Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Úspěšnost předpovědi mlha, nízké oblačnosti a teplot

8
# 14.10.2008, 22:21

Zdravím,
od počátku týdne se nejvyšší teploty V Brně pohybují kolem 12 stupňů, nerozpustí se nízká oblačnost a mlhy, přesto drtivá většina předpovědních meteogramů i modelů, které sleduji, a většinou i předpověď počasí od ČHMÚ hovoří o převážně slunečném počasí a teplotami až kolem 20 stupňů. Překvapilo mě, že kvalita a přesnot předpovědí v těchto situacích není ještě moc promakaná. Je to škoda, když i podle ČHMÚ se člověk obleče na 20 stupňů a pak je mu zima, když je jen lehce nad deset. :(

Chtěl bych u této příležistosti pochválit a vyzdvihnout výsledky polského modelu ICM COAMPS na meteogramu, který vždy celý týden velmi přesně předpověděl dokázal předpovědět nízkou oblačnost i teploty do 15 stupňů, i když dneska ani náznakem nezachytil několikaminutovou lehkou večerní přeháňku.

A jaké máte vaše zkušenosti s předpověďmi v těchto dnech? Čím se řídíte vy?

Anonymní
Avatar
# 16.10.2008, 11:01

Řídm se svými vlastími zkušenosti - nějaké modely jsou v tmto přpadě dost ošeeté - bydlím u několika řek a mlha se zde většinou rozpustí až pozdě.

8
# 18.10.2008, 12:56

Díky za odpověď. Díky intenzivnímu 2týdennímu zkoumání předpovědí jsem došel k závěru, že nejlepší je podívat se na Wetter.com, který správně ukazuje i mlhy. Následuje yr.no a foreca.com, které ty mlhy a teploty sice moc neumí, ale oblačnost a srážky ano, tak jsou vhodně pro standardní situace. Ostatní modely se mi moc neosvědčily.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.