Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci od západu dorazí výrazná studená fronta

Diskuse o počasí Jaký bude červenec?

403
# 09.07.2022, 10:45

Lucina
:D vy toho s těma +30 naděláte... já se příští tři týdny jedu trošku ohřát, zse uděláme nějaký ten okruh na jihu, ale minimálně týden strávím na baráku a tam mě čeká, to co přikládám na výhledu... kdepak to asi budu?:!!:

178
# 09.07.2022, 12:29

Tak už i ČHMÚ dal na příští týden až 34 stupňů a bude podle mě zvyšovat, hlavně budou zase hrozit požáry a bude šílené sucho :slunce::pozor:

# 09.07.2022, 12:44

kuba
No okolí Prahy a jih ani náhodou nebude v suchu. To zase na suchu bude SZ a JM. Slezsko a zbytek Moravy mimo západní taky i když tam měli celkem dost supercel a i ta JM. Jen jim chybí trvalejší vydatnější déšť. SZ si to kousek vynahradilo 27.6.

No Nás zase čeká podobná epizoda s 35+, dokonce vypadá i teplejší než ta v červnu. Hrůza, SZ měli na krátko zalito ale zase je žlutá suchá tráva a teď se to bude jen zhoršovat, když příjde období beze srážek a teploty půjdou možná i na 39°C a do toho slunce. to není dobrý. A hlavně v Ústeckém kraji kvůli svému obyvatelstvu se obávám hodně požárů.

VHK
Avatar
31
# 09.07.2022, 12:52

Peter Sedlák 1
Vy uz ted vite kama pujdou za tyden (jestli vubec budou) fronty a srazky,tak to jste asi jasnovidec:D

# 09.07.2022, 12:59

VHK
Jakože horko tam je dlouho, celkem tomu věřím. Ale tak samozřejmě, že to ještě vyjít nemusí a může to být i jinak:D:D. Třeba GFSáček tam měl 18.7 bouřky a už je smázl:D Ale horko tam furt má.

# 09.07.2022, 12:59

Tak výstup, který vypadal jako úlet zčista jasna, tak se z ničeho nic už potřetí potvrzuje. A to už zbývá jenom 8 až 9 dní. A proto je pochopitelné, že už ČHMÚ reaguje. Veřím, že to opravdu skončí na těch 35 C a maxima se 2 dny zastaví okolo těch 37 C, jak jsem to odhadoval včera a ty plošnější 39 a 40 C zůstanou zatím jenom v modelových předpokladech. V noci jsem očekával, že se jedná o chybu ve výstupu, protože vyletěl z ničeho nic o 7 až 8 C nahoru a zcela překopal synoptiku, ale zatím se tohoto trendu GFS drží a ansámbly už dost často rovněž stoupají nad 20 C a Ecák tam má taky mezi 22 až 24 C v 850 hPa. Takže potenciál na maxima někde mezi 39 až 40 C, i když pořád je to výstup mezi těmi vyššími. Vedra se po včerejšku, kdy už to začalo vypadat na teploty mezi 30 - 35 C i ansámbly začaly klesat, znovu objevují v modelech. Ale pořád je to týden a popravdě ještě není úplně jisté, jak bude ve čtvrtek odpoledne, protože to vypadá na teplotní rozhraní a to může zcela ovlivnit i následující průběh. Ale popravdě šance, že se tomu zcela vyhneme už je opravdu malá.

# 09.07.2022, 13:16

palma
Zkusím tipnout, že byste mohl být někde ve Francouzském středohoří. Nebo by to mohly být ještě Alpy na jihu Francie. Jestli to má být někde na jihu. Okolí Grenoblu. Teploty mi to tam ukazuje docela podobné, jenom ty minima jsou u vás trošku vyšší.
palma Tak to bylo trochu mimo. Jsem si říkal, že takhle rychlý nástup veder bude spíše v západní Evropě a né i v Chorvatsku. Tak to se držte. 41 C už je opravdu dost. Ještě na ostřejším slunku než ve střední Evropě. A ta minima jsou taky hodně vysoká.

403
# 09.07.2022, 13:24

Jste první, kdo to zkusil, tak se sluší odpovědět, je to kus od tam tud, Chorvatsko, blízko Biogradu na Moru, u městečka Drage.. bude to paráda, sice tam ještě něco budu dělat okolo vinohradu a zahrady, ale to spíš brzo po ránu, jinak bych pokoušel organismus kolapsem..:D

147
# 09.07.2022, 14:17

Člověk si musí zvykat, takže když bude okolo těch 35 (víc ne), ještě se to dá přetrpět, pokud teda nebude takhle týden a víc v kuse. Záleží také na nocích, jaká zátěž to na organismus bude. Kažodpádně je velice fajn vidět v modelech oteplení, tady těch 20 vůbec letních není, ještě fouká, takže chce to alespon 25+, ideál do 30....

147
# 09.07.2022, 14:18

palma
střední Dalmácie je typicky výhřevné místo celého HR :D

178
# 09.07.2022, 18:47

Tak znova je tam na příští úterý až 44 stupňů na Jižní Moravě ale přijde mi že ty trochu posouvají že měli být dřív, čtvrtek už gfs taky ochladil pod 30 stupňů, uvidíme co tam bude další dny

77
# 09.07.2022, 18:59

kuba
No uvidíme, celé to vedro k nám (dle GFS) tlačí tlaková níže či co to je u Portugalska. Takže je to stejná situace, ze které mělo být vedro už příští týden ve čtvrtek...

Takhle na dálku je to hodně nejistá situace, kdyby byla ve výhledu nějaká obří tlaková výše přes půl Evropy, tak by to bylo jistější.

170
# 09.07.2022, 19:16

spurdo
no kdyby to vyšlo tak by se absolutní rekord posunul o 4 stupně :D

403
# 09.07.2022, 19:27

Kokos342
Ještě jednou to napište, a znova se ozve Aura s jeho +47..;-)

42
# 09.07.2022, 20:04

palma
V klidu, já to teď několik dní vůbec nečetl a nevím, co tu kdo psal :D. Kouknul jsem na modely po několika dnech a jsem názoru ohledně veder:

Je to hodně nejisté. Vidím to tak, že by mohlo být 35 °C, 40 °C nebo 45 °C s tím, že první varianta padne na 99% a je otázka zda padne i druhá nebo třetí.

GFS to tam teď opět žene, Benelux 46 °C, jižní Morava 43° C. Koukal jsem na Ventusky a ten má pro mě nižší teploty, takže to nějaký model tlačí dolů, ale zítra ráno tam můžu mít přes 40° C.

palma
Čistě hypoteticky pokud bychom dali těch třeba 44° C a podobné extrémní vlny veder by se opakovaly až k 45 °C v dalších letech, tak potom k těm 47° C by asi nebylo až tak daleko. Kdyby extrémní vlny chodily hodně často a dosahovaly v ČR 40 °C až 45 °C, tak by se potvrdil asi ten nejkritičtější scénář GO a změny klimatu. No budoucnost je asi zajímavá. Bokem jsem přemýšlel, jaká by mohla být následující zima a hned jsem si řekl: To je marný :D. Zase bude sněžit defakto jenom na horách a v nížinách takový ten podzim...

Asi nejchladnější možná varianta která nevyjde, Ventusky.com
403
# 09.07.2022, 20:30

aura_33
Ono to sem nepatří, nicméně podle dlouhodobých prognóz má být prosinec teplejší o +2 než průměr, a celý podzim mírně nadnormální, tož tak, ale víme, co to umí, je třetí rok s La Nina.. takže...může být i klasická zima..no, teď má vrcholit léto, a já se těším na extrém v příštích 14 dnech až třech týdnech..

162
# 09.07.2022, 20:40

Když se tak koukám na předověď pro Komárno, říkám si, to je opravdu jižní Slovensko, nebo nějaká Lybie:D Ne teď vážně je zajímavý že se tohle vůbec v předpovědi objeví. Kdyby 40 ale ono rovnou 45°C. A jih Moravy až 43°C. Já stejně budu v tu dobu v Chorvatsku, kde má být chladněji než u nás:D Takže mně je to docela jedno.

Doufám že to nevyjde
42
# 09.07.2022, 20:45

palma
Proč 47 °C? (Váš dotaz několik dní zpět)
Protože jsem to prostě stanovil a pak začal uvažovat, zda to je úplný nesmysl nebo je to možné.

palma
To byla jenom odbočka se zimou, ale prostě mě hned napadlo, že bude zase dost teplá :D. Třeba ne.

ota
Proč jsem se vrátil? (Váš dotaz několik dní zpět)
Abych diskutoval o počasí přece :D. A nepište mi, že snižuji úroveň diskuze nebo něco takového, to je vážně hloupé. Spíš tím ukazujete Vaší neschopnost přijímat všechny/některé příspěvky, které tu jsou. Jsme na diskuzi, takže tu bude vždy široká škála různých názorů, třeba i extrémních.

Tohle je vážně zajímavé, 46 °C může být i v Nizozemsku, které ovšem leží kousek od moře a ještě severněji, než ČR.

46 °C v Nizozemsku, Ventusky.com
178
# 09.07.2022, 20:53

ECMF třeba takový vedra nemá a má tam lehce přes 30, nevěřím tomu že by bylo přes 40 stupňů, to už by bylo fakt extrémní

# 09.07.2022, 20:58

Tady předpovídají jen 42°C a 25°C přes noc... nic moc, čekal jsem víc :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.