Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Rok 2020 zhodnocení, jaký bude rok 2021?

50
# 18.12.2020, 10:18

Rok 2020 se schyluje ke svému konci, jak byste ho zhodnotili? Co na něm bylo nejzajímavější?

Já bych vytknul určitě: povodně, velká časová nerovnoměrnost srážek a vcelku chladnější léto, než v předchozích letech.

Jaký bude rok 2021? Kdo má odvahu, může si tipnout.

Můj odhad: Velmi teplý rok, hlavně léto a jaro. Celkově výrazný nadprůměr srážek na většině území ČR. Více bouřek, než v předchozích letech.

Co Vás na roku 2020 nejvíce překvapilo?
Suchý leden a málo sněhu v úvodu roku
0 (0 %)
Velmi teplý únor s výrazným podílem dešťových srážek
2 (13 %)
Výrazné mrazy na přelomu března a dubna se škodami na úrodě
0 (0 %)
Nezvykle slunečný a suchý duben
1 (7 %)
Výrazné srážky v červnu a povodně
1 (7 %)
Velmi suchý červenec na severozápadě Čech
0 (0 %)
Výrazné srážky na podzim na východě a povodně
5 (33 %)
Velmi častá inverze a málo srážek v listopadu a velkou část prosince
0 (0 %)
Relativně chladnější léto bez extrémních veder
2 (13 %)
Velká časová nerovnoměrnost srážek v průběhu celého roku
1 (7 %)
Velké rozdíly ve srážkách mezi východem a západem ČR
3 (20 %)
Celkem hlasů: 15 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
142
# 18.12.2020, 15:54

Nejhorší na celém roku byla průměrná teplota v únoru, která se jen nepatrně lišila od průměrné teploty pro únor v destinaci Split (Chorvatsko). Také bylo celkem nad rámec enormní množství vody na Vysočině a tam, kde byly povodně několikrát. Co osobně mě vadilo, bylo nerovnoměrné rozložení srážek během roku, u nás suché jaro a start léta, a naopak nadměrně deštivý start podzimu (konec září a začátek října). Jinak mě nic nepřekvapilo, z každoročního nadprůměrného počtu tropických dnů jsme se dostali na takový průměr (i tak jich bylo víc, než tam, kde si na teplo stěžují) = celkem sympatické pozitivum, počet hodin slunce byl taky v modu posledních let - takže nic šokujícího. My, co jsme zvyklý na "nekonečné" vlny veder nad 35 jsme si mohli letos oddychnout, takže se to z pohledu posledních let mohlo zdát jako chladné léto, přitom minimálně u nás bylo naprosto průměrné.

Rok 2021 odhadovat nebudu, nicméně si myslím, že bude opět v režimu extrémů.

F4
Avatar
109
# 18.12.2020, 15:55

Rok 2020, pro mě nejhorší rok vůbec ve všech ohledech - plný zklamání, zla a nenávisti, který mi vzal ještě poslední zbytky naděje a optimismu. V tipovačce sázím na jistotu, tedy suchý a extrémně slunečný duben. A tajně doufám, že sucho se odstěhuje někam na Vysočinu či do Slezska, pokud už někde musí být.

15
# 18.12.2020, 16:42

Mnooó... Tak jako docela dobrý rok. Sucho na jaře nepřekvapilo, duben s 3,3 mm, neboť zapadlo do schématu posledních let, kdy na jaře prostě bývá alespoň měsíc bez vody (letos cca 7 týdnů). Pozdní mrazy naštvaly hodně, meruňky fuč, poslední dobou však taky tak trochu tradice (pěkně blbá :-( ). Voda přes léto dobrá - množství i rozložení v čase. Někdy jí bylo až moc. Příjemně překvapila nepřítomnost vlny veder, jež činila léto velmi snesitelným a příjemným (teplotně). Taky žádná extrémní fukarača nebyla a snad už to nestihne. Překvapil a to tak, že hodně, velice vlhký podzim. Takže za mě vydatné srážky na podzim. Mimochodem, prosinec bude asi druhý nejsušší měsíc, zatím kolem 7mm. Jinak jen znovu - tak jako docela dobrý rok...

2285
# 18.12.2020, 16:50

Zdravím
tento rok byl pro mě a moje zemědělský aktivity tady u nás ve středních čechách naprosto ideální, :) jsem v pásu Šumava-Jeseníky kde často ale nikoli vydatně pršelo.
Na druhou stranu mám ještě aktivity na západě a zde mi teda přišlo, že to naopak byl nejhorší rok na srážky co tu pamatuji. :( plně se ztotožnuji s F-čtyřkou
V tabulce v roce 2020 mě nejvíce překvapila nerovnoměrnost srážek

a rok 2021 :!!: asi bude stejný :(, vidím to tak nějak stejně jako Aura33

50
# 18.12.2020, 17:02

F4
No každý rok je více či méně jiný. Sucho v dubnu myslím nebude. Já čekám rok 2021 úplně jiný. Takový styl teplo a často bouřky od dubna do září bez větších mezer. Tahle šílenost se srážkami už asi jednou skončí... Ale tak do dubna to bude dost nejisté. Myslím, že v půlce roku se ukáže jakou tvář bude mít rok 2021.

386
# 18.12.2020, 17:02

Rok, 2021.. no teplotně nad normou, jak je zvykem, srážkově průměrný, jak není zvykem, protkaný tak.......asi..... čtyřmi..... lockdowny... na dovolenou pojedeme na chalupu, nebo taky nikam, příroda se na nás bude dál zlobit, a F4 bude mít sucho..na a tím se stane rok 2021 normou pro léta další.:cool:
Jo, a ten rok uplynulý 2020, dobrý, srážkově průměrný, docela ˙úrodný, teplotně taky docela v cajku (nadprůměrný, ale to mi nevadí), a velmi, velmi poučný. celý lidstvo je takhle malý (.)

50
# 18.12.2020, 18:26

F4
Ještě jinak, poslední dva roky byl:

duben teplotně nadprůměrný a srážkově podprůměrný
květen teplotně podprůměrný a srážkově nadprůměrný

Tzn. velmi podobný průběh počasí během stejných 60-ti dnů dva roky po sobě. Velká náhoda. Jaká je pravděpodobnost, že to bude opět stejně? Minimální.

Pokud se vezme zvlášť duben a květen, tak je pravděpodobnost stejného průběhu v jeden měsíc ze zmíněných dvou vyšší, ale i tak velmi malá. A ještě menší, že to bude právě zrovna duben nebo květen.

Jinými slovy, duben bude na 99% bohatší na srážky, než poslední dva roky nebo může být teplotně průměrný až podprůměrný (podobně jako v roce 2017)

50
# 27.12.2020, 16:28

Připomínám, že je tu tohle téma, které trochu zapadlo. Pokud by někdo náhodou chtěl zhodnotit rok 2020.

53
# 27.12.2020, 16:34

Rok 2020 byl pro mě rokem, který mohl výrazně zmírnit sucho. Stalo se tak částečně, ale přeci. Od října je zde další vlna sucha, kterou zachránila vlhká inverze.

Co víme určitě je to, ze letošní rok byl zde teplejší než roky 2015 a 2018. Nejvyšší laťku navic nastavil abnormálně teplý prosinec.

Co čekám od příštího roku? Suchu. Jelikož než opouští stredomorska tlaková anomalie, tak čekám teplo a sucho. Atlantik snad čechám pomůže.

# 27.12.2020, 16:34

Rok 2020 byl příšerný na srážky i teploty

7
# 31.12.2020, 17:31

Tak i poslední den v roce byl plný tmy a bláta. Dnes jsem to ale již nevydržel,skočil jsem do auta a jel jsem hledat slunce, jestli ještě existuje. A našel jsem.
Ještě se vrátím k prosinci. Ten byl nakonec nejteplejší za dobu pozorování, beze sněhu a mrazů a taky bez slunce. I na první pohled hrozný.
No a teď k roku 2020. Kdybych ho měl ohodnotit školní známkou, tak je to čistě za pět, a to proto, že horší známka není. Zhodnotil bych ho jako oblačný a deštivý. Zima ( tedy leden, únor a letošní prosinec) byla teplá, beze sněhu a mrazů.Jen dva dny se sněh. pokrývkou je tedy rekord. Dále poprvé jsem za celé období nenaměřil minimum pod -10°C. Nikdy jsem nevěřil, že se to někdy stane. I ledových dnů bylo rekordní minimum. Po teplé zimě přišlo tradiční mrazivé jaro. Mrzlo téměř všechny dubnové dny a s přestávkami až do konce května. Bylo zničeno spousta květů. Červen deštivý a zamračený, nakonec skončil s rekordním měsíčním úhrnem. Objevilo se v něm i několik bouřek. Jedna silná s kroupami, která poničila asi 95% ovoce a část zeleniny. Léto pak bylo nestabilní s přeháňkami a bouřkami. To podpořilo plísně a hniloby. Až v září přišla taková anomálie tohoto roku a na 14 dnů přišlo stabilní slunečné a bezesrážkové období. To bohužel na konci září skončilo a začalo tříměsíční zatažené temné období s minimem slunečního svitu. V říjnu okořeněné extrémními srážkami. Říjen tak červnu ukradl pozici nejdeštivějšího měsíce za dobu mého pororování. Listopad a prosinec tedy zamračený bez mrazů. Kdybych si mohl do nového roku z meteo hlediska něco přát, tak aby byl nový rok slunečnější a hlavně sušší bez silných dešťů a bouřek. Mám ale takové tušení, že bude opět upršený jako poslední dva roky.

73
# 31.12.2020, 18:08

Jaro klasicky suché s pozdními mrazíky, léto pro naši oblast vysloveně studené, vlhké a neuvěřitelně mokrý podzim, žádné babí léto, začátek zimy standardně nijaký.

50
# 31.12.2020, 18:44

Tak se taky zmůžu na stručné hodnocení za moji oblast Mělnicko. Nazval bych to nudný rok, jelikož bylo málo jevů, které mám rád. Bouřky, sníh, zima a obecně proměnlivé počasí. To by platilo i pro rok 2019, 2018. Třeba roky 2017 a 2016 mám velmi v paměti a opravdu bylo počasí o poznání zajímavější. Například v dubnu 2017 tu byla nezvykle silná přeháňka s velkými krupkami asi 2cm, které dokázaly zničit mladý hrášek, i při + teplotě bylo všude bílo. Každý rok přinesl nějakou raritu, to poslední roky moc neplatí, pokud nepočítám "nevzhledné" a věčně se opakující sucho.

F4
Avatar
109
# 31.12.2020, 19:40

2021: Přinést hlavně sucho, vedro a slunce jen na východ (kromě JM), kde po tom touží. Do Z půlky Čech ideálně to, co bylo letos na východě.

53
# 31.12.2020, 19:41

F4
Od listopadu máme výrazně méně srážek jak vy a i vyšší teploty, výraznou odchylku. Přání se vám splnilo. Bohužel ten východ, který myslíte, tak tam stále cedí no.

Ale přeji vám to. Máte to tam horší no.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.