Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Houby a houbaření v závislosti na ročním období, aktuálním počasí, oblasti, nadmořské výšce

69
# 10.11.2020, 16:27

Rezna85
Krásný úlovek na listopad :) U nás to skončilo koncem září s příchodem dešťů a ochlazením. Té vody bylo tolik, že už ani houby nerostly nebo se doslova roztekly.

182
# 11.11.2020, 15:23

Tak tak ... taky už jsme to nestihli zajít na bedly. Furt chcalo a chcalo a pak se i dost ochladilo ... takže v lese už je jen pár jakýchci prašivek.

13
# 14.11.2020, 15:02

Stale je v lese co sbirat..
Dnes jsem sbiral pouze lišky, ale roste i řada dalsich jedlych druhu..

Lišky obecné a Lišky nálevkovité
Liška nálevkovitá
2288
# 18.11.2020, 17:03

walden
Pěkné :) přidám také svoji dnešní mističku :D

379
# 07.01.2021, 16:21

Houbařit v lednu je trochu bizár:D
Nicméně sem se byl projit a přinesl jsem domu houby..
Ucho Jidášovo si z aktuálního počasí zatim moc hlavu nedělá:) Mňam
Tenhle starý Bez černý je hostí celoročně.
Ale mrazy příštích dnů už myslim houbička nedá...

73
# 19.04.2021, 11:45

Při včerejším výletu poblíž Prostějova mě praštila do očí tahle houba. Je to nějaký ohnivec.

Ohnivec
379
# 02.05.2021, 20:11

Tak dnes parádní vstup do houbařské sezony..
Kačenky české, 116 ks za cca pul hodku, jedno jedinné misto.

50
# 03.05.2021, 16:41

swan1
Tak to je mazec, koukám že jste houbařský fajnšmekr. Já hledal smrže a kačenky poslední 4 roky na pěkném místě, opuštěný starý sad, hrušně, jabloně, hlohy, jasany, trnky pod tím pěkný mech za svahem ve stínu, ideální místo a vždy prd, jelikož duben byl vždy suchý a dříve jsem tyto houby ještě neznal, tak snad někdy příště.

379
# 03.05.2021, 17:49

aura33
Se smržovitými je to trochu svízel, narazit na místo, kde rostou, je celkem vzacnost.. Muzete projit kilometry v podstate stejneho, vhodneho biotopu a nepotkate je, nebo jen na jedinem mensim miste..Chce to silnou vrstvu hrabanky, zetleleho listi a libi se jim pod javory(ale nejen pod nimi..)
Tady u nas v okoli jsem na ne jeste nenarazil..Byl jsem na nich v jine casti Šumavy, nedaleko Volar, na letitem uz miste..;-)

50
# 03.05.2021, 18:18

swan1
Rostou skoro všude, co vím tak spíše je to teplomilná houba, ideální jsou sady nebo lužní lesy, taky osiky. Vyloženě na horách moc nerostou, spíše v podhůří. V dubnu 2017 jsem našel smrže poprvé v životě, tenkrát hodně pršelo, ale byla to novinka a nevěděl jsem, co s tím. Od roku 2018 byl zde duben vždy hodně suchý, pak už to nezachrání déšť na konci dubna, v květnu přestávají růst. Doba růstu smržů je krátká od konce března max. do poloviny května.

386
# 03.05.2021, 18:25

aura33
Velmi často rostou na rok, dva starém mulči, třeba i uprostřed města, nejlépe tam, kde je hodně velký zamulčovaný prostor, před pár lety jsem ho našel přímo před Lidlem na záhonu s nějakejma keříkama.. vrstva mulče tak 15 cm tlustá a prostor tak 3x 15 metrů.. dva trsy..

50
# 03.05.2021, 18:35

palma
Jo to je Smrž pražský, který roste vyloženě na takových místech, ale přímo ve městě bych ho nesbíral. Občas roste i na zahradě na mulči.

379
# 03.05.2021, 18:55

aura33
Mista v lesích, ktera na ne na Šumave desitky let mam, jsou cca v 800-850 mnm, uplne v pohode;-)
Sbirat je ve meste v mulči, to tak nejak není uplne ono..Tez kolem skladek dreva, kde je hrabanka ze stare kury, byvaji..
Ale z vlastni zkusenosti a potvrzuje to i literatura vim, ze rozhodne kačenka ceská neroste uplne všude.. Ve starem sadu s mechem a travou bych hledal spise májovky...

50
# 03.05.2021, 19:04

V sadech sem našel jen smrže, májovky rostou už vyloženě všude, stačí okraj lesa, tráva a dá se jich najít spoustu, vzhledem k tomu, že je zalito, tak je čekám, od 1/2 května rostou kováři a postupně další hřibovitý, záleží na počasí, sucho je nejhorší.

K té kačence, viděl jsem na SK houbařských stránkách, jak sbírají hromady kačenek v lužních lesích podél Dunaje, ale souhlasím smrže jsou obecně více rozšířené, než kačenky.

# 03.05.2021, 19:12

swan1
👍🏻👍🏻👍🏻
Já , jelikož sbírám jen takové klasiky , tak si musim ještě počkat . Musim se dovzdělat , abych mohl houbařit delší část roku :) Jako návnadu přidám aspoň pár fotek z minulého roku . Už se moc těšíme ,až vyrazíme . Lepší relax neznám :)

379
# 03.05.2021, 19:43

aura33
Kacenky rostou treba na Berounsku, Cesky kras, ale fakt to neni, ze prijdete do sikovneho lesa a jsou tam.. Ta mista jsou pomerne ridce, ale na druhou stranu, kdyz uz na ne trefite, muze jich byt hromada.. Vcera tech 116 ks bylo na place cca 20x3m.. Takova nudle listnáčů, kolem cesty,hlavne javorů plus olše, sem tam osika.. Uplne stejny teren, stejny biotop okolo, hektary..ale bez kačenek..
Maji rady vapencove podlozi..
Jj, majovky, kovare i hriby dubove, za nedlouho uz to začne... Majovky se daji hledat v loukach na dalku..
Je jedna vec, ktera je vzdy prozradi;-)
Vody je dost, houby budou!
Novorolak
Pekne! Brzy uz to vypukne! :)

50
# 04.05.2021, 13:36

swan1
Ano ve všem co jste napsal máte pravdu, je vidět, že jste opravdu zkušený houbař. Jen doplním indikátor vápenité půdy je česnek medvědí (snadno se splete s konvalinkami). Typické prostředí, kde česnek medvědí roste jsou lužní lesy. Čirůvkám májovkám se daří na travnatých místech a okrajích lesů, kde nemusí být nutně tráva.

Ještě k těm smržům a kačence české, procházel jsem atlasy a typické dřeviny pod kterými rostou: jasany, javory, topoly, vrby, olše a růžokvěté dřeviny (jabloně, švestky, třešně, trnky, hlohy). Zhruba takto nějak.

Letos byl chladný únor, březen i duben. Teoreticky by to mohlo být posunuto a mohly by smrže a kačenka česká růst ještě velkou část května, májovky a první hřibovité houby by mohly začít růst později, než je zvykem.

2288
# 04.05.2021, 18:24

Tak letošní první májovka :) teda doufám, jestli se zítra neozvu tak to nebyla :!!:

2288
# 16.05.2021, 17:00

Miska májovek ;-) paráda

379
# 16.05.2021, 19:14

aura33
Lepsi je prochazet lesy,nez atlasy ;-)
Ja je v tomto pripade nasel pod javory, olšemi, topoly..coz tem atlasum dost odpovida..
Samozrejme, posunute je letos vse o nekolik tydnu, houby nevyjimaje.. Studeny kveten tomu uz vubec nenahrava.. Vody je az moc a k tomu zima..
crossflow
Pekne.. Byl jsem se podivat vcera. U nas jeste nejsou, je jim zima..:)
Snad se tu take brzy objevi.. Ve stredu jedu na strakonicko, takova trojkombinace, pro domaci vejce, na ryby a mrknu se tam i na majovkove misto, je tam prece jen trochu tepleji, nez tady v pošumaví...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.