Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a hlavně v Čechách letní den, místy ale větrno a zvýšené nebezpečí požárů

Diskuse o počasí Jaro 2024, jaké bude?

379
# 14.04.2024, 13:00

palma
Tady vše v květu, švestky, třešně, jabloně.. Hrušky už odkvétají.
Začne kvést už i šeřík, o měsíc dříve než normálně.
Brambory půjdou do země až ke konci dubna, rajčata a papriky ven nedám dřív než v půlce května, ani pokusný..:D

třešeň a jabloň
hrušeň
šeřík
48
# 14.04.2024, 13:29

No přehlídka fotek, to je krása :love: a pak ta úroda bude ještě větší...
no, já mám fotku asijské hrušky, loni už plodila kun chan chu a to jsem fotil přesně před týdnem, není čas a hosui jsem proutek sadil na podzim a už kvete :D
a šeřík ten jsem blejsknul teď, prý nikdy nebyl v dubnu, bývá prý kolem 12.5.

Hosui
Kun chant chu
šeřík
3452
# 14.04.2024, 14:58

Nám zbylo celkem dost meruněk, už se pěkně nalejvaj, ale ještě holt přečkat ochlazení v dalších dnech. Angrešty jsou už taky pěkný. Brambory budou nejvíc náchylný, nať už je místy venku

# 14.04.2024, 15:06

Ta chladná epizoda se nám tedy v posledních výstupech modelů začíná prodlužovat takže varianta že by to byl jen krátký výkyv na 4 dny je asi už mimo hru. Samozřejmě na víc jak 7 dní dopředu koukám s velkou rezervou, ale nějaké teploty nad 15°C jsou zatím dost v nedohlednu. No co se dá dělat ještě si v dubnu holt zatopíme a zase trochu omezíme ty venkovní aktivity.

To nejdůležitější o co v následujících dnech půjde jsou minimální teploty ve 2m a tam když mrknu na výhled in-počasí tak jsme v suchu a ukazuje to nejméně +3 na celý příští týden takže to by mělo klapnout. Na druhou stranu když mrknu na Ventusky na Ecák tak to ukazuje už ve středu ráno v západních Čechách teploty okolo 0 a ve čtvrtek ráno opět nejhůře západ Čech -1, tady u nás +1 a celkově na velké ploše Čech jen okolo toho +1 což už docela smrdí, protože ty minima často modely třeba o 2° netrefí. No takže hlavně pro západ to vidím fakt docela špatně. Kde můžou být zatím v klidu je myslím na Moravě.

# 14.04.2024, 17:07

Jenomže když je ve výhledu +2°C tak je u nás -2°C,vždycky je to o ty tři nebo dva stupně méně,věřím tomu že když bude vítr a bude zataženo tak mrznout určitě nebude,takže u nás jde pouze o čtvrteční ráno a to může jít až k těm mínus třem,uvidíme.

64
# 15.04.2024, 06:55

U nás to vypadá,že tento týden bude nejmín 0, tak snad vše vydrží. Kvete nám úplně vše, třešně a meruňky už jsou odkvetlé, šeřík máme už 14 dnů.. Teď dokonce už i pivoňky, což jsem myslela,že jsou tak v květnu.. je to mazec a nelíbí se mi to vůbec

# 15.04.2024, 07:16

V nizinach je uz skoro cerven, uz kvetou jen jabloně. Pod 0 to nepujde snad

110
# 15.04.2024, 07:22

Tak zimní bunda vytažena ze skříně, opačným směrem putovaly kraťasy, do nafty jsem pro zichr nalil zimní aditivum a uvidíme.
Ještě to chce netkanou textilii na jahody nebo mě děcka sežerou místo těch jahod.

Nějaký teplo čekám na Marka, to bývá obvykle pěkně.

110
# 15.04.2024, 07:47

palma
To je taková klasika, udělá se nad náma "bublina" studenýho vzduchu a bude tam dřepět jak žaba na prameňu. Pěkné zejména to video.
GFS otepluje v 850 hPa od nějakého 24. dubna, ale to ještě hodně vody uplyne.

video výstřižek
379
# 15.04.2024, 09:12

palma
Pěkné, zajímavé čtení, tak jako skoro vždy od Severe Weather..
To co tam bylo v minulém týdnu v náznacích , posléze v predikcích na 7-10-12 dní, se stává realitou a může se protáhnout možná až do konce měsíce..
Ecák se konečně dočkal a promění tentokrát svou letos už několikátou predikci mohutné, blokační TV v SV Atlantiku..
Můžeme se jen modlit za oblačné a větrné noci, jinak to bude celkem průser nejen pro zemědělství a zahradnictví, ale i pro přírodu jako takovou...

386
# 15.04.2024, 09:43

swan1
Ještě jsem se kouknul co dělá předpověď ohledně blokování.. se to teda sejde pěkně, napřed ATR.. ten to hezky načne, a pak klasické blokování až do Května, plus dál (což už je otázné) to ukazuje neutrál, proložený ATR.. moc bych se nedivil chladnějšímu květnu.. doufám, že bez mrazů pak už..:cool:

předpověď blokace
386
# 15.04.2024, 14:32

Tak koukám na výstupy modelů GFS i ECMWF trošku oteplily a ICON zatím na dva dny drží nulu jako nejnižší teplotu (tady u nás teda..). to už by šlo..

# 16.04.2024, 09:40

Tak se stalo to,co mnozí už od dubna nečekali,nastává vlhké severozápadní,posléze až severní proudění,které má svůj typický denní chod.Přes den zvětšená oblačnost s přeháňkami a mírným větrem,ale v nočních hodinách přechodně i jasno a bezvětří,tzn. i v nižších polohách můžeme místy čekat slabý mráz ve 2m a četné přízemní mrazíky.Holt duben umí tropy i mrazy a nic se,obzvláště v dubnu,nedá dopředu vyloučit.

171
# 16.04.2024, 19:36

Jo duben umí překvapit. Z pohledu mé oblasti to vypadá vcelku příjemně. Teploty většinou nad +10°C, ráno mrazy asi hrozit nebudou, tak je to vcelku fajn. Naštěstí to ochlazení nebude tak výrazné jako v roce 2017. Tehdy na začátku dubna +25°C a za 14 dní teploty jen těsně nad 0°C a celkem pěkně sypalo i v Brně. Letos naštěstí takto rázně ta studená advekce nevstoupí do děje. Teplo si dá do května pauza. Hlavně aby zapršelo.

Jinak docela si sypu popel na hlavu, protože včera jsem asi jel na těžkým matroši, vzhledem k tomu, že mrazy se dají po ránu čekat poměrně hojně. :zz:

# 17.04.2024, 23:08

Aidamko1
Ono jestli ty nižší teploty vydrží do konce měsíce,tak možná nebude scházet mnoho,aby jsme mohli říct,měli jsme tropický,teplotně průměrný duben.:D

110
# 18.04.2024, 19:07

Člověk by neřekl, že při současné konstelaci globální teploty budou ve střední Evropě prakticky 3 týdny výrazně podprůměr. Osobně si myslím, že ačkoliv modely i za 10 dní vidí stále "zimu", trend globálně nejteplejšího počasí v historii se dříve či později musí opět prosadit.
Každopádně je to zajímavé období, byť z mého pohledu mimořádně otravné.

6
# 18.04.2024, 19:34

Tak na finální vyhodnocení téhle chladné epizodky jsem zvědavý, ale teda třítýdenní výrazný podprůměr ve výhledech zatím nikde nevidím :) Dneska druhý lehce podprůměrný den. ENS slibují +- normál od příštího víkendu? Kéž by, ale pořád daleko. Jaro je poslední roky jediné období, kdy se chlad umí držet dlouhodobě.

110
# 18.04.2024, 19:45

daz_4
Tak abych to upřesnil, mám tam na 29.4. teplotu 4-9°C a ačkoliv je to samozřejmě pouze hausnumero, nic lepšího resp. přesnějšího k dispozici není.

Jinak "lehce podprůměr" (vztaženo k období 1991-2020) by byl s minimem k +5°C, to by se mi líbilo.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.