Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Výrazné ochlazení a ranní mrazíky 17.9. až 22.9.2019

42
# 16.09.2019, 14:04

Po přechodu studené fronty k nám bude proudit od úterý chladnější vzduch, který později vystřídá tlaková výše. Zítra (úterý 17.9.) pocit chladu výrazně umocní čerstvý severozápadní vítr s nárazy 50km/h na celém území hlavně ve večerních hodinách. Ve středu a ve čtvrtek se vítr utiší, ale teploty budou přes den stále poměrně nízko, ve středu kolem 15°C a ve čtvrtek většinou pod 15°C. Ke konci týdne odpolední teploty porostou a o víkendu se dostanou i nad 20°C, ale rána zůstanou velmi chladná místy s přízemními mrazíky.

Jaká bude naměřena nejnižší teplota ve 2m ze stanic ČHMÚ v mrazových kotlinách tento týden? (do 22.9.2019)
0°C až -5°C
0 (0 %)
-6°C
0 (0 %)
-7°C
1 (6 %)
-8°C
0 (0 %)
-9°C
2 (12 %)
-10°C
4 (24 %)
-11°C
1 (6 %)
-12°C
3 (18 %)
-13°C
2 (12 %)
-14°C
0 (0 %)
-15°C
4 (24 %)
Celkem hlasů: 17 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
Předpověď větru a nárazy větru model Aladin v úterý 17.9.2019 17:00 SELČ, zdroj: chmi.cz
Předpověď větru a nárazy větru model Aladin v úterý 17.9.2019 23:00 SELČ, zdroj: chmi.cz
# 16.09.2019, 15:27

Dnes přes naše území začíná od severu přecházet studená fronta, po které nám pronikne chladný vzduch od severu. Zítra tak denní maxima zůstanou mezi 14 °C až 18 °C, na jihu ještě vystoupí na 20 °C. Pocitovou teplotu ovšem sníží vítr s nárazy i kolem 50 km/h.... Více >>

F4
Avatar
109
# 16.09.2019, 18:15

Jsem zvědav, jestli se pojede v letošním i loňském módu, že s každým dalším dnem teploty na víkend porostou a oblačnost ubude (to už ani při očekávaném jasnu nemůže). Včera bylo 17, dnes jsme už na 18. V pátek tipuji předpověď 23 a v reálu bude kolem 24 a v neděli určitě přes 25. Jinak dnes docela dost mraků, ale dál až do aleluja furt skoro jasno nebo polojasno, to už není možný, kdy zaprší? Nesmím opomenout stále omílající se nástup babího léta jako kdyby to bylo něco spásného.

96
# 16.09.2019, 18:30

Tak nám tady už dobrou hodinu slabě prší. Zářiové počasí mi vyhovuje. Úhrn srážek se vylepšuje. Chladnější deštivé počasí je prokládáno teplejšími slunečnými dny. Venku je příjemně i na těžší práci a slunce dostatečně dobíjí tepelné kapacity domu, takže se stále mírně chladí. Pokud počasí vydrží v tomto trendu odsune se začátek topné sezóny podobně jako v posledních letech až na listopad.

142
# 16.09.2019, 21:28

F4
No komentář typu kdy už zaprší, když pršelo před týdnem celkem dost, vypadá, jak kdyby u vás rok nepršelo. do víkendu se ochladí, pak se zase oteplí, standardní proces zářijového počasí. U nás dnes bylo 26, tak si tak nestěžujte pořád :D

F4
Avatar
109
# 16.09.2019, 22:16

igor127
Kdyby bylo přes týden teplo a na víkend zataženo a 15°C, tak není důvod ke "stížnostem", navíc se to moc nemění, ve finální imrvére slunce ať je teplo nebo chaldno, to nemá s proměnlivostí nic společného. Muselo by to být proloženo srážkami a oblačností. Naopak je to zase zacyklené, ochlazení vždy v pondělí a na konci týdne teploty o 5-10°C vyšší než na začátku a pořád dokola. Srážková bilance se zlepšila, ale pořád je severní a SZ polovina Čech s nejnižší vlhkostí v republice.

142
# 17.09.2019, 00:03

F4
řekl bych že JZ j na tom hůře, tam minule napršelo méně, než u Vás, což dokazuje i mapa intersucha, kde vaše oblast je na tom již OK oproti tomu JZ, nebo S čech... To mi jinak chcete říct, že když jsme dnes měli 26, že na víkend budeme mít o 5-10 stupnů víc, než na začátku týdne jo? teda to bude pařák, to si dáme ještě grilovačku...

63
# 17.09.2019, 06:50

U nás má být nejmín cca v pátek +4 nad ránem.. Takové teploty mi vůbec nevadí, nádherně se spí. Odpoledne je pořád dost teplo. Jak se střídá zataženo a slunce paráda.. Konečně počasí pro mě.. Včera bylo i na nátělník, i když někteří lidé nosí i v takovém počasí prošívané bundy :D

142
# 17.09.2019, 07:51

Lucina
Vy nosíte při +4 stupních nátělník? No to jste dobrá tedy. Je pravda že odpoledne, aspon včera to chvíli na triko bylo, ale.rano bych teda bez mikiny nevyšel...

63
# 17.09.2019, 07:57

igor127
Napsala jsem, že včera bylo i na nátělník!!!!! Z práce ve 4 jsem měla nátělník a 3/4 a rozhodně mi zima nebyla.Ráno nejsou +4, to má být až v pátek.. což jsem taky napsala :D Dnes bylo +13 ráno

5
# 17.09.2019, 09:39

igor127
Ono před týdnem pršelo celkem dost jen někde a suchých oblastí je v republice stále víc než by bylo zdrávo. U nás do srážkového průměru (za leden až půlku září) chybí 70 mm, za loňský rok chybí 216 mm, roky předtím byly také podprůměrné, když se to nasčítá, je to strašně moc a vidět je to na stromech, které opravdu ve velkém usychají. Trávníky jsou možná na první pohled zelené, ale když se podíváte blíž, tak vidíte, že tam normální tráva chybí, protože uschla a po dešti to zarostl už jen plazivý plevel, který tam nic jiného nepustí.

142
# 17.09.2019, 11:34

Hody
S takovou ale.budr sucho věčný.protoze pochybuji, že u nás na jihu Moravy, v Praze, v Polabí, na HAne,. Poohří či plzeňský kraj zasáhne monzunové období :D :D nebo tak 3.metry sněhu. Bez ohledu na to by se dalo říct, že na konci letošního léta je oproti jiným roku situace lepší. Minulé.roky bylo v září mnohem intenzivnější sucho.

63
# 18.09.2019, 09:23

Dnes bylo ráno +7, takže ok, jen teda ten severák to trochu kazí. Jinak je nádherně,polojasno, úplně čistvý vzduch.. paráda

F4
Avatar
109
# 18.09.2019, 12:47

No, když už musí zase o víkendu pražit slunce, tak to bude aspoň vykompenzováno studenými nocemi a rány. Aspoň, že tak.

2673
# 18.09.2019, 18:46

Zítřejší ráno bude velmi studené už teď je na Kvildě jen 8 stupňů ráno počítám s mrazem i u nás na Vysočině na pláních ve vyšších polohách;-):) při zemi ale bude mrznout skoro všude snad kromě větších měst:pozor::led:

96
# 18.09.2019, 18:55

Tutugon
S chladem po ránu nemám problém, aktuálně +7,5°C. Klesá rychlost větru a obloha se střídavě projasňuje.
palma
Yurri
Rád bych ale ještě zachránil muškáty. Mám pouze krycí netkanou fólii. Co byste jako zkušenější zahrádkáři doporučili?

385
# 18.09.2019, 19:13

ROFA
Muškáty... no, jsou-li v přenosné podobě, pak dát buď do studené předsíně či stodoly apod. a počkat ty krizové tři dny a pak zase ven.. pokud jsou v zemi? (což asi nejsou) , lze do nějaké větší nádoby, konve apod, dát horkou vodu a večer, před mrazíkem to dát k muškátům.. jinak já používám fukar, když je do minus 3, tak to pěkně zvíří a promíchá vzduch a většinou nic nezmrzne, mám to i na jaře na meruňky, ale mám spešl fukar, co může pracovat i v dešti, nějaký domácí.. nesmí pršet, jo a kdyby měl fukar i vytápění, tak se to dá taky prubnout..:), Jinak se prodávají i kryci pytle, ty zvednou teplotu o cca 3 stupně, při zemi musí být otevřené a na krajích zatížené, aby fungoval tok tepla od země směrem nahoru.. takže, jesti máte pytle od brambor, nebo tak nějak, tak by to šlo, s igelitovýma pytlema mám jen špatné zkušenosti.. No, pokud máte jen krycí netkanou textilii, lze ji okolo omotat, aby to mělo několik vrstev, ale dole opět zatížit, kvůli tomu teplu od země, udělat něco jako miniskleník...ostatní věci, co mám kvůli svým exotům na zahradě nezmiňuji, .. to by asi bylo mimo aktuální možnosti.

1
# 18.09.2019, 19:23

Můžete tu krycí tkaninu zkusit položit ve dvou vrstvách na sebe a na krajích zatížit.

96
# 18.09.2019, 19:30

ROFA
BARTAB
Letos i tady na horách dost narostly (a jejich dost). Na snímku je jen část. Přesun je tedy vyloučen. Fukar je sice výborné řešení, ale to teď nedám. Zkusím zabalit do té fólie a nad ránem zalít teplejší vodou. Díky.

385
# 18.09.2019, 19:39

ROFA
No, ty nahoře by to dát mohly, je to docela dost nad zemí, škoda, já mám topný kabely, takže překreju jednou vrstvou textilie, pak dám přes to topný kabel a na to druhou vrstvu, do minus deseti je to v pohodě. takhle jak to je, prostě zakrýt, eventuálně nějakým motouzem přemotat aby to drželo, nic jiného nepujde, přeju zdar snažení o muškáty, bylo by jich škoda, sou parádní!

Jo, ještě jedna vzpomínka, když jsem ještě neměl kabely, tak jsem to nahradil z nouze venkovním světelným řetězem na vánoce, .. akorát sousedi si mysleli, že jsem se v květnu zbláznil když dělám vánoce, ale tehdá kvetoucí meruňka jarní mrazíky přežila.. a chodili mě pak na ně, potvory! Takže třeba řetěz pod tu textilii..:D:D:D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.