Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Kdy bude znovu pršet?

12
# 11.09.2019, 22:42

Zajímalo by mě, kdy se chystají další srážky, výhled je jakýsi nulový a na tuto roční dobu mě to přijde celkem divné (celé léto pršelo daleko častěji aspoň z bouřek...)

238
# 11.09.2019, 23:09

Teď to vypadá na epizodu tak týden až 10 dní bez výraznějšího deště. Nicméně, vláhu bude udržovat silnější ranní rosa.

40
# 12.09.2019, 06:08

Rezna85
Prevaha tlakovych vysi a minimalni srazky jsou v zari ve str Evrope naopak zcela normalni a obvykle.. Proste ,,babi leto,, 🙂

F4
Avatar
109
# 12.09.2019, 07:25

No, kdo ví, jestli v září vůbec ještě bude. Aby ta krásná epizoda ze začátku týdne nebyla v září poslední.

# 12.09.2019, 12:51

Babí léto se nám z výhledů trochu vytratilo. Příští týden to vypadá na maxima 12-14°C navíc s čerstvým větrem takže pocitovka níže. A srážek nula. Teda chladný a suchý hnus. To si prosím strčte někam. Bral bych buď ještě poctivé teplé září kdy nemusím nosit bundu a nebo když už chladno, tak alespoň s deštěm, který zde v Čechách rozhodně ještě potřebujeme. Morava je zásobena lépe tam jim 14 dní bez deště moc neuškodí.

77
# 12.09.2019, 12:58

JohnBattler
GFS na příští týden zase obrátil a z toho avizovaného mega ochlazení bude 1-2denní epizodka na sucho.Ostatně nemělo se mega ochladit i na tento vékend podle modelů?A co z toho zůstalo?Klasika.Člověk neví jestli se má smát či brečet...

40
# 12.09.2019, 13:29

JohnBattler
Jak pise dawe, babi leto spise bude nez nebude.. Na srazky to bohuzel v dohledne dobe nevypada.. :( i z predpovidanych ochlazeni ponekud seslo..

77
# 12.09.2019, 13:45

Straky
přesně tak,jak sešlo z tohoto ochlazení tak sejde i z to příštího příští týden,max to bude krátičká epizodka a tak pořád dokola.A modely se nepoučí a nepoučí a někteří lidé taky ne,když věří pořád tomu když se v modelech objeví tak 7-10dní před událostí mega ochlazení,které tak vyjde jednou na 100 případů a většinou je to stejně velmi krátkodobá záležitost beze srážek.J á očekávám že minimálně do konce září žádné významější srážky nepřijdou a po většinu času bude dost teplo.I v říjnu očekávám letní teploty a minimum srážek,bohužel.

# 12.09.2019, 16:19

dawe
Ale prosim vas, zase objektivne, vy se take nikdy nepoucite a vsude porad vidite jen sucho a teplo. Ano ted tak nekolik dni bude, ale srazky opet zase prijdou a v rijnu uz opravdu tech letnich dni rozhodne nijak moc nebude, pokud vubec. Takove klima ted jeste prozatim u nas opravdu neni;-)

77
# 12.09.2019, 16:36

Snowrain
já spíše narážel na ty avizované mega ochlazení modelů tak 6-10 dní před událostí,a víme všichni že z toho nikdy nic skoro není...

# 12.09.2019, 17:27

Ochlazení je jisté ke GFS se přidal už také ICON a ECMWF. Do ČR pronikne chladný vzduch (teplota v 850 hpa okolo 0°C). Chladněji bude na západě tedy v Čechách, kde budou maxima okolo 12-14°C v nížinách. Ale netroufnu si odhadovat zda takto chladné dny budou 2 nebo 6. To je zatím nejasné. Snad jich bude co nejméně, protože to by nám už začala topná sezóna a to kromě tepláren a elektráren nechce nikdo.

40
# 12.09.2019, 17:47

Snowrain
No.. subtropicke klima se vytahuje severneji vic a vic.. Rozkvetle vrby a dokonce tu a tam i nejaka tresen pri teplotach 10 -15 st C uz jsou v posl letech temer zimni tradici.. Kdyz mi dva dny pred vanocemi vlitla na benzine oknem do auta vosa.. tak jako.. :!!: :D

# 12.09.2019, 17:54

Straky
Ano samozrejme zeme se otepluje a klima se meni. Jen jsem tim chtel rict, ze to neznamena, ze hned v nejblizsich letech bude u nas v lete porad 35 nebo 40 stupnu, na podzim 25 a v zime 15. Porad bude mrznout a obcas snezit, jen mene nez driv, tak jsem to myslel. To ze se otepluje a pocasi je mnohem vice nevyzpytatelne a vlastne i dost silene a obcas uplne naruby oproti normalu, je samozrejme jasne. Jenom jsem chtel rict ze GO neznamena, ze se bude porad jen oteplovat, to bysme tady za par tydnu vubec nebyli.

# 12.09.2019, 17:57

dawe
Ano to mate pravdu, ale totez podle me plati i opacne, kdyby bylo pocasi takove, jak modely predpovidaji na 10 dni dopredu, v zime mame casto minus 20 a v lete plus 40:D. Vetsinou vzdy dochazi postupne ke korekci a zpresneni, je jasne, ze na predpoved 10 dni dopredu se neda spolehat.

40
# 12.09.2019, 18:46

Snowrain
No my uz si na to spise zvykame.. Ze je celkove proste tepleji. Protoze..2-3 dny s teplotami nekde 12-15 st je s dlouhodobeho hlediska naprosto normalni..na zari. To neni zadne mimoradne ochlazeni..nybrz normalni prubeh pocasi v zari.. Drive byvalo normalni v mirnych sirkach, ze se takovehle denni teploty vyskytovaly pomerne casto v lete..za studenymi frontami..a dost pritom v sz proudeni i prselo.. nekolik dnu.To je pryc.. uz se to temer nedeje.. Studene fronty s ochlazenim o 10 -15st uz jsou v lete velkou vyjimkou.. Byvalo to celkem bezne.. Pocasi, podnebi se hodne, hodne zmenilo.. Pro prirodu a vsechno zive bohuzel k horsimu.. Vody na pevnine ubyva a ubyva..

# 12.09.2019, 22:00

Straky
To je bohuzel fakt, se kterym je potreba se pokusit neco udelat. Smutne je, ze nebude snadne to zaridit, pokud si vsichni lide neuvedomi, ze je potreba neco zmenit. Ano je tepleji, to uz pravdepodobne nejak nezmenime, ale srazek celkove si myslim moc neubyva, ano ted je nekolikalete sussi obdobi, ale verim ze zase prijde obdobi destivejsi. Problem je, ze krajina absolutne ztratila schopnost zadrzet vodu, takze i kdyz prsi, voda se v krajine neudrzi. Vsechny ruzne programy a ja nevim co, ale zkratka s tim jak moc bude prset nic neudelame, je treba aby se maximalne vyuzila veskera voda co ve srazkach spadne a neplytvalo se s ni. Jednoduse se smirit s tim, ze vodni blahobyt v Cesku skoncil, jak byva nekdy spravne rikano v ruznych rozhovorech.

385
# 12.09.2019, 22:54

Snowrain
No, výkyvy ve srážkách tu evidentně v minulosti byly, ale je pravda, že byly jiné půdní podmínky, dneska třeba při stavbě logistických center hloubí nové přípojky a kanalizace takřka zásadně ze shora, čili již tím naruší vodní hospodaření ve svrchní vrstvě, pak do výkopu nahrnou veškeré zbytky a udusají to zhutňovačem, a rázem je okolo sucho.. plus zemědělci co za třicet, čtyřicet let vytvořili místo polí pouze kamenná vádí...je to vše o jímání vody v krajině, myslím, že Yurri to už celkem rozebral do podrobna jinde...čili, i když přijde deštivější období, nebude vyhráno, je co napravovat. Já to vidím na svých subtropických rostlinách, rok od roku je zazimovávám později a nejodolnější palmu, Rhapidophyllum hystrix jsem poslední dva roky nezimoval vůbec a dala to v pohodě, to už je fakt divný...Zdá se mi i příliš luxusní většinu dešťové vody ve městech odvádět do kanálu a honem pryč, smysluplnější by mě připadal systém retenčních nádrží na kraji města...atd. atd...

# 13.09.2019, 07:23

palma
Ano, presne to jsem tim, co jsem psal myslel.

40
# 13.09.2019, 08:23

palma
Snowrain
Ano. Vodni blahobyt typicky pro nas mirny pas s tlakovymi nizemi, frontalnimi systemy z Atlantiku chodicimi pres Britanii do str Evropy,tak bohatymi na srazky.. tezko rict, jestli se to jeste nekdy vrati.. Chodi to uz spoustu let temer vyhradne severnejsi drahou.. Ale presne, zatim jsme nebyli akutne nuceni dobre hospodarit, setrit s vodou, jako to musi cinit treba zeme ve stredomori..atd. Spoustu prvotridni pitne vody pouzivame jako uzitkovou, plus spoustu uzitkove vody nechavame odtekat kanaly rychle pryc z mest.. bez uzitku. Jak pisete, je nutno hospodarit s vodou, zadrzovat ji v krajine, ale i ve mestech..jinak se nam to tu bude menit behem let v polopoust..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.