Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Množství srážek v roce 2021

F4
Avatar
109
# 04.02.2021, 16:58

aura33
Ano, drží to tak všechny modely. Rozhodující bude vegetační sezona. Jako mávnutím kouzelného proutku se můžeme vrátit do módu 2020. Každopádně včera a v noci o návětří nemohla být řeč a přesto slušně napršelo. To bylo to posunuté závětří, kousek za námi už to rychle ubývalo. Třeba je to opravdu jiskra naděje.

F4
Avatar
109
# 08.02.2021, 19:10

Za období 2.2.-8.2., tedy 7 dní nám spadlo neuvěřitelných 44,3 mm srážek, což už je o 43 % více než činí normál.

50
# 09.02.2021, 07:42

F4
Taky jsem chtěl něco podobného napsat, zde jsem se dostal nad únorový průměr už v neděli ráno za 1/4 února a do pondělního rána spadlo dalších 11mm ve sněhu. Momentálně je zde únor srážkově výraznější, než leden, který byl hodně výrazný. Teoreticky by zde mohlo spadnout za celý únor více, než loni, to bylo 55mm, 3x násobek průměru. Je zajímavé něco takového zrovna v únoru, protože má nejnižší průměr z celého roku (nejnižší počet dní). U mě vlivem srážkového stínu jen 18mm. (Po loňském a letošním únoru se to vlastně zvedlo/zvedne, takže už cca 20, 21mm) Budu muset asi přepočítat průměry.

Ještě taková zajímavost, nepamatuji kdy naposledy jsem musel dávat srážkoměr do tepla, aby roztál sníh. Vždy roztál sám do druhého dne...

Za únor mám aktuálně 35mm. Leden přinesl 45mm, chybí jen 10mm a teprve začal druhý únorový týden.

50
# 09.02.2021, 09:00

Mapa oceánu.

chmi.cz
238
# 09.02.2021, 11:55

aura33
Dá se říct, že 2021 navázalo na předchozí rok srážkově. U nás jsme v oblasti nad 150% normálu a to už za loňský rok tady bylo všechno fest promáčené. Jestli to letos půjde dál, tak nás možná čekají i větší povodně. Jak už jsem psal...na jaře by k tomu stačila možná jedna větší srážková epizoda s 50mm a už to pojede.:prsi:

53
# 11.02.2021, 12:38

Tady mapka za leden od ČHMÚ, nejméně měla JM, kde navíc byla největší odchylka do kladu a tedy nejtepleji. Uvidíme co únor, ale ten bude podprůměrem také.

Srážky za měsíc leden dle stanic ČHMÚ
50
# 11.02.2021, 12:55

Aidamko
Jo těch méně, než 20, 15mm za celý leden z pohledu SZ Čech je fakt málo, ale čemu se divit, však tam hodně chcalo loni přes léto i na podzim a na SZ naopak.

Prostě se to balancuje, doufám že to tak zůstane, jih Moravy může mít letos srážky slabě nadprůměrné, v Čechách naopak extrémní povodně.

65
# 12.02.2021, 09:57

aura33
Aby se vybalancovala například oblast Chomutovska a Znojemska (dvě oblasti, které jsem si nedávno porovnával), muselo by na Znojemsku přijít ještě několik let, kdy tam bude odchylka od průměru plusová, zatímco na Chomutovsku by tomu mělo být naopak. Například za poslední desetiletí, od roku 2012 bylo na Chomutovsku 6 let po sobě mnohem více srážek, než na Znojemsku. Roky 2018 a 2019 to bylo špatný na obou místech a až v roce 2020 přišel výraznější obrat. Řekněme tedy, že to je skóre tak 1,5 (když vezmu v potaz, že loňský rozdíl byl výraznější) ku 6.

Samozřejmě je nutné to brát s určitou rezervou, porovnávám pouze dvě určité oblasti, nikoliv celý SZ Čech a J Moravy, ale něčem do dle mého svědčí. V dlouhodobém měřítku mi to z grafu (vypracovávám si je pro sebe podle historických dat ČHMÚ) přišlo víceméně vyrovnané až do roku 2011, ale můžu se na to podívat podrobněji.

Nejlepší by bylo, kdyby další roky skončily srážkově nadprůměrně v obou oblastech, ale pokud by šlo o vyrovnávání skóre, tak by si o něco více srážek zasloužila J Morava.

50
# 12.02.2021, 12:24

Aldan
Počasí si to udělá po svém, regionální rozdíly jsou až moc pestré, srovnání SZ vs. JV vychází hůře pro SZ za posledních pár let, za posledních 10, 15 let se v tom ztrácím. Vím, že na jihu Moravy bylo velké sucho v roce 2012, 2017.
Na SZ naopak 2018, 2019 i kvůli extra horkému létu.

S tou větou o extrémních povodních v Čechách se omlouvám, nechci strašit, ale větší povodně v Čechách nebyly už dost dlouho, naposledy v roce 2013, dříve to bývalo častější např. 2002, 2006, 2009, 2010, 2013. Myslím, že se to vrátí. Sucho už nechci, více srážek Ano, povodně nikomu nepřeji.

53
# 12.02.2021, 12:33

aura33
Tak obecně lze říct, že JM je na tom se srážkami v posledních dvou letech lépe než SZ Čechy, ale pravdou je, že JM za posledních zhruba 15 let od roku 2006 má o dost nižší roční úhrn než SZ Čech. Navíc je na JM i nejtepleji, ono se to nezdá, jelikož rekordy jsou hlavně ze stanic Řež u Prahy, Dobřichovice a pak až Brod nad Dyjí, ale když srovnáme průměry teplot za roky 2001-2020 na SZ a JM, tak v zhruba 90% případů vychází rok teplejší na JM. Nesmíme se dívat na rekordy z jedné stanice v oblasti, ale na průměr a ten solidně získává JM.

Já o tom pak budu dělat i téma a různé rozbory, ale faktem je, že JM je na tom se srážkami stále ve velmi výrazném deficitu, který je mnohonásobně vyšší než v Čechách.

Letos je na JM extrémně málo srážek zatím, leden na některých stanicích pouze 40% normálu a na většině území kraje chybí sníh. To bude mít poté dopad.

50
# 12.02.2021, 12:58

Aidamko
Asi máte pravdu, v Čechách byly dříve roky hodně nadprůměrné, ačkoliv jsem to nijak moc nesledoval, vždy jsem měl pocit, že je hodně bouřek a často prší, sucho byl neznámý pojem, povodně byly v podstatě normální. Byl velký "šok" když se to obrátilo najednou do extrémního sucha, veder a deficitu.

Mluvím obecně o středních Čechách Praha a okolí, v letech cca 2006 až 2014 bylo klima úplně jiné, než za poslední tři roky...

53
# 12.02.2021, 13:14

aura33
Tak na JM začala ta hlavní suchá fáze již po konci války a fakticky pokračuje do teď. Zajímavý bude tenhle rok, jelikož vždy po deštivějším roce přišla dlouhá vlna sucha a veder, tak uvidíme jak to dopadne letos, zatím máme leden o +1,68°C teplejší a srážky taky hrůza.

Na SZ letos ten sníh výrazněji pomůže, uvidíme co tady, jelikož modely nám věští až 10cm dohromady ve středu... Což by byla nejvyšší sněhová pokrývka za 2 roky, jelikož v roce 2019 napadalo 12cm.

50
# 12.02.2021, 13:24

Aidamko
Od války? No nevím, aktuální klima se posuzuje tak 10-30 let zpátky. Nějaká změna po válce se nedá nazvat snad deficitem nebo suchem...

53
# 12.02.2021, 13:34

aura33
Tak první velká vlna sucha nastala již v roce 1947 a pak se sucho pravidelně začalo vyskytovat každých 7, 5 a v 80.letech již v pravidelných vlnách trvajících i několik let. Ta změna je jasně patrná a je nutné si přiznat, že se to začíná vymykat kontrole.

Taky sucho v roce 2003 bylo již velice výrazné.

Ale sucho má několik příčin a ta jedna z hlavních přirozených, která je nám všem známá, tedy El Niňo se nám valí zpět a do března již vstupujeme s neutrálem v ENSO. Tohle přijde v nejhorší době.
Minulý rok se prý mohla podílet na srážkách, které byly výrazné, ale to bude předmětem studii.

50
# 12.02.2021, 13:41

Aidamko
Já bych řekl, že to co popisujete je normální stav, sucha vždy byla, stejně povodně. Některé výrazné suché epizody už jsou moc vzdálené a podle mě nemají žádný význam do dnešní doby... jako můžete říkat, že u Vás trvá nějaké 80-ti leté sucho, ale k čemu to je? Když stejně mezitím bylo spoustu povodní...
Např. to Znojmo mělo nejhorší povodeň v roce 2006.

53
# 12.02.2021, 13:45

aura33
Tak já jsem psal v intervalech po celé ČR... Neříkám, že u nás v kuse celých 80.let a navíc jsem to nikde nepsal. To je překroucení výroku. Nejdelší vlna sucha přišla až po roce 1984, tedy nám ta známá, která přinesla nejvíce vln sucha za historii měření (1981-2010) a (1985-2015). Uvidíme co data z let 1991-2020.

Tak povodně u nás se nevyskytly ani jednou snad. V 97 roce moje rodina o ničem velkém v Brně neví a dřív bylo období výraznějších povodní v 80.letech, ale nebyly tak výrazné pro upřesnění.
Ale zapátrám v archívu.

Brno nemělo od ostatních měst a oblastí zejména Čech moc povodní.

50
# 12.02.2021, 13:55

Aidamko
Já Vám to neberu, přehled nemám, klima se mění pořád. Že v Brně nebyly povodně? Ja se tomu nedivím, některé řeky se rozvodňují častěji. Typicky Morava, Ostravice, Vltava, Labe. Např. Svratka a Ohře si nepamatuji, že by měly nějakou velkou povodeň.

53
# 12.02.2021, 14:02

aura33
Ano oblast Brna je povodní vždy ušetřena, ale stačí aby se například oblast Vírské přehrady protrhla a kalamita by byla na světě. Brno takhle v roce 1997 uniklo o vlásek katastrofální povodni. No a minulý rok také uniklo o fousek povodni.

50
# 12.02.2021, 14:04

Těžko se to hodnotí, když nemám přehled a data. Jistě ale některé řeky jsou povodněmi proslulé, jiné toky naopak povodně tak často nemají.

50
# 12.02.2021, 17:18

Ještě pro zajímavost, mapa podzemních vod, kterou zde delší dobu nikdo nedal. Já jí považuji za nejvíce vypovídající, protože zahrnuje vývoj za poslední roky, měsíce a týdny současně. Samozřejmě vliv má i typ srážek, výpar apod.

Podle ní je největší sucho v Ústeckém kraji na SZ, jinde je stav běžný a nebo je vody nadbytek. Nikdy mi nešla vložit klasickým způsobem, nevím proč, takže opět vkládám atypicky.

Po defakto sedmi letech sucha je to na dobré cestě, konečně i pro ten SZ. Samozřejmě povodně nikdo nechce, ale zpět do extrémního sucha taky ne. Ideál každý rok průměr až nadprůměr srážek bez povodní tak příštích 5 až 10 let. Počasí, zařiď to!

zdroj: chmi.cz

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.