Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci na zítřek dorazí studená fronta, přinese déšť

Diskuse o počasí Červen 2024 – jaký bude?

117
# 05.06.2024, 08:06

GFS tam má od 14.6. vzestup teploty v 850 hPa postupně na nějakých 16-17°C, ale jestli to bude stačit plošně u nás na tropy, to si nejsem jistý.

393
# 05.06.2024, 08:31

ludvicek
Na plošné tropy těžko..
Tady dnes ráno svěží +3°C při zemi, ve 2m +5°C..
Kvilda -1,5°C:D
Po teplotně průměrném květnu to tady dle výhledů vypadá na lehce podprůměrnou první polovinu června..

117
# 05.06.2024, 08:55

swan1
Každopádně je zajímavé, že se na tom u GFS shodují jak operák tak kontrolní běh, to se nestává každý den.;-) Průměr ansámblů je ale nižší.

68
# 05.06.2024, 09:17

Stránka Severe Weather Europe v dlouhodobé předpovědi uváděla průměrné odchylky tlaku a teploty v 850 hPa za letní měsíce v letech, kdy podobně jak letos docházelo k rychlému přechodu z El Niño na La Niña. Nelze si nevšimnout těch odchylek směrem k nízkému tlaku nad velkou částí Evropy, hlavně na západě. Skutečně mi přijde, že se to tímto směrem letos zatím vyvíjí, vzhledem k tomu jak často se blízko u našich západních sousedů nebo přímo u nás, točí nějaká níže, a s tím souvisejí poněkud normálnější teploty než v jiných letech (alespoň zatím).

Dále by tlakové rozložení jako je na snímku, mohlo indikovat větší tendence k frontálním rozhraním v severo-jižním směru, což u nás severně od Alp bývá spojeno s velmi intenzivními bouřkami. GFS zrovna na konci výhledu nějaké takové rozhraní má, což vím, že to nelze brát vážně, ale myslím, že k tomu dřív nebo později letos dojde. Vloni jsme se tomu celkem vyhnuli a extrémy se odehrávaly jižně od nás v Itálii, Slovinsku, apod.

Odchylky tlaku (zdroj: severe-weather.eu)
Odchylky teplot v 850 hPa (zdroj: severe-weather.eu)
# 05.06.2024, 11:38

Otázka: který poslední červen byl v ČR plošně bez tropického dne? Vybavuje se mi právě rok 2009 možná 2004, nejsem si jist ale.

33
# 05.06.2024, 12:38

Misteryc
Když se člověk podívá na meteo stanici Praha - Libuš, tak si nelze nevšimnout že zatímco v současnosti už mnoho let nebyl červen bez tmaxu 30°C+, tak před rokem 2000 to byl plus mínus každej třetí.

117
# 05.06.2024, 13:28

Na.Guru
Nemlich to samý v Brně. 2009 bylo tmax 28,7°C v Tuřanech na letišti, takže centrum města tak 29,9 - 30,1°C a taky 2020 bylo v Tuřanech max 29,9°C, ale to padl tropický den na území Brna zcela jistě.

393
# 07.06.2024, 09:03

Tak nevím..
Dnešní predikce sem dávají 0mm srážek..
Sotva jsem ráno oči otevřel, přistálo mi v srážkoměru 8mm.
Co včera aspoň trochu oschlo, je opět jedno bláto a voda.
Ve výhledu je od neděle další cold dome , s denními maximy 15-20°C a cca 50mm srážek.
Tento způsob léta....

# 07.06.2024, 09:39

swan1
Může být hůř,v roce 1889 byla Šumava bez sněhu necelé 3 měsíce,poslední padal 15.6. a první 11.9. V roce 1841 napadl sníh v noci ze 7. na 8.6. a vydržel dokonce 4dny :)

393
# 07.06.2024, 09:51

TomasMost
Jde o jedinou věc, že je toto v podstatě už 3 týdny v kuse.. To už je celkem dost, i na Šumavě..
Na delší , holínkové letní epizody jsem byl v dětství a mládí zvyklý, ale v 21. století si člověk už holt odvyknul..

117
# 07.06.2024, 10:30

swan1
Taky jsem chtěl červen už trávit na nějaké pstruhovce, ale zatím se dá jít tak maximálně na rybník. Samozřejmě, na Ohři to bude jiné kafe, ale je to drobet z ruky;-).

Prostě jak píšete, když si člověk zvykne, že léto nemusí moc plánovat a víceméně každý den se dá něco dělat venku, ten návrat do kolejí dvacátého století bolí.

53
# 07.06.2024, 11:51

Tak první červnový týden u nás východ dopadl teplotně relativně dobře, tři letní dny, jeden den bylo max +16, jinak přes +20. A ranní minima ani jeden den pod +10, loni to bylo s minimy katastrofa většinu měsíce... No a vypadá to na pohled na pohodu, ale podělaly to srážky, po bohatém závěru května jede voda a to mám tady úhrn za sedm dní 36 mm, jinde ještě daleko větší pakárna...
Ten příští týden se dlouhodobě ukazuje jako chladnější a opět s kvantami srážek, úhrny je brzy řešit, ale co tam je teď za psycho... :zz:
No dál se to snad umoudří, nikdo to nedokáže přesně předpovědět, teď tam vyskakuje teplo, ale co ta voda, zasekne se to už aspoň na týden konečně?

7
# 07.06.2024, 16:47

Tady na SV zatím návrat do 20. století nepozoruji. Zatím mi tam v červnu svítí průměrná teplota 17,4 st. Dneska skoro 27 st. v maximech a pocitově je tam opět nechutně.

117
# 07.06.2024, 20:50

daz_4
Tady to těsně před dosažením hranice letního dne ochladila přeháňka, podobné to je zatím celý červen, za 6 dní máme 40 mm a od neděle další nášup...
No, nejsme tady na to zvyklí.

58
# 07.06.2024, 21:04

daz_4
Dazi, soucítím s tebou.. jak v červnu nemrzne, tak to není ono.. (povzdech)
Možná tě to překvapí, ale já se pohybuju v prvním týdnu června pod dlouhodobým průměrem, který činí za celý červen 18,9 °C.. až do včerejška byly denní průměry 15-17 °C. Včera bylo už tepleji s průměrem okolo 19 °C. Jestli je ti nechutně teď, tak se trošku bojím co budeš psát za měsíc.. ;-)

397
# 07.06.2024, 21:46

daz_4
Tohle napsat, že je nechutně, mi připadá poněkud srandovní.. jo kdyby jste to napsal druhý týden v dubnu, tak to jo, .. ale tu teplotu jsme třeba u nás v tomto květnu nedosáhli.. duben jo, ale květen.. dle mne, zde normální květen a dokonce srážkově povedený,.. horko je tak od +30...i když uznávám, že někdo to má jinak, já za cca 10 dní poprvé vyrážím na letní byt, abych to připravil pro zbytek rodiny a kamarády, má tam být okol +31 přes den a tak okolo +15 +18 v noci, to už je horko, a těším se, jsem teplomil..:D
p.s. koukám, že ty denní úhrny přes 30mm to na příští týden smazalo.. tak snad to tak zůstane, dobrý..

7
# 07.06.2024, 22:25

palma
Pro mě je taková teplota v kombinaci s tím dusnem co tam panuje už prostě nepříjemná, s tím nic nenadělám. U moře se to snáší lépe :D

# 07.06.2024, 22:56

Leknín
Taky tady na severu/severozápadě jsme na tom taky dobře, každopádně narozdíl od jihovýchodu jsme měli loňský první týden o něco teplejší, ale uvidíme. Příští týden taky bude o něco míň, než normál, pak jsem zvědav, výhledy sleduju, co to jde.

53
# 08.06.2024, 09:11

No žádná stabilita z toho nekouká až do třetí dekády, bohužel. Bude to asi pořád nahoru dolu, srážkově to vypadá na jasný nadprůměr, jediný průměrný měsíc březen od října, té vody je fakt už tady moc.
Teplota může vyletět při teplém závanu hodně vysoko, jenže se prakticky vzápětí zase ochladí jak to bylo tento týden z +24 na +16 a to rozpětí bude už větší, klidných stabilních období je dlouhou dobu velice málo a na psychice to nikom nepřidá, to se začne blábolit, pak hysterčit a nakonec smazání účtu :D ale snad to dáme v klidu a bude to co nejmíň beze škod jak na zdraví tak majetku :)

# 08.06.2024, 09:33

Leknín
Tady je jiný svět,přesný opak toho Vašeho,slunce každý den,srážky se řídí hranicemi města,jen ty ruce jsou trošku vytahaný od tahání konví:(

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.