Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Jaké bude jaro 2021?

53
# 14.02.2021, 01:13

Tak únor nám již pomalu značí, že se ze zimy pomalu dostáváme do jara. Zároveň se dostáváme pryč z loňského cyklu La Niňa. Otázkou je tedy jaké bude letošní jaro? Bude dle vás teplé, chladné vlhké či suché? Povídejte a diskutujme.

Dole jsou odkazy na oficiální výhled webu accuweather a slovenskou verzi ze serveru meteoinfo.sk

https://meteoinfo.sk/clanok/52968-europska-jar-202...
https://www.accuweather.com/en/weather-forecasts/a...

PS: Snad vám anketa nebude vadit, přijde mě celkem v pohodě.

Jaké bude letošní jaro?
Teplé a srážkově podprůměrné
3 (12 %)
Teplé a srážkově průměrné
3 (12 %)
Teplé a srážkově nadprůměrné
12 (46 %)
Teplotně normální jaro bez ohledu na srážky
5 (19 %)
Chladné a srážkově nadprůměrné
1 (4 %)
Chladné a srážkově na průměru
2 (8 %)
Chladné a srážkově podprůměrné
0 (0 %)
Celkem hlasů: 26 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
Výhled na jaro dle serveru accuweather.com
2261
# 14.02.2021, 05:47

Ta podobnost s rokem 2018 tu prostě je :!!: dávám teplo a podprůměr, chjo:slunce:

147
# 14.02.2021, 07:17

byl by to extrém:!!: u nás to ukazuje až 15C :!!::slunce: to je dost teplo a to by bylo i na horách kolem 5-10C:!!: myslím že pokud tohle vyjde řeky budou okamžitě reagovat:!!:

50
# 14.02.2021, 09:14

chladnější březen, pak už bude teplo, klasika
srážkově celkově nadprůměr

Ještě bych dodal, od dubna teplo, ale nějaké to krátkodobé výrazné ochlazení určitě dorazí, které se projeví mrazíky a/nebo sněžením. V březnu, dubnu i květnu.
První teploty nad +15 dorazí typicky v březnu, v dubnu nad +20, květen letní dny.
Osobně jsem zvědavý kdy vyschne půda na povrchu, poslední roky to bylo vždy už v březnu, letos by to mohlo být až v dubnu.

238
# 14.02.2021, 09:27

Osobně si netroufám říci. Teplotně lehký nadprůměr, ale určitě se v březnu nebo dubnu dočkáme ještě krátkého zimního vpádu se sněhem.

Spíš moje přání by bylo, kdyby srážek do léta bylo max. do průměru. I malý podprůměr by neuškodil, protože půda je u nás hodně nasáklá a už prakticky nebere další vodu.

53
# 14.02.2021, 10:07

Já tady čekám nadprůměrně teplé jaro a taky srážkový podprůměr.
Ale v březnu by se mohlo na pár dnů ochladit i s nějakou zatoulanou vločkou i tady v nížině.

3
# 14.02.2021, 12:07

Já očekávám,že žádne jaro jako každý rok nebude....bude to skok rovnou do léta....a v dubnu 3 dni -8.

F4
Avatar
109
# 14.02.2021, 12:47

Já taky očekávám pokračování ve šňůře nadprůměrně teplých jar. Otázkou je množství srážek. No v dubnu čekám tradiční sucho resp. extrémně malý úhrn srážek.

76
# 14.02.2021, 13:40

Zítra večer na SZ sněžení (cca 6 cm) a od středy pravděpodobně obleva a teploty nad 0 a pomaličku a jistě jarní teploty..jen se bojím co na to řeky..

33
# 13.05.2021, 19:03

Výhledy zatím nevypadají moc teple. Zajímalo by mě, jaká bude nakonec odchylka od normálu.

167
# 14.05.2021, 09:41

Teď tam Ecák hodil na příští víkend severní až severozápadní proudění a teploty přes den sotva 10 a ráno mrazíky, tohle už snad ani vyjít nemůže

109
# 14.05.2021, 11:46

Chladné a srážkově podprůměrné má nula procent. Ale přesně takové u mě bylo. To nevymyslíš. A ten dnešní slejvák už to nezmění.

50
# 14.05.2021, 13:01

kuba
Má to tam i GFS, T850hPa pod 0, což by na např. hřebenech Krkonoš znamenalo další květnové sněžení.

Pravděpodobnost, že celé meteorologické jaro skončí teplotně podprůměrné je asi už 100%.

96
# 15.05.2021, 13:59

Meteorologické jaro se sice blíží ke svému konci, ale v Krušných horách, teprve začíná.
Zatímco na hřebenu v 850 m.n.m ještě odtávají poslední zbytky nesouvislé vrstvy sněhu, tak kolem 760 m.n.m kvetou typicky jarní byliny jako bledule, sněženky, blatouchy, podběl, fialky, sasanky, prvosenky atd. Stromy jsou zatím prakticky neolistěné, kromě vrb.

Hřeben KH, 15.5.2021, 850 m.n.m
Okolí zaniklé obce Rusová, 15.5.2021, 760 m.n.m
Okolí zaniklé obce Rusová, 15.5.2021, 740 - 780 m.n.m
33
# 15.05.2021, 15:55

ROFA
o kolik je to tak asi opožděné? Já u nás pozoruju opoždění značné, ale velmi nerovnoměrné (některé rostliny jsou opožděné extrémně, jiné trochu, několik málo vůbec).
Téměř vůbec nejsou opožděné jádroviny - jabloně, hrušně kvetly na přelomu měsíců a počátkem května, což odpovídá normě (byly roky, kdy kvetly koncem dubna, ale to bylo rané kvetení). Teď jsou již hrušně delší dobu odkvetlé, jabloně dokvétají.
Vůbec nejsou opožděné ibišky - nyní mají malé lístky, což je běžný stav za celou dobu mého pozorování.
Jen malé zpoždění mají pivoňky (momentálně jsou ve stavu již vybarvených, pomalu se otevírajících poupat).
----------------------------------------
Dost opožděné bylo kvetení peckovin, o dobré tři týdny - ale to je jedině dobře. ;-). Proto jsou nyní doslova obalené plody, včetně mandloní a meruněk.
Obrovské zpoždění mají bezy. Běžně kvetou v půlce dubna, nyní ještě nemají ani plně dorostlá květenství.
Hodně opožděné je olisťování lip - olistily se teprve nedávno, ačkoli zde bývají plně olistěné stromy již ve druhé půlce dubna.
Značně opožděné jsou i akáty. Klasicky kvetou v první půlce května, výjimečně i na konci dubna - nyní to vidím nejdřív tak na počátek června, což by byl asi rekord za celou dobu mého pozorování (jednou, někdy ke konci 90. let, kvetly skoro na konci května; přesný rok si nepamatuju, byla jsem malá. Ale možná to byl ten rok s chladným dubnem - 1997).

109
# 15.05.2021, 16:07

Miriam
Teď jsme byli na výletě za Brnem v krasu, tam to odpovídá tak půlce dubna. Někde stromy ještě teprve pučí a mají zcela průhledné koruny.

Výhled na příští týden má sestupnou tendenci, ranní minima kolem +5, jaro určitě jedno z nejchladnějších za posledních 30 let, byť paradoxně někde s tropickým dnem.

96
# 15.05.2021, 17:01

Miriam
Po pravdě ten posun z dlouhodobějšího pohledu nebude tak výrazný. Podle stavu vegetace odhaduji opoždění o 5 až 10 dnů. Tady na jižním svahu začínají kvést třešně. Hory získaly malý náskok před nížinami v průběhu března, kdy se objevila inverze. V dubnu to ale počasí zaseklo. O žádné mrazíky už také nestojím. Právě mi jdou na zahradě do květu angrešty a rybízy. Loni to před půlkou května vše pomrzlo.

Edit: Aladin nám v posledním výstupu to noční teploty výrazně zvýšil, tak snad to mu to vyjde.

33
# 18.05.2021, 16:11

ludvicek
U nás zatím nejsou plně olistěné akáty, jinak už všechno ano. Ale celkově to také odhaduju na průměrné 3-4 týdenní zpoždění u většiny rostlin...
Např. bezy asi opravdu čekají na větší teplo, protože už dlouho téměř stojí s velkými, avšak zatím zelenými květenstvími.

ROFA
Tak to je dobře. Podle fotek se mi zdálo, že by to mohlo být horší, ale já ten kraj vůbec neznám. Zpoždění do 10 dní není katastrofa.

# 22.05.2021, 18:42

No doufam že se už konečně otepli. Už mě ta zima nebavi. :(

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.