Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Letní až tropické teploty se přechodně vrátí o víkendu

# 21.08.2019, 07:41

F4
To ano, alespoň ten pocit, že se dny pěkně krátí a stolí to pocit přicházejícího podzimu .. pozitivum
Pokud budou noční teploty přijatelné, tak ty 30 ve dne ujdou ..

74
# 21.08.2019, 08:32

Nevypadá to vůbec hezky:slunce::slunce:

# 21.08.2019, 09:13

Nyní to vypadá, že Morava hlavně jižní dá o 3 tropické dny více než v Čechách.23.8 se může vyskytnout tropický den u daweho a na jižní Moravě. V Čechách bude spíše do 28 C. Od soboty do pondělí 26.8 budou tropy na celém území s vyvrcholením v pondělí, kdy bychom se i v Ostravě mohli dostat nad 32 C. Jižní Morava po sušší 2. polovině měsíce by se mohla příbližit i k 34 C. 27.8 v Čechách už by se mělo ochladit po přechodu slábnoucí studené fronty. Morava a Slezsko si užije teploty do 30 C. V Čechách bude okolo 21-26 C. 28.8 se velmi slabě ochladí na teploty kolem 27 C. A od čtvrtka 29.8 do soboty 31.8 zažije Morava a Slezsko 2. vlnu tropů. V sobotu bude přes 30 C ve východní polovině ČR. ECMWF z večera nedává dokonce žádné ochlazení a regulérní vlnu 8 denní vlnu veder. Jsem zvědavý na nový Ecák, ale opravdu se zdá, že se můžeme na severovýchodě připravit na vrchol léta. Jinde byly mnohem výraznější vlny veder.
PS: Venku je v 9:30 15,3 C, takže velmi slušné ochlazení. V pondělí už touto dobou bylo okolo 26 C.

# 21.08.2019, 10:37

Tak nový Ecák se stále drží trendu, že někde na území ČR se vyskytne 8 tropických dnů, pravděpodobně to bude jižní Morava, kde poslední 2 srážkové události přinesly méně než 15 mm srážek. Jinak dnešní 24 hodnové maximum se pravděpodobně vyskytlo už o půl noci a to 21,3 C. Nyní máme lehce nad 15 C a je stále zataženo. Dneska by mohlo být v Ostravě dokonce odpoledne slabě pod 20 C. 12:00 Venku je stále řádná kosa. Teplota se dostala na 15,9 C. Po těch letních a tropických dnech řádný skok dolů teda.

# 21.08.2019, 10:42

Brno očekává tropy až do konce srpna a zase bez jediné kapky

# 21.08.2019, 13:36

Nový GFS ukazuje opravdu hodně vysoké teploty. To je asi nejextrémnější výstup ze všech. Vedra od 24.8 do 31.8 A teploty podle tohoto výstupu by celý příští týden byly v intervalu 30-34 C. Což už je zase samozřejmě na venkovní aktivity trochu moc. Ale asi lepší taková vedra teď než v červnu, kdy by určitě padaly tropické noci. Nejhorší horko bude na jižní Moravě, zde se začne hodně oteplovat už 23.8 a tropické teploty by mohly mít až do 31.8 nebo 1.9. Navíc poslední výstup dává teplotní rozhraní až do 3.9., takže možná si dá jižní Morava dokonce 10 tropických dnů v řadě. To je hodně solidní poslední úder tropického léta. A teoreticky od 5.9 se může léto zase vrátit zpátky. Za mě bude září velmi nadprůměrné a srážkově podprůměrné.

77
# 22.08.2019, 07:33

GFS pro východ ty tropy dává nonstop až do cca 5 září,to je síla!

80
# 22.08.2019, 07:38

dawe

Konečně hice! Skoro 2 měsíce jste na to čekal :D Ne, vážně, vypadá to na pekelný závěr září, nejenom intenzitou, ale zřejmě i délkou vlny. Aspoň, že jsou už noci delší a slunce už pomalu ztrácí sílu; tohle přijít před měsícem, tak je denně zřejmě 35+ a v noci 21-22 minima.

# 22.08.2019, 07:56

Konečně to dawemu vyšlo a může hlásat, jak budou tropy a vedra do aleluja :D
Hrozný pohled na ten výhled ..

386
# 22.08.2019, 08:23

Ondra83
Pekelný závěr září to snad nebude;-), ale někdy nechtěné překlepy způsobí že je "přání otcem myšlenky", tak aby to opravdu nevyšlo, jinak samozřejmě vím, že jste myslel pekelný závěr srpna..;-)

27
# 22.08.2019, 08:37

No fuj... :( Doufám, že se v tom urodí aspoň nějaká ta bouřka.

# 22.08.2019, 09:51

Ano já jsem byl jeden z mála, co chtěl ještě tropické počasí alespoň třeba 3 dny. Ale to by mě ani ve snu nenapadlo, že vůbec je možné, aby vlna veder na konci srpna trvala 12 dní. Počasí letos zase se zdá překoná hranice něčeho, co jsme si mysleli, že není ani možné. Nejdříve červen, kdy teplota neklesla pod 25 C v maximech. A teď je na konec srpna předpovídáno 12 tropických dnů za sebou. A nebudou to zrovna mírné tropy. Vypadá to na téměř každodenní výstrahu na vysoké teploty. Uvidíme, jak dopadne Ostrava, ale na jižní Moravě bude kolem 33,34 C téměř každý den. Kdyby se taková situace vyskytla o měsíc dřív, tak by konkurovala roku 2015. Kdy se každý den vyskytovalo 36,37 C, ale nyní už by mělo být průměrně o 3-4 C míň než na začátku srpna. Už můžu pomalu říct, že začíná dneškem nejteplejších 14 dní na severní Moravě celého léta.

142
# 22.08.2019, 09:54

Tomas1241980
Nekonkurovalo by to roku 2015, protože tam před 3 týdenní srpnovou vlnou veder následovali dvě 14 denní červencové vlny :D A 12 dnů tropy nebudou, už i ecák přetočil :)

# 22.08.2019, 10:04

igor127
Já myslel anomálíí od dlouhodobého normálu. Letošní léto je jinak proti létu 2015 úplná pohoda, ale tato vlna veder bude anomálíí od průměrných maxim na konci srpna odpovídat srpnu 2015, pokud by to vyšlo jak kreslí GFS samozřejmě. Vždyť mně dává do Ostravy 4.9 34 C. To by bylo prostě něco nevídaného. Dát si pomalu nejvyšší teplotu léta v září. Tato vlna veder může přepisovat spoustu rekordů i několik dní za sebou. Po 30.8 je to pořád docela otázné, protože v té chvíli od nás bude ochlazení vzdálené jenom 250 km od západních hranic. Stačí malý posun a místo 30 C bude 15 C. Přece jenom už bude začátek podzimního měsíce. Jinak Ostrava si včera dala ochutnávku podzimu. Odpolední maximum se nedostalo nad 18 C. a celý den foukal mírný studený vítr a sem tam ze zatažené oblohy drobně mrholilo.

386
# 22.08.2019, 10:11

No , jo, holt je ještě léto, Dawe už namáčí ručník do studené vody...:cool:, aspoň si ještě děcka užijí trochu slunce, chce to najít na tom pozitiva a sociální jistoty..:D

142
# 22.08.2019, 11:50

Tak pořád to máme ještě v pohodě, jsou na tom i horší místa. Třeba tuto noc v Dalmácii v Chrovatsku na řadě míst neklesla v noci teplota pod 30-32 stupnů :D

# 22.08.2019, 11:57

Nevítě někdo z čeho jsou srážky nad Slovenskem. To vypadá jako teplá fronta, protože po jejím přechodu má proudit velmi teplý vzduch od soboty. Ale přitom mělo být zítra slunečno a teď modely ukazují zataženo a teploty kolem 24 C jenom na jižní Moravě až 28 C v pozdních odpoledních hodinách. Od soboty se postupně otepli i v Ostravě a od neděle to začne.
Ondráš Děkuji za odpověd
Jak sleduji to rozhraní, tak mi přijde, že srážky i oblačnost směrem k severu slábnou. Okolo půl dvanácté to vypadalo u mě jako celkem kompaktní oblačnost a nyní už je výrazně zeslabená a prosvítalo by skrz ni Slunce.
PS: Nový výstup GFS už vypadá výrazně lépe a kolem 29.8 dává ochlazení k 25 C. Přiklonil se nyní k rannímu výstupu od Ecáka, takže bychom si na Moravě dali 4 tropické dny za sebou a v Čechách 2 nebo 3 dny. Taková předpověď by mi vyhovovala.

# 22.08.2019, 12:27

Ondráš*
U vás si myslím, že jo, ale nevím jestli přelezou Beskydy a dostanou se až do Ostravy. Popravdě by mi ani nevadilo, kdyby sem nedošly. Rád bych využil relativně teplotně příjemný
den na cyklistiku. Jenom ten vítr zase fučí, takže mi to znepříjemní. palma Tam je od toho 29.8 problém v tom, že modely zatím analyzují různé varianty polohy té Tn nad Evropou. A její poloha je velmi podobná té v roce 2015, při té extrémní vlně veder. Proto to může celé dopadnou, tak jak ráno kreslil GFS. Stačí pohyb o 200, 300 km a z 4 tropických dnů bude rázem 10. Až naskočí ansámbly, tak bude krásně vidět, jak
se od toho 29.8 budou rozcházet. Třeba nyní na jihu Slovenska jsou stále očekávany vedra 10 dní za sebou. A např. dneska nás dělí od tropického vzduchu 500 km. V některých oblastech na jihu , jihovýchodě a východě Maďarska budou mít dvoutýdenní vlnu veder.

386
# 22.08.2019, 12:38

Tomas1241980
To ochlazení to udává, ale 31.8. už tam vidim zase okolo +30... a vzhledem k umístění těch tlakových útvarů v předpovědi... nevím, nevím...:!!::slunce:

# 22.08.2019, 13:47

Ondráš*
U mě právě fouká mírný až čerstvý severovýchodní vítr a ten asi blokuje příchod srážek na Moravu. U mě se naopak oblačnost začíná protrhávat a je polojasno. Teplota 21,5 C, takže celkem příjemná teplota na konec srpna. Večerní výstup GFS zase dává ochlazení až 3.9. A takhle se to bude střídat až do neděle, než se modely konečně rozhodnou, kdy se ochladí.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.