Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Paleoklimatologie zkoumá teploty za tisíce let: rychlost současného oteplování je výjimečná

272
# 07.09.2019, 17:43

aura333
Už jsem o tom tady psal, tohle ochlazení by bylo jen přechodné a kvapík GO by ho poměrně rychle vymazal, bez ledovců bude Arktida distribuovat rychle teplejší vodu a ty rozdíly jsou pro rovnováhu klimatu podstatné (intenzita proudů), po prvotních rychlém ochlazení budou velké rozdíly v různých částech Evropy a u nás v rozhicované letní střední Evropě bude za chvíli po ochlazení, každopádně to bude další výkyv a já tam vidím spíše velké riziko, kdy rostlinstvo přípravíme na teplomilné předpovědi a ono to vše za tuhle periodu pochcípe, aby jsme pak zase za chvíli nezačali s holou zemí a holou pr..lí, bacha na to.

386
# 07.09.2019, 18:40

aura333
Bohužel, i ta vaše teorie má zadní vrátka...Golfský proud kvůli klimatické změně zpomaluje a podle většiny klimatologů to může znamenat ochlazení některých částí Evropy včetně například Británie. Studie čínsko-amerických vědců zveřejněná v prestižním časopisu Nature teď naznačuje, že by to mohlo být naopak. Slábnoucí Golfský proud by ve skutečnosti mohl severozápad Evropy oteplovat ještě víc než dosud.
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/g...

Kdysi jsem to četl,(o tom zpomalování a zimě) a hledal jsem různé náhledy a studie, tak jak je mým zvykem, nevěřit hned všemu a hledat pro a proti, a teď, kde bude pravda? Teplo, zima, nebo ještě větší teplo??

272
# 07.09.2019, 19:32

palma
Mrkněte na tu změť mořských proudů, jejich vliv do budoucna je naprosto neodhadnutelný, velmi rychle se bude od pobřeží snižovat a tady stovky kilometrů od pobřeží to bude vůbec o udržení funkčnosti malého vodního cyklu, protože pokud nebude, tak nám nepomůže ani zalesnění půlky republiky, to je dobré si uvědomit, teď by to fungovalo, ale ne při globálním průměru vyšším o 3st., to je hlavní průšvih, na vlhkost budeme koukat jen v mracích.

42
# 07.09.2019, 20:11

palma
To jen dokazuje, jak je to s celým klimatem složitý a nikdo neví co vlastně bude. V podstatě, když se vědci baví o budoucnosti tak jde jen a jen o teorie.

Vemte si navíc, co všechno se může stát např. výbuch sopky, naráz meteoritu atd.

Na klima v rámci tisíců let ma velký vliv kromě změny oběžné dráhy kolem země taky změny ve sklonu zemské osy a tzv. precese. Zde se jedná o dlouhé cykly podobně jako u oběžné dráhy. Stejně tak velmi zásadní vliv má kontinentální drift. Do hry vstupuje více faktorů, než si člověk uvědomuje a věda pořád nepřišla na všechny přírodní zákony, které mají vliv, ale ani se tom neví... taky se neví vše o slunci, které má různé cykly a vliv na klima. Vliv na klima ma samozřejmě i měsíc, který se údajně pořád od země nepatrně vzdaluje a mění se délka dne na zemi (rychlost rotace země), to se ale děje pomalu v rámci milionů let... je toho fakt hodně... třeba rozpínaní vesmíru má nějaký vliv... atd. atd. atd.

386
# 07.09.2019, 20:18

Yurri
No, ono je to stejně s těmi proudy takové nejasné, jak se v průběhu milionů let posunovali jednotlivé kontinenty, měnily se i mořské proudy, jak rychle se to dělo asi nikdo neví, zrovna tak je to prý i s těmi ledovými dobami, vypadá to, že za éry před dinosaury to tak nebylo, to střídání, takže to považuji za něco, co není uplně jisté, navíc, můj věk dožití je v současné době tuším okolo 80 ti let, co se tedy bude dít za pouhých 50 let se asi nedozvím, nebo dozvím, jako 100 letý alzheimerem napadený kmet..:), nicméně, mám dva (dvě), potomky, čili doufám, že ....a zkouším pro to něco dělat, v přímém okolí, i na té Šumavě..

272
# 07.09.2019, 20:49

aura333
Všechny tyhle vlivy na klima mají většinou statitisícové nebo desetitisícové periody (planety či výbuchy supervulkánů), slunce a malé doby ledové jsou notoricky známé, ale tohle století bude jednoznačně extrémní díky člověku a jen on sám ten hrozící skleník musí vyřešit, spoléhat na cokoliv jiného je strašně naivní a nedá se to vůbec srovnávat s ničím v minulosti.

42
# 07.09.2019, 20:54

Yurri
Asi právě proto, že všechny ty výrazné změny v cyklech trvají tisíce let nikdo nechce věřit, že za pouhých 100 let se otepí o 5-10 stupňů atd. prostě se to zdá být přehnané a těžko se tomu věří...

386
# 07.09.2019, 21:19

aura333
Jo, je to jako z vodou, 99 stupňů... dobrý, 100 stupňů a najednou se to vaří... doporučuju , kdo je na sci-fi trilogii Duna, a případně dodatek... ekologie duny, sice román, ale může to tak dopadnout, první a poslední nejdůležitější věcí je tam VODA...

272
# 07.09.2019, 22:09

aura333
Vůbec si neuvědomujete, co se kolem děje, už jsem to tady sdílel, tohle jsou fakta:
https://www.respekt.cz/tydenik/2019/16/klima-vstup...

Oteplení o 3 až 4 st. znamená scénář Skleník, nebude to na konci století, ale už v půlce století, protože pro optimistiský scénář není důvod (průměr variant), do konce století budeme rychle na 8ce, jak říká Joachim na pevnině to bude v delším horizontu (myslí asi tak půlku příštího století) mnohem více, takže klidně o 15ku, to by znamenalo ovšem Peklo na zemi, které se téměř nedá přežít, možná v podzemních bunkrech a halách či zemljankách (s tím počítám), ne nadarmo si boháči ve všech oblastech světa staví bunkry pro přežití, ti ty informace prostě mají a nejsou hloupí, mě furt šokuje, že to lidé nevidí nebo nechápou, klima je po bodě zvratu opravdu dravá šelma, která nikoho šetřit nebude, na životu-vhodné oblasti nás bude jednoznačně sakra moc, co to jsou 2 životy, naše děti budou teda koukat.

77
# 07.09.2019, 22:39

Yurri
Minimálně jedním kataklyzmem si naše civilizace před více než 4 tisíci lety už prošla, bylo to rychlé a zničující....

386
# 07.09.2019, 22:52

Yurri
No, ohledně toho skleníku, pokud by jsme měli být CO2 neutrální, znamenalo by to, odstavit veškeré uhelné elektrárny, jezdit pouze vozidly na elektřinu či vodík (nebo radikálně omezit mobilní pohyb..), nevyrábět žádný cement ( jedna větrná elektrárna ho schramstne okolo 20 ti tun..( v pilířích a základové desce..), nespalovat žádný plyn, nevyrábět sycené nápoje, nedělat nic kvašeného...nevím, co ještě nedělat, a stejně setrvačností ještě stále poroste množství CO2 v ovzduší.. plus produkce metanu.. mimochodem, prý by bylo ekologičtější metan spalovat, než ho nechat unikat do ovzduší... to jsou pane paradoxy...jak z toho ven? :( , jo uskrovnit se a to hodně, co na to řeknou protestující v pátek dopoledne, budou k tomu ochotní..) No a stále rostoucí populace to stejně nedovolí.. takže je to na přírodě.

272
# 07.09.2019, 23:17

palma
Určitě bych to na přírodě nenechával a pečlivě se připravoval (psychicky, fyzicky i materiálně), nespoléhejte na vnější řešení, elektromobilita je zatím spíše módní záležitost, naopak současná moderní společnost je mnohem zranitelnější než kdy předtím, to je přece dobře známé.

Mě spíše fascinuje odolnost třeba středověkého člověka po morových ranách, představa, že najednou zažijete třetinu nebo na některých místech i polovinu veškerého obyvatelstva mrtvého a v rozkladu musí zanechat neskutečný šok v psychice, ty morové sloupy jsou naprosto fascinující připomenutí naší vlastní nedávné reality, nemusíte chodit tisíce let nazpět kamkoliv jinam po katastrofách ve světě, miluju historii, tam je všechno, bohužel někdy i budoucnost. I to nadšení z budování po 2. sv. válce je zajímavé, přesně takový přístup potřebujeme.

Vědět co s CO2 můžete, ale stejně vás nikdo nebude poslouchat, řešte adaptaci.



386
# 08.09.2019, 11:11

aura333
No, pokud nebude moře v Polabí, tak je to prd tání...:D, ale vážně připojuji asi poslední odkaz, je to tam "polopatě" ale na vědeckém základě, a ukazuje to, že v dohledné době žádná "malá doba ledová" nenastoupí, udělali jsme jí šraňky, maximálně bude jako před padesáti lety, ale vzhledem k setrvačnosti dějů, to vypadá spíše na setrvalý růst teplo a to minimálně do konce století, protože pokud uměle nesnížíme CO2 v ovzduší, není tu zatím nic, co by to udělalo za nás, zeleň to opravdu neudělá, a ukládání do moří trvá opravdu miliony let.
http://vtm.e15.cz/klicova-role-oxidu-uhliciteho-v-...

Jo a ještě snad už poslední odkaz, na který jsem v tom fofru zapoměl.. je tam rozpitváno prakticky vše, ale pozor je to docela odborné, prokousával jsem se tím celý týden, nicméně je to poněkud optimističtější, než by jeden čekal...
https://docplayer.cz/8021049-Globalni-otepleni-ved...

# 08.09.2019, 14:08

palma
Díky za zajímavý odkaz. Je to teda super dlouhé, ale teď jsem to v rychlosti proletěl a nejspíš si k tomu někdy sednu a přečtu si to celé.

Jinak s tím oteplením o 5-10°C do konce století nemohu souhlasit. Zatím nic nenasvědčuje takto rychlému oteplení a navíc solární aktivita bude trochu vyvažovat na druhou stranu ono oteplení. Samozřejmě je bez debat, že skleníkové plyny oteplují planetu a že za to může člověk. Druhým zásadním vlivem je změna krajiny a tím narušení malého koloběhu vodu. To je druhý faktor který způsobuje oteplování a za něj také můžeme my lidé.

Nicméně dle mého názoru a názoru mnoha odborníků by se mělo během 21. století oteplit o cca 2-3°C. Pokud teda nezačnou emise nějak dramaticky růst. Což si myslím, že se nestane. Ten odklon od fosilních paliv začíná být celosvětový. Není to jen o Evropě, ale Čína např. zvyšuje svůj podíl obnovitelných zdrojů mnohem rychleji než velká část Evropy. USA jsou teď za Trumpa v tomto pozadu, ale jistě se to změní. No uvidíme, každopádně jsem spíše pesimista, ale zase ne takový že bych očekával růst teplot o 10°C a zánik civilizace.

272
# 09.09.2019, 16:26

JohnBattler
V tom případě se mýlíte, ale to se přece mýlili i naši klimatologové, kteří a všude to proběhlo a přiznali to, že současné projevy počasí co se teplot a srážek týče, čekali až v půlce století, přečtěte si ten můj odkaz od Joachyma, úplně v pohodě mluví o nárůstu průměru tady ve střední Evropě o 10st., při scénáři Skleník později i mnohem více, už 3st. jsou megaprůser, ničím to nejde okecat a jak Palma píše už teď byl třeba průměr na Sibiři v létě +10st., není nejmenší důvod nečekat tohle při současném trendu za chvíli u nás, Arktida je důkaz nezadržitelného průšvihu, je jen první na ráně. U nás v mírném pásu má příroda stabilizační mechanismy, ale člověk je v podstatě zničil, hlavně tu retenci vody v krajině, za narušení bych dával lidi za katr, ale tady vládne bezbřehý optimismus, ještě tomu lidi fandí a stát to dotuje, po nás potopa, vládne naprostá debilita homo economicuse.

273
# 10.09.2019, 16:05

Na astro.cz zrovna vysel pekny clanek na zmeny v Evrope - pribyva extreme teplych dnu a ubyva extreme chladnych dnu. 1% extreme teplych dnu se otepluje rychleji (1.4 °C za stoleti je trend v letech 1950-2018), nez prumerna teplota. A ryhleji, nez podle predpokladu modelu.


https://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/v-du...

Puvodni text v Anglictine:

https://scitechdaily.com/climate-change-is-warming...
https://www.sciencedaily.com/releases/2019/08/1908...

Jak napovidaji grafy v jinem tematu, za obdobi 1973-2017 roste prumerna teplota na Libusi o 4.5 °C za stoleti (GSOD-Tutiempo), ale linearni trend podle Ogimet SYNOP 2000-2017 je 6.0°C za stoleti (prumery z 24 terminu), navic pro denni Tmax 7.6°C za stoleti a denni Tmin 5.1 °C za stoleti, tedy rust denni amplitudy o 2.5 °C za stoleti (Ogimet SYNOP 23-23 UTC, Linearni trend 2000-2017). Takze teplota stoupa rychleji nez linearne. Vzhledem k mezi-rocni promenlivosti a linearnimu trendu jen za 18 let, jsou tyto trendy dost nepresne, ale stejne.

Podle vseho tam muze byt pozitivni zpetna vazba (nasledky vyvolane oteplenim dal otepleni urychluji). Lavinovy sklenikovy efekt SNAD zatim nehrozi.

GSOD-Tutiempo 1973-2017
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-4741-GSOD-Tut...

Praha Libus Ogimet SYNOP 2000-2017:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-4925-Praha_Li...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.