Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Česko zasáhnou silné bouřky

# 19.09.2014, 09:34

Letošní září přináší do Česka relativně hodně bouřek a situace se nezmění ani v nejbližších dnech. Na druhou polovinu září nás čekají nezvykle silné bouřky, které budou připomínat spíše ty letní. ... Více >>

# 19.09.2014, 10:14

Bouřky budou asi silné i dnes.. ale zejména v neděli to vypadá na dost dobrou situaci ..

86
# 19.09.2014, 10:25

Na západě Čeh je zatím slunečno a vzduch se prohřívá. Takže dnes tu bude bouřkách počasí určitě přát. Podle modelů se mohou vyskytnou i noční bouřky, což je v září ještě méně obvyklé.

FGh
Avatar
13
# 19.09.2014, 15:14

Už vznikají první malé bouřky v Bavorsku a ženou se do Karlovarského kraje. Nejvíce jich bude ale až večer.

41
# 19.09.2014, 16:50

Na Karlovarsku se během 10 minut vytvořilo silné bouřkové jádro

# 19.09.2014, 18:25

V Praze se právě zatahuje, ale na déšť to nevypadá. Už se těším, nějaká bouřka tu nebyla už hooooodně dlouho.

22
# 19.09.2014, 21:22

Stále čekáme a vypadá, že zbytečně :blesk: asi nebudou :) takže razím na :zz:

293
# 19.09.2014, 22:58

U nás přešly 2 slušné bouřky. Napršelo 14 mm, ale asi nejde mapa srážek na ČHMU, protože jsem se chtěl podívat na okolní stanice a všude jsou nulové úhrny.

41
# 20.09.2014, 10:41

Zdravím, nás Hřebeč na Kladensku včera bouřka zasáhla jen zlehka spíše okrajově spadl jen umrněný 1mm:( doufám, že dnes a zítra bude lépe a přijde to dříve a ne tak pozdě večer, ale i přesto ,že je září si to udrželo hodně dlouho energii, u nás se začalo asi ve 21 slabě blýskat na sz ve 22 sprchlo a okolo 22:30 začala slabá bouřka pár blesků a hromů a pak když už jsem skoro usínal, tak mi probudil silnější vítr a déšt potom vše ustalo

86
# 20.09.2014, 11:28

ČHMÚ upravil výstrahu, přidal kraji na jižní Moravě a vynechal Jihočeský, což moc nechápu. Pravděpodobnost bouřky je tam stejná jako všude.

157
# 20.09.2014, 11:33

nádherná bouře na Balkánem - to zas bude vody

bouře Balkán, sat24.com
86
# 20.09.2014, 11:53

Ta bouře nad Balkánem je opravdu obrovská a přináší tisíce blesků. Dobře je vidět na satelitním snímku, přes celé Chorvatsko.

Satelitní snímek dnes dopoledne, zdroj: chmi.cz
# 20.09.2014, 12:22

Petr12
A taky nechápu proč nevydali výstrahu také pro kraj Moravskoslezský. U nás je také vysoká pravděpodobnost bouřek jako v ostatních krajích...

86
# 20.09.2014, 19:17

Nyní se potvrzuje, to co jsem říkal o nesmyslnosti nevydání výstrahy pro Jihočeský kraj. Veselí nad Lužnicí hlásí za posledních 30 minut přes 30 mm srážek. Pořádný přívalák: http://www.in...i_nad_luznici

41
# 20.09.2014, 19:26

U nás na Kladensku byla vydána a spadlo jen pár kapek uplnej propadák:(

116
# 20.09.2014, 22:19

Tak co se dneška týče, v Brně bylo opravdu na co koukat.

Začalo to už kolem 4. hodiny ranní, kdy slabě sprchlo, meteostanice sice žádný měřitelný srážkový úhrn nehlásila, analogový srážkoměr ale zaznamenal 0,2 mm srážek.

Dopoledne pak bylo polojasno a zajímavější začala situace být zase odpoledne. Kolem 16. hodiny bylo na obloze již několik Cumulonimbů, žádný z nich ale ještě neprojevoval elektrickou aktivitu. To se ale změnilo v 16:10, kdy z Cumulonimbu, který se vyskytoval jižně až jihozápadně od nás, začaly být slyšitelné hromy. Tento mrak se prakticky ihned spojil s dalším bouřkovým oblakem na západě a pomalu to vypadalo, že nás bouřka nemůže minout. Mezitím v čase 16:15-16:25 slabě sprchlo, to byla ale přeháňka, která se ani jednoho z mraků netýkala. Z ní napršelo neměřitelné množství srážek. Přitom stále hřmělo zhruba od jihozápadu. V 16:40 opět začalo pršet a hromy se už ozývaly opravdu blízko. Vypadalo to skvěle, ale bouřka se nám na poslední chvíli spíše vyhnula a nepršelo tak více než středně silně. Proto beru dnešní bouřku jenom jako okrajovou. Hromy byly slyšitelné až do 17:55, celkem jich dnes bylo slyšet rovných 40. Viditelných blesků jsem se dnes nedočkal. Co se deště týče, ten s asi dvěma krátkými přestávkami s trváním nějakých 5-10 minut pokračoval nepřetržitě až do 18:35. Většinou ale pršelo slabě, takže stihlo napršet jenom 0,8 mm srážek dle analogového srážkoměru, respektive 0,9 mm dle meteostanice. Pak ještě teď večer přišla jedna slabá přeháňka, která trvala od 21:30 do 21:55. Ta do meteostanice nepřinesla měřitelné množství srážek, analogový srážkoměr však zaznamenal alespoň chudých 0,1 mm. To bylo pro dnešek vše, nic dalšího už nepřichází.

Zaznamenal jsem jednu okrajovou bouřku, ze které bylo slyšet 40 hromů. Celkový úhrn srážek za dnešek je 0,9 mm podle meteostanice, podle analogového měřiče to je 1,1 mm. Mám z dneška poněkud smíšené pocity, v jednu chvíli to vypadalo opravdu nadějně, ale nakonec to dopadlo poněkud průměrně. :blesk: :prsi:

# 20.09.2014, 22:49

U nás celkom pekne. Úlovok z Bratislavy :-P

116
# 21.09.2014, 21:30

Tak ani dnes jsme se neobešli bez bouřky, možná už poslední letos. Po skoro jasném až polojasném dopoledni to na žádný déšť nevypadalo, po poledni se ale rychle zatáhlo. První přeháňka nás ještě obešla, znovu ale přicházely těžké dešťové mraky před 16. hodinou. V 16:05 byl slyšitelný silný hrom, po něm se spustil slabší déšť. Déšť postupně trochu sílil, ale nepřekročil ani mírnou intenzitu. Kolem 16:30 se na chvíli ukázala i duha. Déšť poté pokračoval, přičemž bouřka obnovila svou elektrickou aktivitu kolem 16:50. Na více než dva tiché hromy do 17:00 to už ale nestačilo. Pršet přestalo krátce po posledním zahřmění, zhruba v 17:05. Dnes jsme tedy v brněnském Jundrově zaznamenali opravdu slabou, hodinu trvající okrajovou bouřku. Slyšet byly celkem 3 hromy, blesk jsem neviděl. Za tu hodinu napršelo 0,3 mm srážek dle meteostanice, analogový srážkoměr zaznamenal 0,4 mm. Další déšť pak přišel už za tmy a i když momentálně neprší, na finální srážkový úhrn s tímto příspěvkem čekat nebudu, neboť to dle radaru vypadá, že bude občasně pršet asi až do rána. :) :prsi: :blesk:

293
# 22.09.2014, 00:03

Včera jsem byl od naší obce na zájezdu u Dvora Králového nad Labem do ZOO a Safari a když jsme jeli zpátky, tak se u Chlumce nad Cidlinou porouchal autobus a zůstali jsme tam stát 2 hodiny a čekali na náhradní. No a koukal jsem na radar a viděl nad Mšenými lázněmi rudou barvu. Po chvíli mi z domova volali, že se u nás děje něco strašného, že všude je voda a říkali, že už několik desetiletí tak velkou průtrž místní nezažili. Během pár minut se prý všude valila voda. Já jsem samozřejmě zase nebyl doma, takže si to můžu jen domyslet jaké to tam bylo :-). Ovšem dnes bylo patrné, že všude byly vidět stopy po proudící vodě podle ohnuté trávy a naplaveného štěrku. No i některé fasády byly mokré ještě dnes. Ono pršelo už v pátek večer 14 mm, a tím už byla půda nasáklá. Ovšem včera spadlo za 15-20 minut 40 mm, takže asi to něco bylo. Ve Mšeném-lázních, které jsou vedle napršelo prý přes 50 mm a tam místní říkají, že toto nepamatují od roku 1949, kdy tu měli z průtrže povodeň, protože jsou v údolí potoka a naplavilo se tam bahno z polí a prohnala se tam 10 letá voda. Takže mě i celkem překvapuje, že to bylo v září, když už nebylo žádné vedro.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.