Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po zbytek týdne již denní teploty kolem příjemnějších 25 °C

Diskuse o počasí Množství srážek v roce 2019

# 01.06.2019, 05:59

Letošní Květen u nás výjimečný. Krásných 140 mm. Mrtvou barvu smrkových lesů přehlédnout nelze ale plné barvy listí stromů a ostatní vegetace prozrazují, že povrchové vody teď zrovna je dost. Tak doufejme, že v dalších měsících taky zaprší, protože prameny hlubších studní o tom ještě nevědí.

# 01.06.2019, 11:46

Já bohužel nesdílím optimismus druhých, u nás za květen sice 60,6 mm, normál je ale 61,5 mm, takže jsme stejně v deficitu, i když minimálním.
Za celý rok zatím 161,5 mm (to někomu spadlo jen za květen!), normál je 196,4 mm, takže nám od začátku roku chybí 34,9 mm, s minulým rokem 120 mm.

0
# 02.06.2019, 07:51

Tak za nás taky jednu optimistickou - za květen 122 mm (+38% nad normál) převážně ve formě zahradního deště a celkově za rok jsme na 426 mm (+45% nad normál). Uvidíme co přinesou letní měsíce ;-)

2
# 02.06.2019, 09:12

Petr75
Takovou informaci bych taky rád někdy napsal... Kdyby se k nám ta vaše voda dostala aspoň skrze podzemí.

# 02.06.2019, 11:38

U nás za květen 127,5mm srážek což je extrém:)

3
# 02.06.2019, 14:53

Tak jsem si udělal součet za leden, únor, březen, duben a květen a:

- 16,7 mm leden
- 15,5 mm únor
- 11.9 mm březen
- 20,2 mm duben
- 81,0 mm květen, což je fajn, protože to zachránilo tu předchozí bídu.

Nepletu-li se 105,3 mm za pět měsíců.

PS: Oprava dle upozornění igor127 níže: správně je to 145,3 mm ze pět měsíců.
Díky za upozornění.

67
# 02.06.2019, 15:00

Ursus
pleteš :) sečti si ty srážky leden-květen :)

18
# 02.06.2019, 15:34

Ikdyž květen významně doplňoval vodu zejména na Moravě, rozhodně to nijak zvlášť nesnížilo deficit, bohužel min.červen má nakročeno na Saharu, významná voda bude jen v horských oblastech z bouřek. Bouřkám zdar, létu zmar:D

3
# 02.06.2019, 15:38

igor127
Jo, je to 145,3 mm...
Překlep nebo úpočet - už nevím. :-)
Díky.

60
# 03.06.2019, 19:35

U nás v Květnu spadlo 103,7mm. A letos jsme na 214,3mm.
Jinak Květen byl srážkově vydařen prakticky v celé ČR někde více a někde méně. Ale díky charakterů počasí pro přírodu stačilo například jen 80% průměru. A zajímalo by mě kde berete data jaké jsou u vás průměrné měsíční srážky. Já jen našel roční a to ještě v rozmezí 100mm aby to bylo trochu podle lokality.

115
# 03.06.2019, 23:00

Samik
Pro Brno je beru z této tabulky: URL

Podrobnosti o ní ale neznám, takže těžko říct, jestli to není nějak zkreslené. Sám měřím srážky od roku 2016, takže od příštího roku se chci konečně řídit svými vlastními daty a dělat si vlastní průměry. Vím, že to ze začátku nebude ono, ale po 10, 15, 20 letech by to mohlo celkem dobře fungovat. :)

# 03.06.2019, 23:10

Samik
Také lze použít data ze stránek Meteoblue. Kde jsou všechny lokality na světě. Stačí zadat město nebo souřadnice nahoře do vyhledávacího okna. Podnebí Sádek Zdroj: Meteoblue (www.meteoblue.com)

Je tam vše. Od průměrných teplot a úhrnů srážek (stačí najet kurzorem myši na modré sloupce v jednotlivých měsících a objeví se potřebné údaje) až po rychlost a směr větru atd.
A kromě podnebí jsou tam i předpovědi pro zadanou lokalitu všude na světě, archiv a další různé informace.

Ale také nevím do jaké míry se na to dá spolehnout a jak je to přesné.

Zajisté není nad vlastní naměřená data a údaje nebo z nějaké blízké déle měřící meteorologické stanice či meteo zápisků, třeba z nějaké kroniky a tak.
Jak píše Marek 2, kde se na to lze asi nejvíce spoléhat.
Chtělo by to nějakou delší pozorovací řadu. Alespoň těch 20, 30, ale nejlépe i 50 či 100 a více let. Čím delší záznamy, tím podle mě lepší a přesnější údaje.

Ale aspoň takhle orientačně by to myslím z toho Meteoblue stačit mohlo, pokud nepožaduješ nějaká extra velmi přesná a ověřená data.

Marek 2
Tu tabulku neznám. Ale stejně jak vidím, tak jsou tam jenom vybrané některé lokality.
To už je to Meteoblue lepší alespoň v tom, že tam lze vyhledat přesnou lokalitu (město, obec) v Česku i na světě, což je u srážek velmi užitečné, protože srážky mohou být i na malém území velmi lokální (hlavně v létě) a co platí třeba v Brně Tuřanech či Líšni už tak docela nemusí odpovídat přímo Jundrovu.
A to nemluvím o místech, které jsou od dané lokality v tabulce vzdálené například 20, 30, 50 km a navíc rozdílné nadmořské výšky, která má na srážky také nemalý vliv. Tam už mohou být ty rozdíly značné a neporovnatelné.
Pro tebe to ještě trochu jde, když je tam alespoň to Brno. Ale třeba já tady na Vsetínsku bydlím od nejbližšího místa v té tabulce Sv. Hostýna nějakých 36 km vzdušnou čarou a od Luhačovic přibližně 42 km. Přerov nebo Ostrava jsou ode mne vzdáleny okolo 50 km, resp. nad 50 km.
A navíc roční srážkový průměr je u nás vyšší než má Sv. Hostýn v té tabulce, což je tam také nejvyšší hodnota celkem za rok. A to leží v nadmořské výšce 720 m n.m. (podle mapy 735 m n.m.) a my "pouze" 455 m n.m. (střed městečka). To se takto vůbec nedá srovnávat. Takže například pro mě je ta tabulka už prakticky nepoužitelná.

Takže nejlépe je mít k dispozici ta vlastní naměřená data a průměry s delší pozorovací řadou, než nějaká tabulka která ani neplatí pro spoustu míst v republice.

84
# 04.06.2019, 20:58

Množství srážek - Valašské Meziříčí

leden - 57,5 mm
únor - 40,3 mm
březen - 45,5 mm
duben - 63,6 mm
květen - 153,9 mm

Celkem 361 mm k 1.6.2019. Za to samé období to loni bylo jen 150 mm. Průměr k danému datu je 270 mm. Zatím tak máme nad plán, ale vůbec se neraduji - je to jen malé doplnění těch chybějících srážek za poslední roky. Každopádně propršený květen byl (hlavně pro přírodu) dokonalý. Vše se zelená, v lesích je to také vidět.

V příloze posílám obrázek dvou hlavních srážkových epizod. Ta první byla 30.4. mezi 16:30-19:00, kdy nás zasáhla úzká linie opakovaných bouřek. Spadlo celkem 43,5 mm. Druhá epizoda pak byla 22. a 23.5., kdy spadlo celkem 60 mm srážek (intenzivní srážky vedly k 3.SPA Vsetínské Bečvy, vylití menších toků jako Seninka, Hážovka apod.).

Nyní nás čekají spíše horké dny, tak snad se v průběhu června/července vrátí nějaké ty poctivé deště (do celé ČR). Lokální bouřky z tepla jsou vždy velký otazník.

115
# 04.06.2019, 21:55

Ondráš*
Já mám podobný názor, o té tabulce jsem věděl dřív než o Meteoblue, proto se jí řídím, ale chápu, že většině lidí tady na diskusi asi bude k ničemu, když tam nenajdou své místo pozorování. A jak píšu, jde jen o přechodné řešení na roky 2016-2019, od roku 2020 se začnu řídit těmi vlastními průměry.

60
# 05.06.2019, 22:32

Ondráš*
Aha díky díval jsem se na to a je to hodně orientační. Třeba jejich udávané množství srážek za poslední dva týdny a skutečnost je úplně někde jinde. A podle nich jsou u nás průměrné srážky 670mm. ale co jsem našel jinde a vím i přímo od odborníku tak průměrné srážky u nás jsou kolem 550mm. Ale nejlepší je srážky měřit a mít přesnou hodnotu. Já měřím od roku 2014 a průměrné srážky mi vychází 573mm. Ale musím podotknout že poslední roky jsou deštivější. Ale jak bylo řečeno chce to měřit alespoň 10-20let.