Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Před Vánocemi i letos dorazí klasická obleva

# 18.12.2018, 21:39

Tak já bych raději bral Novosibirsk než Káhiru. V zimě se mohu více obléct kdyby byla opravdu zima jak v Rusku, ale v létě při 30,40 stupních těžko se svleču z kůže :)

# 18.12.2018, 21:55

Mráz a sníh
To je marne, to nevysvetlite, je tisic clanku o suchu, nejvic samozrejme v lete kdy je nejhorsi, klimatolog rekne, ze jsou ke zlepseni potreba zimy se snehem a oni si stale mluvi to same, opravdu jsem se presvedcil, ze nekterym lidem se zkratka neco vysvetlit neda, proste se meni klima, no pohoda o nic nejde, lide z nekterych postizenych oblasti by asi mluvili jinak, no ale my jsme blazni, ze chceme zimu se snehem:D. Proste jak pise Mira, to chce na ne nereagovat, stejne je tok nicemu. Takze k vyhledum, vsiml jste si jak GFS trochu zchladl a ECMWF je taky lepsi, v podstate jen čtyřdenní oteplení, tak jen to nezakriknout:D

# 18.12.2018, 22:05

Jo výhledy zatím vypadají pozitivně. :snih:

# 19.12.2018, 01:51

Všude píšou jaký bude teplo a ted jim GFS ještě udělá čáru přes rozpočet:D
Stejne to bylo jasny, ze se to bude menit.

# 19.12.2018, 06:09

logitech Jistě a při dalším výstupu utřete dokonale hubu, ale co vás bolí počasí, když u pásu v Kvasinách je teplo pořád..?:D

F4
Avatar
109
# 19.12.2018, 07:41

Mráz a sníh
Přesně tak, nedávno jsem tu psal argumenty proč ne horko a sucho. Zatím z teplomilů nikdo nedal více proti zimě. Ale ano, raději se nabalit při -15 než pařit v 35, kdy už človek neví, jak se zchladit. Káhiru tu taky nechci, stačí klasická zima s dostatkem sněhu a občasné vpády studeného vzduchu ze SV či S.

272
# 19.12.2018, 08:15

F4
Jestli nebudou razantní výstupy z klimakonferencí a politická vůle je prosadit(i za cenu politické sebevraždy), tak tu Káhiru tady budete mít poměrně brzo. V Evropě je na řadě automobilový průmysl(jediný, kde emise rostou), což pro ČR nevypadá dobře. Osobně znám řešení, které by lidstvo od klimatické změny zachránilo, nedělám si iluze, vědci už na tom určitě dělají.

Aktuálně MB za náměstím 460 mnm
# 19.12.2018, 08:32

Copak nějaká vědecká konference zastaví linky na auta a donutí Čínu přestat vypouštět exhalace.. ? Ani náhodou, Káhira tady bude.

# 19.12.2018, 10:07

jestli si někdo myslí, že změny klimatu se zastavily protože my výsostné lidstvo si přejeme aby se už nikdy nic neměnilo, tak se všichni pletou. Evropa nebude vypadat stejně za 1000 let jako teď i kdyby se emise zastavily.Změny klimatu byly a budou a člověk s tím udělá ho.no. Stejně může v Africe sněžit, může tady být polovinu zimy Tunis. A planeta to přežije stejně a vždycky se přizpůsobí, na rozdíl od rozežraného člověka. Vánoce bez sněhu budou běžně a na zahradě se bude dát dělat ještě v listopadu. Tak si zvykejte. Už ať je ta obleva a ne tyhle holomrazy bez sněhu.

# 19.12.2018, 10:39

Vy jste jak malé děti. Jako by existovalo jen +35 a -20 a nic mezi. Uvědomte si, že nás čekají teploty okolo 5° (možná 2 dny to půjde skoro k 10°) a déšť. Takže bohužel ani jedna ze stran zde nedostane to co chce. Bude to klasická Vánoční obleva.
A jinak ČR tedy hlavně západ je na pomezí oceánského klimatu, takže rozhodně je zde normální mít v zimě nadnulové teploty. Na druhou stranu jsme 50° s.š. takže slunce je v zimě tak slabé, že teploty těžko mohou být nad 20°C. Prostě mírné klima a jsem za něj rád. Pracuji venku, takže mrazy taky moc nemusím, ale na druhou stranu sníh je pěkný a k zimě patří. Takže občas to vydržím a neprskám tu jak jiní. A velká vedra nad 30° také nemám rád. Zlatý střed když je tak těch 15°C. :)

Yurri
Jaké znáte řešení klimatické změny?? :D Já jsem dost skeptik a myslím, že nás nic moc nezachrání. Žijeme na světě kde nejdůležitější je ekonomický růst a navíc lidí na planětě stále přibývá. Dokud se tyto dva faktory nezmění, tak nemáme šanci nic zvrátit.

272
# 19.12.2018, 10:56

JohnBattler
V pohodě, planeta uživí 2x tolik lidí, ale ne při neúrodě při změně klimatu, stačí zastínit část planety a máte tam zimu jako nikde, když budete dostatečně blízko slunci, tak na šikmejch pólech vyrobíte stín 1000 x větší než stínítko. Stačí jen vymyslet materiál (na tom se pracuje) a regulaci, pak to namíříte nad hurikán a ten přijde o energii, jak jednoduché, ale nesmí se nic pohnojit, samozřejmě je to účinná zbraň. Proč myslíte, že tam přiletěla sonda solar parker něco měřit, bude vyroben mobilní štít či clona, která může na zemi regulovat kdeco, aniž by tím byl současný pokrok blokován, což hrozí v současnosti všem státům světa, blokují to jen politici, ale je jasné, že je to neudržitelné a lidstvo si pod sebou řeže větev, tohle je jediná rozumná možnost.

32
# 19.12.2018, 11:04

Snowrain
Jsou to nesmyslné řeči, já tomu rozumím líp :D

# 19.12.2018, 11:22

Yurri
Pěkné, že věříte v pokrok vědy a to že nás zachrání. Já tomu zdaleka nevěřím.

Je třeba si uvědomit, že v rozvojových zemích stále spotřebovávají asi 10-20x méně surovin a energie na hlavu než vyspělý svět (Evropa a S.Amerika) a oni také chtějí mít luxus jako máme my. V těchto zemích bude růst životní úroveň a planeta zdaleka neuživí 7,5 mld lidí s takovými potřebami a natož 2x tolik.

To bychom museli mít všechno perfektně zvládnuté. Klimatická změna není jediný problém, který bychom museli vyřešit. Např. bychom museli vše naprosto perfektně na 100% recyklovat a neprodukovat žádný odpad. Museli bychom přestat ničit přírodu to znamená nulová tolerance stavění nových staveb v nezastavěných území atd. atd. To je zkrátka nereálné.

Nevěřím, že nás zachrání vědci nějakým zázračným udělátkem a tahle párty co tu je posledních 50-100 let pojede dál. Prostě příroda nás jako škodnou zredukuje a nebo úplně vyhladí. Pokud to neuděláme sami nějakou válkou. ;-)

# 19.12.2018, 11:41

JohnBattler To jsou absurdní myšlenky, civilizace která nedokáže regulovat svůj počet, nemůže nikdy nic perfektně zvládnout.Na zeměkouli, bude nadále jen větší zoufalství, pak to krachne.

272
# 19.12.2018, 12:17

JohnBattler
Nemám rád tyhle pesimistické neproduktivní řeči, jestli jste na tom takhle, tak se rovnou zastřelte, ať ulevíte přelidnění planety a nejlépe kdyby to udělali všichni podobně naladění, připomíná mi to hnutí New Age. Je to nesmysl.

Podceňujete kreativitu a schopnosti lidstva, spíše je problém se zaměřením pozornosti na to podstatné, klimatická změna bude problém č. 1, vše ostatní bude podružné, můžete mít průmysl či zemědělství v nějakém státě na sebelepší úrovni, když vám to ale přejede vysavač jménem hurikán několikrát do roka, tak je to všechno k ničemu, u nás z toho bude třeba polopoušť a jinde bude vše pod vodou, když se to pak začne hromadit, tak už bude pozdě. Já nabízím řešení, vy smrt, ať si každý vybere.

# 19.12.2018, 12:40

Yurri
Já si to tady ještě hodlám užít a nemyslím si, že ta zkáza přijde ještě za mého života. Jen lituji těch řekněme o 2-3 generace po nás. Ti už to schytají v plné parádě.

Jen si věřte, že může pokračovat tohle nezřízené množení lidí a konzumní život, a že nás zachrání věda. Lidský pokrok dle mého názoru není všemocný.

A klimatická změna nebude jediný problém. Co narůstající množství odpadu? Co degradace půdy příliš intenzivním zemědělstvím? Co kácení lesů na suroviny? Co obecně fakt, že surovin není nekonečně mnoho, ale jsme na nich životně závislí? A takto bych mohl pokračovat. Jestli si myslíte, že věda vše vyřeší a bude si nás tu spokojeně žít 15 mld, jezdit si budeme v "super eko" elektroautech a svět bude jedno krásné místo, tak jste bezbřehý optimista. Ale zase vám to na jednu stranu závidím, takový bezstarostný život. ;-)

PS: Jinak aby jste nemyslel, že nevidím jinou možnost a jen věstím konec světa, tak napíši vám jak by se to celé dalo vyřešit. A to jedině tak začít postupně snižovat počet lidí -> celoplanetární politika dvou dětí - někdo děti mít nechce nebo nemůže, takže pozvolný úbytek lidí. A druhá věc ukončení tohoto šíléného drancujího ekonocmického systému zvaný globální kapitalismus. Návrat k tradičním hodnotám, zpomalení života a menší konzum. Takto by se daly problémy světa postupně vyřešit, ale zatím nemám indicie, že by toto bylo reálnou možností.

# 19.12.2018, 12:41

Na.Guru
Aspon jsem se ve vas nezklamal, jsem rad, ze se najde nekdo, kdo tomu rozumi, jeste ze vas mame:D

5
# 19.12.2018, 12:49

JohnBattler
No nevím, pro Prahu je zatím předpověď od pátku do pátku s max. teplotami kolem 9-11 stupňů, noční nad 5 stupňů. Tedy 8 dnů s výhledem na teploty 10 stupňů, ne jen 2. Toto neodpovídá zimnímu počasí, a to ani pro Prahu jako tepelný ostrov. Zároveň panuje extrémní sucho, srážek je u nás za letošek jen 276 mm, tedy nedosáhneme nejspíše ani na 300 mm za celý rok, to by muselo za prosinec pršet víc než v nejdeštivějším měsíci červnu, kdy spadlo úžasných 38 mm.

# 19.12.2018, 12:55

Hody
To nevím na jakou koukáte předpověď? Ranní GFS dává pro Prahu teplotu nad 9°C jen na sobotu. ICON to samé a jediný ECMWF tam má maximum nad 9°C ještě v pondělí na Štědrý den. Takže toto je takové trochu přehánění.

Jinak já rozhodně nejsem příznivcem sucha a rozhodně si přeji aby se deficit začal doplňovat co nejvíce. Takže souhlasím, že letošek je extrém. Ale mě je celkem jedno jestli voda spadne v dešti nebo ve sněhu. Důležité je aby padala. A bohužel v zimě nejvíce srážek do Čech přínáší západní až severozápadní proudení, které je docela teplé. Takže pokud mám volit 5°C a déšť nebo holomrazy z Ruska beru tu první variantu.

182
# 19.12.2018, 13:25

Mráz a sníh

Tak odkud teda jseš ... něco tady mlžíš.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.