Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Kromě východu bude středa slunečnější

Diskuse o počasí Česko zasáhnou silné bouřky

290
# 22.09.2014, 00:03

Včera jsem byl od naší obce na zájezdu u Dvora Králového nad Labem do ZOO a Safari a když jsme jeli zpátky, tak se u Chlumce nad Cidlinou porouchal autobus a zůstali jsme tam stát 2 hodiny a čekali na náhradní. No a koukal jsem na radar a viděl nad Mšenými lázněmi rudou barvu. Po chvíli mi z domova volali, že se u nás děje něco strašného, že všude je voda a říkali, že už několik desetiletí tak velkou průtrž místní nezažili. Během pár minut se prý všude valila voda. Já jsem samozřejmě zase nebyl doma, takže si to můžu jen domyslet jaké to tam bylo :-). Ovšem dnes bylo patrné, že všude byly vidět stopy po proudící vodě podle ohnuté trávy a naplaveného štěrku. No i některé fasády byly mokré ještě dnes. Ono pršelo už v pátek večer 14 mm, a tím už byla půda nasáklá. Ovšem včera spadlo za 15-20 minut 40 mm, takže asi to něco bylo. Ve Mšeném-lázních, které jsou vedle napršelo prý přes 50 mm a tam místní říkají, že toto nepamatují od roku 1949, kdy tu měli z průtrže povodeň, protože jsou v údolí potoka a naplavilo se tam bahno z polí a prohnala se tam 10 letá voda. Takže mě i celkem překvapuje, že to bylo v září, když už nebylo žádné vedro.

6
# 23.09.2014, 13:06

No, my jsme sezónu již vzdali někdy v srpnu kdy se ochladilo na podzimní hodnoty, v září nespadla ani kapka a včera mě tak ani ve snu nenapadlo že při 9°C přijde nejničivější bouřka letošní sezóny. A zvlášť vzhledem k datu 22.9., možná bych měl začít větu že tohle opravdu nepamatuju. V září obvykle se chodí na houby, nebo se pouští draci, ale včera tady byla smršť srovnatelná s letní supercelou. Před pátou hodinou se zatáhlo, ostatně nic nového ten den, protože chodilo mnoho přeháněk, ale tato byla jiná, byla bouřková, výboje šly již z Německa. U nás to odstartoval velice blízký blesk, musel uhodit někde do baráku kolem nás, protože se rozsvítil elektrický sloup před barákem, respektive hodil záři větší než blesk samotný, z domova se ozvala ohlušující rána a na to byla hromová rána z blesku, vše se odehrálo asi tak v jedné vteřině. Na to přišla vichřice, nárazy a provazy deště, později i příval krup. Kroupy vydržely ležet na zemi i půl hodiny po přechodu bouřky.
Ta ohlušující rána z domu byla wifina, která dokonale shořela, pak nějaký rozbočovače a přepěťovka, která evidentně selhala..
Takže to byla tečka za letošní zpackanou sezónu, kdy jsme tu měli bouřek, že bych je spočítal na prstech obou ruk a opět sezóna skončila vypálenou wifinou (již třetí rok po sobě :pozor: ).

41
# 23.09.2014, 16:18

Ovar
Zdravím vás, prosim vás odkud jste?, včera se sice nějaké bouřky vyskytly, ale jen slabé, silné bouřky se objevily o víkendu

6
# 23.09.2014, 18:25

Omluva- zaponměl jsem, že to nemám v podpisu. Jsem z Domažlicka, malá vesnice u Domažlic ;-) .

Doneslo se mi, že v nedalekém Podhájí stejná bouřka ničila televize, ta se tedy vyvedla :) .