Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Kdy se konečně oteplí?

386
# 07.08.2023, 18:28

swan1
Upřimně řečeno, doufám, že se to zmírní a nějak rozmělní, koukal jsem na to všude možně, třeba na weatheriscool, a tam, ve 500hpa to tu vlnu kreslí i dál za 380 hodin.. o dost dál, sice relevance asi minimální, ale zase jsem koukal i na tu blokaci, tak tu tam mají modely taky, je to takový divný, letos, že se to zacyklí v nějakých 14 ti denních intervalech, či co, no zase, zemědělci by dojeli žně.. aspoň..a mě by pěkně dozrávalo víno..:D.. radši nepredikovat, ať si to někdo tam nahoře rozhodne, třeba komise EU..:cool:
P.S. a už se tím zabývají i kluci povolanější na SW, právě to tam šoupli.....https://www.severe-weather.eu/global-weather/heatw...

379
# 07.08.2023, 18:47

palma
Jj.
Na déletrvajícím oteplení na teploty kolem tropické 30tky, spíše tedy i nad touto hranicí , se aktuálně vzácně shodují všechny modely..
Opakovaně v několika výstupech po sobě..
Liší se to jen v detailech..
Teď se přidává i Severe weather, ten trend je jasný..
I britská předpověď vývoje jetstreamu tomu odpovídá..
Pokud jetstream ustoupí k severu, ta mohutná, blokační TV od severu Afriky přes středomoří až do střední Evropy se utvoří..
Třicítky by ještě byly fajn, supertropy už tolik ne..🙄
Uvidíme, bude to asi zajímavé...

ota
Avatar
2144
# 07.08.2023, 21:00

No je to zatím hodně daleko, ale některé výpočty modelů naznačují, že by mohlo jít o zatím nejzajímavější bouřkovou situaci tohoto roku, kdyby přes nás chodily jednotlivé vlny bouří. Může to samozřejmě dopadnout ještě jakkoliv jinak, ale šance na výrazné bouřky tam je. Vzhledem k letošní slabé sezóně by to byla fajn kompenzace.

386
# 07.08.2023, 21:00

swan1
Jen jedna zajímavost, 1.8. tu byla zpochybňována zdejší In předpověď, už ani nevím pořádně kým, vždyť je to přesně před týdnem, no nedalo mi to, a porovnal jsem tu dávnou předpověď a tu aktuální, dnešní, zajímavé porovnání, (ono jim to ve své podstatě docela vychází) :!!: Klobouk dolů..In počasí

původní předpověď z 1.8.2023
předpověď 7.8.2023
9
# 07.08.2023, 21:22

ota
Přesně tak, jsou predikovány teploty 25°-30°a k tomu četné bouřky nebo přeháňky, nebude se jednat o horký, ale vlhký vzduch. Vypadá to na nějaké rozhraní.

148
# 07.08.2023, 21:35

palma
jen jedna zajímavost.. 7 dní je to předpověď ICONu a zbytek je GFS ;-)

110
# 07.08.2023, 21:36

palma
Já osobně doufám, že jim to vyjde i kvůli tomu vínu. Teď dostalo krásně zálivku a jestliže by byl teplý a suchý konec srpna, hoj, to by bylo. Jinak dneska ZOO Norimberk +11°C, to si člověk zazpívá s Wabi Daňkem "Listopadový písně od léta už slýchám...":D

386
# 07.08.2023, 21:47

Kokos342
Jasně, tak ať je po vašem..:)

379
# 08.08.2023, 08:31

To oteplení si myslím je už hodně jisté, zdá se, že to bude spíše na příjemné letní teploty, nějakých 24-28°C, místy ta 30tka jistě padne a postupně by se přidaly nějaká přeháňka, bouřka, nicméně stále při letních teplotách..
Za mě ideál, zemědělci by asi uvítali holt delší sušší období ..
Ale aspoň to teplo budou mít..

67
# 08.08.2023, 12:08

No od neděle do čtvrtka to vypadá na každodenní silné bouřky, cape shear kolem 550, cape kolem 1000, střih větru kolem 20 m/s, bude se to ještě měnit ale vypadá to dobře :blesk::blesk:

# 08.08.2023, 12:16

NesQuiK
Bouřky už zítra a to zas od Prahy na jih a východ.
Západ sever deštíček ráno a to je celý.
Houby📈📈.

Nějaká možnost dalších bouřek se maluje už od soboty tak se uvidí jak kde budou.
Gfsáček podmínky dává zase jen od Prahy na jih a východ. Ecák dává bouřky sem.

Teplo je jistý. :slunce:👍

379
# 08.08.2023, 18:17

Počasí od pátku bude zdá se teplotně parádní..
Já tam mám v predikci 28tky a to téměř s jistotou budou tropické 30tky..
O ty 2-3 stupně tu bývá(ale nejen tady) vždy tepleji, než predikce..
Co se týče přeháněk a bouřek, bude záležet na tom, na kolik to TV nad Středozemím bude schopná vyblokovat, udržet tu dotírající TN z Atlantiku nad Z Evropou..
To se teprve uvidí..
Vodu a bouřky nikdo asi teď moc nechce.., ale je mi jasné, že až se bouřky dostanou nad Francii a Německo, bouřkomilové se dostanou do rauše a stejně to sem budou silou vůle k nám tlačit..:D
Dávám odkaz na zajímavou animaci, predikci jetstreamu...

https://www.netweather.tv/charts-and-data/jetstrea...

+111h
386
# 09.08.2023, 10:04

swan1
No, říkám si.. vyčkat.. už tak rok to je opravdu o tom, že ne pět, ale tři dny před změnou, ale zase pak ta změna má tendenci vytrvat.. teď mi to tam dává až do tropů, takže snad do těch +30 bude, vejš už ani nemusí..:D

To by bylo akorát..
33
# 09.08.2023, 10:33

No tak modely to tam prostě napálily a vypadá to na vlnu veder nebo prostě stabilně vysoké teploty. Sucha se stejně nebojím ani trochu. Vím totiž, že v lese ve více stinných místech vydrží vlhkost spolehlivě dlouho. Tam, kde bude stín menší to vypadá, že se to bude vypařovat rychle, ale základ je velmi slušný... Po dnešním prochcaném dni opět od nuly, venku jak bažina... Houby porostou a vydrží ještě dlouho.

# 09.08.2023, 11:45

am96
Houby vyrazí ale kromě výrazně stinných míst budou mít problém s tropickými teplotami. Budou cervivet a zasychat.

# 09.08.2023, 22:54

Zdravím, jak to vypadá s bouřkami příští tyden? Budou nějaké silné či zas nic nebude?

# 09.08.2023, 23:02

Ty 30 smažou to už tam bylo několikrát pořád se to odsouvá 30 nebude

462
# 09.08.2023, 23:04

Janbester
Od zítřka už by se mělo pomalu začít oteplovat a příští týden to vypadá i na tropické teploty, takže bych řekl, že bouřky nejdříve po víkendu ( Na SZ by se sem tam nějaká ojedinělá bouřka mohla objevit už během víkendu, ale nejspíše se nebude jednat o nic silného a navíc půjde jen o lokální záležitost )

Jinak GFS v předchozích výstupech opět kreslil další teplotní rozhraní přímo nad ČR, někdy kolem 16/20.8 ovšem už to smazal, ale kdo ví, třeba se taková situace ještě naskytne, je totiž ještě času dost.

462
# 09.08.2023, 23:29

Jinak, koukám že je venku pěkná mlha, jako na podzim :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.