Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí V Alpách napadne přes 150 cm sněhu

# 02.04.2019, 09:07

Tlaková níže nad západní Evropu přinese v příštích dnech značné množství srážek do oblasti Alp. Zejména v západních Alpách na pomezí Itálie a Švýcarska spadne do čtvrtečního rána od 100 do 200 mm srážek. Ve vyšších polohách budou srážky sněhové. Očekává se, že napadne přes 150 cm sněhu.... Více >>

5
# 02.04.2019, 13:08

Čím to je, že k nám se vůbec žádné srážky nedostávají ? Od 16.3., kdy u nás (Praha - Chodov) spadlo 1,2 mm srážek, za dva týdny napršel 1 mm a vypadá to, že tento týden bude 0,0 a ty 3 mm, co hlásí na příští týden, se zase rozplynou jak pára nad hrncem. Venku by vše rostlo, teplo na to je, ale voda není. Některé kraje na tom tak bídně nejsou, v Plzeňském prý v březnu napršelo víc než 100 %, ale tu je to zakleté.

36
# 02.04.2019, 14:44

Hody
Tlakova nize Otto, ktera za tohle muze, mela puvodne vlitnout do stredni Evropy. Dlouho s touto variantou modely pocitaly, ale nakonec si to zamirila do Z Evropy, kde se ocekava znacny propad teplot a snezeni i ve Francii, pozdeji s prichodem dalsi TN i ve Spanelsku i mimo horske oblasti.
Jasny, voda chybi, ale srazek bylo od zacatku roku docela dost a jsem docela rad,ze to venku konecne vypada jako jaro. Taky ta TN mohla vlitnou sem a mohlo tu snezit, v noci mrznout, takze by to ponicilo urodu, byli bychom zavreny doma nebo chodili v zimnich bundach a mohli jsme mit nejchladnejsi zacatek dubna za poslednich 6 let...Jsem rad za tuto variantu...:slunce::cool:

27
# 02.04.2019, 15:21

Tomamir
Srážek bylo docela dost, někde. Jak píše Hody - Praha, a nejen ta (Prostějov, Znojmo...), má dlouhodobě srážek výrazně podprůměrně. Nesoudil bych tedy podle situace u sebe situaci jinde.

Chtěl bych být do víkendu v Alpách, jen tak si zarelaxovat při té chumelenici :)

36
# 02.04.2019, 15:40

Valep
Nejen podle me...dle teto mapky je velke sucho na 10% uzemi,takze 90% CR je aktualne v pohode...jestli pamatujete tuto mapku po lete (cela tmave ruda), je tohle nadhera a ze my tu na Liberecku meli loni sucho nejvetsi...
Samozrejme pokud sem nedorazi nejaka TN a neprinese srazky v neblizsi dobe, bude se sucho prohlubovat, o tom zadna, to nerozporuju, vyznam se v pocasi vic nez dost...Ja jen rikam, ze jsem aktualne rad za nastup tepleho slunecneho pocasi a za prochazky venku se svou malou dcerkou nez jen cumet doma zpoza okna jak chcije jako vetsinu brezna,tot vse...
Nekdo ma rad hold teple slunecne pocasi a travi rad cas venku, nekdo sychrave destive chladne dny "hlavne ze je vlaha", nevadi, budu zalezlej doma cumet do TV/PC...
Kazdy je jiny...Tak i tak s tim stejne nikdo nic nenadela...jsme jen divaci...;-)

42
# 02.04.2019, 18:39

Shodou okolnosti clanek na to tema - https://www.novinky.cz/domaci/clanek/vody-v-pude-j...

Tomamir - je celkem logicke, ze na povrchu neni na zacatku jara sucho, taje snih ktereho bylo dost, tudiz je dostatek vody v rekach a prehradach. Jenze ta voda z povrchu odtece a ve vetsi hloubce bude stale mene vody nez v predchozich letech.

Schvalne zkus najit stejnou mapku z brezna 2018 a porovnej jak se v lete zbarvila do ruda :D

106
# 02.04.2019, 21:04

Zase jsme utřeli, ale ono to někdy příjde jen doufám že se toho dožijeme:D:D:D

27
# 02.04.2019, 22:19

Tomamir
Ano, loni na konci srpna to vypadalo jinak. Jsme ale na začátku března a abych řekl pravdu, mapka např. Hanou ještě podhodnocuje. Kde dřív tekl potůček, letos po zimě troud a z polí se práší jako v létě. Vody ve studni je jen o 10 cm více jak v srpnu. A opakuji, je začátek dubna...
Chápu, že mluvíte za Jablonecko, kde je to přesně opačné, ale proto píšu o tom, jak jsou na našem malém území obrovské rozdíly. Deštivé a pro někoho "škaredé" dny, jaké asi u vás máte nemálokrát, jsou u nás výjimkou. A to nezmiňuji to, že "poslední dobou" fouká víc, než si pamatuju (subjektivně).

A abych přidal k tématu - 150 cm sněhu spadlo v Prostějově dohromady za cca posledních 5 až 6 zim ;-)

36
# 03.04.2019, 08:21

Valep
Souhlasim, je zatim jen brezen a vody v rekach a prehradach je dost z roztavajiciho snehu, ktereho bylo po velmi bilem lednu na horach vic nez dost a jeste neco stale je...v dalsich mesicich uz to stesti mit nebudem, taky jsem psal, ze resim aktualni stav, ze ted si par dni to teplicko, slunicko a trosku sussi obdobi, muzem dovolit...:cool:
Taky ale doufam, ze se nejaky prehanky v dalsich dnech objevi, uhrny to ale moc velke nebudou, 1.4. v CR zacina bourkova sezona, takze by se mohly zacit objevovat i bourky, uvidime...:blesk:;-)

# 03.04.2019, 09:55

Tomamirovi přeji do Jablonce aby tam chudáci neměli moc bláta a mohli chodit na procházky, tak aby jim tam teď 2 měsíce nepršelo, nonstop svítilo slunce a veškeré srážky od něj se přesunuli do středních Čech.

Ale bohužel to se nevyplní, prostě jsou v Česku obrovské rozdíly a jak se říká: "sytý hladovému nevěří". Já mám taky rád teplo, ale nedokážu si to moc užít, když zde schnou stromy před očima a bude hůř.

5
# 03.04.2019, 10:41

Tomamir
Víte, on ten propršený březen byl jen někde. U nás
1.3. 0,5 mm,
5.3. 0,1 mm,
8.3. 0,1 mm,
9.3. 1,7 mm,
10.3. 13 mm (jediný skutečně deštivý den),
11.3. 1,5 mm,
13.3. 0,1 mm
14.3. 0,1 mm,
15.3. 4,1 mm,
16.3. 1,2 mm,
18.3. 0,4 mm,
27.3. 0,4 mm,
28.3 mm 0,2 mm a toť vše.
Půl milimetru je tak akorát mokrý chodník, většinou se to konalo v nocí, zakže přes den déšť v Praze potkati = zázrak. Když si k tome vezmete, že od 8.2. do 28.2. spadlo celkem 1,5 mm (během 1 dne), tak z toho u nás opravdu vychází velké sucho a teploty jsou neustále o několik stupňů nad normálem. 8.2. - 9.3. celkem 3,9 mm, pak 1 deštivý den a 11.3 - 3.4. celkem 8 mm, tak to je na začátek vegetačního období zatraceně málo a teploty spíš odpovídají květnu. No, ještě že je Praha na Želivce, tak to všechno holt budeme zalívat pitnou vodou.

36
# 03.04.2019, 11:00

Hody
Ja nikde ale nerozporuju, ze nebude v nejblizsi dobe potreba voda, sam i pisi, ze doufam, ze nejake srazky dorazi...Jen rikam, ze dle mapy, opakuji aktualne, netrpi nejakym strasnym suchem 90% uzemi, neboli vetsina CR. To, ze Vy a Johnbattler ano je mi lito, ale nic s tim nenadelam...Jen jsem vyjadril svuj nazor, ze jsem rad za slunicko a teplicko...Dalo se cekat, ze se ozve prave nekdo z tech 10%, co tu budou brecet, kamenovat me, protoze "zbylych" 90% to ted momentalne neresi a uzivaj si venku krasny jaro...
Ze srdce vam vodu preju, cele CR (neco snad dorazi o vikendu), ale to, ze se CR stava sussim a sussim mistem, to je dolozeny fakt a hola realita, nic s tim proste neudelame (muzem jen setrit s vodou)...
Muzem bud brecet a nadavat, jak je pocasi nespravedlivy a utocit na lidi, kteri maji radi slunicko a teplicko nebo to brat, jak to je a uzivat si venku jara a probouzejici se prirody... Vy pokracujte v tom prvnim, ja jdu delat to druhe...:D;-)
Boze boze, jeste mi tu chybi Dawe, kterej ma nejmin srazek a nejvetsi sucho ve stredni Evrope...:D
Slunce v dusi, borci:slunce::cool:

5
# 04.04.2019, 15:45

Myslím, že můj původní dotaz, proč u nás vůbec neprší, byl docela k věci, jestliže tématem je 150 cm sněhu v Alpách, tedy dosti výrazné srážky několik set km od ČR, které se ale k ČR vůbec nepřiblíží. Samozřejmě diskuze se pak může odklonit. Faktem je, že ty mapky sucha ne úplně odpovídají, spíše jsou poměrně optimistické. Tak nám nezbude než Alpám závidět a to dostaly megapříděl sněhu už v lednu.

36
# 04.04.2019, 16:09

Hody
Tjn, 150-200mm srazek za 3 dny je brutal...To tu spadlo loni asi za pul roku dohromady...:D
V CR budem o vikendu radi za par mm...Tim, ze pujdou srazky od J, tak u nas na severu cekam tak 1-2mm :D

642
# 04.04.2019, 17:24

Tomamir
přidej :) 5mm :)
Do naší přehrady stále přitéká voda z hor,ale nechápu,proč se Jablonecká přehrada nesmí naplnit víc.Udělat si zásobu na suché léto aby se mohlo odpouštět až bude Nisa suchá.Mě to hlava nebere.Můžou jít ještě klidně o 2m výš.

36
# 05.04.2019, 10:01

alka
Houbeles 5mm sousede. Nakonec bude prset jen na Morave a Slezsku a to taky zadna slava (5-10mm). V Cechach jen ojedinele...
Jinak co se tyce tematu, na J Svycarska spadlo behem 48h az 247mm srazek, coz je v teto oblasti rekordni mnozstvi!

268
# 05.04.2019, 17:45

Se suchem se dá dělat spousta věcí, ale bije se to s ekonomikou, na zdravém lese by měl být veřejný zájem a kdo ho chce mít jen jako zdroj zisku, tak musí skončit, to samé platí pro půdu, kdo to neumí nebo nechce nebo nemůže, neměl by se o tyto statky starat. Každý student střední lesnické školy ví, že les se musí sázet nejlépe z 8 až 10 druhů dřevin a v různém věkovém rozmezí a půda se nesmí nechat holá během vegetace, když člověk není schopen dodržet tato banální pravidla, nebude mít vodu a je to tak dobře, protože si ji nezaslouží, Švýcaři si ji zaslouží, ale zase asi až moc.

76
# 05.04.2019, 17:55

Yurri
Tak ve Švýcarsku, v konkrétním místě je to dáno polohou a výškou, Alpy jsou Alpy. Moje lokalita je placka, kde les by člověk pohledal, čekání na smysluplný déšť (třeba den noc den- takto nepršelo ani nepamatuju) se dal a dál prodlužuje:)

268
# 05.04.2019, 21:18

charlie
Já už jsem dál a do budoucna s vláhou moc nepočítám, studna vysychá každým rokem, čerpání z rybníka je také zakázáno vždy, když je v létě voda potřeba nejvíc a i těch 10 kubíků, co můžu kamsi nachytat je na povrch jak nic. Letos proto zkusím pokus

1)s bezúdržbovou knotovou závlahou v zeleninovém záhonu, ta uspoří prý až 90% vody
2)ve stejném záhonu aplikace vlastní černozemě s přísadou dřevěného uhlí (terra preta s agrobiouhlem)
3)ve stejném lehce vyvýšeném záhonu aplikovat neprůstřelný mulč (uspoří prý až 80% vody)

Když tohle dobře dopadne, tak si představuju spotřebu vody ve vegetační sezóně tak 10 litrový kanystr na měsíc (ekvivalent 2,5mm srážek na 1m2).

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.