetru ve Stratosfere (misto cirkumpolarni popotahuje vzduch pryc z Arktidy) taky ovlivnuje, co se deje v troposfere. A pri urcitem smeru proudeni ve Stratosfere (od severo-vychodu) je take vetsi sance na studenou periodu.

273
# 05.02.2020, 01:18

Palma

Kontinentalni Spanelsko 03.02.2020 Tmax +29.6. To je rekord pro unor Spanelsky (kontinentalni) a kousek od tropickeho dne. A tim padem teoreticky nejsme daleko Evrope do tropickeho dne v lednu.

Na Kanarech byl tropicky den i tropicka noc 3. i 4. unora a dokonce i Tmin +23.5.

273
# 05.02.2020, 01:47

No co si budeme povidat.

GFS model predpovidal a stale predpovida za tyden jakousi trochu vetsi nizi v Atlantiku, ve stredu 920 hPa. Ted uz teda ubral na cca 935 hPa.

To uz jsou hodnoty jako hurikan, ale tropicka cyklona to samozrejme neni. Tropicka cyklona funguje uplne jinak.

GFS Wetterzentrale 03.02.2020 12 UTC +156 hod na 10.02.2020 00 UTC Evropa

Ne fakt to neni editovane

Teplota a geopotencial 500 hPa a prizemni tlak
ThetaE 850 hPa a prizemni tlak
Teplota a geopotencial 850 hPa
496
# 05.02.2020, 22:08

Tommyast

Souhlasím s tím, co píšeš v příspěvku 01:16. Sám jsem zvědavý, jak to letos s vortexem dopadne (resp. jak ustojí ataky oteplení) - proces zeslabení, rychlý či postupný rozpad, do kolika center by se rozpadl .... a hlavně, zda a jak se to promítne do nejnižších pater tzn. do našeho počasí = změny proudění. Je také možné, že se rozpad vortexu nijak nepromítne. Uvidíme, jak to bude dále. Každým dnem čekám update starších informací :)

The troposphere is currently in a pretty strong circulation pattern which can further drive itself, even if we actually do disrupt and disconnect the stratospheric vortex. Given the time-frame, if this warming phase continues into a heavy disruption towards late February, that could have implications for the setup of the circulation pattern in the spring.

https://www.severe-weather.eu/global-weather/strat...

386
# 11.02.2020, 16:46

Při výhledu, kdy se vortex ustálil za cca 10 dní, rychlost je dostatečná, "nemeandruje" teplota nadále nízká, den se prodlužuje, zvolna se otepluje, předpokládám na základě toho, že do nížin tato zima již nezavítá, alespoň tedy ne v tom smyslu, že by byla souvislá sněhová pokrývka, či teploty cca -10.. zkrátka z mého pohledu se tento "supervír" předvedl stylem nezimy..jarní teploty očekávám v prostředku dubna..ale při vší smůle to vypadá na srážkově bohatší období, což mne naplňuje určitou spokojeností....typnu si zánik vortexu...okolo 20. března..

# 11.02.2020, 16:52

A co zimy od roku 2013????kromě pár zim na horách zima v nížinách snad krom ledna 2018, kdy byla inverze nebyla....prijde mi ze těch nezim je za poslední dekadu příliš. To nemluvím a výrazném nedostatku srážek....proc se změnilo tak zásadně proudění a klima v evropě?

386
# 11.02.2020, 17:20

Zimoblb
Máte špatně položenou otázku, klima se mění po celém světě, a proč se mění... protože se prostě mění..:), takže buďto se můžeme spolehnout na zjednodušenou argumentaci ohledně CO2, nebo na komplikovanější kde mimo CO2 vstupuje do hry odlesnění, rozsáhlá urbanizace, zemědělské zneužívání půdy na velkých plochách, větší koncentrace vodní páry, (pomíjím dlouhodobé faktory, dráhu země okolo slunce, náklon osy, vliv ostatních planet apod.) další faktory, které jsme ve své nabubřelosti přehlédli, posun kontinentů (víme snad přesně, kdy díky němu, začne docházet ke změnám podnebí?).. položil jste jednoduchou otázku, na kterou, pokud existuje, je velmi složité odpovědět.. (když se vrátím k vortexu, je jedna teorie, že superstudený vzduch je díky teplejšímu okolí, stlačován více k pólům, čímž okolní vzduchové masy - vortex, zrychlují své proudění, jsou též hůře narušitelné, tudíž je pak dole stabilnější počasí, v našem případě i teplejší.. a veškeré změny pak jsou prudší...ale je to teorie, aby se to ověřilo v praxi, chce to ohledně meteorologie sledovat a vyhodnocovat nejlépe několik desetiletí, možná i nějaké to století..(země a její podnebí je prostě složitý organizmus), .pak s tím lze hodnověrně argumentovat, proto jsem i opatrný v hodnocení GO..(navíc by mne fakt zajímalo, co prvotně ovlivňuje to druhé, zda třeba vortex ovlivňuje vznik tlakových útvarů a proudění mořských proudů, či je to obráceně, kde je prvotní podnět, který vše roztáčí, to zjistit, tak asi pochopím počasí..:D)
Tohle je můj náhled, klidně to rozporujte...;-)

# 12.02.2020, 08:45

pěkně obšírně rozepsané. Souhlasím s tím. jen mi přijde takové divné, že ten zlom přišel tak náhle. Čekal jsem, že když vyhrožovali s postupným oteplováním planety, tak že bude tento vývoj postupný a ne přímo zlomový. Je mi 42 let a do roku 2012 byli zimy, tak nějak v normálu. Vždy napadl sníh a každou zimu ho bylo minimálně 10 - 20 cm, i když třeba dlouhou nevydržel, ale od toho roku 2013 se v naší nadmořské výšce 400 m.n.m. takovéto sněhové pokrývky dočkáváme pouze v ojedinělých případech a už vůbec nemluvím o zamrznutí rybníků. jako dítě jsem byl na bruslích velmi často. Ano byli zimy kdy mrazu nebylo mnoho, ale bylo to vykoupeno zase množstvím sněhové pokrývky, ale teď není už ani jedno. Smutný je letos pohled i na hory.... když už napadne 20 cm sněhu, tak vždy rychle roztaje(nepočítám hřebenové partie) Můj pohled je takový, že zimy co byli dříve běžně v nížinách, tak se přesunuli na hory....ale souhlasím s tím, i 100 let je v klimatologii velmi krátká doba, aby někdo mohl dělat 100% závěry.....

42
# 12.02.2020, 09:19

Zimoblb
Včera to jeden meterolog z CHMU vysvětloval https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sabine-mohla-na...

V důsledku globálního oteplování je v Rusku slabší tlaková výše a to podporuje teplé západní proudění, které se dostává stále více na východ

# 12.02.2020, 10:13

takže zimám je pomalu odzvoněno :(

386
# 12.02.2020, 10:37

Zimoblb
Jo, Mike to vystihnul, proč tak náhle, jako šálek čaje, pořád doléváte a pak přijde chvíle, kdy přeteče, čili, třeba, pořád na to ty výše na východě stačily, ale pak nadešel okamžik, že natolik zeslábly, že už neplní svoje poslání...:cool::cool:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.