Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí Návrat stabilního počasí v srpnu?

2
# 29.07.2023, 13:11

Já tady bohužel statistiky pro svou oblast nedohledam,ale mam tu screeny výhledu z cervna a priblizne to odpovídalo. Plus k tomu priserne fucelo,coz teplotu znacne snizovalo. Takže ano,vy jste tam meli celkem hezke leto. Stehovat se kvůli tomu fakt nebudu,ale postezovat si snad muzu. Mluvim tu o SVE OBLASTI, ne o Plzni nebo Praze.

4.6.
80
# 29.07.2023, 13:18

ryngle
Máte k dispozici, co je u vás normální léto? Jaké jsou u vás běžné průměry? A porovnat to s letošním létem.

379
# 29.07.2023, 13:34

ryngle
Já vám pomohu..
Zde máte průměrné teploty, normály, červen, červenec pro Rožnov, ze stanice ČHMÚ..
Pro rok 2023 se u této stanice údaje zatím nezobrazují, ano..
Tak jsem si našel soukromou stanici v Rožnově, kde ty letošní hodnoty jsou..
Výsledek mě nepřekvapuje.
Oba dva měsíce..
V červnu lehce nad (tato malá odchylka spadá pod pojem normální, tedy červnovému normálu odpovídající)v červenci výrazně nad normálem.
Není si fakt ohledně, ,zimy,, u vás na co stěžovat..
Pocitovka je jedna věc, srovnání dlouhodobých průměrů s letošními hodnotami, věc druhá, průkazná..
Ale Aldy 1977 už to tu nedávno někde psal, ohledně Rožnova..
Červen v normálu, červenec nadnormální a tak to prostě je...

stanice Rožnov průměr 6/23
ČHMÚ Rožnov, dlouhodobé měsíční průměry
stanice Rožnov průměr 7/23
7
# 29.07.2023, 13:51

Tak tady se mluví o teplotách, což mně je celkem fuk. Protože, jestli je v červenci 20 nebo 40°C je mi jedno. Za stabilní počasí považuju takové, kdy alespoň týden nehrozí deště a bouřky a ne to, že nás to při přechodu fronty minulo a zůstalo sucho. Takže to, že má někdo v grafu málo srážek nemusí znamenat, že bylo stabilní počasí, ale že šly srážky bokem.

379
# 29.07.2023, 13:56

mira1
:D
Počasí v první polovině července bylo velmi stabilní..Vliv TV nebo výběžků TV..
To se nedá ničím okecat...
V Ludkovicich jakbysmet..
Pouze v jeden jediný den první půle července jste tam měli štěstí na silnou bouřku , která vám samozřejmě splnila cca průměrný úhrn za polovinu července..
Jenže všech dalších 14 dní této první půlky července jste měli srážkově víceméně zero..
Jeden srážkový den s izolovanou bouřkou v Ludkovicich z 15ti, dělá podle vás toto období nestabilním?:!!:
Zde průběh teplot a srážek ze soukromé stanice Ludkovice..

Průběh teplot 7/23 na stanici Ludkovice
Průběh srážek 7/23 na stanici Ludkovice
273
# 29.07.2023, 13:56

Ai-kun
To je docela extrem ta predpoved, ze by se objevily i dny s Tmax pod +15 v srpnu, takovych dni zase tolik neni. Milevsko je sice trochu vyse, ale stejne. Je predpoved k 5. stpnu - v Berline chladno, Budapest extremni vedro, vypada dost desive, snad to nejvyjde. Uz to tu bylo v cervenci 2021.

swan1
Samozrejme, data jsou data, o tom neco vim. Nekteri diskuteri si spletli lokaci - nejspe Xativa, Cordoba, Sevilla.

mira1
Na Sicilii takove pocasi je a podobnou situaci asi u nas nikdo nechce.

2
# 29.07.2023, 14:32

swan1
Dekuji za vystourani statistik 👍ja tohle moc neumim.
Vite co, my se tu mijime asi uz ve vychozi otazce. Ja se totiž neptam,zda jsou ty ci ony teploty normalni / průměrné, ale jestli mi vyhovuji nebo ne.😀 Jako vysledkem ma asi byt,ze se s tím proste musim smířit,protoze ziju, kde ziju. Ale pro me ma tohle stezovani spis osobni rovinu,ze si akorat potřebuji vybit svou frustraci z nedostatku teplych dní. A kde jinde to udelat,nez na diskuzi o pocasi. Hledate racionalitu tam,kde ja řeším pocity a dojmy.
Nejsem blba,takze me zajimaji i fakta a ty reci okolo, proto to tu ctu, chci se neco přiučit. Ale to uz je zas jina rovina diskuze,o kterou mi ted nejde.

2
# 29.07.2023, 14:36

Jinak u nas venku vedro jako v pradelne. Předtím tak 20 minut lehoucce prselo a cekala jsem cerstvejsi vzduch. Ale aspon jsem nemusela sebe ani decka navlikat, výprava ven nam netrvala jakov v (pod)zimnich dnech pul hodiny ale jen 10 minut. Vratim se domu a nejsem paralyzovana zmrzlymi prsty, ale mohu normalne fungovat. A to pivo v tom vedru taky chutna lepe.

379
# 29.07.2023, 14:54

ryngle
Však to píšu..
Pocitovka je něco jiného než reálná data..
Léto je u vás teplotně normální, červenec nadnormální..
Že vám to ale nevyhovuje, chtěla byste větší teplo, to naprosto chápu, samozřejmě..
Tak aspoň dnes máte teplíčko, podle svého gusta ;-)

# 29.07.2023, 16:52

Já tedy doufám ve více nestabilní a deštivější srpen, většina července tu byla na jedno brdo (teploty okolo nebo i nad 30 °C, suchý vítr, občas přechod frontičky od JZ/Z), docela rád bych tady viděl na pár dní zamotanou tlakovou níži s plošnými dešti nebo třeba déletrvající nevýrazné tlakové pole s bouřkami z tepla. Ani jedno z toho se zde letos ještě nevyskytlo, tak šup šup, sem s tím:D.

# 29.07.2023, 17:55

Frantis95
A u baráku si pěstuj rýži. Hlavně, že bude každý den co sledovat... Zrovna v Praze (letos) o bouřky není nouze.

Nevím, počasí sice neovlivníme. Tohle je jedno z vláken o počasí, kde se dalo zaregistrovat. Z některých uživatelů mám ale pocit, že dychti po extrémech

# 29.07.2023, 18:12

Třemšín
Rýži si schovej na to tvoje rybníkatý Blatensko, já si vystačím s rajčaty a cuketami. O bouřky sice není nouze, ale zkus si rýpnout třeba půl metru do země, je to tam suchý jak troud, kdybych nezaléval ovocné stromy, tak už je půlka ovoce dole. Jen ať pořádně zaprší, příroda to potřebuje, taky by snad konečně mohly začít růst houby, letos jsem kromě chorošů a nějaké prašivky vůbec nic nenašel..

80
# 29.07.2023, 18:42

Třemšín
No nouze o bouřky - kolem jich chodilo dost, přímý zásah ale tak 2x. Jak už jsem 100x opakoval - brát Prahu jako jednu oblast je 500 km2... O to ale stejně nejde - přechody jsou rychlé, srážkově jsou nevýrazné do pár mm max, a to prostě nestačí. Navíc letos pocitově nadstandardně fouká, k tomu nonstop vedro (přes 2 stupně nadprůměrný červenec). Srážkově jsme na tom v sumě strašně, to na většině míst v Čechách, ale i na Moravě.

Naprostou souhlasím s Frantis95, chybí stabilnější TN, ze které by se 2-3 dny kropilo, nebo srážkově bohatší fronty. To jsou standardní komponenty českého léta, žádný extrém. Extrém jsou ty srážky teď, ale směrem dolů :!!:

# 29.07.2023, 20:21

Frantis95
Dnešní den jsem prožil cestou z Prahy do Krkonoš, minulý týden v okolí Karlštejna a Plzeň. Musím říct, že kukuřice na polích byla zelená, listnaté stromy včetně bříz, které jsou na sucho náchylnější, zelené. Dále i při pohledu na kamery CHMI napříč republikou vidím většinou diametrální rozdíl ve stavu vegetace např. oproti letům 2003 a 2015. Je pravda, že jsou stále nažloutlé trávníky ve větších městech. Je ale taky otázka, zdali a případně jak moc má na rezistenci vegetace ve městech vůči suchu vliv okolní betonová krajiny.

Proto si dovolím prohlásit, že aspoň 40-50% území ČR nemá akutní problém se suchem, a to i s ohledem na současné předpovědi. Pokud jde o spodní vody, ideální je samozřejmě sněhová pokrývka v zimě či výraznější TN ke konci či na začátku vegetačního období. Letos s ohledem na přehřáté Středomoří, reálnou možnost vzniku medikánu na podzim bych si na ní skoro vsadil. Naopak přát si déletrvající tlakové bahno, které obvykle zvýrazňuje územní disproporci srážek považuji za fail. Nehledě na riziko bleskových povodní v případně přelitých oblastech.

Tím se dostávám k jádru věci: Já a menšina jiných diskutérů jsme z různých důvodů nevyjádřili nadšení z předpovědi na příští týden a současné celkové výhledy v předpovědi počasí. Proto se více upínám k období po 5. srpnu a založil jsem toto diskuzní téma. Ze současných silných bouřek nejsem zas tak nadšený, nicméně do toho diskuzního vlákna nepíši, že si je nepřeji a nedávám k nim zbytečně emotikony...Co se domluvit, že aspoň v příštích pár dnech, nebudeme zbytečně psát do opačného vlákna. Mezitím se předpovědi vykrystalizují a ukáže se, že se třeba jeden z nás mýlil. Já jsem ochoten např. v případě plošného obnovení sucha ve druhé polovině srpna přiznat svou chybu.

379
# 29.07.2023, 21:38

Podporu pro fandění dalšímu suchému období po prozatím dost suchém létě bych tady nehledal..To je očekávání, které tu bude naplněno je velmi těžko..
Bouřky dnes byly ,, hodné,, , nic opravdu silného se nevyskytlo...

# 29.07.2023, 22:27

Podporu asi ne. Ale je fajn akceptovat jiný názor a zbytečně se neprovokovat.

379
# 29.07.2023, 22:42

Třemšín
Chápu pohled zemědělce, kterému dozrává úroda, potřebuje sklízet..
Ten potřeboval déšť jindy, dřív, ne teď..
Nicméně jsou tu , v převážné většině, spíše zahradníci..
A velká část z nich vodu potřebuje , protože ji má nedostatek už týdny..
Lesy jsou aktuálně téměř bez hub, i houbaři chtějí vodu..
Pak jsou tu , pochopitelně, hojně zastoupeni i lidé, kteří milují různé vizuální projevy divočejšíhi počasí..
Prostě fandové různých meteojevů..Nic překvapivého na fóru o počasí.
Je třeba s tím počítat..

# 30.07.2023, 02:01

Ai-kun
To má takhle půlka republiky nízké teploty hodně deště

80
# 30.07.2023, 08:13

Baumrtnik
Jmenujte mi místa, kde byly objektivně nízké teploty letos v létě (červen + červenec). Opravdu podprůměr.
Já mám pocit, že si tu čtvrt osazenstva po posledních letech myslí, že bydlí někde ve Španělsku :cool:

379
# 30.07.2023, 08:33

I v tom nejstudenějším místě na světě, v Novém Jičíně, byl červen teplotně průměrný a červenec nadprůměrný..
Někteří uživatelé tu šíří regulérní hoaxy, vycucané z prstu...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.