Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Letní a tropické dny i tropické noci v roce 2019

80
# 01.09.2019, 08:00

Po dnešní neskutečně teplé noci - minimum 21,4(!) na začátku září (a to ani nefoukalo) je celkové skóre letos 32/17, ale hodně dní a nocí nebylo tropických jen těsně. Léto takové lehce nadprůměrně teplé v porovnání s posledními lety; brutální byl červen; zbytek léta už celkem přijatelný.

# 01.09.2019, 08:22

Ondra83
Nevím, jak v centru, ale tady foukalo, zejména po půlnoci. Teplota v 1 ráno 24 °C, tropická noc ale nebyla, po třetí hodině ranní se vítr uklidnil a teplota klesla pod 20 °C. Na září docela nářez.

77
# 01.09.2019, 08:32

Frantis95
jak nářez?Já si pamatuji nedávno jak u nás při fénu byla v listopadu tropická noc!

77
# 01.09.2019, 09:01

modely s vyjímkou GFS nám poněkud oteplili na druhou polovinu příštího týdne.

# 01.09.2019, 09:10

dawe
Tak pro mě v Lipencích je to docela nářez, tady se tropické noci skoro vůbec nevyskytují. Letos byla jen jedna, a to těsně, 26.6. - 27.6. Vy zas nemáte tak vysoká denní maxima, údolí dolní Berounky je v tomto ohledu dost možná nejteplejší oblastí ČR (také držíme republikové maximum, 20.8.2012 Dobřichovice 40,4 °C).

77
# 01.09.2019, 09:13

Frantis95
ale máme,hlavně při fénových situacích na podzim a v zimě,v čechách mrzne a my tu můžemem mít i +15st v zimě při fénu,žádný problém.

# 01.09.2019, 09:27

dawe
Ale já to myslel v plošném ohledu, třeba když se bude nad celým územím ČR vyskytovat stabilní vzduchová hmota o teplotě 20 °C v 850 hPa, tak my budeme jedno z míst, kde budou dosahována nejvyšší odpolední maxima, vždyť se o tom, jak bylo v Dobřichovicích nejtepleji, každou chvíli mluví ve zprávách. Těšín takový není, ten se rozpaluje zejména při těch fénových situacích, jak píšete, ale to je zase na jinou debatu, za stabilních situací tam tak vysoké teploty prostě nemáte.

77
# 01.09.2019, 09:33

Frantis95
však ano,máte pravdu...

142
# 01.09.2019, 10:09

Tomas1241980
Není počet letních dnů v květnu přestřelený. Já letní dny nemám ani spočítané, ovšem včera v té oblasti byly nejvyšší teploty v ČR, Bojkovice - které jsou mimo jiné o kousek dál a víc v kopcích měli 32, takže se to v UB mohlo klidně přiblížit k té 34, protože to městečko a jeho okolí je v jedné z nejteplejších oblastí, v krásném dolíku atd.

142
# 01.09.2019, 10:11

Ondra83
Přesně tak, léto bylo více méně OK po těch šílenostech z let minulých. U nás byla tropická noc také a to docela významná. Minimum bylo 20,5 ve 2 ráno, pak se oteplilo na skoro 24 a tak už bylo do rána. Takže jsme se včerejškem na 37/11. Hezké číslo...

# 01.09.2019, 10:28

Zdravím všechny.Co se týče měření teplot, jsou daná jasná kritéria(žaluziová meteo budka,výška 1,8-2m a nezastavěná plocha).Když si zde prohlédnu zdejší stanice z různých míst republiky,tak až na pár výjimek žádná nesplňuje potřebné parametry.Tolerance teploty je většínou +-1°C a to je už hodně.Dobře,používají je meteo nadšenci a výhradně pro svoje potřeby(žádná media a podobně)budiž.Zářným příkladem zkreslenosti měření je např.Pražské Klementinum nebo Karlov(nikdo nepochybuje o tepelných mostech a zonach ve velkých městech),ale proč se to medializuje to už nikdo nevysvětlí.To je jenom narážka na "korektnosti měření teploty" v České republice.Já osobně se domnívám, že nejteplejší část země v letním období je jednoznačně jv jižní Moravy, pás země táhnoucí se od Břeclavy až někde k Uherskému Hradišti.Prakticky i průměrná roční teplota tam bude jedna z nejvyšších,nehledě na to,že aktivní suma teplot nad 10°C bude někde jinde než zbytek republiky.Je před náma podzim,který zejména zde ve Slezsku je poslední roky přímo nádherný,prakticky nejteplejší z celé země(nulový výskyt mlh a nízké oblačnosti,časté fénováni apod.)takže nepropadejme panice.

ota
Avatar
2132
# 01.09.2019, 11:09

dawe
To si pamatujete opravdu špatně. Zaprvé to nebyl listopad, ale říjen. Konkrétně noc z 29. na 30.10.2018 a hlavně ta noc ani zdaleka tropická nebyla. To že se část noci teplota dotkne 20 °C a jinak je i celkem výrazně pod touto hranicí opravdu nezamená, že máte tropickou noc, to byste mohl vědět, když přispívate na meteo fórum. Tím samozřejmě nijak nepopírám výjimečnost té situace. A maxima ani minima máte v průběhu roku výrazně nižší než střední Čechy nebo jižní Morava. To, že se tak 1 za 2 roky objeví fén na tom opravdu nic nezmění. Pokud si chcete stěžovat jaké je u vás furt vedro přestěhujte se do Roudnice nebo do Strážnice. Takhe ty vaše stížnosti vypadají poněkud směšně.
Jinak je už téměř jisté, že k dnešnímu dni můžeme počty tropických dnů i nocí u nás uzavřít. Tropických dnů jsme letos zaznamenali i s tím dnešním celkem 24 z toho v červnu 8 v červenci 9 v srpnu 6 a v září 1. Zajímavostí je, že ačkoli byl červenec letos nezvykle nejchladnějším měsícem léta, měl i přesto nejvíce tropických dní. Supertropický den se vyskytl 1, a to 1. července s maximem 35,1 °C, což je samozřejmé i nejvyšší teplota tohoto roku u nás. Tropických nocí jsme měli 0. Dřív by to, že se žádná tropická noc u nás nevystykla bylo celkem běžné, ale v posledních letech je to spíše vzácnost. Počet letních dnů se ještě pravděpodobně navýší, takže ten zatím uzavírat nebudu.

77
# 01.09.2019, 11:29

ota
tak těch fénových situací tu je rozhodně více naž 1-2 za rok jak píšete,o hodně více.To bejvávalo kdysi že fen tu byl vzácný ale teď je docela časty a přímo ho nesnáším.Já bych se tak potřeboval odstěhovat na Island,tam by mi bylo dobře:)

142
# 01.09.2019, 11:35

ota
Já bych řekl, i když se to teď jeví dosti nepravděpodobné, že bychom ještě nějaký ten Tropický den dát mohly. Necháme se překvapit. U nás těch TD bylo každý letní měsíc tak nějak vyrovnaně, jsme hold jižněji no.

ota
Avatar
2132
# 01.09.2019, 11:49

igor127
U vás je to možné, ale tady pochybuju. Hodně tu dělá, že jsme v údolí u Bečvy, jak je krátký den ty teploty už tu moc stoupat nechtějí. V září jsou tu tropy hodně vzácné, dneska bude samozřejmě dost přes 30°C, ale to ještě přešlo ze srpna.
Máte pravdu, že stát se může ledacos, ale divil bych se, to ochlazení bude hodně silné a vzduch už se pak opravdu bude ohřívat složitě. Uvidíme. :)

# 01.09.2019, 12:21

Tak dneska mám v Ostravě před sebou 69. letní den a 23. tropický den.

80
# 01.09.2019, 20:07

Po dnešku zřejmě již finální statistika pro letošní rok - 33 tropických dní, 17 tropických nocí, + dalších dost zejména nocí těsně pod limitem.

69
# 01.09.2019, 22:01

Tak u nás na horách jsme na tom byly s vedry letos celkem dobře: za letošek pouhé 4 tropické dny (max teplota 31°C) a žádná tropická noc. :)

142
# 01.09.2019, 22:03

U nás s dneškem 38/11.. krásné skore...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.