Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hodně oblačnosti, v severní polovině území postupně slunečno

Diskuse o počasí Říjen 2020

302
# 08.10.2020, 10:48

U nás už téměř všechna pole vyschlá, po deštích ani památky, jen v příkopech, za říjen 5 mm, je tady polojasno a včera bylo kolem 15, řekl bych průměr, dnes ale docela fouká, jdu sázet zelené hnojení, musím nalákat ty moje pracanty (žížaly) na holý záhon, pak sázet ozimou cibuli, salát a naposled česnek, pořád práce - lockdown jedině uvítám.

244
# 08.10.2020, 13:20

Jako ta nová předpověď na víkend a příští týden? To je krutý vystřízlivění :D Místo 50-80mm srážek plošně je tam teď jedno velký okno prakticky bez srážek

414
# 08.10.2020, 14:15

Prady
Chcete-li být pokropen, nezbude, než zajít do kostela...:D

414
# 08.10.2020, 16:47

Tak jsem se při +15 šel projít ven, do lesa, skoro ani náznak podzimu, žádné listí spadané na zem (sem tam list, to jo, plus někteří uschlí jedinci co nepřežili období sucha, či nápor klíněnky nebo jiné potvory), zeleno jak z jara, řvou ptáci a samozřejmě na kraji lesa již třetím rokem kolonie špačků, co už zapomněla na to, že by mohla odletět někam za teplem.. tak to je zdejší říjen, a v noci furt řvou ty sarančata a kobylky..čili podzim se jaksi v plné síle ještě opravdu nedostavil..:cool:

F4
Avatar
109
# 08.10.2020, 18:05

Aidamko
No já nevím ale stav vrtů na mapce od aura33 něco ukazuje, takže ověřeno mám dostatečně. Stejně tak to, že JM je specifický region a byť zeměpisně patří na východ, tak dle mé interpretace je východ vše od Pardubického kraje dále (OL, ZL, OT kraje) vč. Vysočiny a tam je přelito. Kdybych měl na mysli JM, tak řeknu JM, to i můj věčný kritik igor127 ví. I ta je ale na tom se srážkami letos lépe ve smyslu pravidelnosti jejich chodu.

Jinak souhlas s godlike. Jako nečekal jsem žádné přívaly vody (pro hnidopichy), ale nějakých 5 mm za týden, co přechází 1 fronta za druhou je k smíchu. Jsem zvědav na tu sobotní. Modely naznačují v sobotu ráno a dopoledne přechod kompaktnějšího pásma srážek pro SZ půlku Čech. Ale i tak nebudou úhrny kdo ví jaké (4-6 mm). A vlastně, kdo ví, jestli se to vůbec zrealizuje.

13
# 08.10.2020, 22:07

F4
S tim Atlantikem.. Ono to neni uplne tak, ze neni co byval..
Ten system dnes byl paradni, TF s vyraznym srazkovym polem, tak jak to od podzimu do jara ma byt, za ni v odstupu solidni SF.
Kdyby to neslo pres severni Nemecko, ale pres CR, myslim ze by se vam, nam to libilo..
Problem je s polohou tech TN.. Chodi to casto severnejsi drahou..
Co se tyce tolik sklonovaneho srazkoveho stinuv v SZ Cechach, ten samozrejme existuje..Je dokonce nekolikanasobny..
Specielne Poohri od Kynsperka az nekam ke Kadani je hotovy ,,javsky prikop,, ,lemovany Krusnymi na jedne strane te rokle a Slavkovskym lesem s Doupovskymi horami na strane druhe..To je opravdu peklo, ty kopce si tam s temi mraky delaji co chteji a ani moc nezalezi na tom odkud to postupuje..
K tomu si pripoctete pohranicni horstvo na JZ, Z, SZ, ktere tvori frontam takovy rozbijeci klin , ktery toho do vnitrozemi moc nepousti a k tomu jeste veliky vliv Alp na cirkulaci vzduchu pri prechodu front a TN, srazek ve str Evrope obecne..
Tech nepratel pravidelnych a solidnich srazek ve vasi oblasti specialne, ale i v cele Z pulce CR je az prilis..

F4
Avatar
109
# 09.10.2020, 07:44

walden
Tomu samozřejmě rozumím. Otázkou je, proč jdou ty TN severněji nebo jižněji a zrovna 50. rovnoběžka nejvíce ostrouhává. Před pár lety tomu tak nebylo a globální změna klimatu už probíhala.

15
# 09.10.2020, 08:24

walden
Ano a přesto tam, mezi obrovskými Krušnými, Slavkovskými a Doupovskými dunami, žijí nepočetní, ale velmi stateční obyvatelé oáz, čelící odhodlaně nepřízni prostředí jen díky vodě získané jímáním minerálních pramenů...

50
# 09.10.2020, 12:40

F4
Tak aby toho nebylo málo, tak další vlna výrazných srážek půjde zase přes Moravu a Slezsko. Po víkendovém ochlazení bude totiž přes Slovensko postupovat od jihu brázda tlakové níže spojená s teplotním rozhraním.
GFS předpovídá pro východ Moravy a Slezsko 40-60mm, v Čechách většinou jen 5-10mm. ICON to dává úplně stejně, dokonce i 70mm na východ Moravy.

Takže na té mapce podzemních vod to ještě více ztmavne do modra na větším území Moravy a Slezska.
A Lysá hora v Beskydech možná fakt pokoří 2000mm letos.
V historii měření se to stalo jen 3x a je to považováno za krajní extrém, naposledy v roce 1997 právě na Lysé hoře. Zatím je to jen teorie.

Předpověď sumy srážek za několik dnů GFS, zdroj: weatheronline.cz
Předpověď sumy srážek za několik dnů ICON, zdroj: weatheronline.cz
Předpověď srážek za 24h Aladin, zdroj: chmi.cz
50
# 09.10.2020, 12:48

A u Pradyho na Vysočině bude první silné sněžení :D

chmi.cz
# 09.10.2020, 14:47

Aura33

No jo :D, taky tam mám , první šrafování, ale myslím si že bude sněžit max na hřebenech orlických hor a u nás v podhůří bude jen pršet.

Ale ta vysočina je šrafovaná celá, tam to možná bude zajímavý. Jestli to dopadne ve sněhu.

13
# 09.10.2020, 15:06

F4
Fajn, to je dobre, ze rozumite. Zkratka ta orografie tam u vas je jasna a ta muze za to, ze se vam to tam casto o fous vyhne, ci ze to tesne pred vami nebo nad vami zeslabne..atd.
Nad tim se nema smysl dokola trapit a stale to nadhazovat jako nejaky naschval a tak, to je proste dane a nezmeni se to..
Tak to by sme meli.. ;-)
Jina vec je ovsem to, proc velkoplosne srazky putuji v posl letech stale casteji spodem pres Alpy, nebo vrchem pres Nemecko na Polsko a te 50te rovnobezce se vyhybaji..
Mate pravdu ze driv to takto casto nebylo, orografie Z i str Evropy byla stejna a asi i jeste dlouho stejna zustane.. Pricina bude asi jaksi globalnejsi, v Atlantiku, na S polokouli, potazmo na cele zemekouli..
V celkovem pohybu vzduchovych hmot na Zemi..a tak bychom mohli pokracovat az do vesmiru a az ke slunci, vasemu oblibenci :D
Globalni oteplovani..?
Tak kdo co vite, cim by to mohlo cele byt, piste to sem :)

3113
# 09.10.2020, 15:31

aura33
Koukám na to:D ale podle mě je to chyba i ty teploty moc nesedí ráno 1 nad nulou při zatažené obloze:D ale uvidíme možná pár vloček uvidím:love::snih:

Model Aladin předpovídaná teplota 12.10.2020 6 UTC (8 SELČ)
F4
Avatar
109
# 09.10.2020, 16:45

aura33
No jestli u nás spadne za sobotu 5 mm, tak to bude úspěch hodný skoku radosti. Teď se to pořád tetelí za hranicemi a i tak to není kdo víco, navzdory předpovědi, která hlásí občas déšť už na dnešek. No ty úhrny na Moravě jsem viděl. Mají tam asi sucho, tak potřebují povodňovou vodu... Do konce roku už v nějakou pěknou srážkovou situaci v Čechách nedoufám.

walden
Kdyby nebylo 10 z 12 měsíců nadnormálních z hlediska svitu a některých z nich dokonce výrazně (třetina nebo dokonce více), tak ano. Všeho moc škodí. A nepodávejte to jako, že jsem teď pochopil principy stínu. Věčně zalévaná Morava a Slezsko rovněž není zrovna typické a už vůbec ne to, co se děje letos.

50
# 09.10.2020, 17:07

F4
Jižní Morava by měla ležet ve stínu Vysočiny při západním proudění. Průměrné srážky tam nedosahují ani 500mm za rok. Je to hlavně oblast v Dyjsko-Svrateckém úvalu.
Je to celé divné no, sever Čech, Jizerské a Lužické hory mají srážek málo a skoro vše chodí přes Beskydy a okolí. Namísto klasického západního proudění se furt tvoří ty frontální vlny od Alp a jde to směr Morava.

13
# 09.10.2020, 17:20

F4
:D Hlavne klid..
Snazim se to podat tak, aby ste tu uz vecne nezoufal a nenarikal nad necim co nezmenite a co vam nikdo fakt nedela naschval.. Sorry, ale ty vase monotonni prispevky, jeden jako druhy, je to uz nuda..
Jasne ze chapete princip stinu, ale asi nechapete, ze ty kopce se neprestehuji, ze pokud tak strasne chcete radikalni zmenu, musel byste se prestehovat vy..
Jinak bohuzel, opet nic konstruktivniho, zadna uvaha nad tim, proc periodicky v posl letech srazky pri postupu pres Z CR zeslabnou, aby pak mohutnely nad Vychodem, proc srazkova pasma chodi v jakychsi srazkovych pasech, stale stejnymi drahami.. NIC..
Umite jen hystericky nadavat, narikat a pak byt dotceny, kdyz vas na to nekdo upozorni..
Omg..
Pokud po sobote budete skakat radosti, urcite to sem napiste.. Byla by to prijemna zmena! ;-)

F4
Avatar
109
# 09.10.2020, 20:34

walden
A Vy pořád nechápete, že to není jen srážkovým stínem, protože i horské oblasti v Z půlce Čech nemají srážek kdo ví jak. A přestaňte každý příspvěk obracet proti mě. Takových už je tu dost. Monotónní budou tak dlouho, jak dlouho bude počasí takto monotónní - zákon akce a reakce, chcete-li. A proč se to děje se ptám já, protože už si to nedokážu vysvětlit, tak co tu k tomu mám psát, když se naopak ptám ostatních? Aspoň, že už jsou v celku krátké dny a rozumné teploty, když už nic.

414
# 09.10.2020, 20:37

F4
Jo, jo, ještě něco malinko přes dva měsíce a začne se prodlužovat den.. ta vyhlídka mne posiluje! :D

302
# 09.10.2020, 21:26

Dnes 7 hodin teploty nad +15 a celkem slunečno s večerním bezvětřím, takže fantazie, jsem zvědavej, kdy bude zase maximum na +18.

50
# 10.10.2020, 07:34

GFS hází pro Beskydy srážky hodně přes 100mm!
To už je na povodně ne?
Konkrétně aktuálně 147mm v příštích několika dnech.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.