Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Chladné a deštivé počasí nás čeká i příští týden.

33
# 18.05.2021, 20:10

Martin Vítek
Podle předpovědí se to má postupně zlepšovat. Červen má být na území Čr průměrný, druhé dva letní měsíce možná i nadprůměrné. Uvidíme, ale tyto predikce se drží již dlouho (velmi chladné jaro bylo rovněž předpovídáno už v zimě). Navíc La Niňa prý již skončila a podle aktuálních odhadů bude další fáze ENSO pravděpodobně neutrální.

Valep
U nás dnes byl také pěkný, slunečný den. Sice bych již brala letní teploty, ale i těch 20°C bylo příjemných, přeháňky se nám vyhýbaly, pouze ten vítr to kazil. Ale nebyl kdovíjak studený. Venku to bylo i na tričko.

378
# 18.05.2021, 20:16

Miriam
Jenže kvuli zimě a dešťům se ke květům stromů moc nedostávají včely, alespoň tady..
No uvidíme. Vyhlídky na teplo zatím moc nejsou. Tady ovocnáče letos vůbec nepomrzly, snad budou opylené a nebude moc vody a zima i v červnu, červenci, aby třešně i jiné plody nepopraskaly nebo nehnily..
Snad to dopadne dobře..:)

33
# 18.05.2021, 20:24

swan1
Já jsem se v dubnu děsila, že peckoviny (které hromadně kvetly zrovna v těch největších chladnech) nebudou opylené. Teď už je zřejmé, že úroda bude taková, že se budou lámat haluze. A to doslova všeho. Nemyslím, že u nás tehdy bylo tepleji, než je u vás teď. ;-) Určitě něco létá, i když se to třeba nezdá - neviděla bych to tak černě. Tady u nás je pro včely o dost lepší květen, než byl ten loňský; zatím nebyl žádný den, kdy by hodně nelétaly. Ale i loni, po těch hrozných deštích, bylo ovoce. Druhá věc byla ta, že ho potom vzaly kroupy (pro jistotu byly hned dvakrát). Letos to snad vyjde.

168
# 18.05.2021, 20:25

Miriam
Ano například já s La Niňou a chladnějším průběhem jara počítal v září, a sice část lidí mě s tím poslala někam, ale nakonec to velice dobře vyšlo. Nějaký náznak neutrálního stavu ENSO tam je, ale bude to spíš neutrál v záporu, tedy blíže chladnější La Niňa než teplému El Niňo.

La Niňa je v korelaci s Atlantským stavem TÚ v 99% korelaci, takže to chladnější počasí a cirkulace někde v Pacifiku by zde mohlo být příčinou. Taky možná ty výbuchy sopek na Islandu, ale s tím si nejsem moc jist, zda by to takto zamávalo s klimatem. Dále plno jevů dalších charakterů..

Tady se ale stále ukazuje ta extrémnost na obou stranách. takto silná La Niňa(prý nejsilnější za několik desítek let) dokáže naše klimat úplně pozměnit do chladu. Naopak silné El Niňo udělat z ČR Saharu.. Pak tady máme i další ukazatele, které jsem používal pro předpověď na zimu. Není to jenom o La Niňa, ale zatím ve většině zpráv a publikací je zde hlavním faktorem.

Troufám si již teď tvrdit, že další zima s La Niňou bude také "skvělá", jelikož vortex nebude mít žádnou šanci. V letošní zimě ho zlomilo asi pět faktorů, ale v té následující jich bude ještě více. Oscilační cykly přechází většinou ve východní. To je dobré znamení.


Letošní jaro je extrém. Toto si troufám tvrdit, že asi nikdy nezažiju.

# 18.05.2021, 20:27

Nezaspal jsem nic? Asi ne když vidím mapu a srazkomer a ukazují do 0,5mm. Mohlo se čekat. Nevím či se ještě vůbec něco vytvoří ale asi ne.

1262
# 18.05.2021, 20:55

Peter Sedlák 1
Ne nic moc se nedělo.

# 18.05.2021, 22:58

Predators2
Tak to fajn. Byl bych docela naštvaný. :D

No zítra taky nějaká šance tak uvidíme.

1262
# 19.05.2021, 00:00

Srážkové úhrny za 24 hodin..

Srážkové úhrny za 24 hodin
# 19.05.2021, 05:47

Miriam
No nevím. Včera vydali měsíční předpověď

147
# 19.05.2021, 06:15

tak teda já nevím už... 15% od estofexu:!!::D

109
# 19.05.2021, 07:00

Aidamko1
Problém je, že v loňských letech byla také řada různých ukazatelů pro nebo proti a počasí si nakonec šlo svou vlastní cestou - viz loňský propadák tisíciletého sucha. Nemyslím si, že by ti lidi ze sebe dobrovolně udělali blbce.

Jinak momentálně děcka odmítají jet o prázdninách na tábor, prý až bude hezky, tak pojedou. Takže počasí způsobuje problémy nejen zemědělcům ale i rodičům.;-)

73
# 19.05.2021, 07:15

Dnes by se mohla ukázat přeháňka i u nás, zatím se nám všechny úspěšně vyhýbaly.

63
# 19.05.2021, 08:27

Tak u nás 9°C a momentálně intenzivní přeháňka, mazec ..

378
# 19.05.2021, 08:28

spurdo
No ja tedy spis doufam, ze od 12.5. by se tu dnes mohl podarit aspon jeden jediny den bez deste..:D

1262
# 19.05.2021, 08:38

Dneska bude asi pršet celý den. Venku jen +8°C a drobně prší. Hnus tohle.

109
# 19.05.2021, 08:40

swan1
Dneska tam jdu posadit ty rajčata, nerad, ale už to dýl odkládat nejde. Taky doufám v sušší odpoledne.

Jinak ráno opět chladno, ve zdejším výhledu ani jeden červený proužek... Padá na mě mírná depka.

9
# 19.05.2021, 08:43

Je to pořád stejný problém jako posledních 5 let jet stream drží svoji pozici a nehne se. Synoptické situace nad Evropou se zacyklí. Buďme rádi že to dopadlo zatím takto - koukněte na teploty v Africe... až se to sem dostane budete rádi vzpomínat na aktuální počasí 😉

63
# 19.05.2021, 08:48

celyl
Kamarádka je v Dubai každý den 34 a v noci 26, opravdu jsem ráda za to jaké je tady počasí...

147
# 19.05.2021, 08:50

Lucina
já bych to bral

63
# 19.05.2021, 08:52

Kokos342
Já myslím,že si toho užijeme v létě dost,takže teď mi takové počasí co máme u nás vůbec nevadí :D
Jasně dovča týden taky by mi to nevadilo:cool:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.