Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Jaký bude červenec?

168
# 14.07.2022, 12:43

No jako já doufám že tady ty 4 stupně co předpovídá ČHMÚ na neděli ráno nebudou, v Červenci a on bude skoro přízemní mráz

# 14.07.2022, 12:44

Tak modely nám začínají zase trochu přidávat. GFS už je s potenciálem okolo 39 C a je to velmi podobný výstup jako ráno už na středu. Začíná být i zajímavý rozkol v tom zda bude nejtepleji v Čechách, nebo na Moravě. Čechám se rýsují jako nejteplejší dny úterý a středa a na Moravě středa a pátek. Dokonce již v úterý by mohlo být v Čechách okolo 35 C. Víkend také nevypadá již natolik chladný. Spíše budou teploty lehce pod DP v maximech a chladná rána. PO bude asi ještě spíše letní den, i když ani zde se trop nedá vyloučit v nejteplejších lokalitách. V úterý tropický den na celém území. A středa, čtvrtek budou dny, kdy to vypadá nejpravděpodobněji na supertropické dny. Uvidíme možná padne i maximum léta v Ově a v celé ČR. Tady to je 34,3 C z 1. 7. Pokud by se horký scénář opakoval i večer a Ecák také trochu přidal tak bych využil opravný tip a zvedl tip na 38 - 40 C. Ansámbly GFS i pro Ostravu letí k 21 C až 22 C, takže nevidím jediný důvod proč by potom na jižní Moravě nebo v Polabí nemohlo být okolo 39 C. Ale zatím se nechci nechat unést. Jinak výhled dál naznačuje počasí vrcholného léta, ale spíše probíhajícího v nadprůměru. Připomínám tipy lze měnit a zadávat do dnešní půlnoci.
PS: Ten kdo použije finální tip bude znázorněn zeleně.

Tipovací tabulka 2. den odpoledne
# 14.07.2022, 13:13

Jenom tak přidám aktuální ansámbly pro Hodonín, musím říct, že to už jsou hodně vysoké hodnoty. Median 21,5 C. A i během ostatních částí dne je median okolo 20 C Začíná z toho koukat ještě slušný extrém. Výstraha na velmi vysoké teploty už mi přijde jako taková celkem tutovka. A možná se bude muset použít v Polabí a na jižní Moravě červená výstraha pro teploty nad 37 C. Na to, jak se ta vlna už skoro vymazávala tak chytá už 3 dech a stále se nevzdává.

Velmi teplé ansámbly na 20. 7. na jižní Moravě. Median 21,5 C - TMAX nad 37 - 38 C v polovině výstupu /wetterzentrale.de
42
# 14.07.2022, 13:20

Tomáš J.
Já s tím počítal, proto jsem pořád jak idiot křičel: Bude extrémní vedro na 95% atd.

Totiž když tam měly modely fakt totální hrůzný vedro, bylo mi jasný, že je v tom obrovský potenciál a že z toho něco bude, pak to dost snížily a teď se pomalu vracíme zpět. Třeba padne i ten absolutňák. Kdo vyhraje tipovačku a bude nejblíže, tak bude mít spíš jenom štěstí, nedá se to fakticky vůbec určit ta nejvyšší teplota.

171
# 14.07.2022, 13:22

No dneska předposlední den v chladném zákoutí Třebíčska. Od Soboty zase Brno a koukám, tak před mými narozeninami bude celkem žhavé počasí a pokud budu mít štěstí, tak si dám i narozeninovou bouřku.

Jinak hezky se čtou příspěvky swana a Tomáše J. Až dojedu do Brna, tak udělám rozbor jako jsem dělal v zimě k PV apod.

# 14.07.2022, 13:31

aura_33
Jako i v minulých dnech tam blikal potenciál na 38 C. Jenom byl trochu skryt tím, že GFS ukazoval 36 C, protože úplně nevidí některé údolní oblasti apod. Ale dneska 5 až 6 dní předem se tam znovu začíná ukazovat možnost i toho maxima mezi 39 až 40 C. A právě že to není jenom o GFS. Jediný Ecák je teď chladnější. GEM, GFS jsou na potenciálu maxima při dobré shodě podminek. Typu suchý vzduch, slabší vítr, slunečné počasí na 39 až 40 C v nejteplejších místech. Icon tam měl pro SZ Čechy včera také 22 - 23 C ve výšce. Takže 38 - 39 C někde v Doksanech rovněž. Ještě to může být nakonec napínavé to poslední chvíle i s tím absolutním rekordem.

# 14.07.2022, 13:34

Aidamko1
Nějaký rozbor na konec července, srpen by se hodil. Tyhle dlouhodobé výhledy a indexy, tak tomu úplně nerozumím. Já tady s tou vlnou začal 5. 7. a dejme tomu by se dal považovat za celkem úspěšný. I když nechci si to úplně zakřiknout, protože známe počasí. Tam se to může ještě nějak zkomplikovat. Kdybych to odhadoval Francouzům tak tam jsem se trefil celkem do puntíku. To tady přece jenom o víkendu třeba říct nemohu. Čekal jsem letní teploty a tropy už od 17. 7. Včera jsem viděl, jak je na Tour trápí vedra. A když vidím výhled tak je mi jich celkem líto v tomhle závodit. Dneska během etapy v údolích 35 C, v kopcích 25 C. A víkendové etapy ve 40 C.
Teda tak to gratulace psát v 17 letech odborné články. Tak ať se daří, ale za ten vás přehled zaslouženě. Co jsem si četl ty vaše rozbory, tak to bylo výborně napsané.

171
# 14.07.2022, 13:37

Tomáš J.
Právě to udělám v sobotu. Děcka jsou na pokladovce, takže jako vedoucí dneska lenošíme a já u toho čtu nějaké rozbory dalších lidí a sledují celkově běhy jak modelů, tak signitifikačních tlakových parametrů.

Pak v sobotu to sem vložím. Pravda je, že jsem spíše na zimní půlrok. Tam se orientuji mnohem lépe. Plus letos budu psát možná už pod jedním odborným webem články.

42
# 14.07.2022, 13:48

Aidamko1
"Pravda je, že jsem spíše na zimní půlrok."

Zima je nejlepší, protože jak vznikne ten PV, vše je rychlejší, proměnlivější a dynamičtější a tedy zajímavější. Jinak se mi ukazuje, že nejvíc zajímavé situace jsou v zimě a v létě, kdežto jaro podzim je větší klid, aspoň mi to tak přijde.

110
# 14.07.2022, 13:51

Tak aktuální předpověď výhledově samé letní a tropické dny, i ten víkend by měl být kolem +25, což je trošku více, než se ještě včera čekalo...

Jinak dnes v Brně tropický den všude, poctivě, žádné tuřanské excesy:D.

379
# 14.07.2022, 14:02

ludvicek
:D
Město je město, letiště za městem něco jiného, to je jasný..
Ale tak určitě tam máte městské, amatérské, dobře odstíněné stanice, které jsou pro výhřátou aglomeraci více vypovídající... než měřáky za městem..
Já tu dnes ráno měl teplíčko, po delší době aspoň+10..:D
Aktuálně poctivých 31°C...


273
# 14.07.2022, 14:07

Tomáš J.
Doplňte mi tam prosíme tedy můj tip na 20.7. i pro MB děkuji, je tam automat ČHMÚ a odhadoval jsem max. 33,5. V tabulce chybí datum tipu, budu totiž sledovat jen tipy uživatelů starší 7 dní.

Ludvicek
Jsem teď u Labskejch pískovců nad Děčínem a je tady teda solidní sucho, ani ty třešně pořádně nenarostly, ale stejně luxusně zelená krajina, naštěstí mám tady příjemných 24, zatímco doma se dotýkám tropů, ideálních stav.

73
# 14.07.2022, 14:26

Stejně jako minule to visí na pohybu tlakové níže u Portugalska. Takže za mě je to jasné, když jde o pohyby tlakových níží, tak nevěřit GFS. :D

33
# 14.07.2022, 15:05

ludvicek
swan1
Jestli ony ty Tuřany neleží v nějaké kotlince. Během studií jsem tam občas jezdívala na brigády a vím, že hlavně v zimě tam bývalo tak nějak chladněji než v okolí (teď nemám na mysli střed Brna, nýbrž venkovskou oblast přiléhající z jihu k Brnu). Teploměr jsem ale s sebou nenosila. :D

# 14.07.2022, 19:19

Tak dnešní večerní GFS trošku stáhl maxima, protože přesouvá horký vzduch více k jihu. na Slovensko a okrajově jih Moravy. Ovšem ve výsledku na relevanci to nic nemění. Pořád je tu ten potenciál na tu 38 - 40 C v absolutním maximu. K tipovačce za 5 hodin je definitivní termín uzavírky tipů, tak kdo to ještě chce zkusit na základě nejbližších modelů, tak může ještě dneska večer. Yurri tam chtěl čas tipů, tak jsem ho tam přidal. Ale pro uznávání daných tipů, je úplně jedno jestli to někdo zkoušel odhadnout včera nebo dneska. A jinak mimochodem k Yurrimu. Jeho lokalitu tam dávat můžu jedině v případě, že si myslí, že to bude maximum celé vlny horka na jeho stanici. Netipujeme počasí ve své lokalitě, ale v nejteplejší lokalitě v ČR. Takže pokud chcete změnit tip na Moravské Budějovice a teplotu 33,5 C. Připomínám komu přijde, že hodnotu podstřelil nebo přestřelil, tak může udělat 1 úpravu. Ať vám to názorně ukážu, tak já upravuju svůj tip ze včerejšího odpoledne na 38,4 C v Brodě nad Dyjí a posunuju očekávané maximum na čtvrtek, protože ta studená fronta se zdá, že se trošku zdrží. Ale jako hlavní je trefit teplotu né den a lokalitu. To až při shodě odchylky

Tipovací tabulka 2. den večer/ 4 h 43 min do uzavírky
273
# 14.07.2022, 19:55

Tomáš J.

Podobne jsem udelal tipovaci anketu pro nejvyssi teplotu v Ceske Republice i na Zemi v roce 2022:

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-3-6323-Nejvyssi_...

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-3-6321-Jaka_bude...

Obe dve ankety uz jsou uzavrene a vzhledem k jiz predchozim vlnam veder pro Ceskou Republiku zbyvaji pouze 2 nejteplejsi moznosti, pro Zemi tech moznosti stale je v platnosti vic, ale prvni moznost uz je vyloucena (nejmene, musel bych vice prozkoumat Death Valley v USA - GHCND i pro celou Zemi Ogimet SYNOP).

Aktualni vlna veder v 2. pulce cervence (uz po 10. cervenci na jiho-zapade Evropy zacala) zde:

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-3-6401-Extremni_...

273
# 14.07.2022, 21:26

Tomáš J.
Tak to nic, ale díky za info, nejde mi o nejvyšší teplotu vůbec, ale o max. teplotu na daném stanovišti ČHMÚ v daný den, nechci se omezovat jen na jih JMoravy, tam je ta síť profi stanic stejně velmi řídká.

110
# 14.07.2022, 21:55

Miriam
Dolík nebo kotlinka určitě ne, spíš tam z těch okolních polí táhne, profukuje nebo tak něco. Jak píše Swan, baráky ve městě udělají svý. Spíš teď bude zajímavý sledovat, jak tam staví ty mega haly okolo letiště, jestli se to nějak podepíše na teplotách.

33
# 14.07.2022, 21:57

ludvicek
Ono právě na těch polích bývalo spíš tepleji než tam (uvnitř zástavby, ale ne na letišti - tam jsem byla možná jednou). Což je překvapující. Ale už jsem tam dlouho nebyla, takže to nejsou moc čerstvé vzpomínky.

168
# 14.07.2022, 23:07

Tomáš J.
Tak mi můžete zapsat 22.7.2022 39.7 stupňů v Dobřichovicích:)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.