Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti a hlavně na západě ojediněle přeháňky nebo bouřky

Diskuse o počasí Počasí na Ukrajině v souvislosti s válkou

Adi
Avatar
0
# 05.03.2022, 18:24

Ahoj,

Dnes ráno jsem zaznamenal zprávu, že Ukrajinci jsou vděční za sníh, protože mohou mít vodu. Leckde tam napadl čerstvý sníh. Dodávky vody jsou na mnoha místech narušeny. Když si to uvědomíme do důsledků, je to děsivé.

Stran diskuse o energiích, rozum do hrsti. 90 procent plynu odebíráme od Rusa, to nejde nahradit ze dne na den. S ropou je to lepší, ale taky žádné terno. K tomu naše nevýhodná pozice, kde nemáme nasmlouvány samostatné kontrakty. Před pár dny zde přistálo ruské letadlo s novými tyčemi/palivem do Temelína/Dukovan.
Občasné zdroje energie nefungují v noci nebo kdy nefouká, nebo fučí naopak moc. Většinu černouhelných dolů jsme uzavřeli a poslední činný je na tom jak ty jaderky v Německu.
Ano, těží se uhlí hnědé, ovšem i to má jít časem do útlumu, protože GD.
Vlastních zdrojů máme poměrně málo a ještě je omezujeme.
Takže prosím racionálně, bez emocí, odkuď chceme brát energii, pokud vyloučime nejsilnějšího dodavatele (Který i tak bude dodávat na evropský trh, akorát k nám se plyn dostane třeba oklikou přes Němce. Bude to podobné tomu, jak Rakušané odlučují "hodnou" nejadernou elektřinu od té druhé)

182
# 05.03.2022, 18:27

Přesně tak, jsem pro zachování ropy a plynu z Ruska, pokud o nevypne schválně Rus. Jsem realista, tak jako Vy. ;-) Politické silácké kecy o nutném vypnutí jsou vážně ujetý nápad na hlavu.

Adi
Avatar
0
# 05.03.2022, 18:47

Stranik
Je to tak,
Je třeba pracovat na dlouhodobé strategii energetické nezávislosti. Ovšem to nespočívá v tom, že ze dne na den se odpojíme od Rusa, spočívá v posílení prvně naší konvenční složky, pak jaderné - třeba od Frantíků. Že je to nákladné a jde proti smyslu Green dealu je nabílední. ovšem jiné řešení nevidím.

I v následujících dnech bude nad Urajinou převládat mrazivé počasí s občasnými sněhovými srážkam, tedy východní část, západ země bude mít více slunka a silnější mrazy v noci, tzn. podobné počasí, jaké bude i tady.

284
# 05.03.2022, 19:32

Adi
Tak samozřejmě to je momentální reakce a do značné míry symbolická, ten konflikt nebo zavřené kohoutky nebudou navždy, pokud by byl rozumný partner k diskuzi, tak by to byla záležitost krátkodobého výkyvu, Rusko by vidělo, že to umíme a máme na to koule, naše vyjednávací pozice by byla pak úplně jiná, přesně na tu slabost a neschopnost se domluvit oni cílí, pěkný rozbor je třeba zde:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-koment...

# 07.03.2022, 14:32

Tak koukám, že se někdo snaží rozjet postcovidovou diskuzi, která nemá šanci na dlouhou existenci, jelikož existuje jen jeden názor. Já mám trochu jiný. EU, Ukrajina a ev. Nato si s Rusem rozbijou navzájem hubu, zničí své hospodářství, ale vítězem nebude nikdo z nich. Ten čeká někde úplně jinde. Doplňte si sami. Nám zbude jen takové malé dilema jestli si můžeme zatopit, nebo raději vykopat zemljanku.

396
# 07.03.2022, 14:47

Lištička
Blbé je, že když se podívám třeba skoro na jakoukoli serii fotek z těch míst, kde se soustřeďují uprchlící z Ukrajiny, nějak tam nechtěně vidím podezřelá tmavá místa, na těch fotkách... třeba..co se týče dopadů, budou ještě určitě zajímavé, na Kladně se už množí navrtané nádrže u aut a výcucy phm taktéž...:cool: nu smát se mohou nakonec dva hráči, dle mne..

# 07.03.2022, 15:08

Lištička
Rusko svou agresi odnese neskonale více než západ. Rusku dlouhodobě klesá počet obyvatel a tento trend bude pokračovat. Spousta mladých Rusů a převážně těch inteligentních a vzdělaných se bude snažit zemi opustit, dále spousta zavřených továren západních společností silně zvýší nezaměstanost atd. Rusko se také plánuje odstřihnout od internetu mimo vlastní ověřené zdroje. Prostě vznikne nám tu druhá Severní Korea v Evropě a ta jak víme je ekonomicky na tom velmi špatně a lidé tam trpí hlady. Ale na rakety peníze mají.

Kdežto mi na západě za tuto válku zaplatíme "pouze" vyšší inflací. Ano všechno podraží a to výrazně, ale myslím si že při naší životní úrovni se nestane nic dramatického. Chápu, že ne každý má peněz na rozdávání, ale myslím že 90% obyvatel si tu žije dobře a zkrátka si jen trochu utáhneme opasky a zvládneme to. Že benzín zdražil na 50 Kč třeba mě osobně tak moc netrápí udělá mi to v nákladech tak 1000 Kč měsíčně a to mě nevytrhne. Je na čase aby lidé omezily zbytečné cesty autem. Dále válka povede k masivnímu rozvoji OZE a třeba my už doma plánujeme instalaci solárních panelů na střechu. Jasně, že v zimě to moc nevyrobí, ale po zbytek roku je to velmi slušná věc a vrátí se při dnešních podmínkách (s případnou dotací) za 5-7 let.

396
# 07.03.2022, 15:30

JohnBattler
No u oze nadává docela dost lidí, co to mají, třeba měnič se podělá cca během 3 let - 5 ti let max., zcela spolehlivě a bez vyjímky..a to cena začíná u toho trochu lepšího na 30 000,- a to se vyplatí! max. po 15 letech baterky, plus možné další nepříjemnosti.. klidně na tom i proděláte..

# 07.03.2022, 16:22

palma
Měnič že vydrží 3-5 let? Nemyslím si to je spíše vyjímka když odejde takto rychle. Chce to nějaký kvalitnější.
Jinak fotovoltaika se do budoucna určitě vyplatí ty ceny elektřiny jsou nyní na 2-3 násobku toho co bývaly a ještě to poroste. Znám lidi co platí měsíčně za barák 15-20 tis a kdyby jim to s fotovoltaikou kleslo třeba jenom o 5 tis tak za rok to je 60 tis, takže za 5 let máte 300 tis za což pořídíte celý kvalitní systém včetně baterií (při zvážení 40-50% dotace). Celé to vyjde tak na 500-600 tis s 10 kwhp panely a pořádnými baterkami.

# 07.03.2022, 17:25

palma
Palmo, už teď se směje ten třetí a to je Čína. Má to dobře rozehrané. A tímto s diskuzí končím. Tak si to rozdejte za mne.

396
# 07.03.2022, 17:59

Lištička
No, já myslel právě Čínu a pak USA..:)

295
# 07.03.2022, 18:04

Zacatek (prvni dekada) brezna je velmi studeny. 06.03.2022 se objevil na spoustu mistech (od strednich poloh) ledovy den a i nad CR T850 az -13. Podle predpovedi pocasi to vypada v nasledujicich dnech na velkou vysi nad Vychodni Evropou a velmi studeny vzduch z Arktidy se dostane prez Rusko az na Ukrajinu. Modely predpovidaly T850 na Ukrajine pod -15 a ThetaE v 850 i pod 0. To jsou hodnoty u nas v CR pomerne extreme chladne, nevyskytnou se kazdou zimu. A v breznu uz vubec ne. Prave pocasi je pro situaci na Ukrajine snad nejhorsi varianta. A srazek take neni moc.

Stranik

To jako chces aby se kupoval plyn napriklad i od Hitlera a on z toho plnil svoje plany vc. vystavby a provoz svych zarizeni ? Jsi trochu padlej na hlavu. Samozrejme ze vypnout od SWIFT Rusko a oni by meli s vedenim valky problemy. Evropu by to sice ekonomicky take znacne postihlo, ale aspon by se tim zpomalil postup agresora. Obchodovanim s Ruskem jim akorat umoznujeme vest utok. Za plyn jednoduse prestat platit Rusku. Oni by po chvili uzavreli kohoutky, jenze to neni jen tak pro ne. Po ztrate z nedoplatku by jim nastal problem se zastavenim tezby. To je vsechno obrovsky system, ktery nejde zastavit. Po uzavreni kouhoutku bu si chvilku plnili do zasobniku, ale co potom ? Pak uz by nemeli kam davat a problem se zastavenim tezby.

JohnBattler

Kez by tomu tak bylo, ze by odpojeni od SWIFT a neplaceni za ropu a plyn skutecne Rusko odrovnalo, tak ze by prestalo utocit. Jenze ony se nedokazi Evropske-Americke zeme dohodnout. Samozrejmre, ze inflace a zdrazeni nas postihne, proste nebude mozne porad mit v obchode narvany kosik. Ale jestli se Rusa agrese nezastavi, budou dosledky pro nas pro vsechny horsi.

# 08.03.2022, 14:09

palma
USA ne. Německo. Ostatní státy EU jsou vyšťavené jako po mrtvici.

182
# 10.03.2022, 00:05

TommyAst

Vedete ty bruselské a mediální nesmysly ... realita Vám přitom naprosto někde uniká. ;-)

ota
Avatar
2244
# 10.03.2022, 08:39

Stranik
Jasně, realita je tvrzení rusáků a nejspíš nějaký Okamura co? O tom jak EU funguje asi nemáte vůbec tušení a tak je složité s vámi diskutovat. Doporučuji si o tom něco zjistit, ale EU bez souhlasu členských států nezmůže prakticky nic. A my bez EU bychom na tom ekonomicky byli asi jako ta Ukrajina nebo nějaké státy na Balkáně. Právě díky EU si tu žijeme, tak dobře a je smutné, že to spousta lidí kvůli pár chybám nevnímá.
Jinak rusáci opět potvrzují co jsou zač, odstřelují porodnici, nejdřív tvrdí, že na Ukrajinu žádné brance neposlali a pak, když na ně tlačí hromada důkazů, tak že je tam poslali omylem...Těm zmetkům už nejde věřit ani slovo. To že v EU někdy až moc myslíme na naše pohodlí je teď vidět na plynu, mohli jsme jej dávno přestat odebírat, ale bojíme se o naše pohodlí, takže si na to momentálně netroufáme. Přitom bychom rozhodně netrpěli hlady, kdybychom jej přestali odebírat...
Spousta lidí na Ukrajině nemá ani co pít, takže je štěstí, že tam aspoň sněží a lidé mohou využít sníh, takže aspoň v tomhle počasí trošku pomáhá.

116
# 10.03.2022, 11:40

ota
S tím pitím si říkám, jestli to není trochu tlak na západ, aby přidal na sankcích (což by ovšem bylo potřeba jako sůl). Vždyť jen v naší ulici jsou 2 pumpy, které teda jen chátrají, ale v případě potřeby klidně můžou posloužit. Neznám hydrogeologii Mariupolu, ale v praxi stačí u potoka 5x hrábnout bagrem a jste u vody. Troufnu si říct, že když se domluví 5 chlapů, vykopou studnu za sobotu.

396
# 11.03.2022, 12:31

ota
Tak jak se říká "vzhlédneš- li k slunci, přimhuř zrak a chrabře v něm uhlídáš skvrny" po dnešku nevěřím, že by nás celé NATO ubránilo (hlavně že si děláme pr..l z ruský techniky a jejich schopností sami máme teď máslo až za ušima) , tohle je docela průser, uletí to přes 500 km přes dva státy, pak to bouchne u Záhřebu, kdyby to neslo atomovou hlavici, tak ani nevíme, že jsme už po smrti..https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/vy...
A toto, abych se vrátil k tématu, toto letělo v krásném počasí, jinak na Ukrajině přituhlo, takže zem zase ztuhne, další nepříjemnost..:(

295
# 11.03.2022, 16:11

palma

Ano, to samozrejme pruser je. Jak moc je strezeny vzdusny prostor, nebo treba vnejsi hranice EU, to asi vsichni vime, ze s prominutim na hovno. Migranti na lodich jsou problem, ktery se postupne stupnuje, ale to ze nam tady jen tak z Ukrajiny proleti dron, to je vec jina. Nedavno pred par tydny, prez zaocatim valky, tu byl clanek o tom, jak nekdo pasoval z Ukajiny na Slovensko nekolkovane cigaety v hodnote par tisic Eur. Celnici si vsimli v noci hluku a dron se stejne nejak vyboural. Par kartonu skoncilo ve strome, paseraci zadrzeni. Pokud by ale mel ten dron misto cigaret jine horici veci (vybusniny), tak uz to moc sranda nebude. O radioaktivnim materialu (nemusi to byt ani bomba) snad ani nemluve. A ruzne (korona)viry jsou take v kurzu.

Ondras

To na souvislost nevypada. Kdyz vypne motor, tak vrtulnik narozdil od letadla spadne. Prave nehoda vrtulniku zpusobila i smrt nejbohatsiho Cecha.

168
# 17.03.2022, 06:15

Stranik
radši Babiše, který nás zadlužil že :D ukrajinský konflikt se nás samozřejmě týká už jen z pohledu obilí a potravin, též výroby aut, pohonných hmot a dalších věcí a ano do EU patříme takže nás zajímá i Brusel...
Sankce vůči Rusku hýbají ekonomikou po celém světě, takže nechápu jak můžete napsat, že nás to nemá zajímat..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.