Tak to je zajímavé, ČHMÚ vylepšil mapy podzemních vod podle různých parametrů, pro zajímavost sem vložím všechny. Je vidět, že Morava je na tom s podzemní vodou lépe, než Čechy.
https://www.chmi.cz/files/portal/docs/hydro/opzv/r...
Nejsou to všechny... Je jich až moc, ale ten rozdíl SZ vs. JV je vidět na každé mapě.
https://www.chmi.cz/aktualni-situace/sucho#
https://www.chmi.cz/aktualni-situace/hydrologicka-...
Diskuse o počasí Množství srážek v roce 2021
aura33
Tak jelikož se to dělá na průměr, tak v relativních číslech to moc neznamená. Na Moravě je průměr nižší než v Čechách a zvlášť na JM, takže to moc nevypovídá o tom kdo je na tom lépe, či hůře. Letos je na tom hůře Morava, takže na konci roku můžeme být opět nejhorší.
Stav za Březen 14,3mm, od začátku roku jsme na 57,3mm srážek.
Data ověřena u ČHMÚ Brno.
Tady u nás na Z/SZ jsme od začátku roku na nějakých cca 140-150 mm což je srovnatelné i s úvodními třemi měsíci loňského roku což pokud opět nastane situace předešlých dvou let kdy od dubna již tady u nás byli zanedbatelné úhrny na naše poměry tak to už bude velký problém hlavně s podzemní vodou. Letos u nás začali studny vysychat již na začátku března. Dřív tu stačilo mít studnu tři pět metrů hlubokou a dnes už musí mít vrt aspoň dvacet metrů minimálně. U nás je problém ten, že máme dosti kopcovitý terén který těžko zadržuje srážky. Dřív u nás pršelo pomalu každý měsíc běžně dva týdny v kuse mírným deštěm a vše se stačilo krásně vsakovat a dostatečně nasytit. Úhrny 100 mm jsme tu měli běžně za měsíc hlavně od jara do podzimu a vždy tu bylo nejdeštivěji z celé ČR v zimě půl metru pomalu od začátku Prosince až do Března a teď jsme rádi když tu je deset patnáct čísel a vydrží aspoň měsíc . Kůrovec to jsme tu skoro ani neznali teď se tu těží ve velkém a to bude opět problém. Na kopcích holiny a zas tu vodu nebude mít co zadržet. Teď když přijdou srážky tak je to akorát tak přívalák který tu ani nepoznáme protože se nic nestačí ani vsáknout a hned to odteče a těch pár deštíčků během roku v řádech pár milimetrů to asi nezachrání. O zvyšování teplot ani nemluvě teď tu rostou meruňky, broskve, vinná réva jak diví dřív pro nás sci-fi byli jsme tu rádi za brambory. Toť asi vše k těm mapkám o vláhovém deficitu co zde byli zveřejněny a pokud se nic nezmění tak to bude pořád stejný.
Aidamko1
To, že má Morava v průměru méně srážek než Čechy není úplně pravda. Nejsušší oblastí v Česku není jižní Morava, ale severozápadní Čechy. Konkrétně Žatecko a nejvlhčí nížiny v ČR najdeme naopak u nás na východě, severně od Beskyd. Hory jsou o něco vlhčí v Čechách, to je pravda.
Jinak u nás je to letos se srážkami zatím takto:
Leden: 46mm, což znamená o 12mm více než obvykle,
Únor: 46mm navíc proti normálu spadlo 12mm,
Březen: 19mm což je o 21mm méně než obvykle.
Za tyto 3 měsíce máme 111mm srážek. Což je o 3mm víc, než je normál. Takže zatím máme srážkové zcela běžný rok.
ota
Ono já to bral pouze jako celek Moravu, ale špatně jsem to napsal. Morava tím, že je menší a má dost nížin, tak o něco málo vychází sušší než Čechy.
Nejsušší oblastí je mostecká pánev, to ano.
Brno mělo dříve průměr 580mm, ale v současné době je to již pouze 520mm. Je ten úbytek hrozně znát.
Pokud srovnáme srážky mezi rokem 2009-2019, tak zase naopak byla nejsušší JM.
Aidamko1
Naopak Morava moc rozsáhlých nížin nemá, stačí se mrknout na mapu, jasně největší nížinou u nás je ta v Polabí. Na Moravě máme spíš jen úzké sníženiny jako třeba náš Hornomoravský úval. Čechy mají jako celek o necelých 50 metrů vyšší nadmořskou výšku, ale to je hlavně dáno absencí rozsáhlých plošin typu jihočeské pánve, která má jako celek poměrně vysokou nadmořskou výšku. Morava je více členitá. Každopádně rozdíly v průměrných srážkách mezi Čechami a Moravou se Slezskem jsou minimální a v žádném případě nelze jednoznačně říct, že Morava je sušší. K mapce, průměr se dělá za 30 let z logických důvodu 10 let ke strašně málo. Za posledních 5 let by to bylo přesně naopak.
ota
Pokud to vezmu z pohledu historického, tak je to již sporné, ale tady bychom museli sáhnout až do roku 1825, kdy začíná řada pozorování srážek v ČR. Je to ovlivněno i povodněmi, takže se to bude lišit v relativních a absolutních hodnotách.
Letos se divím, že patříme k nejsušším oblastem my, jelikož tohle se stávalo dříve, například v té periodě let 2009-2019, kdy byla nejsušší JM.
Pokud vezmu periodu 1975-2009, tak by se to začalo hodně lišit, ale vyšlo by to stejně pro SZ a JM.
Zajímavá debata.
Jinak úhrn je stále od 1.1. 57,3mm.
Krátké info za první čtvrtletí i z JZ od Prahy. Průměry z nedaleké a srážkově velmi podobné Libuše.
Leden 49mm 196 % průměru
Únor 33,2mm, 158 % průměru
Březen 22,9mm, 79 % průměru
Za první tři měsíce tak máme 105mm, což představuje asi 140 % průměru.
Horší je ta klesající tendence, která se snad již brzy změní a následující dny přinesou více než denní úhrny >1mm. Úhrn <5mm byl naposledy zaznamenán 4.3.
I tady na Hané je poslední dobou téměř sucho, kdyby včera nezapršelo 1mm, tak bych tyto Velikonoce mohl nazvat prašné, jak je tady hlína už suchá... ale aspoň že je chladno aby se neprobudila meruňka když pupeny se už nalévájí.Po nějakém sněžení tady není ani potuchy.
ota
No, jak kdy se daří bouřkám, ale tak je možné, že se to pak spraví. Náhoda to není určitě, jelikož takhle začíná klasická suchá perioda. V letech kdy bylo sucho začalo v zimě málo pršet a úhrny byly a jsou podobné. Jsem zvědav, ale zatím v klidu. Vody dost, jelikož minulý rok spadlo dost, ale pravdou je, že stačí mít podobně suchý duben a začne se to stáčet do deficitu.
matyty
Koukám, že úhrn máme podobný. No, tak jsem rád, že v tom nejsem sám. V týdnu vám tam slušně nasněží, tak snad se vám to zlepší.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.