Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Sucho 2018

# 22.05.2018, 20:33

Už v Květnu takové sucho, zajímalo by mě jaké bude na konci léta :)

# 23.05.2018, 20:07

Dokázal by tu někdo analyzovat, proč letos od začátku roku převládá J-JV proudění nad obvyklým Z-JZ? Tato situace totiž přináší zcela nerovnoměrné rozložení srážek a navíc je dle mého příčinou i celkově malých srážkových úhrnů. Docela by mě to zajímalo.

80
# 23.05.2018, 20:37

kostohryz

Přidávám se k dotazu. Letos je velice často vítr z východu, což je značně neobvyklé.

272
# 23.05.2018, 21:19

Tak asi rozložení tlakových polí nad Evropou, TV na S+SV a TN na J+JZ, jako sotva se začalo už víc oteplovat, tak jsou z toho pěkné bouřky, za mě to není špatná varianta, jen to chce souvislejší linie, ať je napršeno všude.

# 24.05.2018, 07:08

Yurri
To jo, ale musí to mít nějakou příčinu proč se rozložení změnilo

16
# 24.05.2018, 08:01

kostohryz:
Už se ptali i pana Dvořáka z hydráku a odpověď byla, že to nikdo neví.

# 24.05.2018, 17:26

My tady budeme mít brzy polopoušť.

47
# 28.05.2018, 22:54

No tak jak tu někdo psal jak jihozápad má zalito atd.. tak přesně kde je to červený na jihozápadě jsme my.. jediná oblast kde za ty bouřky napršelo pouhých 11,7 mm a to ještě v přívaláku... od dubna stále pohých 20 mm cca ani ne.
Na Šumavě se udělá bouřka, tady se zatáhne a tím pádem už se pak ani nic nevytvoří. Spadne 5 kapek a konec.. nechápu to toto.. Jestli nebude nic ani zítra ani ve středu tak už nevím, co to chce za podmínky
je to strašný, když o 16 km mají plný studny atd.. a tady šetříme s vodou kde se dá
A dávám to sem hlavně proto, protože by mi zajímalo jaká je přičinna, že se tu bouřky netvoří... v této oblasti..

# 05.06.2018, 08:30

Tak u nás se sucha už nebojím. Na té mapce intenzity sucha našeho okresu Vsetín z webu InterSucho máme v naší lokalitě k 3.6.2018 bílo, jak napadlý sníh. A relativní nasycení půdy v povrchové vrstvě 0 - 40 cm, téměř 100 %. (viz obrázek dole) Tak doufejme, že to vydrží.
A je pravda, že minulý týden byl u nás na srážky velmi vydařený.

Petr11
No nevím přesně, jaká je příčina toho, že se u vás bouřky netvoří, ale v podstatě jsi si odpověděl sám sobě když jsi napsal, že: "...na Šumavě se udělá bouřka, tady se zatáhne a tím pádem už se pak ani nic nevytvoří..."

Relativní nasycení půdy a intenzita sucha ke dni 3.6.2018 - okres Vsetín Zdroj: portál InterSucho (www.intersucho.cz)
80
# 05.06.2018, 09:26

Petr11

Příčina je zřejmě ve stále stejných podmínkách, východní proudění a bouřky bez dynamiky (minimální střih větru). Navíc to jsou většinou bouřky z tepla, žádné frontální vlny, kde by se setkaly různé vzduchové hmoty (jako byl ten pás bouřek kolem Brd nedávno, kdy napršelo 100+ mm).

# 05.06.2018, 10:03

Zrovna jsem to chtěl sem dát ...
I Jižní Čechy jsou na tom o něco huř než Jižní Morava

# 05.06.2018, 10:30

Ondra83
Ano, bude to zřejmě tak. A navíc nevýrazné tlakové pole. Ale právě tato situace nám tady na východě a severovýchodě Moravy náramně vyhovuje. A navíc všechno ovlivněno orografií a kopcovitým terénem kolem nás. Bouřky i srážky téměř na denním pořádku.
Já jsem spokojen a jak jsem psal výše, sucho tu na nějakou dobu jistě nehrozí, tedy alespoň po dobu trvání této synoptické situace a proudění. Doufejme, že tento stav vydrží co nejdéle.

142
# 05.06.2018, 12:12

Momentálně je vidět, že největší sucho je na S-SV ČECH, S- Moravě a od Prahy na východ. - oblast Krkonoš, Orlických hor, Jeseníky. Nejlepší situace je v jižních Čechách, JZ Čech i Západ. Já si myslím, že v některých těch rudých oblastech prší, ale prší tam méně - to sucho se porovnává z dlouhodobých průměrů, a pak je ta mapka tak barevná a ty oblasti mají vyšší průměry, než jsou ted. Kdežto klasické suché oblasti měli průměry daleko nižší, tudiž není třeba jižní Morava tak rudá. Tím suchem bohužel trpí celá ČR a nejvíce místa, kde dřív byli daleko vyšší srážkové úhrny.
Z mapky nasycení půdy je zjevné, kde je nejméně nasycená půda. A v tom článku na seznamu, já nevím - já bych ty deficity a dny a kolik chybí mm nedělal na celý kraj, protože v celém kraji jsou značně výrazné rozdíly

zdroj: intersucho.cz, Intenzita sucha ke dni 3.6
zdroj: intersucho.cz, Relativní nasycení půdy
# 05.06.2018, 12:53

Sice největší sucho je na východě čech nejmíň na J JZ A Z čech ale zas na deficit nejmíň ústecký kraj největší vychodni kraje čech ale J JZ A Z Čechy na to s deficitem nejsou nějak slavne i Jižní Morava je na tom malinko lip

# 10.06.2018, 07:18

Západní proudění vítej, a přines nám konečně plošné srážky!

74
# 19.06.2018, 20:35

Tak u nás úplně pohoda zatím jak jsme na tom do května byly zle, tak v červnu tu máme už 130mm sice většina v bouřkách ale i tak do země toho vlezlo dost. A naštěstí v čas. Takže tady máme velmi nadprůměrnou úrodu třešní, tak velké a množství už dlouhou dobu nikdo nepamatuje. Je toho tolik že to ve velkém hnije protože všichni už toho mají plno. A pokud se něco nestane tak švestky na tom budou stejně. letos stromům skoro plody vůbec neopadly.

142
# 21.06.2018, 17:03

A prý na jižní Moravě není sucho. Už nám tu hoří i les opět v Moravské Sahaře, parádní... Dnes hlásí vítr, pokud nedojde déšt bude to paráda...

http://www.po...lesniho/#1637

142
# 21.06.2018, 20:59

Ondráš*
Vím je to kousek odemně, viděl jsem i nějaké fotky, no typická oblast na požáry, když tu panuje sucho...

# 23.06.2018, 14:47

Sucho, sucho, sucho... vždy přijde deštíček po milimetru jako vždy, a 1 mm, řekněte mi co to je když tu neprší, a člověk je rád i za to že je pod mrakem...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.