Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Množství srážek v roce 2021

# 12.02.2021, 23:05

V Brně je to poslední dobou napínavé hlavně se Svratkou. Svitava má málo vodnaté povodí (neodvodňuje vysoké hory s velkým množstvím sněhu, možná Křetínka, kde je ale přehrada), a taky jen málokdy vyleze do SPA. Zato Svratka (a ještě Loučka) poslední 2 roky reaguje na každé vydatnější srážky dost agresivně, stačí 20mm a 1. SPA je z Bitýšky až po Židlochovice hned...:!!:

F4
Avatar
109
# 15.02.2021, 19:16

Přidávám aktuální stav srážek od 1.1. Regionální distribuce srážek mi od začátku roku zatím naprosto vyhovuje. Kéž by to tak vydrželo po celý rok. A nezapomínám samozřejmě ani na JM.

Zdroj: ČHMÚ
2261
# 17.02.2021, 18:44

U nás Leden 63mm pěkná práce :cool: :prsi: :snih: :prsi:

15
# 22.02.2021, 14:54

Konečně jsem se dokopal k součtu za leden 2021 a je to 45,2 mm vody. celkem 5x spadlo více než 6mm za epizodu a nějaké to cmrndání k tomu. Cca 10 mm je z roztopeného sněhu. Ne že by bylo 10 cm sněhu, ale postupně napadlo a roztálo, maximum bylo do 5 cm (3-5cm). Z pohledu doby, po kterou píšu srážky na In-počasí, je to téměř trojnásobek lednových úhrnů předchozích let (16,4 a 16,7 mm), a dokonce bylo něco i ze sněhu, takže spokojenost.

50
# 23.02.2021, 19:41

Tady to na srážky už moc nevypadá, takže to shrnu.

leden 45mm (průměr 24mm)
únor 42mm (průměr 21mm)

leden 188% normálu
únor 200% normálu

leden +21mm navíc
únor +21mm navíc

leden+únor 87mm (průměr 45mm)
193% normálu
+42mm navíc

Srážek je hodně v celé SZ půlce Čech, jak bude dále se uvidí, ale je fakt, že počasí si to udělá po svém a člověk s tím nic nezmůže.

F4
Avatar
109
# 23.02.2021, 22:20

Od minulého týdne žádná velká změna.

Zdroj: ČHMÚ
50
# 24.02.2021, 13:14

F4
Teď probíhá první větší mezera ve srážkách, SZ je v poho, nějaký větší sucho zatím nehrozí, otázka jak to bude dále.
Tady by na smáznutí výrazného nadbytku muselo přijít několik podprůměrných měsíců po sobě, náskok je fakt velký, já tomu nevěřím, že se to smázne, občas bude měsíc nadprůměrný nebo průměr, pro SZ je to moc dobře nastartované, aby tu skončil rok nadprůměrný a snížil se deficit z předchozích let.

Předpověď srážek je aktuálně vtipná, desetiny a pár mm... ta mapa se bude postupně odbarvovat, ale na SZ vydrží modrá barva (nadprůměr) ještě dlouho a pravděpodobně až do konce roku.

málo srážek ve výhledu, zdroj: chmi.cz
53
# 24.02.2021, 13:18

A JM taková krásná díra... Tyjo, tak vyšla mě předpověď s chladnější zimou a dokonce mě možná vyjde i s letošním suchem na JM. No uvidíme co bude letos, ale jelikož máme zatím první 2 měsíce podprůměrné, tak je to celkem špatné, ten sníh prostě bude citelně chybět po celé jaro.

Mě sucho nevadí, jelikož JM je prostě nejsušší oblast ČR, ale trochu mě to děsí.

Při vší úctě k SZ je na tom JM stále hůře. Ten deficit za posledních 10 let je prostě šílený, za 5 let taky.

50
# 24.02.2021, 13:23

Aidamko
Byl bych v klidu, léto rozhodne, však to známe, bouřky vydatné deště a velká nerovnoměrnost...
Na SZ by stačilo nadprůměrné léto a s aktuálním náskokem skončí rok nadprůměrný, otázka bude kolik měsíců celkem bude podprůměrných a nadprůměrných. 7/12 nadprůměrných by mělo stačit, chybí ještě 5 takových měsíců z 10 dalších. Přál bych SZ co největší srážky po těch otřesných suchých letech.

53
# 24.02.2021, 13:27

aura33
Jo s tím létem ty bouřky atd... Nojo u nás v oblasti Horních Vilémovic u Třebíče spadne pomalu 94mm a o 10km dále je to sotva 10mm. Uvidíme co bude letos za sezónu, ale na jaře musí přijít deště a minimálně jeden nadprůměrný měsíc na srážky a nejlépe všude v ČR.

50
# 24.02.2021, 13:31

Aidamko
Tak bouřky jsou extrémně nerovnoměrné, ale když jsou to MCS a bouřek je hodně a k tomu plošný déšť, dokáže to plošně zalít půlku ČR.

F4
Avatar
109
# 24.02.2021, 17:54

aura33
Byl bych opatrný s konstatováním, že nám to vydrží dlouho. Předpověď srážek je tedy otřesná už od minulého týdne a následující týden bude stejný. Navíc se začne oteplovat. Vydržíme tak do konce března, pak už začne vodu spotřebovávat vegetace a taky to bude shora vysychat, pokud nebude pršet.

50
# 25.02.2021, 09:32

F4
Chce to trochu optimismu, nemůže být každý rok velké sucho ve stejném regionu, nějaké mezery budou vždy, ale kumulativně je na SZ od 1.1. srážek nejvíc asi od roku 2013, tenkrát byla celá 1/2 roku mimořádně deštivá hlavně v Čechách.

Jako fandovi srážek mi přijde to načasování aktuálního výpadku ideální. Většina srážek spadla v 1/2 února, ta mezera zřejmě skončí v březnu a tím pádem může pak přijít další vlna hojnějších srážek v dubnu, což by bylo super.
Ale i březen podle mě nepřinese výrazný podprůměr ani duben. Slabý podprůměr možná, ale myslím, že na SZ bude letošní rok srážkově hodně hodně bohatý...

Tady v Polabí je díky inverzi za poslední dny nulový výpar a vláha z nadprůměrných srážek je pořád stejná jako kdyby pršelo nebo roztál sníh včera...

Jen pro pobavení, z víkendového ochlazení nezbyly skoro žádné srážky. Myslím, že v průběhu března nebo v dubnu přijde další silná vlna srážek.

A ještě poslední věc, musím dát za pravdu Aidamko a dalším, procházel jsem data a opravdu za posledních 10 let bylo v průměru více srážek v Čechách, než na Moravě... až mě to překvapilo. On to byl rok např. 2011, 2012, 2013, 2017. Některé roky to bylo vyrovnané, ale na Moravě bylo srážkově bohatších roků za posledních 10 let méně, než v Čechách. Takže určitá křivda Moravě z dlouhodobého hlediska tady je, ale za poslední 2 roky je to zase naopak, SZ totálně největší deficit a Morava více srážek, než Čechy.

"Mega" srážky, zdroj: chmi.cz
53
# 25.02.2021, 21:15

Tak za únor máme kromě nadprůměrně teplého počasí i podprůměrné srážky... Zaokrouhleně 18mm je po lednu s asi 27mm nic. Zatím tedy vyhlížím pořádné srážky.

Závist nám na JM nepomůže.

Úhrn srážek za únor.. Jedná se o nic.
F4
Avatar
109
# 25.02.2021, 21:32

Aidamko
No to tedy není kdo ví co a výhled tristní.

50
# 26.02.2021, 13:08

Aladin i další modely přidaly srážky, nevím jak vypadá situace někde na Moravě, ale tady je půda hodně napitá, dokud to tak zůstane, tak velké srážky nejsou potřeba. S loňským rokem se to nedá srovnat.

V mém regionu.
Loni suchý leden, deštivý únor a žádný sníh.
Letos hodně srážek v lednu i únoru z toho slušný podíl ve sněhu, odhaduji to tak na 30mm z 87mm celkově.
Poslední dny žádný teplo, ve výhledech stejně tak. Ta vláha je jaksi zakonzervovaná a ikdyž bude málo srážek třeba týden, dva, ve výsledku bude vláhy pořád stejně...

chmi.cz
chmi.cz
53
# 26.02.2021, 13:11

Po dnešku se možná dostaneme zaokrouhleně na 18mm.. Takže možná se stane zázrak.

50
# 26.02.2021, 13:37

Aidamko
Tady po dnešku asi 89mm za leden a únor. Průměr je 45mm.
Překvapil mě 1mm z mlh a ta fronta dnes večer ještě asi další 1mm dá.
Je to náskok téměř do konce dubna, protože průměr za první čtyři měsíce zde vychází na necelých 100mm.

Nevím co by se muselo stát, aby tu vzniklo v nejbližší době větší sucho, srážek hodně, slunce minimum, teploty nízké...

5
# 26.02.2021, 14:00

F4
Ta mapka je hodně nahrubo udělaná, Praha - Chodov má za leden 30 mm, za únor zatím 22,9 mm, což dělá 115 % průměru za tyto dva měsíce, ne přes 150 %. Je to o dva odstíny vedle. Muselo by spadnout nejmíň o 16 mm víc na těch 150%. Dneska budeme rádi za 1 mm, pokud sem něco dojde.

53
# 26.02.2021, 14:05

Ta mapka je hrubě nesmyslná i tady. 125-150% průměru tady není i s určitou mírou sebezapření. Tady není ani 100% normálu, ale sotva 81% normálu. My jsme taková více deštivá část Brna sice, ale v posledních letech je tady průměr pomalu nejnižší, ale i přesto máme letos více než Tuřany.

Tuřany mají zatím 35-38mm, takže jsou na tom hůře a Židlochovice nemají snad ani 30mm, tedy za první dva měsíce letošního roku.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.