Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Kdy se konečně oteplí?

379
# 04.08.2023, 21:01

ota
Stanice je bohatě nad úrovní růží u branky..
Radiační kryt přímo na čidle, je klasický, bílý, žebrovaný..
Přídavný kryt je cca 10 cm před čidlem , s průduchy, umožňujícími proudění vzduchu kolem čidla..
Já vidím přímo zde spíše tu příčinu v orografii, v uzavřené kotlině jako takové, kde se při slabším proudění na ,,dně,, kotliny vzduch v těch 2m nad zemí v podstatě nehýbe..(podobně jako při nočním uklidnění větru, což zase z tohoto dna kotliny dělá mrazovku..)
Stačí vyjít 500m za vesnici, o 50 výškových metrů výše a tam už je aspoň vánek..
Co ale určitě zkusit můžu, přemístit ji dál od té silničky..a uvidím...

ota
Avatar
2144
# 04.08.2023, 21:21

swan1
Uvidíte, ono je ideální místo vždycky boj a nedůležitější je stejně kontinuita měření, pak aspoň člověk může porovnávat jednotlivé roky mezi sebou. Každopádně je to zajímavý koníček, já bych tu jednou chtěl i stanici ČHMÚ, bohužel tohle profi vybavení už je nehezká investice a navíc musí mít pro vyhřívání srážkoměru elektřinu, což na louce taky není většinou sranda.:D Pro představu ovšem stačí i obyčejný teploměr a zapisovat si teplotu, kdyby to jeden nejmenovaný uživatel dělal, věděl by, že letošní léto určitě není studené.:)

496
# 04.08.2023, 21:32

Pěkný tweet s rozborem o tom, že se pomalu chystá změna počasí v průběhu příštího týdne a dále. Modely to už pár dní ukazují, někdy více do tepla, někdy méně (resp. rozumně). Každopádně vliv Skandinávské TV by měl omezit srážky a takových 25-29 C s chladnějšími nocemi by bylo moc fajn :) Uvidíme, čeho se nakonec u nás ve střední Evropě dočkáme.

https://twitter.com/HauserSeraphine/status/1687509...

48
# 05.08.2023, 07:33

Yor3
Srpen jako celek nemá cenu řešit a nemá cenu se tím trápit, fakt ;-) :) Ať si dopadne třeba podnormální za 50 let, mně osobně je to jedno...
Teď budou tři dny se srážkama a od úterý by pršet nemělo. Zajímá mně to nejvíc, protože dělám venku a právě srážky se nejvíc mění. Vyzkoušel jsem hromadu aplikací, večer se podívám a bude pršet od 8-11 a nespadne kapka. Dál apka ukazuje, že prší a zas ani kapka. Teploty bývají ustřelené-to řeším hlavně v chladnější půlce roku- a neplánuju víc jak týden. Výhled inpočasí teď ráno dává letní den až v nedělu, weather com nedává žádný v deseti dnech. Moc brzo se tu střílelo s obrázkama s tropickýma teplotama, trend východ je chladněji a možná někde v Polabí budou letní dny, ale tam já nežiju a ani nepojedu.. jedu až v půce srpna mimo čr a tam kde jedu je pořád tak nějak stejně, tady může být úplně cokoliv od 15 po 35 :(

379
# 05.08.2023, 08:12

ota
No, ono tady včera bylo hodně oblačnosti, celý den a stejně to vylezlo na krásných 22°C a zase to bylo o 2°C výše, než predikce.., což se ale děje i na mnoha jiných stanicích..
Já si myslím, že tím přídavným stínítkem jsem hodně vytlumil ten vliv přímých paprsků na radiační kryt stanice, který je sám o sobě i podle mě ne úplně dostatečnou ochranou..
Nicméně, tím že stanici popondám dál od té silničky určitě nic nezkazím, spíše naopak..;-)
Do budoucna bych chtěl určitě změnu, na stanici s oddělenými čidly, protože měřit vítr ve 2m nad zemí není moc šťastné.., to jsou pak o hodně nižší hodnoty, než jsou nahoře nad střechou stavení..
Větroměr patří do 10m nad zemí a má to své dobré důvody..

386
# 05.08.2023, 08:46

swan1
No, ono je to otázka, klidně bych si tipnul, že Vám to ukazuje správně, protože, teď mi ukazuje In počasí, že mám mít dnes maximum do +17 (GFS taky 17, ECMWF +18, ICON +18) a Aladin mi ukazuje do +21, což je dost rozdíl.. prvně jmenované modely ukazují od cca 9:00 pokles teploty, Aladin vzestup až někam k 15:00 hod, a v reálu už mám +17 teď..no a zajímalo by mne, kde modely ty teploty berou, z družice, nebo průměrují data stanic v reálném čase plus promítnou nějakou orografii? Plus je tam někde u modelů psáno rozlišení 25 km, 10 km apod..teda reálně jestli to něco měří a data předává dál, u ČHMÚ je mi to jasné ti mají stanice, plus asi další data.. a tak to asi bude po jednotlivých státech..
p.s. než jsem to dopsal tak šup a mám tam +17,2..:cool:

379
# 05.08.2023, 09:07

palma
Podle mého tady má obrovský vliv ta orografie závětrné kotliny, při slabším proudění vzduchu je tady dole v podstatě bezvětří a tak nedochází k ochlazování, větrání, přízemním prouděním..a dochází k přehřívání stojatého vzduchu..
Dále, tu místní orografii globální modely s rozlišením 20-30 km nemají šanci do teplotní mapy vůbec promítnout..
U Aladina ta snaha je patrná a při vysokém rozlišení i možná..
Například při nedávném silném fénu tady, kdy už v 10h dopoledne jsme tu měli větrných a dost extrémních 34°C, to v teplotní mapě měl Aladin jako jediný..
Ty předpovědi denních maxim od Iconu i GFS bývají často podhodnocené napříč republikou právě o ty 1-2-3 °C...


ota
Avatar
2144
# 05.08.2023, 09:44

swan1
S tím GFS naprostý souhlas, ten teploty fakt dost podstřeluje, hlavně v létě i docela výrazně. Jakš takš nejlepší u mě vychází Aladin a ICON, tam bych řekl, že je to opravdu 50 na 50, kdy někdy je o něco chladněji a někdy tepleji než modely čekaly. U vás to může být díky orografii ještě složitější. U mě mají modely problém v noci, kdy je obvykle chladněji, než kolik ukazuje předpověď. A ano všechny čidla v jednom jsou dost problém, bohužel to tak teď má většina stanic a je dost těžké najít ty, kde lze měřit odděleně.

379
# 05.08.2023, 09:59

ota
Tak noční teploty tady v mrazovce, to bývá úplně jinde, než predikce..
Klidně o 5-6°C níže, výjimečně i více..
Ale to je v mrazovkách běžné, v těch echt šumavských mrazovkách ten rozdíl oproti predikci bývá i 8-10°C dolů..:D
A jak píšete, u vás tu míru vyzařování také modely netrefují..
S těmi stanicemi, 30tku na Davise teď nějak bokem nemám a v těch levnějších kategoriích se stanice s oddělenými čidly hledají těžko..


9
# 05.08.2023, 10:08

Leknín
Taktéž to neřeším, já vyšel, že to nakonec přesně takhle dopadne a žádné vedra nebudou, prostě nemůže být každý srpen teplý a slunečný. Teď si užijeme deště a uvidíme jak to bude příští týden. Jo a dnes jsem zatopil, protože je celkem kosa .

379
# 05.08.2023, 10:12

Yor3
Je tu tlaková níže se srážkami, teplotami 15-20 °C , normální letní situace v mírném pásu..na pár dní..
To fakt chladný celý měsíc ani léto neudělá.
Po dvou měsících věštění, ses dočkal..
Ty věštile :D


9
# 05.08.2023, 10:13

swan1
Na pár dní, mrkni se na nové výstupy, nevidím tam pro mou oblast teplo. Ani jeden letní den do konce výhledu, všechno modely seřízly na minima, tak jak jsem predikoval.

379
# 05.08.2023, 10:24

Yor3
Od středy jsou v novém výstupu pro Nový Jičín úplně normální srpnové teploty, 20-25°C..i s letním dnem..
Nejsi ani v Itálii, ani na jihu Moravy..
Sem to háže od čtvrtka 24-28°C.., to je pro mou oblast na toto období nadprůměrné..
Slezsko nikdy nepatřilo mezi nejteplejší regiony ČR a těžko patřit bude..
Průběh letošního léta je tam co se teplot týče úplně normální.., červen průměrný, červenec nadprůměrný, srpen začíná chladněji, ale postupně se oteplí na normál.
Že ti to přijde málo je jiná věc..
Na Slezsko to málo není..

Nový Jičín
9
# 05.08.2023, 10:38

swan1
Nevim, ale aby tento týden a příští týden byl možná jeden ušmudlaný den mě přijde málo, nežijí ve Slezsku, ale na Moravě. Když projíždím historii stanice Ostrava- Mošnov, tak tento srpen je ve výhledu rozhodně tím nejchladnějším od roku 2015 .

379
# 05.08.2023, 10:45

Yor3
Od Mošnova jsi kousek..
Prostě pro tvůj region je to, co je ve výhledu od středy, úplně normální srpen..
Víc ti k tomu nepovím, tak to je...

48
# 05.08.2023, 11:27

Yor3
Tak co jsem u nás slyšel, při chladných dnech v létě se topilo i na Valašsku, ale spíš k vůli starším příbuzným, těm je víc zima. Dům máme po rekonstrukci, zateplený s vyměněnýma oknama a tepelným čerpadlem. Staříci si letos přitápěli ještě na začátku června, to byly dost chladná rána. Teď neříkají nic, takže se klasicky zatopí někdy v září, loni to bylo 26.9. Při teplém září se poprvé někdy zatopí až v říjnu, letos je to divočina i co se týče srážek třeba květen vs červen a pak teploty jsou víc rozlítané po chladnějším jaru, červenec byl celý docela fajn krom toho sucha, jinak je to pořád hore dolu, co taky v této kotlině upřostřed Evropy čekat...

Aktualizace výhledu je podprůměr, ale jak bude srpen postupovat tak už ty teploty se budou víc blížit průměrům, jsme za nějakým pomyslným vrcholem léta, který letos moc teplý nebyl... no co už

7
# 05.08.2023, 12:48

Ty srážky jsou západněji než se čekalo ne? :D

171
# 05.08.2023, 12:57

Teplotně mám od středy teploty nad +25°C, tak dobrý. To je pro půlku srpna poměrně ideální teplota. :cool:

33
# 05.08.2023, 13:51

No koukám, že z té vlny veder u GFS nezbylo nic. :!!: Spíše straší s dalším cyklonálním počasím a zvlněnými frontami. Letošní srpen může být chladnější a deštivější, což je jedině dobře a počasí se opět trochu vyrovná směrem k normálu po suchu a teplu.

# 05.08.2023, 14:20

am96
Jedině dobře, pokud by byl další chladnější a vlhký měsíc..To nevím. Slovinsko a Rakousko mají vody dost. Větší část Německa taky nemá o vodu nouzi. Jistě by se hodilo, pokud část Evropy měla problém s hnijící úrodou. I s ohledem na válku na Ukrajině. Ještě pořád je ve výhledech v příštím týdnu méně.

Mám pocit občas, že někteří diskutující by raději žili ve Skandinávii či naopak někde v Thajsku.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.