Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Ve stratosféře nastane náhlé stratosférické oteplení

F4
Avatar
109
# 26.12.2018, 16:25

Na.Guru
No jistě, co jiného jsem mohl čekat. Naopak, 15-20°C a časté deště jsou zárukou svěží zeleně, na kterou je radost pohledět a ne vyprahlé stepi jako letos, hlavně by se tím pokazila možnost rochnění v bazénu a to je teprve tragédie!

# 26.12.2018, 16:36

Na.Guru
Nesouhlasím, propršený letní den s teplotami 15-20 st. je vyloženě božím požehnáním, letos takový nebyl ani jeden. Při takovýchto teplotách se alespoň dá normálně vyspat, letos jsem měl v pokojíku kvůli vedru půlku srpna přes 30 °C a to se fakt vydržet nedalo.

# 26.12.2018, 19:30

Já mám rád Atlantik i v jiná období než v zimě a pro Čechy to je nejlepší směr proudění na srážky. Na Moravě je to horší no. Samozřejmě, že si nepřeji aby celé léto bylo 15-20°C a déšť, ale občas mi to nevadí. To samé na jaře nebo na podzim když jsou propršené dny s teplotami cca v normálu, tak si nestěžuji. ;-) Zkrátka v naší zeměpisné šířce by se počasí mělo tak nějak střídat a nemělo by být tak extrémně stálé jako bylo v roce 2018. Ale klimatická změna dělá své. Musíme si zvykat.

A ještě dodám k tématu. Stratosférické oteplení se zatím na počasí u nás neprojeví. Minimálně do 3.1. to dle modelů na nějakou extra zimní situaci nevypadá. Bude to tohle nemastné a neslané počasí lehce nad nulou... Škoda, že do toho alespoň neprší. Raději zkousnu den když je 5°C a déšť než když je jenom šedo a nic se neděje.

F4
Avatar
109
# 27.12.2018, 11:01

JohnBattler
Tak to jsme na tom podobně. Bude nuda, která nijak nevybočuje z té letošní celoroční (až na pár dní). Kdyby se to projevilo denní teplotou -4 a noční -10 a k tomu občas sněžilo po zadní straně TN, byl bych naprosto spokojen. Nejsou třeba extrémní mrazy jako na Sibiři, jak se nám tu snaží někdo podsouvat. To oteplení se projevilo jen v tom, že vzduch neproudí od Z ale SZ bez frontálních systémů, což je ještě horší než Z se srážkami a stejnými teplotami. Zase jedna TV, která ovlivňuje více jak polovinu Evropy a nikam se neposouvá.

47
# 30.12.2018, 22:22

Koukám že se nějak rozpadne nebo poleví a nebude proudění od západu ale od severu. Co to pro nás znamená?

# 31.12.2018, 01:19

Petr11
Zjednodusene vetsi sanci na zimni vpady, umozni to propad studeneho vzduchu ze severu Evropy do nasi oblasti, ale musi se sejit vice veci dohromady, samotne stratosfericke otepleni zimu v nasi oblasti automaticky nezarucuje, jen zvysuje jeji sance;-)

47
# 02.01.2019, 09:17

Vypadá to na úplný rozpad vortexu. ALe zatím nějaké výrazné ochlazení se nerýsuje

36
# 02.01.2019, 09:19

Petr11
Presne, vypada to, ze si uzije spis V Evropa poradnou zimu, ale dal na zapad to modely zatim nepredpokladaji...

# 02.01.2019, 09:38

Tomamir Vy si užijete, ale jen to doufání..:D

36
# 02.01.2019, 10:06

South wind
Ja jsem South Winde taky velky milovnik leta, jsem lev, takze jsem se v lete narodil a miluju leto! Ale kdyz uz je ta hnusna zima, tak at je snih, ktery nejen ze dela krajinu hezci nez sychravy zablaceny hnus trvajici s podzimem pul roku, ale do nasich zemepisnych sirek snih proste patri, kor u nas na S Cech 500m n.m., za dalsi to dava prirode vlahu, kterou letos potrebujem jako prase drbani...:D A behem 14dni uz je to 2.-3. nadilka, takze dobry...:)
Uz se moc tesim na jaro a leto, ale jaro je jeste 2-3 mesice daleko, zima nedavno zacala...

# 02.01.2019, 10:38

Jaro jen tak nepřijde. Užívejme si zimu. Do půlky března je ještě hromada času. Kdyby přišlo jaro koncem března, nezlobil bych se. Ale mít už léto v dubnu, to je na zvracení.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.