Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Studená fronta přinese déšť, na východ i bouřky, v noci na Moravě pozor na vydatné srážky

Diskuse o počasí Sněhová bouře a silný vítr

Anonymní
Avatar
# 28.01.2007, 11:36

Dne 28.11. v 11:00 vydáno upozornění na silný vítr, sněhové bouře a závěje

V čerstvém severozápadním proudění bude postupovat přes Polsko tlaková níže a s ní spojený frontální systém. Jeho teplá fronta ovlivní počasí u nás během neděle 28.1., studená fronta v noci na pondělí a v pondělí (29.1.).
V neděli odpoledne bude zesilovat čerstvý západní vítr 5 až 9 m/s, v nárazech 15 až 20 m/s, k večeru na silný 10 až 15 m/s, v nárazech 20 až 30 m/s (70-105 km/h), ojediněle, zejména na horách až 35 m/s (125 km/h). Nejsilnější vítr se bude vyskytovat v noci na pondělí a v pondělí během dne zeslábne. Očekávané nárazy větru budou v průměru o 10 m/s nižší, než byly ve spojitosti s tlakovou níží Kyrill z minulého týdne, nicméně, bude se jednat také o velmi intenzivní meteorologický jev, který způsobí rozsáhlé škody. V souvislosti s frontálním systémem očekáváme občasné sněžení, na horách v severní polovině území i vydatnější. V neděli večer a během pondělí budou v nížinách srážky smíšené nebo dešťové. Ojediněle mohou být i mrznoucí a může se tvořit ledovka. Odhadujeme, že během neděle a noci na pondělí napadne do 10 cm, na horách 10 až 40 cm nového sněhu. V pondělí napadne 1 až 10 cm, zejména na severních horách až 15 cm nového sněhu. Při sněžení a silném větru se budou tvořit četné sněhové jazyky, ve vyšších polohách a na horách i závěje. Během noci na pondělí v polohách pod 500 m n.m očekáváme smíšené srážky a teploty nad nulou, čím se riziko tvorby sněhových jazyků sníží. Zejméná ve vyšších a horských polohách očekáváme výskyt sněhových bouří. Spojuje se při nich účinek silného větru, který víří sníh a mrazu, což může ochromit veškerou dopravu. Dochází ke zdánlivému splynutí země a oblohy a výraznému snížení dohlednosti (tzv. bílá tma). Přitom je orientace velmi obtížná.
Doporučuje se výrazně omezit venkovní pobyt a jízdy autem. Je potřeba sledovat informace o meteorologické situaci, v případě nutnosti jízdy sledovat zpravodajství Zelené vlny a volit maximálně opatrný způsob jízdy. Je třeba počítat s možnými komplikacemi a výrazným prodloužením doby dojezdu na dané místo. Zimní pneumatiky a při cestě do hor i sněhové řetězy by měly být samozřejmostí. Nejčastěji bývají postižené části komunikací vedoucí otevřenou, vyvýšenou krajinou. Při větru je pro zimní údržbu obtížné tyto úseky silnic udržovat sjízdné, protože při sněžení po odklizení sněhu se vzápětí tvoří nové sněhové jazyky a závěje. Na horách je nezbytné sledovat informace horské služby o zákazu vstupu do lesů, poškozených vichřicí z minulého týdne, zákazu hřebenových túr, stupních lavinového nebezpečí a dodržovat jejich pokyny. Při teplotách vzduchu blízkých 0 st.C se mokrý sníh usazuje na předmětech, zejména na větvích, drátech, stožárech elektrického vedení, anténních systémech apod. Při intenzivnějším sněžení se vytváří silná vrstva, která svou tíhou může působit škody v energetice, na lesním porostu, a to zvláště při silném větru. Problémy mohou být o to větší, že na řadě míst jsou po vichřici z minulého týdne v lesích polomy. Proto je nutné dodržovat zákaz vstupu do lesů! Za silného větru je třeba dodržovat následující bezpečnostní pravidla: Nezdržovat se v blízkosti větších stromů, u kterých může dojít k jejich vyvrácení nebo ulomení větších větví. Dávat pozor na možnost pádu drátů elektrických rozvodů. Možnost výpadků elektrického proudu. Za jízdy přiměřeně snížit rychlost, náhlý boční náraz větru může učinit dopravní prostředek neovladatelným. Pro omezení škod na majetku zabezpečit okna, skleníky, lehčí věci umístěné na volném prostranství, ukotvit anténní stožáry, stavební jeřáby apod.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha

Platí pro celou ČR

# 28.01.2007, 12:58

Aktuální pohled na studenou frontu, která postupuje do Čech, z 28.1. 12:45


Zdroj: Wetteronline

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.