Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Množství srážek v roce 2021

168
# 05.04.2021, 10:25

aura33
Tak tady díky vysokým teplotám a tomu, že zde od 5.3. napršelo snad 6 nebo 7mm, tak je jasné, že půda proschne. Dle mapy ohrožení půdním suchem vede totálně JM a ten jazyk postupuje od Komárova i k nám na sever Brna.

50
# 05.04.2021, 11:05

Aidamko1
Tady už začíná být taky sucho. Slunce, vítr a málo srážek za poslední měsíc a je to hned, těch 110mm co tu spadlo od 1.1. se ztratilo někde v hloubce půdy.
Blbý je i to, že zde v Čechách je návaznost na suchý rok 2018, 2019 a loňský rok přinesl jen o cca 30mm srážek navíc... (u mě)

Nic moc no, nějaký povedený reparát za ty extrémní sucha si představuji úplně jinak...

168
# 05.04.2021, 11:09

aura33
Zase vám to maluje až k 15mm, což je u vás reálné. Pro moji polohu to maluje sotva 4mm, které stejně nespadnou, bo většina má spadnout dneska a až za týden. Letošní rok již vykračuje s deficitem a koukám, že pokud si budeme hrát na návaznosti, tak roky 2017 a 2018 měly stejný deficit jako nadbytek v roce 2019 a pomalu polovinu z roka loňského. Stačí suchý duben a bude po nadbytku.

Letos je to blbý.

Vláhová bilance snad ještě horší.

Vláhová bilance
Stav ohrožení půdním suchem v horní vrstvě půdy od 0-40cm
50
# 05.04.2021, 11:28

Aidamko1
Čechy a na Morava jsou na tom zhruba stejně z dlouhodobého hlediska, blbý je spíše to, že po extrémně suchých rocích je to někde na normálu, ale snadno se můžeme vrátit do sucha, protože riziko veder je čím dál větší a pořádné srážky přes léto můžou přechodně chybět.

To je to, co jsem už jednou psal: Nárůst teplot a výparu, srážek stejně a sněhu méně. Výsledek je nové klima, které je čím dál více sušším. Realita může být za nějakých 100 let přeměna České krajiny na lesostepi, stepi a polopouště.

168
# 05.04.2021, 20:28

aura33
Souhlasím se vším, co je zde napsáno. Pěkný a rozumný názor.

Jinak dneska z počasí před událostmi opět překvápko, kde vlastně nejméně sprchlo. Čekal jsem nás, ale Vysočinu fakt ne.

50
# 05.04.2021, 20:50

Aidamko1
Jo tyhle grafy vycházejí na ČT pravidelně, pamatuji jak loni byl od května snad každý měsíc až do konce roku na spodní příčce Karlovarský, Ústecký, Liberecký a Středočeský kraj.

Ty výhledy nejsou zase tak špatné, jestli po suchém březnu přijdou nadprůměrné měsíce, tak to bude vlastně dobré.

Jinak tady za poslední tři roky bylo pokaždé srážkově podprůměrné léto a málo bouřek. Jestli to bude letos stejné už 4x po sobě, tak už nevím...

Duben u mě aktuálně 3mm, loni celkem 8mm. Podle výhledů by měl být duben srážkově bohatší i v celé ČR. Loni to byl fakt extrém.

168
# 06.04.2021, 12:27

Tak ČHMÚ dneska vydalo nový souhrn úhrnu srážek od 1.1. a také i nová data ohledně vláhové bilance.

V ČR je aktuálně na většině území normální až lehce podnormální množství srážek, ale výjimkou je SZ, kde je to i slušný nadnormál.

Hodnoty základní vláhové bilance jsou aktuálně v ČR mezi 30-100%, ale výjimkou je oblast JM, která má hodnotu vláhové bilance na 0%, tedy vláha nepřibývá, ale začíná navíc i ubývat.

Vzhledem k úhrnům od začátku roku, které na některých místech dosahují pouze 55 či 60mm srážek je to dost špatná situace, protože se začíná zvedat deficit, takže snad co nejrychleji sprchne.

Jinak nechápu mapu půdního sucha, jelikož pokud spadl ten 1mm, tak najednou jdeme o několik kategorií koukám dolů. Hustě.

Úhrn srážek od 1.ledna
Základní vláhová bilance
50
# 06.04.2021, 12:41

Aidamko1
Ta nejtmavší modrá vychází pro Klášterec nad Ohří :D

168
# 06.04.2021, 12:47

aura33
No dívám se že fakt jo :D... Tak snad je rád, že sucho je tenhle rok jinde. Taky jsem si všiml, že již nepíše, že je u něj nějaké sucho, tak snad je rád. Držím mu palce ať u něj ten nadbytek vydrží. Sucho nějak zkousnu.

Ale stejně je smutný, jak je ta bilance u nás na 0.. To je nejvíc.

272
# 06.04.2021, 20:01

Aidamko1
Však to píšu porád, že kolem 10 mm za březen tady na okrese Třebíč tahá Vysočinu hodně do podprůměru, od začátku roku jak psal Matyty leckde pod 60 mm. Na polopoušť nemusíte čekat 100 let, změna se děje právě teď a kůrovec přeměnil krajinu za pár let, teď jsou v likvidaci už i vyšší polohy, zemědělci zlikvidovali chemií organiku v půdě a degradační proces pokračuje, uvědomte si, že regenerace trvá přibližně stejně dlouho jako její degradace, příroda je mocná, kdyby na to člověk nesáhl, tak za 70 let hodně zregeneruje, ale tolik času nemáme ani náhodou, to už musí stát dávno nový superodolný les s úplně novou půdou schopnou pochytat aspoň část budoucích extrémů, viz diskuze o GO, podle mě priorita č. 1, kam se hrabe nějaká inovace v dopravě nebo energetice, na to spoléhat nejde, to by byla velká naivita.

69
# 07.04.2021, 12:30

U nás zatím srážky od začátku roku cca o 22% méně než je DP. Může za to zejména slabší březen se 41 mm (DP je 90 mm). Vzhledem k loňskému rekordnímu roku zatím sucho nehrozí - duben začíná lépe než loni a půda je stále nasycená ze sněhu a vlhkého podzimu.

168
# 07.04.2021, 14:03

Yurri
Jj, tak jsem zvědav co bude dále. Meteostanice hlásí sotva 58mm, ale dle mých propočtů je to 59mm, takže si to budu muset jít ověřit. Je ale možné, že jsem špatně převedl, takže to jdu rychle opravit. Uvidíme no, ale stejně ty necelé 2mm snad doženeme do konce týdne, protože pak to bude již celkem zajímavé.

Jo, tak správně je 58,2mm, jelikož když jsem přičetl 1,4mm k úhrnu, který se rovnal 35,9mm, tak jsem uvedl místo 37,3 dost matematicky zle 38,3, takže pak je chyba jasná. No kdybych si to překontroloval rovnou.

50
# 12.04.2021, 08:18

F4 měl pravdu, je to total zakleté, za první dekádu dubna 4mm a předpovědi na několik dalších dní mi dávají reálně 2-4mm. Sucho se dále prohlubuje a lepší už to nebude, normálního deště 10mm+/24h se jen tak nedočkám. Samozřejmě v Beskydech napadne 100cm sněhu, jako by tam neměli dost vláhy z loňska... je to koko**na, bude prostě furt sucho, hlavně ve vegetační sezóně.

168
# 12.04.2021, 08:35

aura33
Já mám od 11.3. asi 2-3mm srážek dohromady, takže nechci být naštvaný, ale je značný rozdíl mezi 59 a nevím kolik spadlo u vás mm.. Půda je tady beton, popraskaná a začíná se ro projevovat dost a celkem citelně... Pokud vám vadí, že jednou na JM spadne více než 8mm, což bude letos poprvé, tak se omlouvám...

Úhrny budeme mít podobné, ale já mám od vás již vláhovou bilanci po hodnotou 0, tedy na stavu Výparu.. Srážky aktuálné potřebujeme taky.

A srážek se dočkáte.

# 12.04.2021, 08:36

aura33
Jo je, já už to sem ale psal na konci března/začátku dubna, že opět nastal suchý jarní mód. Ono se už od začátku března se srážkami docela dost paběrkovalo, ale tím jak byla zima a půda po zimě vlhká, tak to nikomu moc zvláštní nepřišlo, kdyby nebylo fronty minulé pondělí, která dala alespoň 5 mm, tak tu naposledy pořádně pršelo 4.3., vše jiné byly jen cmrndíky. Výhled je takový, že bude suché počasí nějakou chvíli ještě pokračovat:(, zlomí se to klasicky asi až s počátkem května. Navíc konvektivní přeháňky dnes naskočily jak na potvoru přesně za námi, konvektivní vyhýbačky už se tedy také rozjíždí:D.

50
# 12.04.2021, 08:43

Aidamko1
Jedna věc je číslo a druhá věc co vidí oči. Půda je všude suchá a práší se. Den za dnem se to více vysušuje, výpar převyšuje těch pár mm, co občas spadne a tahle situace trvá a bude trvat ještě možná dost dlouho.
Uvědomte si, že Morava měla loni povodně ještě v říjnu celkem nedávno, ale tady pokračujeme v suchém módu už nějaký ten rok.

168
# 12.04.2021, 08:49

aura33
Loni Morava méla povodně. No, tak dobrá začneme s počty.

Defict za roky 2014-2018 co je přes nějakých 800mm srážek, tak hází minulý rok ve kterém spadlo o 200mm víc...

V Brně povodně nebyly pokud si pamatuji.

Tedy za posledních 7 let máme horší stav. Vy máte sucho od roku 2018, ale my od toku 2014.

Chápu, že jste naštvaní, ale mě tady spadl nějaký kloudný úhrn 2x.. Na konci ledna a 5.3. a stejně to nebylo více jak těch 8mm...

Takže se omlouvám, ale sucho tady je taky. V bahně se netopíme.

50
# 12.04.2021, 08:53

Aidamko1
Lidi zajímá aktuální stav nebo co bylo za posledních pár let, tyhle ohledy do minulosti jsou o ničem, je to ztraceno v čase a nemá smysl se k tomu opakovaně vracet.

168
# 12.04.2021, 08:59

aura33
Dobře pokud aktuální stav, tak aktuální stav je takový, že deficit již dosahuje hodnot, kdy minulý rok s nadbytkem začíná být rok s normálním stavem srážek.

Aktuální stav je ten, že s letošním úhrnem vévodí JM, které nemá ani 60mm.. A také Východ Vysočiny.

A ohledy o ničem to nejsou. Co půda ztratí to se nevratí. Je to tady pořád znát.


Udělal bych dohodu. Místo hádaní začneme doufat, že něco spadne. Obě oblasti jsou na tom stejně, takže je třeba doufat a přát si navzájem. Doufejme, že tenhle rok neskončí tak zle.

# 12.04.2021, 09:25

Aidamko1
Tady musím souhlasit více s Aurou33. Bereme-li v ohled poslední 3 roky, je deficit srážek jednoznačně větší v Čechách (jednotlivé oblasti se ale dost liší, např. Vysočina na tom je dobře, zatímco západ, sever nebo střed to odnášel docela dost). Pokud bychom se podívali do dřívějších let, tak tady v Lipencích byly roky 2016 a 2017 dost deštivé, ale to bylo také ovlivněno tím, že se do nás obstojně trefovaly bouřky, jinde v Čechách to bylo o dost horší. 2017 to Morava celkem schytala, se suchem hlavně JZ část, bylo zde i tepleji oproti Čechám, hodně velké sucho ale bylo i na Plzeňsku (a hlavně i ohromná absence bouřek), v r. 2016 sucho v ČR nějak hrozné nebylo, až v září se to dost rozjelo. No a 2015 bylo sucho úplně všude, vůbec nejhůře to asi schytaly oblasti, kde v období 16.-18. 8. pořádně nenapršelo (např. JZ Čech). 2014 to se suchem nijak zlé nebylo. Pokud bych měl vzít v potaz poslední roky, troufám si tvrdit, že od r. 2014 trpí komplexněji suchem oblasti v Čechách, samozřejmě dochází k velkým regionálním rozdílům (např. krajní JZ Moravy - povodí Rokytné, Želetavky a Jevišovky, které to asi schytaly vůbec nejvíce). Celkově ale průměr Moravy značně zvedají východní hory, které suchem dle mého názoru opravdu moc netrpěly. Pokud bychom se podívali i do hlubší minulosti (např. poslední dekáda), viděl bych to se suchem dost neutrálně. Obě oblasti měly povodňové záležitosti ale i záležitosti sucha. V posledních letech ale v Čechách k žádným plošnějším povodním nedošlo, hlavně v Z části (až teď v únoru se to trochu zlomilo, ale skončilo to obvykle u 1. SPA). Na Moravě došlo na poměrně velké povodně v říjnu 2020, ale několik menších by se v minulých letech také našlo, je ale pravda, že se týkaly převážně východních oblastí, Z Moravy zasáhly asi jen ty nedávné říjnové. A i Brna se ty povodně trochu týkat musely, i když asi o nic mimořádného nešlo, Svratka v Židlochovicích byla poměrně výrazně přes 3. SPA. V Praze nebylo 1. SPA snad od r. 2013 a pokud bylo, tak jen velmi krátce a překročení nebylo moc výrazné. Celkově tedy musím říci, že momentálně sucho více ohrožuje Čechy (pokud se bavíme o souhrnném stavu všech sledovaných ukazatelů), povrchové sucho bude na Moravě horší, zato má ale lepší stav hlubinného sucha, vydatnost pramenů a vyšší hladinu podzemní vody ve vrtech.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.